Kmen Andromeda

Kmen Andromeda https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/516/kmen-andromeda.jpg 4 735 143

Jedna z nejslavnějších knih Michaela Crichtona je detailně promyšlenou vizí kosmické nákazy šířící se na Zemi. Popisuje pět dnů největší americké vědecké krize. Tak jak bývá při řešení krizí obvyklé, je chování jejich účastníků směsí předvídavosti a zatmění mysli - krize jsou dobou pro skvělé i naprosto nesmyslné nápady. * Čtyři vědci vybraní pro své vědecké úspěchy jsou v úplném utajení povoláni do laboratoří ukrytých pod nevadskou pouští. A zde, obklopeni nejmodernější technikou a odříznuti od světa, bojují s celosvětovou epidemií působenou neznámým mikroorganizmem, který zabil, kromě dvou, všechny obyvatele jednoho městečka v Arizoně, kam dopadl kontaminovaný satelit, sbírající kosmické vzorky. Krok za krokem odhalují tajemství kmene Andromeda. Avšak jejich protivník unikne ze svého vězení v laboratoři a závod o čas se ještě zrychluje. * Autorovo vypravěčské umění, smysl pro detail a vědecké znalosti vytvářejí reálný svět současného výzkumu, a také nezapomenutelný čtenářský zážitek.... celý text

Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: , Baronet

The Andromeda Strain , 1969

Bety.Černická
31.03.2024 5 z 5

Kniha, co předběhla svou dobu, nezapomínejte, že byla poprvé vydána roku 1969. Některé události by se mohly stát i v současnosti a to je děsivé.

Naďa2411
05.03.2024 3 z 5

Zpočátku mi vadila velmi hluboká teorie výzkumu, pak jsem jsi zvykla a vlastně jsem i rozbor vítala. Nechtěla bych být "v kůži" vědců této aknize. Obsahově patří titul do záložky sci-fi, takže pro mě není cílová skupina. Ale i tak byla zajímavá .

mcabr
01.02.2024 4 z 5

Sáhla jsem po starší knize. Celkem slušný čtení.

PinkBunny
11.01.2024 4 z 5

Slyšeno jako audiokniha.
Poněkud těžkopádné, ale v rámci nudného tématu dynamické a dramatické. Velmi kvalitní scifi, doporučuji.

playada
29.12.2023 5 z 5

Crichton je v mém případě sázka na jistotu. Proto ho mám v oblíbených autorech. Při poslechu této audioknihy jsem ani nedutala. Bála jsem se a s napětím očekávala, co výzkumníci vymyslí. Jsem spokojená.

Senza Jenka
14.12.2023 3 z 5

(SPOILER) Je potřeba vzít v úvahu, že kniha vyšla v roce 1969, tedy před více než padesáti lety. Nad pokusy o dokonalou desinfekci celého těla a podobně, je tedy nezbytné zamhouřit oko. Co se týče chyb a úspor při budování výzkumného zařízení (například 5 konzolí k zabránění výbuchu místo 8) - nic nového a neznámého pod sluncem, a děje se to pořád.
Vzhledem k faktu, že nákaza unikla dávno předtím, než vědci dorazili, byl jejich zhruba 5denní výzkumný maraton vlastně marný a zbytečný.
Nepřestává mě udivovat šíře uvedených znalostí z mnoha oborů. Není to špatné čtení, ale Jurský park se mi líbil víc. Tohle je maličko suchopárné.

Finskej
31.08.2023 3 z 5

Jak normálně Crichtonovy knihy miluji, zde mě až zaráží, s jak hroznými chybami je mám-být-dokonale-supermoderní laboratoř vybudována a zařízena a jakých přehmatů a fatálních nepochopení se máme-býti-ti-nejlepší vědci dopouštějí.

krakonos.kraken
01.06.2023 5 z 5

(SPOILER) Velmi detailně popsané techniky a postupy při boji s neznámým nakažlivým činitelem občas říznuté filosofií. I přesto kniha není vůbec nudná.

Konec byl podle mě trochu laciný, lidstvo vyvázlo bez vlastního přičinění a všechny ty technologie byly ve výsledku k ničemu.

Lele61
18.04.2023 5 z 5

Opravdu brilantní knížka. Má to všechny potřebné ingredience: dobrý nápad, napínavý děj a výbornou charakteristiku jednotlivých postav. Autor je k tomu ještě skvělý vyprávěč a má i potřebné odborné znalosti. Podle mého názoru jde určitě o nejlepší Crichtonův román, který byl po zásluze zfilmován. Čtenář se při něm opravdu nenudí.

Petok
09.03.2023 5 z 5

Pekne napísané, bavilo ma to do poslednej stárnky. Navnadilo ma to opat si pozriet film:)

ludek.n
27.02.2023 4 z 5

Výzkumná družice Scoop VII přistála nedaleko arizonského Piedmontu s dárkem, který se vbrzku stane noční můrou lidstva. Neznámý mikroorganismus je vysoce virulentní a smrtící. Pod heslem Wildfire se v nevadské poušti rozbíhá souboj s časem. Crichton je pečlivý profesionál, který se oblíbeného katastrofického tématu ujal se vší odpovědností vědeckého zasvěcence a dal mu tak výsostně dokumentární charakter. Tenhle přístup má svá pozitiva i svá negativa. K plusům můžeme připočíst jednoznačné a jasné soustředění na ústřední problém, bez zbytečné zátěže akčními momenty. Ona oscilace okolo vědeckého badání je natolik významná, že zastíní dokonce i všechny aktéry dramatu a nedá jim téměř žádný prostor k seberealizaci. Na druhou stranu je však potřeba přiznat, že čtení tohoto opusu je docela dřina a suchopárný výklad s minimem oživovacích prvků nejspíš nesedne každému, ať už na sci-fi nahlíží z kterékoli strany. Kmen Andromeda je každopádně Crichtonova nejslavnější kniha (spolu s Jurským parkem), a tak si zaslouží úctu čtenářstva a povinnost pro každého fanouška žánru.

