Kmotr

Kmotr https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/34837/bmid_kmotr-Ytz-34837.png 5 4905 630

Kmotr / Krstný otec série

Když v roce 1969 vyšel v Americe poprvé, figuroval celých dvaadvacet týdnů na první příčce v seznamu bestsellerů. Znamenité, sugestivní dílo o bossovi všech bossů, jehož vliv sahal od policie až po finanční magnáty, si získalo popularitu především proto, že zachytilo klasickou mafii v konkrétní době a v místech, kde existuje dodnes. Tajemství rodinných svazků a zločinu vyvolalo zájem velkého množství čtenářů, podpořený i filmovým zpracováním, jež s Marlonem Brandem a Al Pacinem v hlavních rolích natočil Francis Ford Coppola."Americká sága" newyorského podsvětí detailně odkrývající přísně dodržovaná pravidla znovu oživuje historii krvavé války klanu Corleonů proti čtyřem dalším famigliím. Don Corleone, před nímž se třesou i ti nejmocnější, drží pevně všechny nitky vedoucí ke světu pašeráků, vyděračů i hazardních hráčů, kteří si podali ruku se zločinem a zákonem krevní msty. Čelit organizované zločinnosti financované špinavými penězi z obchodu s drogami a zneužívající bankovní systém však není jednoduché. Zvláště když mafiáni jednají v duchu hesla Questra guerra e cosa nostra - Tato válka je naše věc. Dnes už klasický román americké literatury 60. let nelítostně potvrzuje Balzakova slova: V pozadí každého velkého majetku je zločin.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Svoboda

The Godfather , 1969

patrikZ
19.08.2023 5 z 5

Kniha se četla sama, příběhu nic nechybělo. Trochu zklamaný jsem byl z jejího filmového zpracování, oproti knize byl příběh filmu, i přes jeho délku, až moc mělký. To už tak ale bývá.

Bepo
17.08.2023 5 z 5

Perfektní náhled do prostředí italské mafie v Americe. Člověk jenom přemýšlí, jestli je to opravdu autorova fikce. Sice je všeobecně známo, že Puzo čerpal informace i od mafiánů, ale dát to takto dohromady , klobouk dolů.

Paulus.1987
10.08.2023 5 z 5

Co víc napsat ke knize, která je na Databázi knih umístěna v žebříčku nejlepších knih a jejíž filmové zpracování bývá všeobecně považováno za jeden z nejlepších filmů všech dob?

Kmotra jsem četl zhruba před dvaceti lety a i nyní mi dokázal vrátit chuť ke čtení. Promyšlený, napínavý a čtivý příběh s dobře vykreslenými postavami, který čtenáře nutí obracet stránku za stránkou. Co chtít víc? Sice jsem při četbě před sebou viděl herce z filmového zpracování, ale nijak zvlášť mi to nevadilo. Jak už to tak bývá, kniha na rozdíl od filmu více rozvíjí osudy vedlejších postav, takže je děj košatější, ale ne na úkor čtivosti.

Znamenité dílo, které ani sám autor již nepřekonal.

Shindo
17.07.2023 5 z 5

Kultová kniha, ktorá nestarne ani po rokoch a moja vstupná brána k Puzovi. Príbeh dona Corleoneho a jeho klanu z časov, kedy sa nikto s nikým nesral písaný štýlom, ktorý chytí a nepustí.
Hoci by som si mohol kúpiť najnovšiu verziu, pre správnu atmosféru mám doma zažltnuté vydanie z druhej ruky z dôb dávno minulých.

Lele61
15.07.2023 5 z 5

Mocný Don Corleone v čele svého klanu a nelítostný krvavý souboj jednotlivých mafiánských rodin o moc v newyorském podsvětí. Mario Puzo podrobně popisuje temný svět mafie s jejími velmi přísnými pravidly, která je přitom financována "špinavými" penězi z pašování, hazardu a obchodu s drogami. Dnes už klasický příběh je znám také z úspěšného filmového zpracování. Rozhodně mohu doporučit k přečtení.

