Kmotr

Kmotr https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/34837/bmid_kmotr-Ytz-34837.png 5 4912 631

Kmotr / Krstný otec série

Když v roce 1969 vyšel v Americe poprvé, figuroval celých dvaadvacet týdnů na první příčce v seznamu bestsellerů. Znamenité, sugestivní dílo o bossovi všech bossů, jehož vliv sahal od policie až po finanční magnáty, si získalo popularitu především proto, že zachytilo klasickou mafii v konkrétní době a v místech, kde existuje dodnes. Tajemství rodinných svazků a zločinu vyvolalo zájem velkého množství čtenářů, podpořený i filmovým zpracováním, jež s Marlonem Brandem a Al Pacinem v hlavních rolích natočil Francis Ford Coppola."Americká sága" newyorského podsvětí detailně odkrývající přísně dodržovaná pravidla znovu oživuje historii krvavé války klanu Corleonů proti čtyřem dalším famigliím. Don Corleone, před nímž se třesou i ti nejmocnější, drží pevně všechny nitky vedoucí ke světu pašeráků, vyděračů i hazardních hráčů, kteří si podali ruku se zločinem a zákonem krevní msty. Čelit organizované zločinnosti financované špinavými penězi z obchodu s drogami a zneužívající bankovní systém však není jednoduché. Zvláště když mafiáni jednají v duchu hesla Questra guerra e cosa nostra - Tato válka je naše věc. Dnes už klasický román americké literatury 60. let nelítostně potvrzuje Balzakova slova: V pozadí každého velkého majetku je zločin.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Svoboda

The Godfather , 1969

Dolik13
14.05.2021 4 z 5

Hra o trůny v gangsterském světě!

Kdo miluje knihy, nebo filmy, tak se rozhodně nemohl vyhnout Kmotrovi. Ani u mě to nebylo jiné, nicméně i přes to, že superlativa se na toto veledílo valila ze všech stran, moc mě kniha nelákala.

Nakonec jsem se pro ní rozhodl a rozhodně nelituju. Když to vezmu v kontextu doby, kdy vznikla, tak je to naprostá fantazie. Různorodost charakterů, zajímavé prostředí, brutalita, vraždy, ale zároveň respekt a úcta.

Don Corleone a Hagen byly pro mě nejlépe napsané charaktery. Proč ale jen čtyři hvězdičky? Podle mého gusta měla kniha skvělý nástup, skvělý prostředek, ale poté trošku slabší místo a nedokázalo si udržet to skvělé brutální tempo.

A teď hurá na filmové kmotra z roku 1972!

Bediczek
08.05.2021 4 z 5

Až na Sicilskou část, pojednání o ochablém pánevním dnu a všemu kolem Johny Fontane celkem poutavé čtení. A to mne mafiánská tematika moc nebere.

kramver
03.05.2021 5 z 5

Máte problém? Navařte špagety a zalehněte na matrace! Nesmrtelná klasika s naprosto skvělým filmovým ztvárněním. Léta jsme s kolegyní používaly tajnou hlášku, kdykoliv nás někdo společně opravdu naštval: Sedíš vzadu nebo budeš řídit?

kure91
22.04.2021 5 z 5

Asi jedna z mých nejoblíbenějších knížek vůbec, takže mě až překvapuje, že jsem dodneška nedal hodnocení a komentář. Takže tohle by bylo napraveno. Musím říct, že knížku jsem četl už xkrát, jak českou verzi, tak teď originál a pořád mě baví stejně jako poprvé. Příběh rodiny Corleone, jejího vzestupu, války pěti famiglií a závěrečného rozuzlení se neomrzí. Při posledním čtení jsem docela přemýšlel nad tím, jestli se dá najít v knížce nějaké hluché místo, nějaké, které by mě nebavilo, ale na nic jsem nepřišel, všechno má pro příběh své místo (ok, kdybych měl pistoli u hlavy, tak bych asi vyškrntnul sicilskou část, ale bylo by to z těžkým srdcem).
A jestli něco podtrhuje knihu a její příběh, tak je to vyřízení si účtů v závěru, tuhle scénu bych mohl číst pořád dokola a byť jsem tady teď knihu vychválil tak dodám, že její zpracování z filmu je ještě o stupínek lepší. Kol a kolem, jednoznačně must read a jedna z těch jednoznačných klasik.

