Kmotr

Znamenité, sugestivní dílo o bossovi všech bossů, jehož vliv sahal od policie až po finanční magnáty, si získalo popularitu především proto, že zachytilo klasickou mafii v konkrétní době a v místech, kde existuje dodnes. Tajemství rodinných svazků a zločinu vyvolalo zájem velkého množství čtenářů, podpořený i filmovým zpracováním, jež s Marlonem Brandem a Al Pacinem v hlavních rolích natočil Francis Ford Coppola. "Americká sága" newyorského podsvětí detailně odkrývající přísně dodržovaná pravidla znovu oživuje historii krvavé války klanu Corleonů proti čtyřem dalším famigliím. Don Corleone, před nímž se třesou i ti nejmocnější, drží pevně všechny nitky vedoucí ke světu pašeráků, vyděračů i hazardních hráčů, kteří si podali ruku se zločinem a zákonem krevní msty. Čelit organizované zločinnosti financované špinavými penězi z obchodu s drogami a zneužívající bankovní systém však není jednoduché. Zvláště když mafiáni jednají v duchu hesla Questa guerra e cosa Nostra - Tato válka je naše věc....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/327/kmotr-327.jpg 4.83330

Kmotr (1.)

The Godfather (1969)

Vydáno:, Knižní klub

LadyAnn

Je mi líto, ale Kmotr mě neoslovil. Příběh mi přišel vyloženě černobílý, některé dějové linky zbytečné a v jiných se autor naopak opakuje. Ani postavy mi nepřirostly k srdci, vyznívají ploše, nevěrohodně. Celkově jsem rozčarována, že je tato kniha tak vysoce ceněna - já nemůžu hodnotit lépe než jako průměr.

Nomia

“I'll make him an offer he can't refuse.” A stejně tak nezle odmítnou Kmotra, ať jej čte člověk poprvé, či posté, vždy zaujme.

slunicko1958

Jedna z nejlepších knížek, které jsem četla, proto se k ní ráda vracím. Přistihla jsem se, že fandím mafiánům, i když ty naše současné bych nejraději zavřela, až by zčernali. :-)

Enlighted267

Kniha, ktorá by nemala chýbať v osobnej knižnici každého nadšeného čitateľa... ťažko popísať slovami tento skvost, jedna z kníh ktoré ovplyvnili môj pohľad na spoločnosť a medziľudské vzťahy.... "I believe in friendship..."

Voňavá

Tato kniha by neměla nikde nikomu chybět, klasika, kvalita, ke které se vracím. Dporučuji

Nikolas0311

Tak toto je opravdu mistrovské dílo! Filmová adaptace ačkoliv je velmi zdařilá tak i přesto nedosahuje takové kvality jako kniha. Vynikající příběh, skvěle napsané a hlavně ukazuje, že zákon není nadevše. Doporučuji!

ChristineDaee

Úžasná. Krstnému otcovi ,,nemožno odolať". Neuveriteľne prepracovaný príbeh, postavy, prostredie... V komentároch bolo povedané už asi všetko. Ja len dodám, že sa k nemu určite vrátim a teším sa na film. :D

kaja77

Jo bylo to bezva, ale na tak vysoké umístění v žebříčku nejlepších knih mi to nepřišlo. Mafijoso byl borec, líbil se mi jeho psychologický přístup. Velmi mně zaujalo použití hedvábné nitě v automobilu

Dalamar

Klasika klasik. Nádherně popsaný příběh, jež mapuje život, strasti a osudy rozvětvené rodiny Corleonů. Věřím, že v dnešní době už tento příběh nemá na čtenáře takový dopad jako v době svého vydání, ale i tak se bezesporu jedná o dílo které by si neměl nechat uniknout žádný vášnivý čtenář. Na motivy této knihy vznikl neméně vynikající film, který svým zpracováním vzdá hold této klasice. Troufám si napsat, že k této knize se v budoucnu ještě rád vrátím.

Mardou19

Pro mě kniha knih a příběh příběhů.

