Kmen Andromeda

Kmen Andromeda https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/516/kmen-andromeda.jpg 4 735 143

Jedna z nejslavnějších knih Michaela Crichtona je detailně promyšlenou vizí kosmické nákazy šířící se na Zemi. Popisuje pět dnů největší americké vědecké krize. Tak jak bývá při řešení krizí obvyklé, je chování jejich účastníků směsí předvídavosti a zatmění mysli - krize jsou dobou pro skvělé i naprosto nesmyslné nápady. * Čtyři vědci vybraní pro své vědecké úspěchy jsou v úplném utajení povoláni do laboratoří ukrytých pod nevadskou pouští. A zde, obklopeni nejmodernější technikou a odříznuti od světa, bojují s celosvětovou epidemií působenou neznámým mikroorganizmem, který zabil, kromě dvou, všechny obyvatele jednoho městečka v Arizoně, kam dopadl kontaminovaný satelit, sbírající kosmické vzorky. Krok za krokem odhalují tajemství kmene Andromeda. Avšak jejich protivník unikne ze svého vězení v laboratoři a závod o čas se ještě zrychluje. * Autorovo vypravěčské umění, smysl pro detail a vědecké znalosti vytvářejí reálný svět současného výzkumu, a také nezapomenutelný čtenářský zážitek.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Baronet

The Andromeda Strain , 1969

Mr.Donut
11.06.2020 4 z 5

Velké plus za vědeckou preciznost - je vidět, že autor ví, o čem píše. Evoluční a molekulární biologie, mikrobiologie, genetika, vše krásně rozebráno bez zbytečného přehánění a vymýšlení pavědeckých nesmyslů. Ve vědeckosti mi to připomnělo Problém tří těles a Kulový blesk od Liu Cixin(a).
Minus za dle mého přílišnou "jednoduchost" příběhu, málo emocí, postavy takové "nijaké", nevýrazné.
Celkově 7/10

tataboi
10.06.2020 5 z 5

Četl jsem kdysi v sedmdesátých letech, bylo mě patnáct. Představoval jsem si jaké by to bylo vidět tento příběh ve filmu. To jsem netušil že tenhle film existuje. Později jsem viděl a docela se trefil do mých představ. Upřímně doporučuji, nejdříve si přečíst a potom shlédnout...

Skawin
04.06.2020 4 z 5

Posloucháno jako audio kniha. Po této knize "jsem sáhla", protože ji namluvil můj oblíbený hlas - Jiří Zavřel. Přiznám se, že na mě byla trochu moc technická a chemická. Jinak to bylo zajímavé poslouchání...

Luigi1
29.05.2020 5 z 5

Za dlouhých večerů(pro mě)jsem tuto knihu přelouskal jednadvě a nemohu se ubránit pocitu jako kdyby spisovatel"popisoval tuto situaci dnešních dnů".Škoda toho konce,ale jinak super.Doporučuji

Lomeril
27.05.2020 4 z 5

Po nějaké době jsem se k ní vrátila. Děj samotný je prostinký a působí spíš jen jako průvodce čtenáře od jednoho zamyšlení k dalšímu. Crichton by fungoval jako výborný popularizátor vědy, jako romanopisec se ovšem také neztratí.

ufak
13.04.2020

Můj první Crichton. Jako dítě jsem to zhltnul, zklamalo mě samovyřešení problému, ačkoli ten virus nebo bacil už někde je a může se probudit nebo zmutovat. Z toho sem měl dost depku. A předpokládám, že krizové plány pro různé situace jsou někde připravené (např. epidemický plán pro pandemii - psáno 2020/04).

groula
29.01.2020 4 z 5

Zajímavá kniha. Upozornil mě na ni kamarád. Vše je spadovite, pěkně akční a vůbec.
SPOILER
Co mě ale vůbec nepotesilo je nesmysl s centrální šachtou, která vede skrz všech pět pater podzemní laboratoře. To je prostě hloupost. Tento typ laboratoří nemůže mít centrálním tunelem spojení bez dekontaminace, případně hermetickym oddělením jednotlivých částí laboratoří.

