Kmotr

Znamenité, sugestivní dílo o bossovi všech bossů, jehož vliv sahal od policie až po finanční magnáty, si získalo popularitu především proto, že zachytilo klasickou mafii v konkrétní době a v místech, kde existuje dodnes. Tajemství rodinných svazků a zločinu vyvolalo zájem velkého množství čtenářů, podpořený i filmovým zpracováním, jež s Marlonem Brandem a Al Pacinem v hlavních rolích natočil Francis Ford Coppola. "Americká sága" newyorského podsvětí detailně odkrývající přísně dodržovaná pravidla znovu oživuje historii krvavé války klanu Corleonů proti čtyřem dalším famigliím. Don Corleone, před nímž se třesou i ti nejmocnější, drží pevně všechny nitky vedoucí ke světu pašeráků, vyděračů i hazardních hráčů, kteří si podali ruku se zločinem a zákonem krevní msty. Čelit organizované zločinnosti financované špinavými penězi z obchodu s drogami a zneužívající bankovní systém však není jednoduché. Zvláště když mafiáni jednají v duchu hesla Questa guerra e cosa Nostra - Tato válka je naše věc. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/327/kmotr-327.jpg 4.83078

Kmotr (1.)

The Godfather (1969)

Vydáno:, Knižní klub

Siwan

Úžasná atmosféra je zachycená tak nadčasově, že se hned člověk ponoří do děje a je vtažen a na konci pozměněň a vyplyvnut. Trochu pocuchaný, trochu pozměněný, trochu otřesený, trochu zamilovaný, trochu všechno. Je prostě fakt výborná.

Bruka

O této knize toho už řekli tolik, že se zmůžu jen na jedno: Apollonia je overrated křupanská slepice :D

Michnicka

Miluji knihy o mafiánech. Tady se ale budu rozcházet s většinou. Prostě mě to nebavilo a musela jsem se do čtení nutit.

Katranis

Klasika, kdo by ji v dnešní době nemohl znát.
Rozhodně přelomové čtení o mafiánské rodině.
A to tady nebudu slintat nad filmovým zpracováním ;-)

Pablo7

Skvělá kniha. Viděl jsem před tím film a tak jsem znal děj. Film se knihy hodně drží. Kniha obsahuje navíc hlavně příběh zpěváka Fontana, jestli se nepletu ve jménu.

Monoghan

Absolutní klasika...

Jiří.H

Pro mě jedno z největších knižních zklamání. Neustálé zdůrazňování Donova geniálního úsudku, strategie, ba přímo geniality mi pilo krev. Styl psaní mi také příliš neseděl. Výrazy typu pistolník a projevit úctu se opakují snad v každé páté větě.
Zde bohužel musím říct, že film velice překonává knihu a dělá jí velkou službu. I když to většinou bývá naopak.

Lukyn96

Hrával jsem výbornou českou PC hru Mafia 1. Proč nesáhnout po knize s podobnou tematikou, která je na Databázi jedna z nejoblíbenějších? Každý správný mafioso má umět obchodovat, a tak za pouhou padesátikorunu jsem Kmotra v antikvariátu ležet nenechal. Kniha perfektně ukazuje principy fungování famiglie i s nezbytnými loužemi krve a čtenář se dozví, co znamenají mafiánské pojmy jako "omerta", "consigliore", či "být zasažen bleskem". Děj je zábavný a plynulý až do Michaelova úmprku na Sicílii. Od té doby se kniha stává trochu nudnější, a proto jsem nedal všech 5 hvězdiček.

Killingjoke

Kmotr Maria Puza patří již spoustu let mezi mé nejoblíbenější knihy. A byla to právě tato kniha, která mne přivedla k bližšímu zájmu jak o dílo Maria Puza, jehož téměř všechny knihy, které vyšly česky mám přečtené, tak o samotnou problematiku mafie a organizovaného zločinu. Puzo v Kmotrovi vytvořil velmi čtivou a promyšlenou ságu o vzestupech a pádech rodiny Corleone, která ve své době na čtenáře zapůsobila až šokujícím dojmem autentičnosti. Jde o velmi bolestný příběh životních osudů Vita Corleona a jeho synů, příběh o cti, korupci a rodinných hodnotách, který je psán krví...

