Kmotr

Kmotr https://www.databazeknih.cz/img/books/76_/76965/bmid_kmotr-818-76965.jpg 5 4912 631

Kmotr / Krstný otec série

Slavný román Maria Puza Kmotr se opět vrací k českému čtenáři. Když v roce 1969 vyšel v Americe poprvé, figuroval celých dvaadvacet týdnů na první příčce v seznamu bestsellerů. Znamenité, sugestivní dílo o bossovi všech bossů, jehož vliv sahal od policie až po finanční magnáty, si získalo popularitu především proto, že zachytilo klasickou mafii v konkrétní době a v místech, kde existuje dodnes. Tajemství rodinných svazků a zločinu vyvolalo zájem velkého množství čtenářů, podpořený i filmovým zpracováním, jež s Marlonem Brandem a Al Pacinem v hlavních rolích natočil Francis Ford Coppola."Americká sága" newyorského podsvětí detailně odkrývající přísně dodržovaná pravidla znovu oživuje historii krvavé války klanu Corleonů proti čtyřem dalším famigliím. Don Corleone, před nímž se třesou i ti nejmocnější, drží pevně všechny nitky vedoucí ke světu pašeráků, vyděračů i hazardních hráčů, kteří si podali ruku se zločinem a zákonem krevní msty. Čelit organizované zločinnosti financované špinavými penězi z obchodu s drogami a zneužívající bankovní systém však není jednoduché. Zvláště když mafiáni jednají v duchu hesla Questra guerra e cosa nostra - Tohle je naše věc. Dnes už klasický román americké literatury 60. let nelítostně potvrzuje Balzakova slova: V pozadí každého velkého majetku je zločin.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Svoboda

The Godfather , 1969

jana4436
01.01.2021 5 z 5

Nejlepsi klasika vsech dob

Lmslaver
29.12.2020 5 z 5

Kmotr, bible všech, které zajímá a baví téma mafie. Charismatický don Corleone je dnes nesmrtelná kultovní postava stvořená Mariem Puzem a kdo nečetl tuhle knihu, tak určitě zaznamenal alespoň Coppolovu neméně slavnou filmovou adaptaci. Je to už knižní klasika, ke které se po letech rád vracím.

VendulaB
02.12.2020 5 z 5

Klasika, která nestárne. Skvělý román, výborně vykreslené postavy, děj, prostě všechno. Kniha, ke které se můžete opakovaně vracet a nikdy Vás nezklame ani nezačne nudit.

Gamow
12.11.2020 5 z 5

Geniální bestseller.

tlackacka
09.11.2020 5 z 5

Skvělé velké finále a intriky, na konci mi to trochu mrazivě připomnělo Šóguna. Jako první kniha/film o mafii to podalo pěkný brutální rodinný obrázek.

Razič
02.11.2020 5 z 5

(SPOILER) Taky jsem po Kmotrovi musel sáhnout. Jsem takovej ten týpek, co ve třinácti smažil Mafii beze zvuku, když rodiče spali a obdivoval, jakej byl don Salieri řízek a jak byl s tím doutníkem cool. Film Kmotr jsem kdysi viděl, ale příběh jsem si pamatoval jen v hrubých obrysech, nicméně hlavní dějové zvraty už mi byly známy. Co si budeme povídat, je to kvalitka, zejména co se týče stylu vyprávění, prostředí, postav atd. Dlouho jsem váhal, jestli frcnout čtyři nebo pět hvězd, přece jenom jsem byl v určitejch rozpacích z linky Johnyho Fontana apod., chápu, že v době vydání knihy měl lidi šokovat popis toho co se děje v holywoodu, ale ten tendenčně cpanej sex na každou druhou stránku už se mi za chvíli začínal zajídat (obzvlášť když si tam Puzo očividne projikoval svoje neukojený horkokrevný fantazie), jestli se Nino uchlastá nebo ne mi bylo upřímně jedno a pánevní dno Lucy Manciniové mi bylo zcela volný (ha- ono taky volný bylo). Až do konce jsem se bál, že tuto plkání o vedlejších postavách nedojde nějakýho vyvrcholení (ha!) a že se to nakonec nijak nespojí. Spojilo se a můžu bejt spokojenej.

boxas
01.11.2020 5 z 5

Skvělé!

Karlo5o
02.10.2020 5 z 5

Výborná kniha, která čtenáři poskytne nejen nahlédnutí do systému New Yorkského podsvětí, ale mimo to vykreslí spousty charakterů, které do něho vůbec nepatří, nebo snad ano? Nicméně popis operace pánevního dna, jsem opravdu nečekal... Zkrátka kniha, kterou každému doporučuji.

MaggieR
20.09.2020 5 z 5

Naozaj bravúrne napísaná kniha. Na to koľko je tam postáv som si každého pamätala veľmi dobre. Toma Hagena som milovala. Santiniho smrť som oplakala. S Key som súcitila. To hovorí asi za všetko.

