Sicilián

Sicilián https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/329652/bmid_sicilian-U1q-329652.jpg 4 722 89

Kmotr / Krstný otec série

Po dvouletém nuceném exilu na Sicílii se má Michael Corleone vrátit do New Yorku, Kmotr ho však ještě před odjezdem pověří posledním úkolem – má s sebou přivézt Salvatora Giuliana, legendárního sicilského hrdinu, známého pod přezdívkou Turi, který žije mimo zákon a bojuje proti římské vládě a sicilské mafii, vedené donem Crocem. A je jasné, že tento souboj skončí pouze definitivní porážkou jednoho z nich… Slavný spisovatel Mario Puzo ve svém románu na základě skutečného osudu sicilského bandity vytvořil mistrovský příběh o hrůzných a neúprosných pravidlech mafiánského světa.... celý text

Literatura světová , Dobrodružné , Romány

Vydáno: , Knižní klub

The Sicilian , 1985

ChristineDaee
ChristineDaee
29.03.2018 5 z 5

Vynikajúca kniha. Salvatore Guiliano je niečo ako taliansky Jánošík a bolo pre mňa úžasné potešenie sledovať jeho zápas s vládou, úradmi a mafiou. Dej je veľmi svižný, plný nečakaných zvratov a nenechá čitateľa ani na chvíľu vydýchnuť. Postavy sú vynikajúco vykreslené a poteší aj podrobný popis života na Sicílii v povojnových rokoch so všetkými zvykmi, poverami a zásadami. Nádherná príroda a jemná stužka romantickej lásky, prepletená príbehom dokresľujú toto vynikajúce dielo. Vytknúť by sa možno dalo mierne zveličenie všetkých postáv, ich moci, či bezmocnosti a výrazná ,, čierno - bielosť príbehu", lenže práve tie podčiarkujú rozprávkový nádych diela. Môžeme si z neho vziať ponaučenie aj teraz, napokon politici sú všade rovnakí, či už v Taliansku, na Slovensku alebo v Čechách... Sicílčan sa mi páčil rovnako ako Krstný otec a vrelo odporúčam.

denib
denib
28.03.2018 5 z 5

O skutečném Salvatore Giulianovi nic nevím, ale z této knihy, která popisuje jeho život, jsem nadšená. Ano, určitě je to psáno mnohem romantičtěji, než jaká byla skutečnost, i když i v této knize za ním zůstávala spousta mrtvých. Nevím, nakolik se opravdu držel Hoodovské zásady "bohatým brát, chudým dávat". Ale styl vyprávění mi sedí, kvalitou se kniha vyrovná Kmotrovi a ještě se člověk hodně dozví o životě na Sicílii a tehdejší politické situaci. Je to rozhodně poutavé a zajímavé vyprávění. Myslím, že jsem právě získala další položku do mého pomyslného seznamu velmi oblíbených knih :-)

Nikolas0311
Nikolas0311
19.03.2018 5 z 5

Ačkoliv Kmotr byl o hodně lepší než Sicilián tak i přesto mě tato kniha bavila. Skutečný příběh Salvatora Guilana sepsaný v tomto skvostném thrilleru a zároveň propojený s klasickým Kmotrem. Příběh mě bavil. Příběh plný zrady a hrdinství. Turiho jsem měl hodně rád a když si vezmu, že to není fiktivní postava, ale reálná! Potěšily mě i známé tváře jako Michael Corleone, Peter Clemenca a dokonce i na konci samotný don Corleone! Konec mě hodně překvapil.
SPOILER: Že Aspanu Pisciotta, věrný přítel Guilana ho zavraždí jsem opravdu nečekal. Tady hold vidíme, že i nejlepší přítel nás může zradit.

mazanmic
mazanmic
17.02.2018 5 z 5

Vynikající kniha, co vás rychle vtáhne do příběhu.

p.quetton
p.quetton
05.01.2018 5 z 5

Trochu mi trvalo, než jsem se začetla, ale úderem třetí kapitoly jsem se od knihy nemohla odtrhnout. Nabízí velmi zajímavý náhled na mentalitu obyvatel Sicílie, propojení politiky s mafií a zákon omerty. Skvěle zachycuje problematiku poválečného směřování Itálie a obavu z nástupu komunismu.

dadako
dadako
27.12.2017 4 z 5

Zajímavá a napínavá kniha. Kmotra už jsem četl dávno a toto bylo příjemné doplnění. Moc se mi líbilo i to jakým způsobem autor pracoval se skutečnými událostmi.

Kejticka
Kejticka
04.12.2017 5 z 5

Kvůli negativním komentářům jsem se na tuto knihu netěšila, ale velmi mě překvapila. Vyprávění bylo mistrovsky popsané stejně jako v Kmotrovi. Přestože se děj netýkal rodiny Corleone, byl stále velmi zajímavý a knihu jsem přečetla na jeden nádech stejně jako díl první.

ElGreco
ElGreco
30.09.2017

Taková naivní blábolovina o místním Šuhaji, který bohatým bral a chudým dával, ženský se po něm mohly utlouct a staré babky ronily slzy radosti, jen co ho viděly plivat pecky z jejich višně. No a tato idyla by mohla trvat až do dnešních dnů, kdyby se ho ti zlí, oškliví policajti nerozhodli čapnout za zadek.

