Kmotr

Kmotr https://www.databazeknih.cz/img/books/76_/76965/bmid_kmotr-818-76965.jpg 5 4905 631

Kmotr / Krstný otec série

Slavný román Maria Puza Kmotr se opět vrací k českému čtenáři. Když v roce 1969 vyšel v Americe poprvé, figuroval celých dvaadvacet týdnů na první příčce v seznamu bestsellerů. Znamenité, sugestivní dílo o bossovi všech bossů, jehož vliv sahal od policie až po finanční magnáty, si získalo popularitu především proto, že zachytilo klasickou mafii v konkrétní době a v místech, kde existuje dodnes. Tajemství rodinných svazků a zločinu vyvolalo zájem velkého množství čtenářů, podpořený i filmovým zpracováním, jež s Marlonem Brandem a Al Pacinem v hlavních rolích natočil Francis Ford Coppola."Americká sága" newyorského podsvětí detailně odkrývající přísně dodržovaná pravidla znovu oživuje historii krvavé války klanu Corleonů proti čtyřem dalším famigliím. Don Corleone, před nímž se třesou i ti nejmocnější, drží pevně všechny nitky vedoucí ke světu pašeráků, vyděračů i hazardních hráčů, kteří si podali ruku se zločinem a zákonem krevní msty. Čelit organizované zločinnosti financované špinavými penězi z obchodu s drogami a zneužívající bankovní systém však není jednoduché. Zvláště když mafiáni jednají v duchu hesla Questra guerra e cosa nostra - Tohle je naše věc. Dnes už klasický román americké literatury 60. let nelítostně potvrzuje Balzakova slova: V pozadí každého velkého majetku je zločin.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Svoboda

The Godfather , 1969

Kabuky
30.12.2022 5 z 5

Perfektní čtení.

vrbova4204
29.12.2022 4 z 5

Vyborna kniha!! Čtu opoždene, ale prece.

Corso
05.12.2022 5 z 5

V dnesnej dobe znaaaacne romantizujuci pohlad na podsvetie italskej mafie v amerike.
Co o knihe? Cital som ju uz 3x a teraz ju pocuvam. Puzo vie pisat putavo, strucne, ale z textu priam srsi taka ta 70-tkova drsnost. Celkovo by sa dalo povedat, ze Krstny otec je ako obzaloba, tak zaroven obhajoba. A Michael je postava ktorou by ste mali opovrhovat a bat sa jej, ale zrazu zbadate ze ste si ju oblubili. Osobne mam Kmotra urcite v TOP20 mojich knih.

deathmen
29.11.2022 5 z 5

na tuto knihu som si musel pockat zopar rokov aby som zabudol na film a nepredbiehal dej. A spravil som dobre. Uzasny pribeh ktory vas strhne, knihu neviete pustit aj sa vam o nej sniva. Vklznete do sicilskych pomerov, snazite sa ich pochopit a uvazujete o zivote v dobe nie az tak davnej. Cela kniha ma taku zvlastnu nepopisatelnu atmosferu ktoru uz pre mna sucasne knihy postradaju.

uzivatel6305
27.11.2022 5 z 5

Jedna z mých nej! Tentokrát posloucháno jako audiokniha načtená úžasným Oldřichem Kaiserem, který už tak geniální dílo posunuje ještě výš. Četla jsem před pár lety, několikrát viděla film a tentokrát poslechla, a vždy to považuji za skvěle ztrávený čas. Kniha je nezapomenutelná a jak jména, tak příběhy se vryjí do paměti. Tolik informací, o kterých by normální, tedy nemafiánský člověk, neměl ani potuchy. Na jednu stranu člověk fandí, vždyť v tom je kus spravedlnosti, která mnohdy není podle práva řádně potrestána, na druhou stranu ta hrůza, že člověk neví co a kdy se mu může udát za katastrofu. Chlapi jsou chlapi, bojující za svá přesvědčení, ženy jsou tu jen pro rození dětí a udržování rodiny. Když srovnám toto dílo se současnou celosvětovou situací, nevím, co je horší. Jděte do toho! Vzkazuje Michael ;)