VikyKleinik
20.09.2020 3 z 5

Kniha se mi líbila více nežli filmy, protože dala více vyniknout svým postavám, čímž se pro mě stala atraktivnější. Film (alepsoň tedy ten první mám v živé paměti) má sice vizuální kumšt, ale obsahově mi přišel slabý, páč postavy nebyly dostatečně prokresleny, aby se mě jejich osudy dotkly. V knize je též lépe přiblíženo fungování této New Yorkské rodiny a porovnáno například s Caponovic famílií ze Chicaga.
Narozdíl od mnohých kritiků se mi části odbočující od hlavní linie rodiny Corleonů bavily. Knihu to v mých očích učinilo rozměrnější a plnější, když jsem mohl nahlédnout třeba pod naleštěnou pokličku starého Hollywoodu díky prostoru, jenž dostal Johny Fontano. Jeho osud mě zajímal možná nejvíc, páč jeho životní trable jsou nejvíc rozvětveny a jeho mysl se projevuje častěji, než mysl kohokoliv z famílie.
Kmotr bavil, ale neohromil. Četl jsem lepší příběhy.

ArwenAragorn
19.09.2020 5 z 5

Já ještě nehodnotila Kmotra? Kdo nečetl Kmotra, jako by nebyl!

david5746
19.09.2020 5 z 5

Naprostá klasika o mafiánské rodině v New Yorku. Z děje často mrazí a člověk se neubrání, aby jim nefandil, protože je děj ukazován z jejich pohledu a předvádí jejich hodnoty a zásady. Kniha ukazuje totálně zkorumpovanou společnost, ve které si rodina žije prakticky ve svém státě, který má svoje pravidla a zásady. Ale porušení zásad se prakticky vždycky trestá smrtí. Samotný vývoj budoucího kmotra z uvědomnělého američana a válečného hrdiny na drsného mafiána je hodně mrazivý.

Kniha je u mě čestnou výjimkou stran této tématiky, normálně mě mafiáni nezajímají, ale kmotr je prostě kmotr. Knížku jsem už několikrát během posledních desetiletí četl, ale když jsem letos zjistil, že ji tu nemám ohodnocenou, tak jsem zajásal a během dovolené si ji znovu radostně lousknul do výzvy.

janina66
15.09.2020 5 z 5

Četla jsem jako velmi mladá a teď jsem si ji přečetla znovu. Musím říci, že teprve teď jsem si četbu pořádně užila. Velmi dobré vykreslení povahy všech postav a jejich životě v mafiánské rodině. Viděla jsem i film, ale kniha rozhodně lepší.

pepa4081
14.09.2020 5 z 5

Výjimky, které u mne potvrzují pravidlo.
Nemám rád, a nikdy mne nebavily, mafiánské příběhy. Tato kniha však patří k mým oblíbeným.
I když mafiáni byli vrazi a vyděrači, kteří bohatli především na strachu lidí, často i těch nejchudších, což mi je z duše odporné, rodina Corleonů mi je velmi sympatická.
Film natočený podle knihy, patří k mým nejoblíbenějším, především první díl.
Takže Kmotr je velmi výjimečná kniha, ke které se rád vracím.
Bohužel se vyplnil plán Michaela a různí mafiáni dnes beztrestně páchají zločiny z vládnoucích i vládních pozic.
Knihu vřele doporučuji.
Nanejvýš uspokojivé.

cukrovka
06.09.2020 5 z 5

Skvělá klasika kterou mohu číst opakovaně. Poprvé jsem ji četla ve dvaceti a od té doby ještě několikrát. Zajímavá sonda do prostředí mafie, dobře vykreslené postavy. U této knihy se mi líbilo i filmové zpracování s Marlonem Brandem a Al Pacinem v hlavních rolích.

orson
05.09.2020 5 z 5

Poprvé jsem četl někdy na základce, tak jsem si to zopakoval teď po 25 letech. A pořád je to skvělý román. Pustil jsem si i filmovou klasiku, ale kniha je lepší.

andy1436
21.08.2020 5 z 5

Nikdy bych neřekla, že mě bude kniha z mafiánského prostředí tak bavit. Bravurně napsaná.

inachisio
18.08.2020 5 z 5

Výborně napsané, poutavé a nezapomenutelné.

Knižní střípky
17.08.2020 5 z 5

S KMOTREM žiji již od střední školy. Je to jedna z mých největších knižních lásek ♥️, nikdy nezapomenu na to, když jsem tuto knihu četla poprvé a dnes už ani nevím, kolikrát jsem ji od té doby četla, ale bylo to mnohokrát. Před pár dny jsem dostala chuť znovu strávit chvíli času s mou nejoblíbenější mafiánskou famíglií♥️

Předpokládám, že skoro všichni KMOTRA znají ať již z knihy nebo i z výborného filmového zpracování. Já miluji obojí, ale kniha je prostě srdcovka.

Je to výborně zpracovaná sonda do prostředí klasické mafie, newyorské podsvětí na pozadí krvavé války klanu Corleonů proti dalším čtyřem mafiánským rodinám je tak dokonale zachyceno, neznám snad nikoho, koho by kniha neuchvátila. Ale i přesto přese všechno je to pro mě v prvé řadě jedna z nejlepších rodinných ság. Ta rodinná pospolitost, čest a hrdost, i když jejich metody, když ji zrovna chrání, jsou více než diskutabilní, je prostě až záviděníhodná. Kniha je v mnohém krutá, v mnohém s ní nesouhlasím, ale stejně mi kdysi dávno učarovala a to se nezměnilo.

jana3758
07.08.2020

Skvělá klasika, ze které občas mrazí, ve které držíte palce mafiánům, od které se jde jen velice těžce odtrhnout.