Paulus.1987
29.12.2017

Jakmile si tuto knihu přečtete, budete mít občas chuť někomu udělat nabídku, která se nedá odmítnout. :-)

Popko
26.12.2017

Nějak se nemůžu začíst, asi ještě nepřišel ten správný čas na tuto knihu.

fusinka
21.12.2017

Skvost!!!

EvaT86
03.12.2017

K této knize ani nelze nic dodat - je prostě fantastická.

markettH
29.11.2017

Úžasné. Nechápu, proč jsem tak dlouho této knize odolávala. Rozhodně se chystám na další díly. Doporučuji.

whiolet
28.11.2017

Pořád jsem si říkala, proč je ta knížka, tak dobře hodnocená, když já se s tím už od začátku,tak hrozně peru,ale víte co? Pak se to rozjelo a že to byla jízda!
Výborně napsaná knížka, která mě vtáhla do gangsterského světa.
Těch pět hvězdiček si vážně zaslouží.

Chesterton
28.11.2017

Audio je famózní, knihu úplně nevím zda bych dala.

Novice
25.11.2017

Určitě doporučuji

hrosik3
22.11.2017

Skvělá knížka, čtivá. Postavy zajímavě vykreslené, je pro ně důležitá rodina, hrdost, za zradu musí přijít trest a msta. Určitě přečtu i další knihy autora.

japan25
20.11.2017

Zajímavá kniha s úžasným koncem(takový konec si představuji u všech knih)

Kyta
18.11.2017

Na Kmotra jsem byla už dlouhou dobu zvědavá jako na žádnou jinou knihu - ať kvůli vysokému hodnocení tady na Databázi (3. nejlépe hodnocená kniha? To musí stát za to..) nebo kvůli tomu, že je to ono znamé dílo, jehož filmová adaptace získala několik Oscarů... Zkrátka a dobře jsem si řekla, že tento můj literární "nedostatek" musím rychle napravit. A vážně - udělala jsem dobře!

Téma, kterému se Mario Puzo ve svém nejznámějším díle věnuje, mi bylo až do přečtení Kmotra téměř úplně cizí. Díky Kmotrovi jsem však měla možnost poznat ho ze všech stránek, zejména z těch nejtemnějších. Musím se přiznat, že na začátku mě dílo nijak zvlášť neoslovilo, jelikož se tam objevovalo moc postav a bylo obtížné se v nich orientovat. I po několika stranách mi dělalo problémy s určením, kdo která postava je a kam ji zařadit. Jenže všechno si žádá svůj čas. Následně mě příběh pohltil, začalo se to komplikovat a bylo to čím dál víc zajímavější a čtivější.

Postavy jsou vykresleny opravdu bravurně. Autor je měl promyšlené; vyžadoval, abychom pochopili jejich aktuální situaci kvůli nadcházejícím událostem, ať už to s nimi dopadne jakkoli. Je důležité vědět, jaký byl jejich životní příběh, proč se zachovali tak, jak se zachovali, co je k tomu vedlo apod. Všechny postavy byly reálné a přestože byly vlastně záporné, nešlo si je neoblíbit. Moudrý a přemýšlivý don Corleone, jenž pro vybudování svého impéria nepoužíval zbytečného násilí, ale rozum a logiku; mladý a zpočátku nezkušený Michael, ze kterého se přes jeho prvotní nesouhlas vůči famiglii stane otcův nástupce a ukáže se tak, že se rodinnému podniku nelze vyhnout; Sonny, kterého jeho zbrklost a unáhlená rozhodnutí nepřivedou ke šťastnému konci; Johnny Fontane, jenž se musí vypořádat s následky vlastních chyb; Tom Hagen, který ukáže, kde je jeho pravé místo; Kay, Lucy a mnoho dalších... Všechny tyto charaktery jsou jedinečné a právě díky svým chybám a nedostatkům přirozené.

Je těžké najít správný výraz pro to, jaká přesně tato kniha je. Překvapivá? Silná? Nevšední? Ohromující? To a mnoho dalšího. Je psána hodně do detailu, ale tady mi to překvapivě tolik nevadilo. Atmosféra v knize je vykreslena také výborně. Smrt, výhrůžky, napadání, intriky, zrada... Pomalu ani nevíte, komu lze v knize věřit, kdo je postavený proti komu, nic není hned jasné - a právě v tom je mimo jiné kouzlo téhle knihy. Italská famiglia Corleonových se musí vypořádávat se svými nepřáteli a musí si procházet peklem, aby dosáhla požadovaného míru. A jaká cena k tomu bude požadována...

