Kľúč

Kľúč https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/388011/bmid_kluc-iXt-388011.jpg 4 389 130

V minulosti jednej ženy je kľúč v budúcnosti druhej ... Zdravotná sestra Ellen Crosbyová nastúpi do zamestnania v Ambergatskej nemocnici pre duševne chorých. Nevie, čo ju tam čaká, no je plná elánu, lebo im chce pomáhať. Keď spozná mladú ženu, ktorú do ústavu privezie otec, netuší, že čoskoro urobí rozhodnutie, ktoré navždy zmení ich životy. Sarah priťahuje opustený Ambergate. Pri jednom prieskume objaví kufor pacientky, ktorá tam prišla pred päťdesiatimi rokmi. Šokujúci obsah kufra, ktorého sa pol storočia nikto nedotkol, jej pomôže rozmotať zabudnutý príbeh o tragédii, stratenej láske a príležitosti napraviť dávnu krivdu.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Fortuna Libri (SK)

The Key , 2018

Květ
07.02.2024 3 z 5

Román pro ženy Klíč je napsán jednoduše, čte se snadno a rychle, ale bohužel ve mně nezanechal hlubší dojem. Podobné knihy s historickou linkou z ústavů pro choromyslné už jsem četla několik a tato v ničem nevynikala, dějová linka ze současnosti mě nezaujala vůbec. Knížka má vysoké hodnocení, tak nevím, jestli jsem neměla to správné rozpoložení, ale přišla mi průměrná. (2,75*)

Damaj
30.12.2023 5 z 5

Úžasná, ale velmi smutná knížka z hrozného prostředí. Ještě teď mám husí kůži, jakým způsobem se k pacientům chovali a hlavně z jakých důvodů se do ústavu lidé dostávali

Renike
15.12.2023 5 z 5

Prostředí nehezké, příběh někdy smutný, někdy s nadějí, konec aspoň částečně uspokojivý. Celkově hodnotím knihu kladně, protože Kathryn umi psát lákavě, že knihu nelze odložit. Tak ještě mi zbýva poslední u nás vydaná kniha od autorky k přečtení, která mi vyhovuje do čtenárské výzvy na r.2024, takže počkám.

PetaZ
19.11.2023 5 z 5

Pekny pribeh plny beznaděje i naděje.. V takový konec jsem alespoň částečně doufala.. Těším se na další knihy autorky

sahunka
28.10.2023 3 z 5

Kniha me nadchla, dala bych 4 hvezdy, ale konec byl velmi slaby. Za precteni ale urcite stoji.

sidonka
21.10.2023 5 z 5

Nádherný, neskutečně dojemný smutný příběh se dvěma časovými obdobími z prostředí nemocnice pro duševně nemocné, kde se odvíjejí neuvěřitelné příběhy a některé situace se vysvětlí až za několik desetiletí

Analady
24.08.2023 3 z 5

Slabší tři hvězdičky. Autorka umí psát poutavě. Ze začátku jsem byla nadšená, postupně ale nadšení sláblo. Konec byl nejslabší. Celkově to nebylo špatné, ale nijak mě tato kniha nenadchla.

Knihomura
06.08.2023 4 z 5

Typické čtení od Kathryn Hughes.

Manifest blech
26.07.2023 5 z 5

Báječně napsané, těžší prostředí. Vlastně mě mrzelo, že je to tak krátké.
Zhltla jsem to na zátah.

mira399
11.06.2023 4 z 5

Moje první kniha od autorky. Pěkně se to čte i když příběh je docela tíživý, nebo tedy na mne tak působil. Prostředí historické psychiatrické léčebny není zrovna oddechovka.Za pět hvězd to není,ale dobrá kniha to je.

Iva0406
03.04.2023 5 z 5

Skvělá kniha. Stejně jako Dopis se mi moc líbila.

Hvězdinka
19.03.2023 4 z 5

Hezký příběh, takové oddechové čtení. Sice je jasné, že se nějakým způsobem propojí minulost s přítomností, ale nevíte koho a s kým.

