Tanec s vlky

Tanec s vlky https://www.databazeknih.cz/img/books/82_/82082/bmid_tanec-s-vlky-UUR-82082.jpg 5 348 78

Kmen Komančů série

Krátce po skončení války Severu proti Jihu je voják Severu vyznamenaný za statečnost John Dumbar převelen do pevnosti na území Indiánů. S nimi se po počáteční nedůvěře postupně sbližuje až do té míry, že přijímá nové indiánské jméno Ten, který tančí s vlky. Jeho nový život je však násilně přerušen ve chvíli, kdy do pevnosti dorazí další vojáci… Podle knihy Michaela Blakea byl natočen stejnojmenný film s Kevinem Costnerem, který získal sedm Oscarů.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , XYZ (ČR)

Dances with Wolves , 1988

vlkcz
vlkcz
17.03.2024 5 z 5

Přiznávám, že film se mi už z hlavy trochu vykouřil, ale teď mi znovu naskakoval. Zatímco před těmi třiceti lety jsem si užíval hlavně příběh a nádhernou krajinu, teď mě uchvátil hlavně ten filozofický podklad, oslava osobní svobody, nepoddajnosti.
Ještě poznámku k audiu. Jan Schánilec má úžasný hlas, ale přeci jen mi trochu vadila jeho výslovnost anglických slov. Druhá věc, která mě pak u audia vadila bylo přerušování příběhu "kapitola X", "část Y", protože ty celky jsou opravdu krátké. Dneska by režisér nejspíš zvolil nějaké zvukové přechody, které by tolik nerušily.
Ale jinak skvělý zážitek.

Nordic7
Nordic7
03.03.2024 3 z 5

Nemůžu si pomoci, ale ve srovnání s Malým velkým mužem, Odvedu vás do Sierry Madre nebo Zlomeným šípem je tohle prostě jen průměr. Vždyť se tu nic neděje. Nuda, nuda, šeď, šeď, všechno strašně popisné, minimum přímé řeči. Film zachraňovala výprava a scenérie, kniha je nuda. Naštěstí byla za pět kaček v knihovním výprodeji. Lepší je si ji poslechnout v krásném přednesu hlubokým hlasem Jana Schánilce, za což dávám tu třetí hvězdu.

Dejf_ano
Dejf_ano
01.02.2024 5 z 5

Velmi dobrá a čtivá kniha. Na jedné straně příběh poručíka Dunbara s dobrým koncem, který leží ve stínu událostí, které mají na svědomí bílí muži, kteří dorazí do pevnosti.
Román i film stojí za přečtení a zhlédnutí.

Rilian
Rilian
01.01.2024 4 z 5

Velice pěkný román s jednoduchým dějem. Nejsem zastáncem nějakého sebemrskačského přenášení historických křivd do současné společnosti, ale pokud si k tomuto románu přečtete ještě Mé srdce pohřběte u Wounded Knee, popř. Krvavé prachy, člověk se nemůže ubránit studu nad tím, jak běloši s indiánskými domorodci nakládali.
Děj v podstatě popisuje jak americký voják na hranici tehdejší civilizace postupně objevuje krásy mizející divočiny a života místních domorodců. Poručík Dunbar se stává člověkem bez identity, protože je příliš civilizovaný, aby mohl být indiánem, ale dlouhý pobyt v divočině ho učinil příliš divokým, aby se mohl stát zase bělochem.
Kniha mě ve skutečnosti bavila více než film, kde provedli několik podle mě zbytečných změn (např. záměna Siouxů za Komanče).

zbožňuju_knihy
zbožňuju_knihy
18.08.2023 5 z 5

Ten film miluju a ta hudba v nem! Pokazde obrecim smrt Podkolenky i Cisca. A ten pokrik Vetru ve vlasech na konci?!
Uplnou nahodou jsem v knihovne narazila na knihu, ktera je podle meho soudu stejna jako film. Nadhera. Urcite zkusim pokracovani.. Doporucuji..

anna492
anna492
09.06.2023 4 z 5

Dějově jednoduchý příběh, jehož síla spočívá v psychologii postav, neodolatelné exotičnosti indiánského prostředí a úchvatných přírodních scenériích. Objemově nenáročná knížka mě hluboce zasáhla a přivedla do deprese z egoismu západní civilizace podmaňující si vše živé.

stanislava9718
stanislava9718
28.04.2023 4 z 5

Příběh poručíka americké armády, který se ze svého rozhodnutí vydá na zapomenutý Západ. Jeho setkání s původními obyvateli Ameriky indány je krásně popsáno.
Bohužel poručíkův život se návratem americké armády změní a následně se změní i všem kmenům další kolonizace západu.