Mafie je něco, s čím se obyčejný člověk jen tak nesetká. Tato zločinecká organizace, aby dosáhla svého, využívá těch nejhorších způsobů - násilí, vraždy, ale také rozum, jak je znázorněné na donu Corleonovi. Vražda je u nich na denním pořádku; když v někom vidí hrozbu, prostě ho zneškodní. Když někdo někomu brání v obchodu, zabije ho, není v tom nic osobního. Kdo je členem famiglie, musí být neskutečně opatrný a musí si dávat pozor na to, jak se chová a s kým se stýká, protože jakékoli zavětření zrady znamená smrt... To a mnohé další jsem vypozorovala z knihy Kmotr.

Puzo mi odtajnil veškerá tajemství organizovaného zločinu a dokázal, že jeho dílo bylo hodno přečtení. Určitě jsem ho nečetla naposledy! :)

Ondrášeček
15.11.2017

Tato kniha mne opravdu oslovila, ukázala mi život z naprosto jiného pohledu – nechala mě nahlédnout do nitra takovýchto zločineckých „organizací“ a jejich motivů, nejednou zde dokonce v této době právě mafie nabízela pro jednotlivce etičtější a efektivnější řešení pro určitý problém, což i přes špatné jádro celé věci znamenalo polidštění této mafie. Atmosféru knihy bych označil jako velmi silnou. Zaujal mě i náhled do tehdejší americké společnosti, ať už politických a sociálních postojů nebo třeba dobového Hollywoodu, který zde byl popsán barvitě a rozporuplně. Tento počin bych určitě doporučil každému, koho tato tématika "kmotrovství" zajímá.

Gustik5
10.11.2017

Perfektně vykreslené mafiánské prostředí a celá rodina zajímavých postav. Samozřejmě je tu i fantastické filmové zpracování, které v příběhu pokračuje dále. Knihu která inspirovala tolik tvůrců, nelze než milovat. :)

kacaabba
05.11.2017

Náhled do světa a způsobu života, který je mi (a doufám, že i zůstane) cizí.

Tess.96
03.11.2017

Na Kmotra jsem se velmi těšila už jenom kvůli tomu skvělému hodnocení tady na databázi a opravdu se jedná o naprosto skvěle napsaný příběh rodiny Corleonových. Autor píše velmi čtivě, když jsem knihu odložila a po pár dnech jsem se k ní vrátila, hned jsem se začetla a prožívala příběh s postavami. Kniha mi přišla srovnatelná s filmem, proto dávám stejné hodnocení ale rozhodně bych si chtěla přečíst i další knihy od autora.

Azmodan
29.10.2017

Bezesporu tu spousta lidí napsala o čem tato kniha je a jak je skvělá a tak je nebudu opakovat zkusím to z jiného konce.
Kniha popisuje jisté manipulativní praktiky, jisté způsoby jednání, jisté způsoby komunikace. Slušní člověk pri podpisu smlouvy asi nikdy nepřiloží partnerovi v jednání zbran na spánek se slovy "za minutu bude na papíře buď tvůj mozek nebo tvůj podpis". I přesto si člověk může do běžného života odnést jisté myšlenky jak jednat s lidmy, čeho si všímat a jak s tim naložit.
A navíc, je to prostě a jednoduše mafiánská klasika :o)

jaroslav4590
22.10.2017

dobra kniha

Luigi1
20.10.2017

Tuto knihu mám rád

Beame
19.10.2017

Kniha která se četla tak nějak sama. Ráda se k ní vracím. Je to z těch knih co člověk může přečíst několikrát a stále ho neomrzí

emma24
13.10.2017

Kmotra považuji téměř za povinnou četbu nejen pro mladistvé.

Kniha v žebříčku

3. nejlépe hodnocená kniha