Jenette
19.11.2022 4 z 5

Po druhém přečtení nerada ubírám jednu hvězdičku, zejména za zacházení s ženskými postavami. Buď jsou hnusné a blbé, nebo to jsou neustále nažhavené sexuální bohyně, vlastní agenda žádná (samozřejmě kromě touhy uspokojit mužského hrdinu), o výrazech, kterými je autor popisuje, radši ani nemluvím. Na první přečtení mi to moc nevadilo, na druhé už hodně. Pokud jste chlap, tak vám to ale nejspíš nepřijde a klidně si hvězdičku přidejte :)
Mimo to je to samozřejmě kriminální klasika, čtivé, napínavé, drsné. A kdo by nefandil donu Corleonovi!

Metla
23.10.2022 4 z 5

Dobrá, po ne zcela dobrovolné pauze zkusím vytáhnout vidle ze zadřených mozkových závitů a ve stručnosti dohnat alespoň pár restů, které se mi za poslední 3-4 měsíce nakupily.
Rozhodla jsem se začít obhajobou „nízkého“ hodnocení mafiánské bible. Proč jsem adorovaného „Kmotra“ nepozvedla k metě nejvyšší? Důvodů je víc a znalost děje k nim nepatří (film je natočen velmi věrně, skvěle obsazený a dělá své literární předloze čest). Pravděpodobně bych se dokázala přenést i přes fakt, že mi úplně nevoní vyzdvihování alternativního systému, nerespektujícího zákony určené státním aparátem. Příliš mnoho násilí a zastrašování. A také určitá schizofrenie: já jsem mafián, kdo je víc, ale moje děti ať raději žijí v opovrhované normální společnosti.
Hlavním důvodem pro popravu páté hvězdy je roztahanost především v závěrečné třetině. Méně je někdy více a dle mého názoru by kniha fungovala lépe s výraznou redukcí linií zpěváka a milenky, obě mě ve finále nudily až prudily. Proto se holt mistr Puzo musí spokojit s cifrou 80%, snad mě za tu neúctu neztrestá Luca Brasi.

Patapuf
17.10.2022 5 z 5

Za mě úplně topový.... je to čtivý, napínavý.... je to prostě klasika.... autor to podal tak, že i když se vlastně jedná o zločince, člověk se neubrání jim fandit....

bcmike
04.10.2022 4 z 5

Nesmrtelná klasika, kterou jsem si nemohl nechat ujít. Kniha mě velmi zaujala a četla se velmi dobře a dozvěděl jsem se něco z praktik italské mafie v USA, která se dokázala chovat velmi lidsky, ale někdy naopak velmi zákeřně a brutálně. Některé životní osudy mě zaujali více, některé méně, ale celkově hodnotím knihu velmi kladně, ale nejspíš to nebudě dílo, které si znova někdy přečtu.

blazejmartin
03.10.2022 5 z 5

Tohle se čte tak dobře, že vlastně téměř samo :))

Bethanee
28.09.2022 5 z 5

Konečně jsem se dokopala ke čtení této knihy a co k tomu říct? Místy napínavé, jindy hnusné a realistické a nedoporučuji milovníkům zvířat, aby se do knihy pouštěli. Kniha vás donutí se zamyslet, co pro vás znamená vaše vlastní rodina, jak moc ovlivňuje to kým jsme a jestli bychom měli svůj osud ve vlastních rukách, kdybychom se narodili do rodiny mafiánů. Taky vás to donutí zamyslet, kde je vlastně hranice morálky a spravedlnosti v dnešním světě a jestli by někdy nebylo lepší některé situace vyřešit mlčky pistolí než soudem.

peter1035
07.09.2022 5 z 5

Pri tejto knihe sa rozpisovať nebudem. Každý ju pozná. Takmer každý videl film a ak niekto váha a príde sem, aby na základe recenzií sa rozhodol, čo si to nakoniec prečíta tak mam len jednu odpoveď. Don't Be A Jerk and let´s DO IT! YOU AS****!