Loubooker
Loubooker
07.08.2017 3 z 5

Nevim, co rici... tak slo to, ale ze bych to musel cist 2x? Mne osobne to jednou stacilo.. Ano, bylo to dobre napsane, misty i zajimave a poutave...ale nejaky cas po precteni kouzlo vyvanulo.
Kmotra jsem cetl asi 3x, vickrat jen treba cast, ale tuto knihu uz cist nehodlam i kdyz samozrejme pred Puzem smekam.
Vic se mi libil Corleone s mladym Sonnym a jeho kamarady...to byl fakt narez, co vse se tam stalo, mnozstvi zivych a barevnych postav a jak se Corleonova rodina vyporadavala se svymi neprateli a konkurenty...
A ted nevim, zda ty ctyri hvezdy nejsou moc...asi je to z nostalgie k autorovi...
P.S. dodatek 27.12.: hodnoceni jsem musel snizit na 3 hvezdicky, protoze od te doby jsem cetl par knih o trochu, vice lepsich nez je tato.. az me napadlo, zda to vubec psal Puzo...

Bruka
Bruka
11.07.2017 5 z 5

Nikdy mě žádná knížka nevtáhla tolik do prostředí, v němž se odehrává. Ani Kmotr ne. Ta kniha voní Sicílií, olivama, vínem, zpocenými kudrnáči s kšandama a kozím lejnem v průjezdu :) Příběh má skoro až antické rozměry a jeho zakončení nabízí daleko silnější katarzi, než třeba právě srovnávaný Kmotr. Idealizace Tulituliho, tulícího se k nebohým ožebračovaným sicilským buranům, mi pro účel knihy vůbec nevadila, má to být pohádka, legenda o zbojníkovi, kterého zalknul až jeho vlastní stín.
Jedinou vytknutelnou věc vidím v hlavním záporákovi, donu Crocem. Není dostatečně pevně vybudovaný, aby působil jako opravdový záporák. Možná to tak Puzo ani nechtěl, nicméně to nic nemění na faktu, že je nejmocnější postava na Sicílii nějaká taková nijaká. Zlo, které páchá působí neurčitě, dotýká se jen nějaké bezejmené masy, k níž nemá čtenář žádný vztah a pokud jde o přítomný děj, tak jen vrhá zlé pohledy, ale nikdy nic hmatatelného neudělá. Celkově není z knihy ta příslovečná nezdolná síla mafie vůbec cítit, což ale naštěstí vynahrazuje pohlcující prostředí a síla Tuliho dějové linky. Ač mě to samého překvapuje, mám tuhle knížku raději, než Kmotra :)

Katranis
Katranis
03.07.2017 5 z 5

Sicilián nebo mafián, je to jedna rodina ;-)

Ruzaaa
Ruzaaa
14.02.2017 3 z 5

Po přečtení Kmotra jsem se těšila na další díl z prostředí rodiny Corleone. Bohužel kniha byla situována na Sicílii a popisovala legendárního banditu. Michael Corleone zde skoro nefiguroval a to mě zpočátku mátlo. Nejvíce mě bavila třetí čtvrtina knihy, před tím jsem se nemohla začít a konec se mi zdál odfláknutý.

oasismanik
oasismanik
16.10.2016 5 z 5

Toto ma snáď bavilo ešte viac ako Krstný otec, prípomína mi to leto, slnko...Jednoduchšia kniha, ale v tom najlepšom slovazmysle.

Denny3
Denny3
04.10.2016 5 z 5

Kmotr to není, ale Puzo přesto odvedl skvělou práci.

07.09.2016 4 z 5

Opravdu poutavé a pohodové čtení.Opravdová mafiánská kniha.Mrzí mne,že ji mam už přečtenou,jen ten konec se mi moc nelíbil,ale já to tak nenapsal,že

07.09.2016 4 z 5

BlackBlade
BlackBlade
23.08.2016 3 z 5

Čekal jsem, že se to bude více prolínat s Michaelem Corleone, ale není tomu tak. Je to samostatný příběh o sicilské mafii po druhé světové válce, kde je hlavním hrdinou Salvatore Giuliano. Příběh silně připomíná zmiňovaného Robina Hooda nebo slovenského Jánošíka, vše pěkně zabaleno do sicilského kabátku z pera mistra, jakým bezesporu je Mario Puzo.
Pokud bych to bral jako samostatný příběh, dal bych i 4/5, ale vzhledem k tomu, že jsem po přečtení perexu čekal trochu něco jiného, dávám jen 3/5.

RudýOnkel
RudýOnkel
15.07.2016 4 z 5

Abych byl upřímný, ztrácel jsem se a čekal jsem více napětí a vzrušení. Místo toho jsem dostal jenom italského Robina Hooda či Bonnie a Clida a do děje zakomponovaného Michaela. Mrzí mě to, ale víc prostě dát nemůžu :(

R0RI
R0RI
20.03.2016 4 z 5

Na túto knihu som sa veľmi tešila a i keď je to len tak okrajom o Michaelovi Corleonovi vôbec som to nebrala nakoniec tragicky.Knihy netreba porovnávať,každá od M.Puza má niečo do seba.
V tejto je to príbeh sicilského banditu Turiho Giuliana,ktorý skutočne žil.Páči sa mi ako nádherne popísal prostredie,prírodu Sicílie,chvíľami som mala dojem,že som tam s nimi ako partizánka.Koniec knihy ma zarmútil..tak to asi býva v skutočnom svete..ale tak umrie každý,kto zradí Giuliana!

Christo
Christo
30.12.2015 5 z 5

Pro milovníky Kmotra skutečná nutnost. Další chuťovka od tohoto mistra žánru.