Klub rváčů

Klub rváčů https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/2008/bmid_klub-rvacu-0ir-2008.jpg 4 1841 239

Klub rváčů série

Nové vydání již kultovního románu, který proslavilo neméně úspěšné filmové zpracování. Příběh mladého muže, odkojeného televizí a opuštěného Bohem, je hlubokou sondou do nitra člověka, který jednoho dne zjistí, že hněv nad tím, že zdědil svět plný lží, přetvářky a proher, neutlumí život k prázdnotě konzumní společnosti. Nekonvenční vyprávění s rychlým spádem, místy prostoupené černým humorem, končí deprimujícím vyvrcholením, které je ovšem jen logickým vyústěním dané situace v dané době, dnešnímu čtenáři tak známé...... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Volvox Globator

Fight Club , 1996

Peyka
30.12.2020 5 z 5

Palahniuk je moje láska i prokletí, jak už jsem někde psala. Klub rváčů jsem objevila, když mi bylo cca 18 let a naprosto mě fascinoval. Autora ani film jsem tenkrát neznala, ale tímto si mě naprosto získal. Pamatuju si ale do dneška, že jsem na knihu narazila u Dobrovského. Byla poslední s natrženým obalem.

Nic podobného jsem předtím neznala. Velmi kontroverzní, pobuřující, šokující, fascinující, ohavné, ale zároveň něžné a milostné - Klub rváčů má hodně přívlastků. Od té doby se o Palahniuka zajímám.

Knihu jsem četla asi pětkrát, na vysoké škole jsem dokonce napsala diplomku a nazvala ji Deviantní postavy v díle Chucka Palahniuka. Psala jsem ji dva roky. Tímto mi autor zůstal v srdci...i na papíře. Znám všechny jeho knihy i biografie, v zahraničí jsem navštívila pár setkání s autorem.

Okoslav
30.10.2020 5 z 5

Když jsem Klub rváčů četla poprvé (asi 15 let nazpět), bavila mě hlavně jeho antisystémovost jako taková, ale popravdě, asi jsem ještě nebyla v té životní fázi, kdy bych jí doopravdy rozuměla. Teď, když jsem v tom období života, kdy švédský nábytek začíná pomalu, ale jistě vlastnit mě, místo naopak, Palahniuka obecně oceňuju mnohem víc. Trochu depresivní, co si budem :-)

„Máš třídu mladých silných mužů a žen a ti chtějí za něco položit život. Reklama nutí tyto lidi do honby za auty a oblečením, které nepotřebují. Celé generace pracují v zaměstnáních, která nenávidí, jen proto, že si pak mohou koupit věci, které nepotřebují. Naše generace nemá svou velkou válku nebo svou velkou krizi, ale vedeme, máme svoji velkou válku ducha. Máme svou velkou revoluci proti této kultuře. Naší velkou krizí jsou naše životy.“

tamara1351
16.10.2020 5 z 5

Docela mě to dostalo.Je skvělé,jak nás autor na tak poměrně malém prostoru,dokáže dostat do obrazu.Člověk se najednou ocitá uprostřed děje.Zpočátku vůbec nechápe o co go(pokud jste teda neviděli film:)),ale brzy to chytne a nepustí.V hlavě mi zněl slogan kapely Visací zámek "Anarchie a total chaos":).
Mrzela mě krátká ukázka na přebalu knihy,která zásadně napověděla její pointu.

willy9203
21.09.2020 5 z 5

Trochu drsné, ale rozhodně napínavé. Jak začnete číst, těžko se odchází.

hmyzák
31.08.2020 4 z 5

Manifest proti konzumní společnosti, proti mainstreemu, proti sociální stratifikaci:zaměstnání, peníze, postavení a konformnímu chování. Prácuješ - kupuješ.
Proto vznikne revolta a boj ve formě klubu rváčů. Nikde nejsi tak naživu, jako jsi naživu v klubu rváčů. Proto vznikne projekt Devastace.

Seru na křeslo se zeleným pruhem, seru na IKEU.
Miluju guerillové teroristy proti sektoru služeb.