VasnivaCtenarka
19.06.2023 5 z 5

AUDIOKNIHA:
Tak to bylo něco! Více netřeba dodávat! :)

leukjetezien
18.06.2023 5 z 5

V obecnější rovině příběh o neinstitucializované moci, o světu, kde se do mocenského postavení člověk může dostat sám organicky (aniž by musel šplhat po žebříku v rámci předem daného systému). S ohledem na chybějící právní normy v takovém světě by se mohlo zdát, že lze moc uplatňovat a udržovat si ji bez jakýchkoli pravidel. Jenomže je to trochu složitější, s mocí přichází odpovědnost (což zde platí dvojnásobně), rovnováha sil může být křehká a i malý neuvážený fuck-up může být ten poslední.

V konkrétnější rovině příběh o tom, jak je cool být takovým uomo di rispetto, požívat vážnost u ostatních, prohazovat moudra, nad kterýma pokyvují uznale hlavou, taktizovat, jak si povodit ostatní pezzi da novanta, a nakonec i slízávat smetanu za připravené mastermind plány.

Četlo se dobře. Člověka vede i k zamyšlení a ke srovnání mezi naším institucializovaným systémem a tímhle "podsvětím", které zde není prezentováno jako inherentně špatné, jen jako jakási osobnější (myšleno na vztazích založená) forma společenského uspořádání.

stanislava9718
12.06.2023

Tento díl o "siciliánech", kteří se ocitli z bídy na Sicílii v bídě za velkou louží, kdy se snaží žít jinak, jsem četla že všech první. Autor krásně čtenáře vtáhl do děje v ulicích starého New Yorku mezi chudé emigranty, jejich rodiny, život, lásku, tragédie.

karol.cadex
11.06.2023 5 z 5

Deset let. Deset dlouhých let jedné italské rodiny, jednoho klanu, jehož zakladatel se rozhodl žít jinak. Podle vlastních pravidel. Položila jsem si stejnou otázku, která zazněla v knize. Co kdyby tohle udělal na světě každý?
Inu ne každý by na to měl kapacitu. To za prvé. A pak sice máme nějaké normy, zákony a morálku. Jejichž dodržování je vynutilné, ať už státním aparátem nebo většinovou společností. Ale s ohledem na to, jak vypadá (i jen v naší mini zemi) politická moc, jak vypadá random výklad zákonů a trestů soudní mocí, jak může politik vlastnit skrz naskrz devadesát procent země. Proč bych ve finále nemohla inklinovat ke spravedlivějšímu a jednoduššímu zákonu, jež udaly famiglie? Ale to jsem hodně odbočila.

Popis všech postav v knize a jejich osudů je perfektní. Kmotr je specifický v tom, kdy převážnou část kapitol zahajuje určitá postava, o ní se dozvídáme co je za člověka, odkud přišla a postupně její napojení na Corleonovi. I přes přehršel postav nehrozí se v nich ztratit, nit vypravování se netrhá, všechno perfektně šlape. A je to tak smutný a naléhavý!

Každopádně Kmotra jsem odkládala snad tři roky. Že to bude blbost a že se mi to nebude líbit, zase jsem předjímala a to se u knih nedělá! A ne. Je to skvělý. Mé italské srdíčko zaplesalo. Do Michaela jsem se zabouchla hned od začátku a nepustilo mě to. K Donovi cítím hlubokou úctu. Celý ten systém mě vlastně bavil, i přes jeho surovost. Jenže o lidech jako celku už nemám ani jedno dobrý mínění, takže co naplat. Já jsem nadšená a miluju to.

Kopta
09.04.2023 4 z 5

Zajímavý kolotoč. Nicméě spíše záživný než blitku hodný. Oproti syrovému a vážnému filmu se kniha čte až podezřele svižně až jako u brakového románu. Jenže nenechal bych se zmást. Sílu tam cítíme. Cením taky věrnost u filmu. Nějaké pasáže strašně nudné až strašně zbytečné. Svižnou knihu to jen zbytečně natahuje na někdy unulý proces. I tak je to silné dílo, které má právo být mezi největšími.

kilometr
28.03.2023 4 z 5

Už dlouho jsem měl knihu vyhlédnutou a konečně na ni došlo. Oproti výbornému filmovému zpracování zde dostávají i vedlejší postavy o dost větší prostor a je to napsáno znamenitě. Touto knihou jsem zaokrouhlil počet přečtených knih na 1100. Více slov netřeba. 85%.

