Kmotr

Kmotr https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/327/kmotr-327.jpg 5 4910 631

Kmotr / Krstný otec série

Znamenité, sugestivní dílo o bossovi všech bossů, jehož vliv sahal od policie až po finanční magnáty, si získalo popularitu především proto, že zachytilo klasickou mafii v konkrétní době a v místech, kde existuje dodnes. Tajemství rodinných svazků a zločinu vyvolalo zájem velkého množství čtenářů, podpořený i filmovým zpracováním, jež s Marlonem Brandem a Al Pacinem v hlavních rolích natočil Francis Ford Coppola. "Americká sága" newyorského podsvětí detailně odkrývající přísně dodržovaná pravidla znovu oživuje historii krvavé války klanu Corleonů proti čtyřem dalším famigliím. Don Corleone, před nímž se třesou i ti nejmocnější, drží pevně všechny nitky vedoucí ke světu pašeráků, vyděračů i hazardních hráčů, kteří si podali ruku se zločinem a zákonem krevní msty. Čelit organizované zločinnosti financované špinavými penězi z obchodu s drogami a zneužívající bankovní systém však není jednoduché. Zvláště když mafiáni jednají v duchu hesla Questa guerra e cosa Nostra - Tato válka je naše věc.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Knižní klub

The Godfather , 1969

Hudis
16.08.2015 5 z 5

Při čtení jsem si občas řikal, že to nemusí být tak špatné žít s mafií po boku. Ale ne všichni jsou jako Don Corleone. A doslov to jen potvrdil :) Jinak úžasná kniha, která se snad musí líbit všem čtenářům, nehledě na oblíbený žánr.

střapatá
16.08.2015 5 z 5

Jak je zmíněno v doslovu, kniha není po literární stránce úplně dokonalá, některá slova se ve větách opakují apod., ale možná právě tyto "vady" dávají knize potřebnou autenticitu. Ze stránek čiší kult, člověk cítí, že čte něco výjimečného. A konec? Naprostá jízda.

Andy74
15.08.2015

Knihu jsem četla spíš ze zvědavosti, naprosto neznalá a nazasvěcená do mafiánských praktik :o)
Snad někde se mi vybavují útržky z italského filmu Chobotnice a komisaře "Katányho", který jsem kdysi hltala v televizi.....viděno z pohledu strážců zákona.
Ve spoustě věcí jsem našla myšlenky, které by se hodily na dnešní dobu - velice se mi líbí taková ta "rodinná soudržnost", oceňuji moudrost starého pána Corleoneho - ty jeho myšlenky by se měly někam tesat. Ta psychologie! Slovní manipulace s nepřítelem až sám nakonec odkýve i to co nechce, ty věčné službičky a protislužby, zločiny, které se nezapomínají a oplácejí se až za několik let - až když obě strany "vychladnou".
Chybí mi takový "táta Corleone" - já bych určitě byla skvělá mafiánská dceruška :o))

Kubasino
10.08.2015 5 z 5

Stejně jako na sebe Forsyth provalil, že pracoval pro tajnou službu, Puzo neznal mafiány jen z vyprávění. Tomu zkrátka nevěřím. Precizně napsaná kniha, která navíc působí maximálně autenticky (alespoň co může laik posoudit.

Lady S.
05.08.2015 5 z 5

Netušila jsem jak mě tato kniha ohromí. Nejdřív jsem se bála, že mě kniha bude nudit, ale není divu, že patří mezi nejlepší knihy. Zhltla jsem jí během několika dní a pořád jí mám v hlavě. Dokonale napsaná, sled událostí je úžasný a nepředvídatelný, prostě bomba.

hanocri
03.08.2015 5 z 5

Kniha mě vcucla jako malinu. Těžko věřit, že Puzo neměl s podsvětím (alespoň jak se to tvrdí) nic společného. Nezapomenu někde na začátku na krvavé scény s Lucou Brasim, koňskou hlavu, zalehnutí na matrace. Jedna z největších klasik moderní literatury.

MP91
27.07.2015 4 z 5

Před lety jsem viděl film, pamatoval jsem si z něj však jen záblesky, ke kterým jsem během čtení poté přiřazoval správné místo. Kniha měla od začátku spád, jen místy se vyprávění trochu vleklo. Pro mě velmi podstatné nakouknutí pod povrch života a především smýšlení mafiánské organizace, která zkrátka odmítla řídit se zákony, které vymysleli jiní lidé - proto si vytvářejí své vlastní. Osoba Dona Corleoneho je jednou z nejimpozantnějších a nejobdivovanějších literárnách postav se kterou jsem se zatím setkal.

Kniha skvělá, vytknu jen mírně odhadnutý konec knihy a zdlouhavější a méně spádovou poslední třetinu (čtvrtinu) knihy. Kromě toho mě vyprávění z života jiných postav (milenky Sonnyho) odtrhovalo od hlavního příběhu. První polovina fantastická, druhá polovina trochu slabší.