madem
26.09.2022 4 z 5

(SPOILER) Ten nápad a začátek je skvostný. Stále přemýšlíte, proč mimino a stařec. Čekáte, kdy se to začne šířit. Cítíte paniku ...
A ono nic.

stanislav0373
05.09.2022 3 z 5

Pro mě zvláštně zpracované sci-fi. Taková malá detektivka, tedy co se týče vysvětlování, co se mohlo a nemohlo stát a co se skutečně stalo. I přes vetší množství odbornějších pasáží to neztrácelo celkový směr a určité napětí. Obávám se však, že pro většinu mladších čtenářů málo akční...

pohoda58
01.09.2022 3 z 5

Skvělý scifi román, dobře zpracovaný, zajímavé téma.

D.V.Spudil
09.08.2022 4 z 5

Skvělé. Když čtu (resp. spíš poslouchám audioknížku) M. Crichtona, často narážím na hrozně zajímavé informace, zajímavé způsoby uvažování. Podrobné, vědecké, a přitom napínavé.
Kdysi jsem viděl film, to jsem ještě nevěděl, že je to na motivy knihy, ale bylo to takové slabší. Filmaři se z toho prostě pokusili udělat akční podívanou. Ale Crichton dokáže navodit napínavou atmosféru a představit dramatický děj, ačkoliv třeba nikdo nikam moc neběhá, nestřílí... To dnešní spisovatelé málokdy dělají, pořád do nás cpou jednu akční scénu za druhou, pokoušejí se konkurovat filmu, ale Crichton, Herbert, Tolkien a podobní dobře věděli, že největší zážitky nemusejí být vůbec z totální akce. Kmen Andromeda je toho dalším důkazem.

Hakate
06.08.2022 5 z 5

Napínavé, dobře se čte, i před odbornost v textu. Klasika v Sci-fi,

flyingandie
05.08.2022 2 z 5

Ideální čtenář této knihy by měl být biolog, epidemiolog nebo přinejmenším chemik, protože obsahem je především souhrn odborných hypotéz, které jsou nadřazeny celkovému ději. Námět zajímavý, potenciál pro tuctového čtenáře jako jsem já ale promarněn.

Bakana
14.07.2022 3 z 5

Z knihy čiší, že byla napsaná tak před 50-60 lety. Už jen to chemické názvosloví: kysličník uhličitý, kyselina solná… nejsem mladá, ale nás už ve škole učili oxid uhličitý a kyselina chlorovodíková. Ještě horší je to se všemi popisy a filozofickými úvahami. V takové míře by se v dnešní knížce nevyskytovaly a díky tomu taky byla kniha zdlouhavá a daleko hůř čitelná. Ale námět zajímavý a když se oprostím od dobových popisů děje, tak to bylo jako scénář pro americký katastrofický film.

a304
03.07.2022 5 z 5

(SPOILER) Krize - z řečtiny Krono - vybírat, poměřovat mezi dvěma opačnýma variantami. Rozhodnout tak nebo opačně. Přestože člověk chybuje, má možnost se rozhodnout nepokračovat v destruktivním vývoji, když je vidět bod zlomu, kdy mechanizmus selhal. Krize je překážkou na cestě k cíli. Zdrojem krize může být sobeckost, ta podporuje vývoj techniky /soustřeďuje zdroje hmotné i mentální/, ale technika může pro poruchu zničit i nejen člověka.
Rozhodovat má člověk pro podporu lidskosti a věřit, že jsme součástí celku, to je cílem zásadních rozhodnutí, žít a nechat žít. Vše ostatní je sobeckost, ničící křehkou rovnováhu celku, který dosud plně nechápeme...

Autor mě silně oslovil. Je mu dovoleno šířit své myšlenky po světě. Česky kniha oslovila čtenáře r. 1973 a vychází opakovaně. Den co den aktuálnější. Máme internet, zjišťujeme, čí syn významné osoby , na jakém území /není to zatím jejich kontinent/ provozuje laboratoře s biolog. zbraněmi včetně virusu -19 / o kterém jsme se i my později dozvěděli/.
Udělala jsem si spoustu zajímavých poznámek z knihy, ale vyzrazení, to by nebylo správně. Přečtu si i další, už mi tolik nevadí, že se budu muset bránit smutku. Doporučuji ochutnávku v podobě, která vás láká.

slawa.cap
20.06.2022 4 z 5

Poslouchal jsem jako audio.
Jak vždy u Crichton precizní práce. Poslech mně přenesl do dob studií, oživilo mi to dost vzpomínek a trochu mně zarazila mírná nedbalost hlavních aktérů. Zachovat se já tak jako oni na cvičeních z biochemie dostal bych od vyučujícího pěkný štulec.
Tak jak dokáže Crichton sbírat data, stejně tak věrně dokáže fabulovat a já míst přemýšlel jestli je to fikce, nebo opravdu poslouchám přepis nějakého vyšetřování.
Na druhou stranu ty vědecké popisky byly samy o sobě dost nudné a kdybych měl knihu číst asi bych to vzdal po první kapitole.