Román, který Tě donutí přemýšlet.

puchal
18.06.2020 5 z 5

první knížka čtená podruhé.
Poprvé si vzpomínám že čteno na jeden zátah k maturitě a úžas.
Odstup 9 let. ~ znám pointu - nevidím to na 5* bere mě knížka méně....ke konci děj, rychlost čtení jednotlivých kapitol a zapomnění detailů to přibližuje k 5*

knížka co mě rozčilovala svou utopií, ale nedokáži posoudit objektivně díky druhému čtení

kapitola 20. o lidech a jejich řidičácích, smyslu života a dalšímu směřování za mě cool velice

darkchipmunk
29.05.2020 3 z 5

Klub rváčů jsem četla krátce po střední na doporučení kamarádky. Tehdy se mi docela líbil, brzy mi bylo jasné to o Tylerovi a dnes mi je celkově Palahniukova postmoderní deprese blízká a připadá mi upřímná (už jen když si vybavím jeho životní příběh...). Ale zpětně to vidím tak, že se román až moc zfetišizoval, především proto že si to většina mladých lidí řadí k "must read", kam patří v podstatě cokoli o drogách a právě Klub rváčů. Téma se zatím ukazuje jako nadčasově platné a Palahniuka mám jako autora dost ráda, vlastně je mi čím dál tím bližší, ale nudí mě přístup lidí k tý knize a její glorifikace. Navíc mám docela pochybnosti, že výpovědní hodnotu Fight Club dokáže plně docenit někdo, komu je pod pětadvacet let.

onyx84
25.05.2020 3 z 5

Asi poprvé, co mě uchvátil mnohem víc film než kniha...nelíbil se mi styl psaní,chvílema sem se úplně ztrácel v ději...kdybych nevěděl o čem čtu a neviděl film, asi bych to vzdal...

eLeR
24.05.2020 4 z 5

Našlo by sa pár pasáží, ktoré strácali moju pozornosť, ale to ostatné bolo prudko čitateľné. Mám rada Chuckov štýl.

Tebby
23.05.2020 1 z 5

Většinu doby jsem si říkala, proč se sakra baví s tím Tylerem... No, bohužel nic pro mě.

ZuzaP
12.05.2020 5 z 5

Jsem nadšena.
Četla jsem pár komentářů od lidí, kterým to nesedlo - myslím, že je fajn si předtím přečíst od Palahniuka i něco jiného, aby člověk trochu znal jeho styl a nebo aby aspoň čekal, že to bude více či méně jaksi pošahaný. Oproti Zalknutí a Prokletí (nic jiného jsem od něj zatím nečetla) mi teda Klub rváčů připadá pošahanej spíš míň a taky mi připadá mnohem lepší i co se týče děje. Třeba u Zalknutí člověk akorát furt musel hlídat, aby mu nikdo nečetl přes rameno, ale kdybych měla říct o čem že to bylo, tak si vzpomenu leda na to, co se dozvíte už v anotaci...

Jo a zapomněla jsem dodat, že PO přečtení si určitě musíte pustit tohle video: https://www.youtube.com/watch?v=RB8sAKb9tPU

Kaik
26.04.2020 4 z 5

"Máš třídu mladých silných mužů a žen a ti chtějí za něco položit život. Reklama nutí tyto lidi do honby za auty a oblečením, které nepotřebují. Celé generace pracují v zaměstnáních, která nenávidí, jen proto, že si pak mohou koupit to, co ve skutečnosti nepotřebují."

Co jim tedy zbývá? Revoluce! Vzpoura proti systému. S devastací přichází očištění. A hlavně se na nic neptat.

Napůl příručka mladého chemika s návody jak vyhodit do luftu třeba věžák, napůl sugestivní psychologická sonda do mysli sebedestruktivního schizofrenika s dobrou přesvědčovací schopností.