Hancza
24.07.2015 5 z 5

Od Kmotra jsem se nemohla odtrhnout. Jeho přístup "přátelských služeb" je k zamyšlení. Parádní vývoj děje. Kniha ke které se člověk rád vrátí. Alespoň já určitě... ;-)

marcela6183
08.07.2015 5 z 5

Co napsat ke knize, která mrazí a z níž mrazí? Jak se dá zbavit nepříjemného pocitu v zátylku poté, co dočtete? Přečíst to znova. A hned! A přesně takhle to máme já a Kmotr. Vývoj děje, psychologie postav, mystično celého příběhového setupu v něčem zákázaném a nedostupném. Mystérium, které dokázal až Brown s Langdonem.
Autorem je pan vypravěč s obrovským smyslem pro detail a jedinečným citem pro pointu. Dočetla jsem před víc jak rokem a pořád je to ve mně. Jak mám občas chuť, vidět sebe projektovanou do některé z postav, tady se bojím projektovat se i do dveří od auta. Jak se pro nějakou rozhodnu, tak mi ji autor vyřadí ze hry. Něco jako Hra o trůny, jen napsaná svižně a hlavně dopsaná.
Jak mám některé knihy ráda až na druhý pokus (a některé ani na pátý), tuhle obdivuju zpovzdálí jako etalon metru a originál Giacondy. Řemeslně dokonalé, vypravěčsky hodnotné, myšlenkově ucelené, příběhově dotažené, pointově trefené.
Je to jak auto s pětistupňovou převodovkou, kdy cítíte že šestka tam není, ale má to na ni! :-)

Freedee
02.07.2015 4 z 5

Kniha velmi dobrá. Dobře se četla, vtahovala mě a bujná fantazie mě odnášela do mafiánské rodiny :-) Když jsem četl komentáře tady, tak jsem možná čekal i něco víc-ale třeba jsem ještě do Kmotra "nedozrál". Po přečtení jsem se podíval na film. Řekl bych, že kdo nečetl knihu, tak film na první shlédnutí nepochopí.

Kulhavá
24.06.2015 5 z 5

Skvělá kniha, chytne a nepustí :-) I filmové zpracování se mi líbilo, ale kniha je kniha.

Abbi
16.06.2015 5 z 5

Hledala jsem něco, co bych si koupila a Kmotra zde? byl na první příčce v žebříčku. Byť jsem se o mafii nikdy nezajímala, tak mě tahle kniha pohltila. Četla se sama :-)

Halila
12.06.2015 5 z 5

Nedávno jsme ji četla po čtvrté a určitě ne naposledy.
Chci mít taky kmotra co všechno zařídí :-)

Costanzo
30.05.2015 5 z 5

Naprosto strhující knížka, nad kterou jsem se zasekla 2 dny v tahu. Je těžké uvěřit, že M. Puzo nikdy s mafií neměl nic společného ;-) A hádejte, na co se dnes večer budu koukat :P

mpb1913
26.05.2015 5 z 5

Kdysi jsem viděl film, takže jsem zhruba věděl do čeho jdu. V poslední čtvrtině knížce trochu dochází dech, ale je to pecka.

prochajda
19.05.2015 5 z 5

Opravdu skvělá kniha, líbila se mi.

Lev
13.05.2015 5 z 5

Kmotr je spolu s filmovým zpracováním asi nejznámějším dílem o italsko-americké mafii. Mario Puzo zde blíže představil jednu mafiánskou rodinu v USA a v příběhu se snaží popsat nejen její začátky, rozmach a osudy jednotlivých členů, ale čtenáři předkládá i důležitá fakta ohledně této organizace. Člověk se tak dozví řadu zajímavostí o vzniku, struktuře a také o samotné činnosti. Z děje je znát autorova pečlivost pro detaily a člověk si tak může udělat určitý přehled o tom, kde všude měl/má organizovaný zločin prsty, koho ovládá a nakonec jak na sebe jednotlivé rodiny nahlížejí. To je právě z knihy nejzajímavější, protože mafie se zde bere jako stát ve státě s vlastními zákony, kde má důležitost určitý kodex ohledně rodiny nebo např. mlčenlivosti vůči vnějšímu světu. Za úsměvy jednotlivých postav se ovšem často objevují stíny zrady nebo zákeřné vraždy a rázem tak padají všechny iluze o tomto tajemném společenství. Kniha si zaslouží určitě nejvyšší hodnocení a to díky zajímavému tématu a výborné čtivosti. Pokud zvolené prostředí někoho více zajímá, tak samozřejmě doporučuji i film, který je s knižní předlohou téměř totožný.

Zorro89
26.03.2015 5 z 5

Nejdřív jsem viděl film a poté četl knihu. Kniha výborná, ale myslím si, že je lepší s ní předcházet film.

Svůj svět si budeme spravovat sami, protože to je náš svět, sonno cosa nostra - naše věc.
Don Corleone - uomo di respetto.

MarkétaLore
23.03.2015 5 z 5

Mám ráda knížky, kde jsou lidé popisováni takoví, jací opravdu jsou. A v této je navrch krásný gangsterský příběh. Klidně by mohla být první v žebříčku nejlepších knih.

Ladys
18.03.2015 4 z 5

Kmotr je jediná kniha od Puza, kterou jsem četl s nadšením a očekáváním dalšího děje. U dalších pokusů (Sicilián, Omerta, Poslední kmotr) jsem se buď vyloženě nudil (Sicilián), nebo už jsem měl pocit, že se autor opakuje. Ale Kmotr je pro mě mafiánská klasika, na kterou nedám dopustit