Kmen Andromeda

Kmen Andromeda https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/516/kmen-andromeda.jpg 4 735 143

Jedna z nejslavnějších knih Michaela Crichtona je detailně promyšlenou vizí kosmické nákazy šířící se na Zemi. Popisuje pět dnů největší americké vědecké krize. Tak jak bývá při řešení krizí obvyklé, je chování jejich účastníků směsí předvídavosti a zatmění mysli - krize jsou dobou pro skvělé i naprosto nesmyslné nápady. * Čtyři vědci vybraní pro své vědecké úspěchy jsou v úplném utajení povoláni do laboratoří ukrytých pod nevadskou pouští. A zde, obklopeni nejmodernější technikou a odříznuti od světa, bojují s celosvětovou epidemií působenou neznámým mikroorganizmem, který zabil, kromě dvou, všechny obyvatele jednoho městečka v Arizoně, kam dopadl kontaminovaný satelit, sbírající kosmické vzorky. Krok za krokem odhalují tajemství kmene Andromeda. Avšak jejich protivník unikne ze svého vězení v laboratoři a závod o čas se ještě zrychluje. * Autorovo vypravěčské umění, smysl pro detail a vědecké znalosti vytvářejí reálný svět současného výzkumu, a také nezapomenutelný čtenářský zážitek.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Baronet

The Andromeda Strain , 1969

de_baques
05.05.2016 4 z 5

kniha byla zajímavá a spousta technických faktů z oblasti medicíny a mikrobiologie navozovala velmi reálný zážitek při čtení, nechybělo ani rozumné rozuzlení, takže spokojenost ze čtení...

danny_21
02.05.2016 3 z 5

Na Crichtona poměrně těžkopádná kniha, které trochu chybí drajv a víceméně většinu času se čtenář pokouší prokousat přes odborné termíny mikrobiologie. Chápu, že sám autor studoval lékařství a možná i to se podepsalo na jeho raných literárních pokusech a nejspíš si touto knihou udělal radost předevěším sobě. Kupodivu filmové zpracování o třídu výše - 65 %

Franc
17.03.2016 4 z 5

Skvělá kniha ve všech směrech. Zároveň kniha, která nastavila neúprosně zrcadlo mým neznalostem o principech fungování živých organismů na matičce Zemi. Chtě nechtě jsem musel občas při četbě využít služeb internetu, abych vůbec zjistil, o čem to sakra autor vlastně píše. O to obdivuhodnější je v tomto směru autorovo dílo, když si uvědomíme, že v době vzniku on nic takového k dispozici neměl.

Asi bych se neztotožnil s některými předchozími komentáři, vytýkající knize malou akčnost, jednoduchý konec, či strohý popis. V tom bych naopak já osobně spatřoval její plus. Popisované téma něco takového předpokládá. Pomalou, jednotvárnou práci, úvahy, jež vyzní do ztracena, hory bezúspěšných pokusů, piplavá rutinní činnost výzkumnou práci víceméně provází. A právě proto je pro mě tato kniha tak uvěřitelná.

Takže pokud má být smyslem knihy poučit a zároveň pobavit, pak v obou případech splnil autor stanovený cíl v mém případě na 100%.

ber-tram
29.02.2016 3 z 5

Parazitismus jako forma vzájemného porozumění - jen na lékařský předpis poživatelná seznamka s těmi, kteří nás neustále obklopují. Crichton se léty propsal k záživnějším opusům. 20/08

karlo
12.01.2016 4 z 5

Docela dobré scifi, které trošku trpí tím, že bylo vydáno 1969 a autor barvitě líčí “moderní techniku” techniku té doby. Děj je od začátku nečekaně napínavý; místy autor hodnotí probíhající situaci jakoby zpětně a mírně tak naznačuje konec. Pokud se přehlédne autorovo nadšení dnes již zastaralou (nesmyslnou) technikou, je to dobrá knížka. Spíše pro scifi nadšence a techniky; mírně apokalyptické. (hodnotím audioknihu)

tlllk
03.12.2015 4 z 5

Prišlo mi že prvá polka kopírovala film, iba kde tu ho doplňovala suchopárnymi faktami, ale potom prehodili výhybku a dej sa nielen že posunul novým smerom , ale získal aj na dynamike. Celkom slušná oddychovka so zaujímavými prvkami o podstate života...