RemiBlack

Možnost zapůjčit si od kamaráda knihu byla prostě "nabídka, kterou jsem nemohla odmítnout". :) Hodně spletité, hodně zábavné, hodně mafie. 5*

Vincenzoci

Knížku jsem čet už několikrát, vždy se k ní rád vracím. Je v ní ukázka, jak mafie funguje, co všechno peníze dokáží a že štěstěna je potvora vrtkavá. Hlavně ale jde o to, že rodina je vždy na prvním místě! Některá místa trochu zdlouhavá, ale nic hrozného. Doporučuji i film.

Lilly4

Poprvé jsem knihu četla ve svých 20-ti letech. Tehdy se mi nelíbila. Jak se může někdo modlit k Bohu a zároveň vraždit lidi? Ale uplynulo právě tolik let a Kmotr je mojí nejoblíbenější knihou, mojí sbírkou moudrostí, odpovědí na složité smyčky života. Čtu ji min. jednou do roka a chytne mě hned po pár větách. A stále v ní nalézám nová moudra a nové odpovědi. A dnes už ne mladá bych si přála mít v rodině jednoho takového Dona Vita Corleone. Number one!

veruskaveve

Super, super, super. Na základě této knihy přečtené asi v šestnácti letech jsem se začala zajímat o italskou mafii a i ve svém vysokém věku mě to nepřešlo.

zork

Dal som iba 4 z 5. A to hlavne kvôli dlhým pasážam, ktoré si myslím, že mohli byť aj kratšie. Ale celkovo by som hodnotil knihu ako veľmi dobrú.

Atanone

Četla jsem několikrát vždy s odstupem několika let..a podle toho se i mění můj názor na jednotlivé postavy,vidím je z jiného úhlu,víc nebo míň je chápu.
Na knihu jako takovou se můj názor nemění. Dala bych i 6

jamesek007

zcela zaslouženě knižní top 10, vynikající film se špičkovým pacinem a de nirem a neméně dobrý audio. klobouk dolů a klaním se.

Damato

Poprvé čteno v mládí, po shlédnutí filmu, který jsme celá rodina sledovali se zatajeným dechem ( a jedli u toho tenkrát na trh dodané bonbony zn. Bonpari - mamka nám je dávala na příděl). Nedávno, když se moje děti stěhovaly do svých vlastních, nových domovů a já jim balila do banánových krabic všechno co by mohly potřebovat a co bylo a je jen a jen jejich, jsem v jejich knihovničce našla i tuhle knihu, na kterou jsem dávno zapomněla. Pamatuji si, že v době kdy ji četli, jeden z nich měl před státnicemi a přitom byl věčně naložený v téhle knize a já (přesně po vzoru své matky) doma nadávala- no teď je zrovna čas a doba na čtení, koukej se učit, nebo uvidíš, ten bugr. Možná i proto, že kluci četli ( po mém vzoru) i ve škole jsem v knize našla zažloutlý list papíru počmáraný nějakými pro mě tajnými hieroglyfy z matematiky se vzkazem - Vole, dlužíš mi pivo, kdy vyrazíme? Do knihy jsem se hnedle pustila a musím říct, že přesto, že jsem věděla, co mě čeká, mě i po letech znovu oslovila a rozhodně zůstane v mé knihovně, pět hvězdiček je na hodnocení určitě málo...

Chlupáček

Perfektní kniha poukazující na obal a "vnitřek" mafie. Ochrana rodiny za každou cenu, nemilosrdnost, úcta, láska. V téhle knize se objevuje všechno. Ze začátku je trochu složitější na čtení, ale po pár stránkách se lehce vcítíme do autorova stylu psaní.
Kniha jako samotná je hodně čtivá, autor nic dopředu neprozrazuje a závěr je překvapující. Vřele doporučuji.

Radííí

Super kniha o fungování mafie. Není to o vraždění, ale o fungování, pravidlech a úctě. Doporučuji.

BozkaLa

Mafiánské prostředí, klasika, dechberouci, excelentní Puzo - šla po něm i protimafiánská

Peprnicka

Začátek a konec mě chytil, uprostřed jsem se trošku ztrácela :-) ale rozhodně má pevné místo v mých oblíbených knihách!

intelektuálka

Tohle je klasika. Musí se líbit každému a dá se číst opětovně. Věřím. že tohle je opravdu mafie.