Taťka Hraboš
19.04.2021 5 z 5

Vlastně je trochu s podivem, že má kniha tak vysoké hodnocení, protože Puzo není bůhvíjaký spisovatel. Jeho styl je jednoduchý, strohý, dalo by se říci až žurnalistický, beze snahy o nějaký hlubší vhled do psychologie postav, dokonce ani napětí tu vlastně není moc přítomno. Na druhé straně tenhle styl výborně souzní s titulní postavou Vita Corleona (k Michaelovi sedí už o poznání méně). A hlavně – jak jsem nedávno napsal u jiné knihy - důležitý je příběh, a ten se Puzovi opravdu povedl, i když bych ocenil nějaké to překvapení na závěr (co takhle zrada Toma Hagena? ;-) ). Kromě toho – pokud kniha opravdu odpovídá tehdejší realitě – je v ní výborně popsán svět italské mafie v Americe a na Sicílii, plný intrik a násilí (a do jisté míry i svět amerického filmového průmyslu). Kdoví, možná popularitě knihy napomohly i skvělé filmy s Marlonem Brandem a Al Pacinem v hlavních rolích.

vodovodnice
13.04.2021 5 z 5

Náhodou jsem se dostala k této knížce, ale když už jsem jí měla v knihovně, tak jsem se do ní pustila.
Překvapilo mne, jak lehce vás kniha vtáhne, ani to nepostřehnete a jak snadno se čte.
A také mne potěšilo, že kniha není typicky gangsterská, ale rodina Corleone je celkem přívětivá nebo milá. Že to není banda zazobanců, kteří žijí jenom v luxusu nebo kteří mají továrnu na mrtvoly, ale ukazují, jak i jiným způsobem mohou něčeho dosáhnout aniž by se použilo násilí.
Kniha mne opravdu překvapila, že to není typická gangsterka.

julika
16.03.2021 5 z 5

Dobře, dobře,tak já se přiznám. Mám ráda růžovou, zamilovala jsem se do dona Michaela a těch pět hvězd dávám protože mě starý don "přesvědčil", že jinak to nepůje. :-D

A hoši, sice se teď asi vaříte v kotlíku, ale moje ❤️ jste dobyli!

tom2843
09.03.2021 5 z 5

Miluju knížku i film, protože si nikdy neumím vybrat, jestli dona Corleona miluju nebo nesnáším, jestli je věrným přítelem nebo vypočítavou bestií, ochráncem slabých Italů nebo pijavicí, která tu komunitu ničí. Jediná věc, co mi na knížce vadila, bylo množství sexuálních scén, bez kterých se film zcela v pohodě obešel. Kdykoliv ale don Corleone promuvil, tak to byly perly. Třeba jeho rozhovor s Bonaserou:
„Kdybyste ale byl přišel za mnou, moje peněženka by bývala vaše. Kdybyste přišel požádat o spravedlnost mě, tak by ti lotři, co vám zničili dceru, prolévali hořké slzy už dnes. Kdyby si nějakou nešťastnou náhodou udělal počestný člověk jako vy z někoho nepřítele, pak by se stal i mým nepřítelem –“ don pozdvihl paži a prst namířil na Bonaseru – „a pak, to mi věřte, by se vás báli!“ Bonasera sklopil hlavu a přiškrceným hlasem zašeptal: „Buďte mým přítelem."

1bublina
01.03.2021 5 z 5

Před dvěma dny jsem dočetla Kmotra a pořád mi ta kniha chybí. Chci ji číst dál, chci vědět, co bylo dál s rodinou Corleonových i s dalšími postavami. Kniha je naprosto skvělá, nemohla jsem se odtrhnout. Bavilo mě v ní všechno - hlavní dějová linka a všechny vedlejší linky jako Johny Fontane nebo Lucy Manciniová. Určitě přečtu další autorovy knihy.
ČV 2021 - 16. Kniha do 15. místa v některém žebříčku na Databázi knih.

renefer
27.02.2021 3 z 5

Zajímavé čtení. Já mafiánské tématice moc neholduji, ale bylo to čtivě psané. Osud každé postavy byl do podrobna rozepsán. Po pravdě se mi celkem líbí představa jakéhosi padrína, který se o všechno postará.

Frosty128
25.02.2021 5 z 5

Nejlepší kniha, co jsem kdy četl. Fantasticky čtivé s geniálně navozenou atmosférou ať už se jedná o New York, Hollywood nebo Sicílii. Každá postava má svůj příběh a svůj vývoj. Příběh uhání mílovými kroky a nezadržitelně směřuje ke krvavému a dechberoucímu finále.

