Kmotr

Kmotr https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/327/kmotr-327.jpg 5 4912 631

Kmotr / Krstný otec série

Znamenité, sugestivní dílo o bossovi všech bossů, jehož vliv sahal od policie až po finanční magnáty, si získalo popularitu především proto, že zachytilo klasickou mafii v konkrétní době a v místech, kde existuje dodnes. Tajemství rodinných svazků a zločinu vyvolalo zájem velkého množství čtenářů, podpořený i filmovým zpracováním, jež s Marlonem Brandem a Al Pacinem v hlavních rolích natočil Francis Ford Coppola. "Americká sága" newyorského podsvětí detailně odkrývající přísně dodržovaná pravidla znovu oživuje historii krvavé války klanu Corleonů proti čtyřem dalším famigliím. Don Corleone, před nímž se třesou i ti nejmocnější, drží pevně všechny nitky vedoucí ke světu pašeráků, vyděračů i hazardních hráčů, kteří si podali ruku se zločinem a zákonem krevní msty. Čelit organizované zločinnosti financované špinavými penězi z obchodu s drogami a zneužívající bankovní systém však není jednoduché. Zvláště když mafiáni jednají v duchu hesla Questa guerra e cosa Nostra - Tato válka je naše věc.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Knižní klub

The Godfather , 1969

AnEli
06.04.2014 5 z 5

Jedna z mych nejoblibenejsich knih ktere jsem kdy cetla. Poprve precteno asi v 16 letech kdy jsem ne zcela vnimala veskere souvislosti teto vyborne knihy. Cim jsem byla starsi tim me zasahovala vic a vic a i jinak jsem ji vnimala. Malokdy se take povede aby film byl stejne dobry jako kniha.
Kdyz jsem se odstehovala na Sicilii, prvni misto kam jsem se zasla podivat bylo Corleone a "Kmotruv dum" :) Mezi Siciliany se ovsem na tema Kmotr a mafie radeji nikdy nezminujte ;)

valda
05.04.2014 5 z 5

Asi nejznámější sicilští obchodníci s olivovým olejem v New Yorku. Rozvážný, inteligentní, ale nekompromisní Don Corleone, i když už asi trochu stará paprika. Jeho tři synové: Santino, drsný pistolník a rváč, Freddie, trochu nevyrovnaný a labilní sukničkář a Michael, nejmladší, ale nejpodobnější svému otci, i když v mnohém taky hodně jiný. Původně s rodinným podnikem nechtěl nic mít. A Tom Hagen, vlastně skoro adoptivní syn, loajální právník, nyní pracující pro Dona jako consigliere.
Styl vyprávění Maria Puza je čistý, hodně chytře napsaný. Je to taková ta knížka, kterou by chtěl napsat každý autor toužící po bestselleru. Těšíte se na každou další stránku, je plná napětí, akce, dobrodružství, skvělých dialogů. Myslím, že skoro neobsahuje hluchá místa. Možná akorát konec už je trochu uspěchaný, Puzo asi musel knihu rychle vydat. Podle mého názoru kniha obsahuje i části, které přesahují kvalitu skvělého bestselleru, dají se označit za umění. Není moc knih, které by tak skvěle vtáhly do děje a vy byste autorovi jako čtenáři naprosto důvěřovali, že látce, o které píše dokonale rozumí. Jak mafie Maria Puza odpovídá realitě, už samozřejmě není tak důležité. Určitě si přečtu i pokračování. Jinak je skvělá i Coppolova filmová trilogie a česká počítačová hra Mafia, kterou určitě vyvíjeli velcí Puzovi fandové.

Konrad
02.04.2014 5 z 5

Tuto knihu jsem přečetl asi v jedenácti letech (ve slovenštině to byl "Krstný otec").
Byla to má první kniha přečtená na jeden zátah.
Pro mně jedna z nejlepších knih,jakou jsem kdy četl.

Valyk
22.03.2014 3 z 5

Jak sám autor připouští, jde z literárního hlediska o slabší dílo. S tím bych souhlasil. Příběh na mě působil poněkud plochým dojmem. Mrzelo mě, že Puzo nějak výrazněji nezkoumá příčiny růstu moci mafie, protože bez znalosti společenských souvislostí té doby je jednání hrdinů často nepochopitelné nebo nevěrohodné. Vysloveně otravným se mi stal výraz "zazubil se", protože se tam zazubí někdo na někoho každou chvíli, a to i v situacích, kdy to vůbec není namístě. Asi vlivem odstupu doby se některé scénky jeví jako karikatura či parodie. A poslední kritická připomínka: šlo by to celé zkrátit na polovinu. Ale není to špatná kniha. Brilantní je začátek (svatba), pak následuje mírný úpadek kvality, výkyvy nahoru dolů. Do vysloveného podprůměru ale žádná fáze neupadá.

