Kluk spolkne vesmír

Kluk spolkne vesmír https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/420516/bmid_kluk-spolkne-vesmir-oaK-420516.jpg 4 42 12

Píše se rok 1983. Na nevlídném předměstí Brisbane mezi drogovými dealery vyrůstá Eli Bell. Obyčejný kluk, na jehož životě ale nic obyčejného není: chůvu mu dělá proslulý vězeňský útěkář Slim Halliday, přezdívaný „Houdini z Boggo Road“, který byl odsouzený k doživotí za ubití taxikáře. Starší bratr August nemluví, jen píše vzkazy prstem do vzduchu. Tátu Eli skoro nezná, protože od něj máma odešla a odmítá o něm mluvit, takže Eli má plnou hlavu otázek, ale žádné odpovědi. Otčím Lyle, vyléčený narkoman a drogový dealer, Eliho neustále ujišťuje, že jsou s mámou oba čistí, ale skutečnost je jiná. Aby toho nebylo málo, začne se kolem jejich rodiny motat legendární drogový dealer Tytus Broz. Když se Eli zamiluje, v jeho životě zavládne naprostý chaos. I přes to, že je v Eliho životě snad úplně všechno špatně, nechybí v něm humor, pravá láska a ta nejnepravděpodobnější přátelství. A taky pevné bratrské pouto, které Eliho drží nad vodou, když je nejhůř. Kluk spolkne vesmír je první román australského novináře Trenta Daltona, hojně inspirovaný jeho vlastním životem a dospíváním. Je to naprosto otevřený a upřímný příběh, z něhož místy mrazí. Nezapomenutelných scén je v románu celá řada. Za všechny zmiňme například tu, v níž Eli proniká na Štědrý den do ženského vězení, aby zachránil svou mámu, nebo když se mu nakonec podaří rozkrýt děsivé tajemství Tytuse Broze, jehož krutost pocítil na vlastní kůži.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Argo

Boy Swallows Universe , 2018

Axana
22.03.2023 5 z 5

Mně se kniha líbila nesmírně, můžu jen doporučit.

hlina
19.02.2023 4 z 5

Trvá velmi dlouho, než pomine pocit, že knížku odložíte nedočtenou. Autor nezvykle dlouho buduje prostředí a postavy. Ale pak se to zlomí a odkryje se vám příběh obyčejného kluka z obyčejně-neobyčejné rodiny.

jaroiva
16.08.2022 3 z 5

Nejdřív jsem myslela, že to odložím. Nakonec se ale našly nějaké neodložitelné pasáže. Jako například vánoční "návštěva" vězení.
Ale konec je mrtvý modropláštník... většina knihy mi prostě nebyla blízká.

soupik2012
20.01.2021 5 z 5

Jedinečná, zcela mimořádná kniha, která Vás odmění za trpělivost. Proč za trpělivost? Není totiž úžasná, hned od samotného počátku. Poslouchala jsem audioknihu a v průběhu prvních třech hodin jsem byla přesvědčena, že knize nedám víc, než 3, 3,5 hvězdy. Z počátku je totiž kniha přeplněná zbytečnostmi. Tam kde by stačila jedna věta, autor květnatou mluvou popisuje zdlouhavě okolí, což poměrně brzy začne nudit. Příběh nám vypráví dospívající kluk, jehož velkou předností je schopnost všímat si drobných detailů. Proto autor z počátku zvolil tento způsob vyprávění. Naštěstí, to trvá jenom ty tři hodiny. Celá kniha má 16 hodin a bohatě nám vynahradí poněkud pomalejší rozjezd. Horor, thriller, krimi, dobrodružství, romantika a mystika, všechny tyto žánry jsou v tomto nevšedním románu obsaženy. Audioknihu načetl pro mne neznámý narátor Marek Němec. Odvedl mistrovskou práci a já si ho řadím hned mezi své oblíbené předčítače knih.

Ales.BD
01.12.2020 4 z 5

Náročné na čtenářovu trpělivost. Nebýt velmi podařené audioknihy, odložil bych dřív, než to začalo dávat smysl. Pak (nemaje papírovou orientaci) jsem byl lehce překvapen, že pokračuje za happyend, následovala nejistota co je realita a co ne a nakonec trochu divočina, ale docela spokojenost. Jestli nic jiného, tak rozhodně zajímavé.

soukroma
24.11.2020 2 z 5

Australský autor, příběh někde od Brisbane, spousta nadšených recenzí a reakcí, ale ne, víc než 20 stran tomu prostě nedám, to se nedá. Aspoň už se kmitla titulní "hláška".

