Kmotr

Kmotr https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/34837/bmid_kmotr-Ytz-34837.png 5 4905 631

Kmotr / Krstný otec série

Když v roce 1969 vyšel v Americe poprvé, figuroval celých dvaadvacet týdnů na první příčce v seznamu bestsellerů. Znamenité, sugestivní dílo o bossovi všech bossů, jehož vliv sahal od policie až po finanční magnáty, si získalo popularitu především proto, že zachytilo klasickou mafii v konkrétní době a v místech, kde existuje dodnes. Tajemství rodinných svazků a zločinu vyvolalo zájem velkého množství čtenářů, podpořený i filmovým zpracováním, jež s Marlonem Brandem a Al Pacinem v hlavních rolích natočil Francis Ford Coppola."Americká sága" newyorského podsvětí detailně odkrývající přísně dodržovaná pravidla znovu oživuje historii krvavé války klanu Corleonů proti čtyřem dalším famigliím. Don Corleone, před nímž se třesou i ti nejmocnější, drží pevně všechny nitky vedoucí ke světu pašeráků, vyděračů i hazardních hráčů, kteří si podali ruku se zločinem a zákonem krevní msty. Čelit organizované zločinnosti financované špinavými penězi z obchodu s drogami a zneužívající bankovní systém však není jednoduché. Zvláště když mafiáni jednají v duchu hesla Questra guerra e cosa nostra - Tato válka je naše věc. Dnes už klasický román americké literatury 60. let nelítostně potvrzuje Balzakova slova: V pozadí každého velkého majetku je zločin.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Svoboda

The Godfather , 1969

Gagarin
11.01.2016 2 z 5

Knihy s nálepkami "jedna z nejlepších" a s hodnocením nad devedesát procent to mají těžké: člověk od nich čeká strašně a moc a cokoliv méně je prostě zklamání. Uznávám, že se to čte dobře, že je tam spousta zajímavých momentů. Na druhou stranu se mi nezdá, že by se příběh nějak dramaticky svažoval, na mnoha místech ho popis v podstatě vedlejších dějů hrozně brzdí (třeba epizody s Johnem Fontanem atp.). A především jsem asi četl skutečně ne příliš kvalitní překlad (KČ 1974), který čtenářskému zážitku velmi uškodí. Každopádně 95% hodnocení je podle mě naprosto neodůvodnitelné. Ta kniha asi rezonovala v době, kdy podobná témata nebyla běžným námětem literatury a šlo o jakési zjevení - to, že se k ní čtenáři (i podle zdejších příspěvků) vrací stále, je pro mě záhadou. Já ji rád v bazaru knih přenechám dalším. * Zcela souhlasím s kometářem uživ. Valyk.

rezzzy
04.01.2016 5 z 5

Po letech jsem si tuto knihu přečetla znova a opět mě pohltila. Film jsem nikdy nedokoukala, nebavil mě.

p.svatka
20.12.2015 5 z 5

Výborná klasika.. film jsem neviděla, nemohu porovnat.. ale kniha se mi moc líbila a zaslouží 95%.

robert5314
28.11.2015 4 z 5

Patřil k mým oblíbeným knihám.

angloumene
23.11.2015 5 z 5

Puzův Kmotr v současnosti patří mezi největší klasiky světové literatury. Je zde velice realisticky vykreslena struktura i fungování mafie. Proto je téměř neuvěřitelným faktem, že s ní autor nemá osobní zkušenost. Z paměti čtenářů se pravděpodobně již nikdy nevytratí legendární scéna s koňskou hlavou, případně co to vlastně je zalehnutí na matrace :)...

Terva
15.11.2015 2 z 5

K tomuto jsem se dostal úplnou náhodou. Neměl jsem co číst a tak jsem šáhl po této knize. Vůbec mě to nebavilo a nějak jsem příběh neprožíval. Tuhle mafiánčtinu prostě nemusím.

Petra de Valo
01.11.2015 5 z 5

Myslím, že túto knihu by si mal z času na čas prečítať každý, také povinné čítanie. Don Corleone je charizmatický sympaťák s morálnym kódexom, múdry človek, ktorému všetci fandíme, i keď je na opačnej strane zákona, pretože má charakter, ktorý mnohí na tej správnej strane nemajú. Rodina nadovšetko. Skvelé dielo, nielen o mafii, ale o ľuďoch a vzťahoch, o cti a morálke.

ales6331
31.10.2015 5 z 5

Mafie? Ne.
Rodina. Jeho rodina. Moje rodina. Jeho problemy. Jeho deti. Jeho konec. Moje...
Vzdycky me to odrovna.

kingcaba
07.10.2015 5 z 5

Klasika na vojně jsem jí z nudy četl 3x :-)

vondraas
02.10.2015 5 z 5

Myslel jsem si, že mafie nebude nic pro mě. Kniha mě ale okamžitě strhla. Jedinou její nevýhodou je že má konec.