Hakate
28.08.2022 5 z 5

Fantastický strhující příběh, velmi napínavý román ze světa mafie.

Langosh
01.08.2022 4 z 5

Pěkná, i když čekal jsem víc bojů, více krve :D Válka mafiánských rodin byla na můj vkus až moc zjednodušena, zkrácená, pár vět a bylo po válce. Když jsem to četl podruhé, tak se mi tato kniha líbila ještě více. Jen si myslím, že ta vedlejší dějová linie kolem Johnnyho, Lucy a Nina dostala až moc prostoru, vůbec nechápu, k čemu tam byli a co to mělo co společného s Corleonovými. Místo jejich příběhu mohlo být více prostoru věnováno válce mafiánských rodin. Proto ubírám jednu hvězdičku. Naopak Luca Brasi dostal docela málo prostoru, čekal jsem, jak tam bude likvidovat nepřátele, podle toho popisu, jak je nelítostný. Jinak začátek a konec famózní, mělo to tempo, zajímavé myšlenky. Ale že by to bylo dílo zas tak úžasné, to si také nemyslím. Děj zpomaloval hlavně Johny a Lucy, čekal jsem od nich něco mafiánského, že Johny dostane úkol od dona, ale nic. Film (jedničku) jsem viděl a podle mě moc rychlý, kdybych neznal knihu, asi bych některé scénky nepochopil.

AndelkaZoubek
28.07.2022 5 z 5

Fantastická knížka, strhující děj, vykreslení světa mafiánů… trochu moc brutální, ale realistické… příběh člověka pohltí… celkově velmi zdařilé, ale úplně na první místo knihu neřadím.

capricorn__
08.07.2022 5 z 5

Velmi zajímavá, nezapomenutelná kniha, která se četla sama. Nemám, co bych knize vytkl, bavila mě ve všech částech (snad bych jen podotkl, že první část mi připadala svižnější než druhá) a postavy mi přirostly k srdci. O mafii jsem nic nečetl a nevěděl, proto jsem byl příjemně překvapen. Don Corleone je legendární postava!

konicekbily
03.05.2022 5 z 5

Autor popsal, jak podle něho fungovala mafie tehdy, jaké měla "hodnoty", důležité postavy, cíle, prostředky, možnosti a jak se bránila a jak útočila. To bylo za starých "pionýrských" časů - to byla pohoda. A nikdo neví, jaké mafie a podle jakých pravidel fungují mafie dnes. Anebo snad nejsou a vymřely?

martin3420
07.04.2022 5 z 5

Knihu jsem četl jako kluk ještě než jsem viděl filmy a zaujala mě hned na poprvé. Byla to pecka. Nevěděl sem nic o mafianech ani jak je slavná. Výborně napsaný.

DomYell
28.03.2022 5 z 5

Bez ohledu na "mafianskou romantiku"...

Tohle je remeslne dilo!
-dej je uzasne poskladany
-slovni zasoba, obraty, fraze jsou az neuveritelny
-vytrhnute kousky z reality obalene fikci..

Jestli bych si mel vzit jen jednu knihu na opusteny ostrov, byla bynto tahle.

marta8920
08.03.2022 3 z 5

Přestože je kniha doslova kultovní, nesdílím nekritické nadšení většiny čtenářů. Ano, příběh je poutavý, zajímavý, ve své době přelomový. Ale co se týče vyprávění jako takového, mám výhrady k (neustále) se opakujícím klišé v popisech postav a celkově pro mě těžkopádných popisů pro děj nepodstatných detailů.