StvN

Klasika, kterou jsem si dal již podruhé. Skvěle popsané prostředí mafie, dokonce tak dobře, že FBI nasadila na Maria Puza agenty.

zvonkohra

Výborné charakteristiky jednotlivých postáv aj prostredia, v ktorom sa dej odohráva. Zaujímavo je vykreslená hlavná postava - krstný otec. Na jednej strane je vodcom mafie a na druhej strane vystupuje ako celkom sympatický a určitým spôsobom spravodlivý človek. Osobitne zaujímavý je jeho vzťah k jeho synovi Michaelovi. Napriek tomu, že dej bol napínavý a prehľadný, niekoľkokrát som knihu odložila a vrátila sa k nej až po niekoľkých dňoch. Ja viem, že ide o príbeh z mafiánskeho prostredia, ale popisy mafiánskych vrážd pre mňa nemuseli by byť až také detailné. Ale dočítala som do konca a odporúčam ju prečítať aj iným.

Baobab

Dokonalá klasika!

kany34

Vskutku skvělá kniha. Pohltila mne natolik, že jsem ji chtěl číst zas a znova.

maryska09

Po precteni nekolika soucasnych knih s oznacenim "BESTSELLER" jsem musela sahnout po nejake skutecne dobre knize a Kmotr je v tomto ohledu jasna volba. Ma vse, co spravna kniha ma mit, brilantni popis postav i charakteru, napeti, atraktivni prostredi i casove rozmezi a uzasny rozvoj hlavniho hrdiny, ktereho musi ctenar obdivovat v kazdem okamziku jeho pocinani. Navic ze sceny zavrazdeni kapitana a Turka mrazi pokazde, i kdyz ctenar knihu cte po nekolikate. Film je vyborny, ale stale se mi potvrzuje, ze i ten sebelepe natoceny film se nemuze vyrovnat dobre napsane knize.

Desmond04

Veledílo..bezpochyby nejlepší kniha, jakou jsem kdy četl. Což na druhou stranu není tak překvapivé, protože zas tolik jsem toho nepřelouskal. Na druhou stranu opravdu bych nečekal, že se mi stane, že se budu u čtení klepat takovým způsobem jako u Kmotra. Kniha mě zkrátka pohltila...a to doslova. Svým způsobem tomu mohl přispět i fakt, že jsem si četbu nechal na dobu, kdy jsem byl na studentském pobytu na Sicílii, takže ta atmosféra na mě dýchala opravdu ze všech stran.

Ale pojďme se vrátit zpět k dílu. Mario Puzo vystihnul auru Mafie fantasticky, člověk mu opravdu věří, že takhle nějak to vypadalo. V knize se objevovalo poměrně velké množství postav a člověk si tak párkrát musel přelistovat nazpátek, aby zjistil, kdo zrovna Alberto Neri nebo Rocco Lampone je. To ale není výtka, v takovémto eposu člověk přeci jen čeká, že se ke slovu dostane širší záběr lidí. Na druhou stranu některé "side-line" mě přišly až přehnaně doslovné a občas mě nudily (Johny Fontaine). Ale to je jen opravdu malá vada na kráse.

Škoda, že se Puzo už ke Corleonovic rodině nevrátil, mohlo ty být pokračování fantaskního příběhu. Ale tak dočkali jsme se toho, alespoň na filmovém plátně.

hanak_v_exilu

Vyslovím kacířskou myšlenku, že je film lepší. Je ucelenější, s temnější atmosférou a chybí mu většina rozvláčných pasáží odehrávajících se v Las Vegas. Na to že je Kmotr knížka o mafii, se až podezřele často točí okolo sexu. Příběh postrádá tempo a hromadí přebytečné postavy. To jsou veškeré výtky které mám, protože zbytek je perfektní. Kniha je pohlcující, mnohovrstevná a má ambice nastolovat etické otázky. Kupodivu odpověď nechává na čtenáři, což je určitě pozitivum. Znamenité dílo, jehož přednosti víc než bohatě převážily drobné nedostatky.

marekpreucil

Nemohu skoro nic vyčíst, bylo to skvělý čtení

Kniha v žebříčku

4. nejlépe hodnocená kniha