Klub rváčů

Klub rváčů https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/2008/bmid_klub-rvacu-0ir-2008.jpg 4 1833 236

Klub rváčů série

Nové vydání již kultovního románu, který proslavilo neméně úspěšné filmové zpracování. Příběh mladého muže, odkojeného televizí a opuštěného Bohem, je hlubokou sondou do nitra člověka, který jednoho dne zjistí, že hněv nad tím, že zdědil svět plný lží, přetvářky a proher, neutlumí život k prázdnotě konzumní společnosti. Nekonvenční vyprávění s rychlým spádem, místy prostoupené černým humorem, končí deprimujícím vyvrcholením, které je ovšem jen logickým vyústěním dané situace v dané době, dnešnímu čtenáři tak známé...... celý text

Literatura světová , Romány , Thrillery

Vydáno: , Volvox Globator

Fight Club , 1996

Dinosaur
Dinosaur
08.02.2024 5 z 5

(10/10, přidávám do Doporučených)
„Jedině tehdy, když jsi o všechno přišel, říká Tyler, „jedině tehdy můžeš absolutně všechno.
„Možná, že sebezdokonalení není odpověď. Možná, že odpověď je sebezničení.“
Můj druhý Palahniuk. A protože jsem s komentářem otálel, tak jsem knihu mezitím přečetl dvakrát. Při prvním čtení mě poněkud mátlo přeskakování v ději v prvním půli knihy, zato při druhém mi to už ani nevadilo (mimoto film jsem si za ten rok a půl pustil třikrát). Zpočátku jsem tak nějak ani netušil, o čem to celé vůbec bude a chytlo mě to až v druhé půlce, kde se to celé začalo tak trochu zvrhávat. Nebudu zbytečně spoilerovat, tak spíš řeknu, že číst knihu zrovna ve chvíli, kdy je člověk naštvaný na celý systém, je poměrně zážitek a je to i nejspíš důvod, proč na mě tak zapůsobila. Každopádně se ji raději pokusím nebrat jako návod. Ale kdyby náhodou, tak alespoň vím, jak vyrobit žárovkovou bombu nebo napalm :)

Gracian1964
Gracian1964
20.09.2023 4 z 5

Film som videl prvý, zapôsobil na mňa silno a knihu som si chcel prečítať už dávno, aby som mohol porovnávať a hlavne potvrdiť pravidlo, že kniha je takmer vždy lepšia ako film, i keď je pravda, že obe tieto médiá pracujú s rozdielnymi výrazovými prostriedkami. V prípade Klubu bitkárov som na vážkach. Kniha dobrá, ale dávam prednosť filmu.

TaťkaMF
TaťkaMF
02.09.2023 5 z 5

Bez komentáře. Nechci porušit první a druhé pravidlo.

Janadvorackova
Janadvorackova
13.08.2023 3 z 5

"Spaseni můžeme být jen když nás chytnou a potrestají."
Takže je to vlastně zbabělost? Bojujte proti společnosti čím největší blbostí, které jste schopni, ale stejně nakonec budete škemrat o odpuštění? O to, abyste se zařadili mezi ostatní průměrné šmejdy, kteří vás celý život štvali?
Fakt?
Nebo jde o pravý opak?
Nebo se celý život nemůžeme rozhodnout?

Načteno poněkud afektovaně. Až jsem si říkala, že by si předčitatel zasloužil první rvačku...

Film jsem viděla, nebyl špatný.

jaroslava4405
jaroslava4405
23.06.2023 5 z 5

Nezaměnitelný styl Chucka Palahniuka ve své nejznámější podobě. Napsal i lepší knihy, ale "Klub rváčů" je díky povedené filmové adaptaci nejpopulárnější.

Hema
Hema
08.06.2023 5 z 5

Nečekala jsem, že kniha bude lepší než film, mívám to totiž většinou naopak. Vím, není to obvyklé. Nicméně tato kniha byla skvělá.

Kopta
Kopta
01.06.2023 3 z 5

Dost zvláštní kniha. V mnoha ohledech mi přišlo, že autor se snaží rozjet, jasně, jasně, nějaké ty balasty okolo, už tam budeme, nevadí, že půlka knihy je pryč, ta zápletka tam někde bude a... nic. Už film sám o sobě dokázal být v něčem takový matný a kniha tomu vůbec nepomohla. Palahniuk se mi pomalu začíná vzdalovat.