Opět jsem se při čtení ptal sám sebe, v jakém mentálním stavu se musí nacházet autor, aby stvořil něco takového. Myslím, že zadání čtenářské výzvy (hlavní hrdina musí trpět psychickou poruchou) bylo 100% splněno.

jejda.majda
24.03.2020 5 z 5

Kniha naprosto nepodobná čemukoli, co jsem kdy četla. Ať už příběhem nebo stylem, jakým je napsaná. Strašně vás baví a zároveň odpuzuje. Čekáte, co bude dál, ale zároveň se bojíte, co se stane. Na těch méně než 200 stránkách je tolik emocí, tolik děje, tolik příběhů. Mrzí mě, že jsem se k papírovému Klubu rváčů dostala až teď a zároveň jsem ráda, že konečně mohu tuhle knihu zařadit mezi přečtené. I přesto, že jsem viděla film (dokonce několikrát) i divadelní inscenaci Činohráku z Ústí, stejně mě kniha překvapila. Ne tak dějem, jako spíš tím stylem, jakým je napsaná. Chuck Palahniuk dokázal na konci 20. století vytvořit něco jedinečného. Bravo patří také českému překladateli, Richardu Podanému.

veroni83
17.03.2020 4 z 5

Kniha bola fajn ale ked uz som videla film, vela noveho nepriniesla..

Maevie
10.03.2020 5 z 5

Chuck Palahniuk dohnal osobní krizi z prázdného moderního světa do absurdních rozměrů. Rozerval jednoho člověka na dvě části, jednu se dál nechat pachtit za nevýznamnými statky a druhé poskytl volné ruce k uskutečnění všech jeho nápadů k osvobození od konzumního života. Nechal založit Kluby rváčů, místa, kde mohli lidé znovu pocítit "syrový" život a na chvilku přestat myslet na to, jak si nechávají vlastní život proklouzávat mezi prsty. Nálepka kultovní knihy Klubu rváčů dozajista patří.

XbookwormX
09.03.2020

Tohle mě kdysi dávno, jako mladýho rebela v pubertě, celkem ovlivnilo. Měl jsem chuť se rvát, rozkopat systém a byt vybavit IKEA nábytkem. Jenom jsem měl teda pokoj v bytě rodičů, takže z IKEA jsem si mohl koupit leda tak nějaký křeslo, skore z bitek se smrsklo na vítězství v Tekken na PS One a z revolty proti systému zbyl jenom hardcore punk, kterej duněl z repráků. Ale i tak to byl skělej život a já Durdenovi záviděl, že měl koule na něco, o čem všichni můžeme leda tak číst.
"Ať nikdy nejsem kompletní. Ať nikdy nejsem spokojený. Ať nikdy nejsem dokonalý. Vysvoboď mě, Tylere, od dokonalosti a kompletnosti."

Yorika
04.03.2020 4 z 5

,,Celé generace pracují v zaměstnáních, která nenávidí, jen proto, že si pak mohou koupit to, co ve skutečnosti nepotřebují."
Vše o této knize již bylo řečeno. Proto použiji pravidlo číslo tři. Už nikdy nebudu mluvit o Klubu rváčů.

burg
25.01.2020 5 z 5

Řekl bych, že v literární a filmové historii je tolik zásadních dějových zvratů, kolik by napočítal nešikovný dřevorubec na prstech jedné ruky - jedním z jich je Keyser Söze a druhým Tyler Durden. A ač je to už nějakej ten pátek, co jsem viděl Klub rváčů v TV (to, že je to zfilmovaná kniha jsem se dozvěděl až poté), při četbě se mi před očima přehrávaly všechny scény, o kterých jsem ani nevěděl, že jsem si je vůbec zapamatoval.
Ta knížka je prostě geniální a pokud bych mohl dát jedné knize více, než pět hvězd, bude to tady!

Pasadenka
14.01.2020 5 z 5

Klub rváčů je taková již klasika. Dalo by se o této docela útlé knížce říct mnohé, ale proč vlastně. Myslím, že film docela věrně adaptoval pocit i vyznění. Autorův styl se dokonale snoubí se syrovostí a pochmurností myšlenek hlavního hrdiny. Téma boje bezejmenné masy proti elitě na hraně šílenství jednotlivce sežvýkaného a vyplivlého do světa který o něj nestojí a on nestojí o ten zpropadený svět je vždy dobrý materiál pro bezva jízdu. :) A tohle byla jízda od začátku až do konce. Ty obrazy, které Chuck vykreslil pro mě vždy patřily k těm nejsvěžejším z americké literatury. Knížka není pro každého, ale moc hezká. 5 hvězdiček. :)

Erbik
08.01.2020 5 z 5

Dnes již kultovka. Přečteno nyní i v originále. Boží!!! 6 hvězd, kdyby šlo.