"Tragický, brutální a poetický příběh o těžkém životě plném lásky" (?!) ne"okouzlí každého" (citace ze záložky)

derrry
30.10.2020 1 z 5

Málokdy se stane, že nedočtu, ale tady to nešlo. Vůbec nechápu, proč číst o životě kluka na předměstí, kde se nic - nic - NIC - neděje. Někdo tyhle rozvláčné, rádoby životní fresky má rád. Neupírám, nesoudím, ale za mě - ne.

ales7021
13.10.2020 4 z 5

Kniha se mi četla celkem ztuha; až po dočtení jsem si uvědomil, že se mi vlastně moc líbila. Je mi líto, že zde nemá lepší hodnocení.
Doufám, že autor brzy zase napíše další.

katy238
19.03.2020 3 z 5

Kluk spolkne vesmír. Kluk vypráví příběh. Kluk vám leze už trochu na nervy. Zpočátku kniha snesla srovnání s nedávno vydaným Clayovým mostem, což ovšem v průběhu čtení vyšumělo, protože Clayův most byl pro mě mnohem lépe stravitelný a dal mi více, nehledě na to, že byl také o něčem úplně jiném. Příběh je trochu schizofrenický a zmítá se mezi existenciálními úvahami, životem s autistou (který není autista), životem mezi sociální spodinou a touze vydrápat se ke slunci až po celkem dobrý thriller. Jenže konečný mišmaš zanechá spíše zmatek než uspokojení z dobré knihy. Z mého pohledu se autor nemohl rozhodnout, o čem bude psát a snažil se to zakrýt opakováním frází, což mělo asi vyznít umělecky, nevím. Kniha není špatná, ale nemám důvod se k ní vracet a už vůbec o ní jakkoliv přemýšlet, byť jako zkrácení času v období čekání je ideální. Nevadilo mi, když mě od ní okolí často vyrušilo.

Laza27
15.03.2020 5 z 5

To bylo táááák hezký!!! Anotace je zavádějící. Když si ji přečtete, očekáváte něco úplně jiného. Ve skutečnosti dostanete laskavý, lehce magický příběh australského kluka, který vyrůstá v ojedinělých podmínkách obklopený jedinečnými lidmi.
Je to krásně jiné než všechny knihy, které plní knihkupectví.
Vřele doporučuji audioknižní zpracování v dokonalé interpretaci Marka Němce.

poulet
12.02.2020 4 z 5

Souhlasím s tím, že anotace je mimo. Při čtení jsem si vzpomněla na Zlomek celku od Steva Toltze ( i když je možné, že je to tím, že vím, že autor je také Australan :-) Líbilo se mi to moc a krásně se to četlo.

KKlara
28.10.2019 4 z 5

Prodej heroinu v Austrálii. Dítě dealerů. Podle anotace kluk chůvovaný kriminálníkem. - tak nic z toho tam tak nějak skoro není. Není to kniha o drogách. Není to kniha o násilí, dealerství. Je to kniha tak nějak o normální rodině, i když s trochu jinými zážitky (sem tam i nějakou tou možná vraždou). Až asi do dvou třetin. To se to totiž najednou přesype tak nějak jinak, příběh je pořád stejný, hrdina stejný. A přesto je všechno dost jinak.
Byla to dobrá kniha. Ty první třetiny byly za mě trochu nedotažený (nic nebylo pořádně, od všeho bylo trochu - jak jsem psala na začátku - ani teda o drogách, ani o výchově dětí v rodině dealerů, ani svět očima dítěte...), přesto to bylo dobrý (ne špatný). Závěr dal knize ale úplně jiné vyznění a vytáhl ji na hodně dobrý (což ale pořád není na plný počet hvězd).

drogy Austrálie kriminální podsvětí dospívání australská literatura

Autorovy knížky

Trent Dalton
australská
2019  79%Kluk spolkne vesmír

Kniha Kluk spolkne vesmír je v