Jinak moc pěkná kniha. Dal bych 5 hvězd, ale ten centrální tunel to prostě neprekousnu....

possekre
02.01.2020 5 z 5

Knihu jsem poprvé četla coby pubescent a nemohla jsem se od ní odtrhnout. Teď jsem se k ní vrátila a rozhodně jsem nebyla zklamaná. Naopak, užila jsem si ji ještě víc. Z odstupu 50 let od jejího vzniku je úžasné pozorovat, jak se tehdejší technické novinky staly či nestaly naší "běžnou" technikou a jak se svět v některých ohledech téměř nezměnil. Myslím, že setkat se s podobným organizmem dnes, o moc víc bychom toho nedokázali.

Hzjena
25.12.2019 4 z 5

Dobře napsaná sci-fi, mnohem lepší než blbí Trifidi který všichni považujou za strašně nadčasový a přitom tahle kniha je jen o 18 let mladší. Skvělá zápletka i zvraty. Charaktery byly dost promáklý, už jen proto jakou si dal autor práci se sbíráním opravdových dat. Ano bylo to hodně vědecké (trochu mi to připomnělo Marťana), ale působilo to navýsost profesionálně a opravdově. Jediné co mi nesedělo, byl konec...možná proto že nejsem vědec, ale přišlo mi to trochu odfláknuté. Stejnak skvělé počtení/poslech.

knihyKeMne
02.11.2019 4 z 5

Bohužel zklamání. Tolik jsem se na přečtení těšila a ze začátku se i zdálo že oprávněně. První tři kapitoly jsou naprosto geniálně napsané. Navnadí čtenáře. Zvědavost udržují i komenty autora, kdy se postavy rozhodly pro něco chybně. Nevím, nějak mi ale stále unikalo vysvětlení, proč to bylo vlastně považováno za chybné. Také jsem doufala, že mi bude vysvětlen (POZOR ASI SPOILER) rozdíl v počtu chladných osob spočítaných na snímku a realitou; že by autor také jednou udělal chybu? Konec tomu nasadil korunu. Takové krásné téma, a tolik zklamání. Hvězdičky dávám za ten začátek.

Zavulonis
01.11.2019 5 z 5

Velmi poutavě napsaná kniha. Nemohl jsem se od ní odtrhnout a chtěl jsem vědět jak další kapitola dopadne. Ten závěr mi vůbec nevadil. Hned jsem si půjčil další knihu od M. Crichtona: Kořist. Za mě plná palba hvězdiček.

elcapitano
10.09.2019 4 z 5

Moc se mi to líbilo. Víceméně strohý a hutný popis reakce vědeckého týmu na nenadálou krizi.
Hodně mne bavily ty "prastaré" reálie - počítače s děrnými štítky, dálnopisy, ..
Jedna hvězdička dolů za nenadálý a v zásadě nepatřičný konec. Nechci moc SPOILOVAT***, ale takovéhle zakončení boje s virem, které v zásadě vedlo úplně do ztracena? To celou knihu dost shodilo.

Usire
27.08.2019 5 z 5

Takřka vědecky pojatá kniha mi vysloveně seděla. Hutná atmosféra a neznámý patogen udělal knihu daleko lepší než tomu bylo u filmových adaptací.

Yui-chan
21.08.2019 4 z 5

Knihu Kmen Andromeda jsem zvolila jako svou první audioknihu na pěší cesty do práce. Trvala mi tak téměř dva měsíce, ale jsem si jistá, že kdybych ji četla normálně, zvládla bych ji velice rychle. Neodradila mě odbornost textu. Jakožto vědec jsem naopak ráda poslouchala o problémech v trochu zjednodušené formě, než jak o ní čtu obvykle. Plus musím autorovi poděkovat za celou řadu pěkných příkladů, jakými mohu laikům (rozuměj rodině a přátelům) vysvětlovat některé věci z genetiky a laboratorní praxe. Celá kniha byla velice napínavá a vážně jsem chtěla vědět, jak to nakonec dopadne. Spolu s hlavními hrdiny tipovala, co ten mikrob vlastně dělá, jak to dělá a proč...Nejvíce jsem si asi oblíbila doktora Halla - proto, že ho ostatní v týmu moc nechtěli, a jak se pak hodil. Jen konec mě lehce zklamal. Čekala jsem trochu složitější řešení a následnou akci v reálném světě. Na druhou stranu takhle to bylo více reálné.

