Knieža Kyj

Knieža Kyj https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/134820/bmid_knieza-kyj-HvR-134820.jpg 4 12 2

Román napísal spisovateľ k 1500. výročiu vzniku Kyjeva na základe skutočných historických udalostí. Kniha je rekonštrukciou udalostí, ktoré viedli k zjednoteniu východoslovanských rodov a k založeniu Kyjeva (Kyj - knieža). Autor rekonštruuje atmosféru tých čias, zvyky, povery i náboženstvo predkov, využil známe údaje o Slovanoch a Kyjovi, ako aj o Hunoch a Attilovi - vychádzal z byzantských, rímskych a staroruských kroník. Historicko-dobrodružný román, v ktorom autor opisuje boje Slovanov s rozpínavými Hunmi, dramatické osudy romantickej lásky Kyja a Cvetanky, konflikt mladého Kyja so staršími bojovníkmi,neschopnými pochopiť správnosť jeho myšlienok o potrebe zjednotenia slovanských kmeňov proti spoločnému nepriateľovi.... celý text

Literatura světová , Romány , Historické romány

Vydáno: , Mladé letá

Kňaz Kyj , 1982

Oplak
05.07.2021 4 z 5

Príbeh z prostredia východných Slovanov (5. stor. ).
Premýšľam, aké je zvláštne, že históriu východných Slovanov poznám iba málo. Mám hmlistú predstavu o Kyjevskej Rusi. A to je tak asi všetko. O ich boji s Hunmi som nemal ani potuchy. Pritom, sú to naši susedia. Napriek tomu lepšie poznám dejiny Francúzska či Anglicka...
Najväčším kladom knihy je, ako to už napísal Ivan F, práve ten slovanský svet. Svet, ktorý by nám mal byť taký blízky. Inak je to klasický dobrodružný príbeh pre deti. Hrdinovia sú odvážni a čestní, devy spanilé a zlosynovia zlí. Milo naivné a čiernobiele, ale v knihe pre mladšieho čitateľa je to akceptovateľné.
Navyše je to s presahom. Pripomína čitateľovi, že sloboda nie je zadarmo a musí sa o ňu bojovať. A tiež to, že spolu sme silnejší.

Komu sa príbeh páči, dávam mu do pozornosti i druhú knihu, ktorá autorovi vyšla v edícii Stopy - Hodvábna šnúra.

Ivan F
19.06.2021 4 z 5

Veľmi príjemné prekvapenie! Príbeh o východných Slovanoch, ktorým došla trpezlivosť, zjednotili jednotlivé kmene a oslobodili sa od nájazdov hunských hôrd, až nakoniec pri rieke Dneper založili Kyjev - potiaľto historická skutočnosť. Nakoľko je príbeh fikcia je v podstate fuk, predsa len príbeh troch bratov, lásky a zrady je typickou ukážkou dobrodružnej literatúry. K tomu sa pridávajú useknuté hlavy, ruky, nohy a iné údy, mučenie nepriateľov v mravenisku a základ budúcich Červenákových diel je tu. Čo sa mi naozaj páčilo, je slovanská mystika, bohovia (Svetovid, Perún, Svarog, Stribog atď.), rieka a lesy ako tradičné útočiská, chov dobytka, včelárstvo a ľudové liečiteľstvo - toto všetko je také naše a skutočné - a je to príjemná zmena oproti všelijakým božstvám Grécka, Ríma a Severu, ktoré nám z nejakého dôvodu neustále nielen médiá, ale aj dejepisné knihy podsúvajú. Je to škoda, pretože naša kultúra je neskutočne bohatá a má čo ponúknuť - a čo je podstatné, je naša!

Slované, slovanství historické romány

Volodymyr Malyk