Rihatama
Rihatama
06.01.2023 5 z 5

Někde z hlubin paměti mi probleskovalo jméno Michaela Blakea, aniž bych četla jedinou jeho knihu. Ovšem, film s Kostnerem jsem viděla, ale tak dávno, že jsem si jej vůbec nepamatovala. Což si mi ostatně děje o hodně filmů. A přece. Michael Blake. Jeho indiánský příběh mi unikl, protože když vyšel, tak jsem už dávno přešla od mayovek ke sci-fi. A jakkoli má Karel May můj hluboký respekt, neb formoval mou dobrodružnou dětskou dušičku, tak Blake na mě působí opravdověji a realističtěji. Proměna púrúčika Johna Dubara v komanče byla pozvolná, věrohodná a nemalou roli v tom sehrála žena. Nejde však o laciný ani rychlokvašený románek. Stojí s pěstí a Tančí s vlky vytvořili v průběhu času téměř dokonalý pár. Našlo se tam i pár dalších sympaťáků, jako Deset medvědů, Vítr ve vlasech a další. Indiánský příběh jako vystřižený z neslavné americké historie kolonizace Severní Ameriky a vyhubení až 90% původních obyvatel.

lenkaabooks
lenkaabooks
30.10.2022 4 z 5

Láskyplný příběh o přerodu zapomenutého poručíka v indiánského válečníka, v Komanče. Je to příběh o souladu člověka a zvířete, o porozumění si s přírodou, o přátelství a o lásce. Moc pěkně se mi tahle zapomenutá kniha z mé vlastní knihovny četla.

boxas
boxas
02.09.2022 5 z 5

Dobrá knížka a dobrý film.
A že to není historicky věrohodné? No a co. Pokud chceme tzv. "realitu", budeme mít asi problém s většinou historických příběhů.

ddkk
ddkk
29.06.2022 4 z 5

Moc hezká a moc čtivá pohádka o přátelství bílého poručíka americké armády a kmene Komančů. Při čtení jsem stále viděla úžasného Kevina Costnera jako Dunbara a Mary McDonnellovou jako Stojí s pěstí a jejich dojemný romantický vztah, přátelskost a lidskost Komančů, zbytečně vybitá stáda bizonů i čerstvá bizoní játra, která pojídá Vítr ve vlasech a nabízí je k ochutnání Dunbarovi...

Je to pěkné čtení, ovšem k realitě to má dost daleko. Trochu jako náš starý dobrý Vinnetou Karla Maye. Přesto se kniha dobře čte a ten, kdo se chce dovědět, jak to reálně (a mnohem brutálněji!) při dobývání Západu bylo, určitě si najde jinou literaturu.

painthers
painthers
23.06.2022 4 z 5

Taková milá oddechová beletrie. Western, žití v souladu s přírodou, sžívání se bílého muže s indiány.

DuncanIdaho
DuncanIdaho
15.05.2022 5 z 5

Tato kniha dokázala, že může být pěkná a čtivá, přestože je v ní jen minimum přímé řeči. Popis postupného přerodu bělocha v Komanče je zde skvělý. Bylo to fajn počtení.

Gabusza
Gabusza
28.01.2022 5 z 5

Krásné počtení o odvaze, kráse přírody a o životě a přátelství bělocha s Komanči, který nakonec našel své životní štěstí.
Autor psal příběh velmi citově, úplně jsem se ponořila do čtení a hltala jsem každé slova.
Film je moje srdcovka. Knihu si ukládám jako svou Top!

evask
evask
05.01.2022 5 z 5

Pěkné čtení. Ale přiznám se, že jsem nějaký ten řádek přeskočila.

Arev122
Arev122
29.10.2021 4 z 5

Oddechový a čtivý román o prvních setkáních "bílých" mužů s indiány. Romanticky a westernově laděný je pohled na přírodu a život indiánů.

georginaa
georginaa
15.09.2021 5 z 5

Mám ráda knihy co se týče Indiánů, jejich zvyky a moudra. Vždy mě fascinovaly tyto příběhy a jsem ráda, že jsou i zfilmovány a to zatraceně dobře. Tanec s vlky byl jeden z nejhezčích filmů co jsem viděla a samozřejmě kniha měla též své kouzlo. Kdo má rád život Indiánů, vřele doporučuji.

smardice
smardice
19.07.2021 5 z 5

Nádherný, citově silný příběh o čistotě indiánské přírody a přátelství a ničivá touha bělochů kolonizovat.

martineden
martineden
03.05.2021 5 z 5

Knihu jsem si v 90.letech koupila a přečetla, byl to hit. A film taky. Jsou věci, kterým prostě nelze dát méně palců.

GYROTOURBILLON
GYROTOURBILLON
31.01.2021 5 z 5

Nádherná kniha, která má i po letech, co nabídnout. Krajinu , indiány, prériji, divoký západ a soužití s přírodou. Autor dokázal barvitě zachytit příchod bílého muže ke Komančům, jejich počáteční jednoduchou i složitou komunikaci a navazování jedinečného přátelství.
Abych pravdu řekl, film jsem viděl opravdu dávno, ale kniha MB mě oslovila ještě víc. Asi proto , že již spoustu let dávám přednost čtení různého žánru literatury před filmy a líbí se mi vytváření kulis příběhu mnou , mé představivosti.
Určitě si přečtu volné pokračování Tance s vlky - Posvátnou stezku