HonzaT
22.10.2015 3 z 5

Zajímavé kde Crichton ve 27 letech pobral všechny tyto informace, zajímavé v tom, že nefungovalo médium nepřeberných informací internet. Technické výrazy např. když náhodně otevřu stránku a zarecituji: "Rentgenová krystalografie je v biologii dosud nejmodernější, nejsložitější, a také nejnákladnější metoda strukturální analýzy. Podobná je poněkud elektronové mikroskopii..." atd. a to byl jen lehčí odvar odborných výrazů jenž nás provádí kniha. Připravte se na to. Kniha rychle odsejpá. Tak co jdeme dírkovat? :D

Eldar80
17.10.2015 4 z 5

Jedná se spíše o záznam události jako by se skutečně stala. Je to velmi věrohodně napsané, ikdyž v dnešní době již poněkud zastaralé. Ale je to skvělé propojení vědeckých poznatků a příběhu. Děj je poměrně jednoduchý a napětí s dějem stoupá velmi pomalu. Jakoby to byla nějaká zpráva než beletrie. I postavy působí značně věrohodně a v knize nebylo nic co by se jen trochu příčilo při čtení. Po této stránce to je velmi dobře napsáno, ale pokud hledáte hlavně akci a napětí, bude vás kniha asi nudit. 80%

rasputin
19.08.2015 3 z 5

Nějak mě to úplně nenadchlo. Trochu mi to připadalo, jako reportáž, kam se připsalo trochu přímé řeči pro oživení a čtivost. Až do poslední chvíle jsem čekal nějaké nečekané rozuzlení, nějaký bomba konec, který by trochu vykoupil celkovou těžkopádnost. Bohužel jsem se nedočkal. V době vzniku bych to možná vnímal jinak. Řekl bych, že napsal lepší knihy.

cantona
19.07.2015 5 z 5

Musím dát pět hvězd. Příběh napínavý od začátku až do konce. Nemám co bych vytknul. Tyhle příběhy já můžu i když je v tomto příběhu dost odborných výrazů. Ale i tak jsem to v poho pochopil. Jdu zhlédnout film.

Flipper
09.06.2015 4 z 5

Ako sa môže kniha ktorá nemá prepracovanú psychológiu postáv a slabé napätie stať jedným z kultových sci-fi thillerov? Možno preto, že pri vysvetľovaní sci-fi sa striktne drží vedeckej metódy, plnej pokusov a omylov, až sa nezvyčajné a "sci-fi" zdá byť plne pochopiteľné, vysvetliteľné a pritom zaujímavé. Z odstupom skoro 50 rokov stále aktuálne a príjemne pitvanie sa v mikróboch a vírusoch. Inak nič pre germafobikov :)

józi.odkudkam
28.02.2015 5 z 5

Karanténní systém podzemních laboratoří, zajímavě vymyšlený mikroorganismus, slušná porce napětí, fajn postavy a skvěle navozený pocit, že se jedná o rekonstrukci skutečné události, jsou jednoznačnými devizami Crichtonova zlomového díla, jež ho zaslouženě dostalo do povědomí širší čtenářské obce. Celkový dojem mi zkazil jen poněkud zbytečně akční konec. Slabších 5*****

Hanule_bambule
25.02.2015 4 z 5

Zajímavým způsobem psaná kniha...hodně technických věcí a podrobností, které mě v některých chvílích až rušili, ale pro příběh nakonec byli důležité. Konec mě tak nějak zklamal, čekala jsem nějaké větší drama...

M.C.
29.01.2015 5 z 5

Skvělý, prostě skvělý. Je sice pravda, že těch technických věcí a vůbec všech odborných termínů tam bylo možná až moc, ale protože je to jedna z Crichtnových prvních opravdových knih, musím dát pět. (93%)

Jihorka
20.12.2014 4 z 5

Zajímavě pojatá sci-fi. Pro mne též příliš technických detailů, které mne zpočátku zdržovaly a pak už jsem je prakticky přelétávala očima. Ale na druhou stranu musím uznat, že i díky těmto podrobnostem na mne kniha působila velmi realisticky a uvěřitelně. Četla jsem ji vlastně jako zprávu/protokol o jedné z kritických událostí, která lidstvo "postihla".
Právem jedna z kultovních sci-fi.

Wendysek
04.12.2014 5 z 5

Až do konce napínavé, skvělé, jen samotný konec mě trošinku řešením zklamal, ale celkové hodnocení to ovlivnit nemůže... :o)

Lenka Žofka
11.09.2014 3 z 5

Jo, bohuzel je to tak. Spousta zbytecnych technickych mist, ktere jsem jen preletla ocima a ocekavane drama se nekonalo. Nejak to nebylo tak dobre jak vzhledem k nametu mohlo.

ReacherJack
11.08.2014 3 z 5

Cely cas som cakal, kedy sa dej rozbehne a stale nic. Dufal som aspon v nejaky prekvapivy zaver, ale ani ten to nevytrhol...

PAVEL z BRNA
24.07.2014 4 z 5

Pro mě první kniha, velmi napínavá a souhlasím, že těch technických popisů tam bylo trochu moc, ale jinak skvělý.

Ivan F
19.07.2014 5 z 5

Napriek roku vzniku tejto knihy a tým pádom trošku zastaraným opisovaným technológiám, ide o knihu veľmi čítavo napísanú, pútavú a s dosahom trošičku sa vymykajúcu obzoru bežného vzdelania. Avšak hĺbka myšlienok a nezmernosť dopadu neuváženého konania sú určite aktuálnejšie dnes, než pred pol storočím. Crichton, bravo.