BetSolo
18.02.2021 5 z 5

Kniha mě velice příjemně překvapila, předčila má očekávání. Hned jsem se začetla. Děj byl napínavý a postavy dokonale vykreslené. Jsem nesmírně ráda, že mi ji kamarádka doporučila a darovala, jinak bych se ke knize snad ani nedostala. A to by byla podle mě veliká škoda.

Monika1717
14.02.2021 5 z 5

Ulízela jsem v knihovně a našla jsem Kmotra. Kniha není moje, asi jsem ji někomu zapomněla vrátit a nikdo se k ní nepřihlásil. Ráda si ji kdykoli přečtu znovu.

Monika1717
14.02.2021 5 z 5

Uklízela jsem knihovnu a objevila jsem Kmotra. Kniha není moje, asi jsem ji někomu zapomněla vrátit, nikdo se o ni nepřihlásil. Vůbec mě to nemrzí, ráda si ji kdykoli přečtu znovu.

RadimS
08.02.2021 5 z 5

Naprosto bezkonkurenční.

Prateri
04.02.2021 4 z 5

Také další z knih, která čekala dlouhých třicet let v mé knihovně. Nechtělo se mi číst o mafii. Teď si myslím, že moje hodnocení je zbytečné, velký počet čtenářů a jejich nadšené hodnocení mluví ve prospěch Kmotra. Drsný svět, ke kterému bych se nechtěla dobrovolně přiblížit.
Čtenář tak trochu fandí ústřední mafiánské rodině, také jsem se při tom přistihla.
Ale - jedna mafiánská rodina sejme syna nebo otce apod., postižená rodina to pochopí, protože přece osobně proti nim nic nemají, je to jen obchod. To je mi teda vysvětlení, brr.

animovanej medv
30.01.2021 5 z 5

Nechápu, jak jsem mohla tuhle knihu tak dlouho přehlížet.

Moc mě bavila a byla velmi zajímavá. Bavilo mě nakouknout, jak organizačně mafie funguje. Baví mě tam to, že všichni Donové jsou stejní v tom, že odmítli žít podle pravidel společnosti a odmítli se jí nechat omezovat. A taky se mi líbí kolik tam je postav, že má každá svůj vývoj a charakter a že rozhodně nejsou stejné a že i přes množství postav a vedlejších linek se čtenář neztratí.

alegria2
23.01.2021 5 z 5

Za mě jednoznačně kultovní kniha a jedna z mála knih, které si ráda přečtu opakovaně. Mafiánům zde prostě nejde nefandit. Filmová adaptace je zdařilá, ale nikdy mi nepřirostla k srdci jako kniha.

zubrice
20.01.2021 5 z 5

Nechápu, že jsem se k téhle genialitě dostala až ve 22 letech. Perfektní příběh, skvěle vykreslené postavy, no a ty zvraty.. Miluju tu knihu od začátku do konce.

Sabvi
18.01.2021 5 z 5

Jak moc je vlastně důležitá rodina? Uměle vytvořený vztah, možná jeden z nejumělejších vůbec, kdy musíme bezprostředně přijmout fakt, že s lidmi, ke kterým jsme se narodili bychom za normálních okolností necítili ani afinitu? Rodina je možná to nejdůležitější vůbec - aspoň pro hrdiny této knihy. Někdy ale, v důsledku vlivu okolí převládá jejich ego, jejich pud sebezáchovy, jejich pocit nebo touha po moci, strach i láska - a okolo všech těchto poklesků se otáčí nejvypjatější situace z celého příběhu. Protože ano, je důležité mít v životě řád, mít řád uvnitř sebe je ale mnohem těžší - a zvláště pak v případě, že něco jako "morálka" je na hony vzdálené ideálům lidí, kteří nás vychovali, kteří s námi celý život žili...Jak tedy nalézt mravní řád uvnitř sebe aniž bychom porušili přikázání rodiny? Kniha je nesmírně zajímavá, čtivá. Postavy jsem si oblíbila strašně rychle. Jejich smýšlení mi bylo blízké - nikoli způsobem, že bych tak reagovala já sama - ale tak, že jsem jim rozuměla - viděla jsem kontext s tím, jak složitou měli výchovu, jakou cestu měli za sebou. Velmi jsem si oblíbila Sonnyho, který byl ryzí ve svém chování, autentičtější než například Michael. Knihu vřele doporučuji, je to jedna z mých jednoznačně nejoblíbenějších literárních děl vůbec. Není pro každého, složitost postav a rozmanitost příběhu může být matoucí - zvláště pro někoho, kdo dělá mezi jednotlivými kapitolami velké časové přestávky. Četba ale není náročná, děj je záživný a vtáhne vás. Ostatně, jak to Mario umí.