Kmen Andromeda

Jedna z nejslavnějších knih Michaela Crichtona je detailně promyšlenou vizí kosmické nákazy šířící se na Zemi. Popisuje pět dnů největší americké vědecké krize. Tak jak bývá při řešení krizí obvyklé, je chování jejich účastníků směsí předvídavosti a zatmění mysli - krize jsou dobou pro skvělé i naprosto nesmyslné nápady. * Čtyři vědci vybraní pro své vědecké úspěchy jsou v úplném utajení povoláni do laboratoří ukrytých pod nevadskou pouští. A zde, obklopeni nejmodernější technikou a odříznuti od světa, bojují s celosvětovou epidemií působenou neznámým mikroorganizmem, který zabil, kromě dvou, všechny obyvatele jednoho městečka v Arizoně, kam dopadl kontaminovaný satelit, sbírající kosmické vzorky. Krok za krokem odhalují tajemství kmene Andromeda. Avšak jejich protivník unikne ze svého vězení v laboratoři a závod o čas se ještě zrychluje. * Autorovo vypravěčské umění, smysl pro detail a vědecké znalosti vytvářejí reálný svět současného výzkumu, a také nezapomenutelný čtenářský zážitek....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/51_/516/kmen-andromeda.jpg 4.2470
Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Baronet

The Andromeda Strain (1969)

Kniha Kmen Andromeda

Phorbo

Crichtonovi jsem se doteď velice vyhýhal. Snad z důvodu toho, že jsem neměl ponětí, jak výborně píše a hlavně o čem píše. Pamatuju si seriál Andromeda - z nějaké kosmické lodi a v hlavní roli Kevin Sorbo.
Přesně proto jsem z toho měl strach, aniž bych věděl, že ani zdaleka spolu kniha se seriálem nesouvisí.
Kniha je kraťounká, rychlá, maximálně technická a s přemírou, ba s přehršlí lékařských dat. A ač jsem tomu ani pořádně nerozumněl (těch termínů je tam vážně kopa), jak jsem rozumnět chtěl, žral jsem každou stránku. Byť je to zase jedna ze starších knih, není to takový problém jako třeba u Asimova. Ten se mi dycky četl strašně složitě.
Kmen Andromeda má dvě nevýhody: 1. končí moc rychle, 2. na konci nikdo neumírá, virus se sám přizpůsobí a je neškodný. Škoda, že není dovysvětleno, jak to, že se Kmen tak rychle dělil zrovna v plicích . Zda snad kvůli tomu, že člověk vydechuje CO2, nebo proč vlastně...

Dax

Velmi, a to nepřeháním, podrobné vědecké drama. Čtenář musí být připraven proplavat, ale zároveň se o něm dozví, mořem informací z lékařského prostředí. Ale tím, že tým lékařů bojujících s virem, tvoří různorodé, dobře popsané postavy, román neztrácí spád. Moje první Crichtonovka a nejspíš ne poslední.

switch.man

Kdo má rád atmosféru objevitelství, záhad a nebezpečí z neznámého a kdo má smysl pro vědecký pokrok / výzkum (s ohledem na dobu vzniku díla), bude, myslím, ukojen :)
Audio kniha - jako slepý k houslím, bavilo.

Janadvorackova

Tohle jsem kdysi viděla jako film. Ještě jako docela malé škvrně mě hrozně bavila ta atmosféra.
Knihu jsem pak slyšela. Filmový zážitek určitě předčila.
A protože jsem si z filmu opravdu nepamatovala konec příběhu, dokázala mě i překvapit.

Soboll

Vcelku těžká kniha na čtení , se všemi těmi vědeckými názvy je to zatím nejtěžší kniha co jsem četla .Ale jelikož mám ráda témata
"neznámé nákazy " tak určitě ne poslední .Baví mě přemýšlet o takovýchto laboratořích a co se v nich asi zkoumá v téhle době (no asi raději nevědět) ,ale i tak by člověk alespoň jednou chtěl vědět kde a co se tam děje .
Jinak dějově se mi to zdálo napínavé i zajímavé .

rutto45
27.12.2018

Napínavý príbeh, aj keď sa niekomu môže zdať, že prevažná časť príbehu odohrávajúca sa v laboratóriu je nemastná, neslaná a nadmerné používanie technologických termínov je nudné, myslím že autor si dokázal udržať čitateľovu pozornosť. Nevhodné pre čitateľov, ktorí hľadajú sci-fi "řezničinu" mimozemského organizmu na planéte Zem.

denniys
22.12.2018

Tak tohle je přes své stáří výborný technotriler! Andromeda je odborně,napínavě a čtivě napsaná kniha,která ve mě zanechala spoustu otázek...myšlenka,že jakákoliv sonda,družice,cokoliv může na Zemi přivléct jakoukoliv nákazu je tak zajímavá,že jsem hned zahltila pana Googla :)...Kmen Andromeda je první knihou,kterou jsem od Crichtona četla a nebude poslední. Tento pán na mě zapůsobil jako velmi chytrý spisovatel jdoucí do odborných detailů. A jen tak pro zajímavost: v rámci sedmého projektu EU pro výzkum,technologický rozvoj atd. je stejnojmenný projekt Scoop...FortDetrick v Marylandu byl v letech 1943-1969 opravdu rozsáhlým komplexem pro vývoj chem. a bilogických zbraní obranného systému USA,nyní zde probíhá biomedicinský výzkum,vývoj lékařské techniky a studium cizích rostlinných patogenů..no a díky léku kalocin (v knize lék na rakovinu) jsem našla tabulku fiktivní medicíny a léků z beletrie či filmu,která je nakonec taky zajímavá :)

Adhara
17.12.2018

Po stránke vedeckej odbornosti a uveriteľnosti super. Po stránke emócií, postáv aj rozuzlenia slabé. Typické hard sci-fi.