Tina.orl
27.01.2023 3 z 5

O této knize jsem četla skvělé ohlasy, takže jsem se rozhodla se do ní také pustit.
Čtení je to zajímavé. X stránek jste v přítomnosti, x stránek v psychiatrické nemocnici v roce 1956. Nicméně nemohu říci, že přechody mezi minulostí a současností byly zdařilé.
Kniha velmi zajímavě zachycuje myšlenky lidí, kteří se léčí v ústavu, i když každý z nich má pocit, že nemocný není, ale že má jen z nějakého důvodu zlomené srdce.
Co mě překvapilo, byl zvrat na konci knihy. I přesto ale nemohu hodnotit více než 3⭐. Četlo se to sice lehce a rychle, ale nemohu říci, že by se jednalo o knihu, která by mě nějak silné uchvátila. Za mě prostě takový průměr.

Simona317
05.01.2023 5 z 5

Tato kniha mě chytla od první stránky a nepustila. Příběh ve mě zůstane dost dlouho v paměti. Úžasný!

Ajinka79
20.12.2022 3 z 5

Příběh z minulosti byl velice zajímavý, ale dobrý dojem rušila linka z přítomnosti, která byla zcela nereálná.

PavlaA
25.10.2022 5 z 5

Zajímavý příběh, čtení mě bavilo.

Sixtínka
11.10.2022 4 z 5

Zaujímavý príbeh so skvelou zápletkou. Prostredie psychiatrie ma pohltilo, aj keď je smutné, aké veci sa tam diali.

bradovav
03.10.2022 5 z 5

Obálka: 5*
Hlavní postavy: 4*
Děj: 5*

Moc děkuji, že jsem si knihu mohla přečíst v rámci knižní štafety @story_of_our_village_life

Kniha vypráví příběhy dvou žen, které se v jednu chvíli protnou. Osobně mám velmi ráda takto psané příběhy, kde se prolíná minulost a současnost.

Moderní příběh vypráví o mladé ženě, která si prochází osobním milostným zklamáním a rozhodne se investovat své úsilí do sepsání historického díla, které bude vyprávět o místní léčebně pro duševně nemocné.

Příběh s pohledem do minulosti pak vypráví o ženě, která se dostala do tohoto zařízení - o jejich pečovatelkách, spolubydlících a doktorech. Nemusím podotýkat, že dříve se s psychicky nemocnými nezacházelo správně, ani tyto praktiky nejsou knize cizí a skvěle podtrhují srdceryvnost příběhu, který spolu s autorkou sledujeme.

Kniha mě oslovila a pokud mě kniha nutí přemýšlet o svých postavách i během mého všedního dne, kdy zrovna nečtu, vždy ve mě nechá silný dojem. Nejinak je tomu u tohoto díla.

Romantické, smutné a velmi poutavé.

Celkové hodnocení: 5* z 5*

okeey
13.09.2022 5 z 5

Předně musím říct, že mě obálka moc nezaujala, ale to se rozhodně netýká obsahu! Příběh mě vdechl na první stránce a "vyplivl" až na té poslední, plnou dojmů a emocí.
Kniha vypráví příběh ve dvou časových rovinách, okolo poloviny 20. století a převážně rok 2006.
Celým dějem nás provází ohromná nespravedlnost (to je něco na mě) a nemůžu jinak, ale dost mi to připomínalo hon na čarodějnice - někdo si usmyslel, že ta a ta je čarodějnice a mučili ji tak dlouho, dokud se nepřiznala nebo nebyla odsouzena k popravě. A tady je to tak, že si (rodiče, příbuzenstvo,...) usmysleli, že jste šílenec a nechali vás zavřít do ústavu pro duševně choré, kde na vás nečekalo nic jiného než léčba elektrošoky nebo tlumícími prášky a podobně. Ve většině případů byli chovanci odsouzeni strávit zbytek života za branami Ambergate, pár šťastlivcům se podařilo dostat ven, ale většina šla ven nohama napřed.
Tohle byla vážně úžasná kniha plná různých pocitů, jak už pozitivních, tak negativních a velmi si vážím autorky za to, co dala dohromady, už teď vím, že to od ní nebyla má poslední kniha. Doporučuji všemi deseti!

Toňula
04.09.2022

Další z románů, kde hrdinka pátrá po tajemství z minulosti, nás zavádí do blázince, kam se dostává i mladičká Amy. Její osud se na chvíli protne s osudem mladé sestřičky Ellen. Poslední hrdinkou je Sarah, pátrající po osudech lidí, kteří v blázinci kdysi byli pacienty a po historii této budovy, která zasahuje i do historie její rodiny. Čtivé vyprávění plné lidskosti, ale i smutku a bolesti.