Velice zajímavé mi přišly vsuvky vypravěče, kdy nás autor vždy upozorňoval na okamžiky, kdy se vědci rozhodli nesprávně, něco zanedbali, prostě na jejich chyby způsobené snahou o rychlé a efektivní řešení. Přinášelo to další pohled na věc, který celé vyprávění ještě více obohacoval. Myslím, že touto knihou s panem Crichtonem určitě nekončím. Vždyť bioetika a věda umí dělat skvělé příběhy. A tyhle jsou navíc popsány realisticky.

RyonMathrin
15.08.2019 5 z 5

Tak tohle bylo vědecké, pak ještě vědecké, pak dlouho nic a pak ještě vědecké, ale hlavně totálně strhující! Téměř všechny termíny však byly laikům dostatečně vysvětleny - klobouk dolů před autorem, zasáhl do mnoha oborů . Vše je skvěle zpracováno, postavy byly krátce, přesto zcela výstižně popsány včetně charakteru, velmi, opravdu velmi uvěřitelně.
Vysoce hodnotím též kvůli nadmíru zajímavým myšlenkám týkajícím se možných mimozemských organismů.
Posloucháno jako audiokniha. Vynikající, vřele doporučuji.

Ikkju
08.08.2019 4 z 5

Přišlo mi zajímavé, jak se účastníci snažili vyřešit problém a zažehnat nebezpečí co nejrychleji, což způsobilo většinu chyb a opomenutí - na základě předpokladů volili nejkratší cestu k cíli, a tím ten skutečný minuli.

Stejně tak struktura krizového štábu byla vymyšlena tak, aby nedošlo k ohrožení směrem ven, ale protože POZOR SPOILER podmínky neodpovídaly předpokladům, fungoval by štáb jako obří inkubátor. Jediné řešení pak samozřejmě byl pohyb napříč strukturou.

Užil jsem si i zmínky o dobových počítačích, krásně archaické (programování děrovačkou snad někdy věnuju kus svého času), a autorův nástin nejmodernějších technologií - automatický diagnostický stroj, snímače všeho možného včetně plochy petriho misek, či rentgenové skenery infekce.

Konec románu dobrý, ale s mlhavým náznakem, že pokud by mimozemský "vir" byl skutečně tak agresivní, bylo by asi jediné rozumné rozhodnutí odpálit rovnou celý kraj (s dovětkem, že i autodestrukce v sebeobraně by mohla též rovnou spustit i jemné spouště připravené na obou stranách železné opony).

Alvari
29.07.2019 4 z 5

I přes množství odborných termínů, si knížka dokázala udržet mou pozornost a přes začáteční obavy mě i dost bavila. Budu si holt muset od Crichtona přečíst ještě něco dalšího.

Monini
15.07.2019 4 z 5

Toto bylo velké překvapení. Na to, že se prakticky celá kniha odehrávala v laboratořích, se podařilo autorovi udržet pozornost čtenáře a napětí. Celé je to napsané tak, že to působí velmi reálně a vědecky. Konec dramatický, nenechá vydechnout. Velmi dobré

Misoponia
07.07.2019 3 z 5

Myslela jsem, že kniha bude o tom, jak se nákaza šířila na zemi a ono se to celé odehrávalo v laboratoři. Zklamání. Autor taky všude zdůrazňoval, kde jaká postava v tom momentě udělala nějakou hroznou chybu, což zjistí hned za chvíli (čímž chtěl asi vybudovat napětí). Na dobu, ve kterou to bylo vydané asi dobrý, ale jinak nuda. Postavy mi byly ukradené, stejně jako to, jak to nakonec dopadlo. Filmové zpracování fakt už nedám.

smardice
25.06.2019 4 z 5

Na tehdejší dobu to musela být pecka a i dnes je tématem k zamyšlení. Kniha je čtivá a napínavá a vůbec není špatná, ale pro mě je tam hodně vědecké terminologie. Přesto dávám 4 hvězdičky za nápad, odbornost, propracovanost, autetičnost. Hvězdičku ubírám za uspěchaný konec