Davidin
16.03.2023 5 z 5

Přečteno v angličtině. Bohužel mne tehdy ještě limitovala nedostatečná znalost jazyka, takže si myslím, že jsem si příběh plně neužil. Každopádně se jednalo o první kompletně přečtenou knihu v tomto jazyce, která mne tehdy naprosto pohltila. Střídání vyprávění z pohledů postav a budování jejich charakteru (spíše degradace) považuji za největší devízu příběhu. Co mi chybělo? Vizuální stránka. Některé postavy si udržují svou emočně klidnou fasádu, ale chladnokrevnost je temnější, když jí člověk může vidět na vlastní oči, než předčítat z papíru. Na druhou stranu z filmu se vytratily některé myšlenky, úvahy... Tady si člověk zkrátka nevybere. Zaujala i zmínka o špíně Hollywoodu. Již tenkrát bylo na zhýralé chování poukazováno a nikdo nic neřešil. Musím také uznat, že tento příběh není o kladných a záporných postavách, hledá se zde řešení přežití rodiny a vybírá se i z možností za hranicemi zákonů, popř. morálního hlediska.

Birlibán
10.03.2023 5 z 5

Ač je kniha skoro 50 let stará stále se dobře čte. I když popisuje život mafiánské rodiny nemůžete se ubránit jistým sympatiím k hlavním hrdinům příběhu. Pro přistěhovalce na začátku dvacátého století nebyl jistě život v Americe lehký a lidé ze stejné komunity si navzájem pomáhali, ať to byli Italové, Číňani či jiní. Všudypřítomná korupce a nerovné zacházení s menšinami bylo v té době běžné.
Autor píše čtivě, dokáže vtáhnout do děje a překvapit dějovými zvraty.
Jak pravil don Corleone: Každý má jen jeden úděl.
Pomsta chutná nejlépe studená.

Alma-Nacida
07.03.2023 4 z 5

Mafiánská klasika, dnes se mi jeví hlavní postavy spíš trochu moc kladné, hlavně Don a Michael, ale jako audiokniha v podání Oldřicha Kaisera to bylo celkem fajn, i když bych prostříhala části s Lucy a s Johnym.
Celkově hodnotím třemi a půl hvězdami.

krakonos.kraken
19.02.2023 4 z 5

(SPOILER) Líbilo se mi zajímavé prostředí, propracované charaktery, struktura a zvyky mafie a celá postava Dona je prostě skvělá, se svým přistupem k rodině, hierarchii a "pomoci" komukoliv.

Některé části děje mi ale přišli zbytečné (např. cokoliv s Johnym) a vyvrcholení celého děje ne příliš silné (čekal jsem, že stěhování do Vegas byla jenom zástěrka pro nějakou brutální akci nebo že Michaelova manželka neunese pravdu, vsechno vyzvoní a bude krize).

I přesto zajímavá kniha, určitě nelituju přečtení, jestli půjdu do dvojky to nevím.

pauele
27.01.2023 5 z 5

Po seriáli The Offer, som túto dlho odkladanú knihu prelúskal v rýchlom tempe. Úplne poctivých 5* si podľa mňa nezaslúži, ale 4* sú na druhú stranu nedocenenie. Tak sa teda prikloním k pozitívnej strane.

LenkaDv
15.01.2023 5 z 5

Skvělá kniha. Poslouchala jsem jí jako audioknihu a přednes Oldřicha Kaisera toto skvostné dílo posunul ještě o ležel výše. Je to jeden z těch příběhů na který jen tak nezapomenu. Nemám mu naprosto co vytknout a určitě se k němu ještě někdy vrátím.

konrad9388
05.01.2023 5 z 5

K této knize mám zvláštní vztah. Asi v jedenácti letech jsem ji doma večer vytáhl z knihovny, a zpátky jsem ji vrátil asi po šesti hodinách dočtenou. Byla to první kniha která mne tak moc chytla, že jsem ji musel hned dočíst. Skvělá kniha, kde není tak jednoduché určit kdo je klaďas a kdo padouch. Stejně jako v životě.

Frizer
02.01.2023 5 z 5

Klasika klasik...těžko říci jestli mě víc bavila kniha nebo film, oboje je na špičce svého media. Povinné čtení pro každého kdo má rád "kriminální" příběhy. Mario se nadmíru skvěle inspiroval reálnými " gangstery a mafiány". Ti ještě měli alespoň trochu stylu a pravidla, ne jako v dnešní době.

Kabuky
30.12.2022 5 z 5