Hanka_Bohmova
16.03.2014 4 z 5

Čtu už podruhé, poprvé kdysi na gymplu. Dnes se mi zdá trošku nevyrovnaná, některé pasáže bych si klidně odpustila - love story, lékařské poučování atd. Ale vše, co se týká fungování famiglií, mělo šmrnc a spád. Určitě ji nečtu naposledy.

Erica
08.03.2014 5 z 5

Nejen dějem, ale i kompozicí úžasný román.

Lefty86
07.03.2014 5 z 5

Nejlepší knížka kterou jsem kdy četl, z práce jsem se nemohl dočkat domů abych si četl. I film se povedl ale kniha je Neskutečná. Neuvěřitelně poutavý příběh. Napětí se dá krájet. Prostě bomba 100%

lesumir
23.02.2014 5 z 5

Nejlepší příběh ever!

Aneneta
21.02.2014 5 z 5

Obsahuje spoilery

Čtivě napsané a celkově hodnotím velmi kladně. Jelikož je však na vrcholu žebříčku nejoblíbenějších knih, očekávala jsem nějaký šokující závěr. Právě závěr mě totiž trochu zklamal. Celá kniha směřuje k tomu, že na konci dojde k nějaké geniální pomstě, která všechny překvapí. Vždyť ale zkrátka zase jenom zabili pár chlápků... nic šokujícího. Stejně ale dávám pět hvězdiček, protože četba to byla zajímavá, bez nudných pasáží.

Contemptible
19.02.2014 5 z 5

Tuto knihu jsem náhodou objevila doma v knihovně a rozhodla jsem se jí dát šanci. Byla jsem zprvu skeptická, jelikož film jsem musela vypnout asi po dvaceti minutách, vůbec mě nebavil. Chvilku mi trvalo než jsem se začetla, ale nakonec mě příběh naprosto pohltil. Velmi čtivé, skutečně víborně napsané dílo.

karelk
19.02.2014 5 z 5

Super kniha. Skvěle se čte, má spád, napětí, prostě všechno. zaslouženě 3. nejlepší kniha na databázi...

Mia77
09.02.2014 5 z 5

Nádherná knížka ke které se ještě určitě vrátím. Příběh "rodiny" sicilské mafie je poutově napsaný. Jedna z hlavních postav Don Corleon mne nadchul svým inteligetním a taktním jednáním. Pro mne je to jedna z nějlepších 5 knih co jsem četla. Už chápu mamku, když mne viděla že ji čtu a řekla, tu jsem četla asi tak 5x - úžasné čtení. 8-)

Zolino
05.02.2014 5 z 5

Je BEST!!!

kindlic
10.01.2014 5 z 5

Nadčasová klasika, ktorá sa dočkala nemenej kvalitného filmového spracovania.

Tyrionek
04.01.2014 5 z 5

Kniha je propracovanější než film.

Mates96
03.01.2014 5 z 5

Neskutečně dobře a poutavě napsané, jako by Mario Puzo byl jedním ze členů Corleonovic rodiny. Všem vřele doporučuji si toto veledílo přečíst. a můj oblíbenec? - samozřejmě Luca Brasi :)

Anysis
03.01.2014 4 z 5

Poutavá kniha, dobře se četla, ale příběh mi přišel místy chaotický, špikovaný prvky, které s dějem neměly nic moc společného.

Anysis
03.01.2014 4 z 5

mufna
01.01.2014 5 z 5

Naprostý klenot. Tuto knihu jsem přečetla zatím 7x a stále mě to baví a budu se k ní vracet. Kniha má napětí a spád, žádná slabá místa, všechno do sebe zapadá, věříte celému ději, nic není stupidní ani přitažené za vlasy nebo nelogické. A to je naprosto ojedinělý jev. Dala bych těch hvězd klidně sto.

Eevina
29.12.2013 5 z 5

Dlouho jsem chodila okolo téhle knihy bez povšimnutí, až teď, když jsem neměla co číst, tak jsem po ní šáhla. A až se stydím, že jsem tuhle knihu přehlížela, patří mezi nejlepší knihy, které jsem četla. Úžasná, mrazivá a hodně čtivá, nedokázala jsem knihu odložit dokud jsem jí nepřečetla. Rozhodně si jí v budoucnu ještě ráda několikrát přečtu.