Salwator
28.09.2015 5 z 5

Povinnost světové literatury. Kniha naprosto dokonalá. Jediné slabší místa byly ty s Johnym Fontanem. Kniha brutální pouze na místech, kde se to opravdu hodilo a pohled do nitra mafie je propracovaný.Podrazů, vražd, úplatků a zvratů je kniha plná. Naprostý skvost.

bejan
16.09.2015 3 z 5

Nejsem si jistý, jestli všichni hodnotí knihu, nechtěli na ČSFD ohodnotit film? ;-)

feex8
10.09.2015 5 z 5

Tema mafie mi nikdy nebola blizka a nikdy som si nevedela predstavit, zeby ma mohla zaujat kniha opisujuca prave podsvetie. K tomu este podsvetie ameriky v povojnovych rokoch. Znie to hrozne nezazivne, aspon pre mna.
Najprv si knihu precital brat - bol nadseny, odporucal.
Potom si knihu precitala mamina - bola nadsena, odporucala.
Nakoniec som si navela pozrela film - oni boli nadseni, mna to nebralo. Az neskor som pochopila, preco sa im pacil. Az ked som sa jedno popoludnie nudila a vzala som do ruky krstného otca. Plánovala som si precitat zopar stranok, kym si nekupim knihu, ktora by ma skutocne zaujimala.

Vysledok: knihu som zozrala za dva dni.

Velmi citave, dej je zaujimavy, dynamicky, prekvapivy. Osobne ma najviac zaujimalo prave to zmyslanie rodiny, ich, nazvyme to, moralne presvedcenia. Ich vzajomne vztahy.
Hlavne postavy boli velmi dobre psychologicky vykreslene, pacilo sa mi, ze sa autor neobmedzil na klasicke klise - kladné postavy, záporné postavy, ale ze ich rozpracoval komplexnejsie.

Co sa mi pacilo najviac, ze kniha nebola pisana nejakym pochnurnym, tazkym stylom, ani sa prvoplanovo nezameriavala na citove posobenie na citatela.

Moje hodnotenie: 87%

Jessica007
09.09.2015 5 z 5

Tuto knížku měla moje babička, ráda četla detektivky - a nejen, takže měla i tuto knížku, četla jí, líbila se jí, byť už měla docela vysoký věk - a já tehdy byla mladá a tato knížka mě také zajímala, přečetla jsem si ji a hodně mě to bavilo, knížka je psaná čtivě a bylo to pro mě zase něco jiného, dozvěděla jsem se něco ze světa mafie, do té doby jsem nic podobného nečetla. Knížka je velmi obsáhlá a mám ji dodnes ve své knihovně

gigieretino
06.09.2015 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla. V určitých částech se četla hůře, ale doporučuji.

Telničák
05.09.2015 5 z 5

Přesto, že jsem knihu četl už před 30-ti lety musím se připojit k pochvalným recenzím. Málo knih mě takhle chytilo, v poslední době jen ´´Já, poutník´´.

Terazky
01.09.2015 5 z 5

Tohle byla ta nejlepší kniha, co jsem kdy četla a první kniha, u které jsem byla "zažraná" od začátku do konce.

Kaso
23.08.2015

Darmo, mafia s tej sledovatelnej stránky. Mario Puzo je výborný rozprávač a sledovať ako jeho hrdinovia umierajú ma hodne rozsmutnilo. Výborný príbeh.

achilles
18.08.2015 5 z 5

Jedna z nejlepších knih. Těžko něco vytknout. Dokonalá kniha, dokonalá mafiánská rodina a ačkoliv jsou to kriminálníci, člověk jim v podvědomí fandil. Ale to jen díky Puzovu spisovatelskému talentu.

józi.odkudkam
16.08.2015 5 z 5

Film mě zas tak neoslovil, je nicméně uznávaným kultem a tak jsem se rozhodl zjistit, jak je to s předlohou. Vpravdě se mi do ní moc nechtělo a z vypůjčeného tria knih šla tahle až jako poslední...a přečetla se jedním dechem. Něco takovýmhle charakteristickým způsobem intenzivního, pokud si dobře vpomínám, se mi přihodilo jen u Západní fronty. Tenhle písmenkový Kmotr zkrátka vystřelí, nábojnici ukáže hezky ze všech stran a nemine. Žádná vata. Za 5*****