Renatka11
Renatka11
14.05.2023 4 z 5

Nejdřív jsem viděla spolu se synem asi před rokem film a teď jsem se dostala i k jeho knižní předloze. A, přestože se ze mě ani po shlédnutí filmu ani po přečtení knížky nestal skalní fanoušek Klubu rváčů a stejně jako jeho překladatel Richard Podaný jsem zásadně proti zbytečnému ničení věcí a ještě víc proti násilí, asi jsem pochopila, co na tomto fenoménu ostatní mají. Pomohl mi v tom jak chlapský pohled syna, tak autorův skvělý epilog a znovupřečteni šesté kapitoly, původní povídky, ze které Palahniuk pro svůj kultovní román vycházel, tak i výborný doslov překladaele.
A tak, respektujíc pravidlo číslo jedna a pravidlo číslo dvě, už končím.

reniboro
reniboro
04.05.2023 4 z 5

Před lety jsem viděla film, převratný! Teď jsem narazila na knihu a těšila jsem se, ale už jsem asi jinde. Četla se skvěle, ale přála jsem si jí rychle dočíst, ať už jsem z tý deprese a chaosu pryč :-D

MíšaS.
MíšaS.
16.04.2023 3 z 5

Já nevím...
Knihu jsem přečetla, ale nemůžu říct, že by ve mně něco zanechala, nebo že bych pocítila tu skvělost příběhu.
Kniha se čte dobře, příběh má spád. Hlavní zápletka mě někde v půli napadla, a to jsem neviděla film a ani pořádně nevěděla, o čem to je. Není to zbytečně dlouhé a ukecané. Jenže mám pocit, že je to takové průměrné čtení. Neurazí, ale ani nenadchne. Alespoň tedy mě.

Gaabii
Gaabii
14.04.2023

Nebudu dávat hodnocení, protože tohle není můj standardní žánr a asi to prostě nedokážu ocenit, nevím. Přečetla jsem jí jen proto, že jsem kdysi dávno viděla film, který mě bavil, ale už jsem si ho moc nepamatovala. Nebavil mě styl psaní, nebavily mě tam ty divně nesmyslné věty, které tam byly asi jen jako výplň. Tato kniha mi nic neříká.

Leona333
Leona333
02.04.2023 4 z 5

,,Věci, které vlastníte, pak vlastní vás..."

Tahle kniha se mi špatně zařazuje - škatulkuje. Je to takový třesk všeho možného... Od zhýralého konzumu..., úpadku chlapského testosteronu..., až k "terorismu..."
Každopádně čtivost se jí upřít nedá. Místy až mrazí, do čeho se naše společnost v jednadvacátém století posunula... Ta určitá frustrace a vztek, je v knize na místě.
Četla jsem ji asi třikrát, film viděla jednou a musím zkonstatovat, že s postupujícím věkem, se mé názory na tohle dílo, částečně mění. Před X lety, by to bylo plných pět hvězd a to bez diskuze... Dnes se k některým věcem zde, stavím méně spontánně, o to více objektivně... Nakonec, čtyři hvězdy. Proč ne?! ; )

Cojekomupotom
Cojekomupotom
19.02.2023 5 z 5

Ohromná ostuda je, že tu mám profil skoro rok, a až teď jsem se při revizi hromad svých knih dostal k Palahniukovi. Jak můžeš zapomenout na Palahniuka, tyvole. Já myslel, že toho jsem si přidal mezi prvními. Nevadí. Když mi bylo třináct, viděl jsem film a přinutil jsem tátu, aby mi knižní Klub rváčů koupil anglicky, protože česky nešel sehnat. Vzhledem k tomu, že se rodiče rozváděli mi vyhověl, byť nevěřil, že to přečtu. Samozřejmě jsem to tehdy louskal až do doby, než to vyšlo i česky, ale díky za podporu, tati. No, jinak si nemyslím, že tu chtěl začínající autor prostě jen šokovat, podle mne je výpovědní hodnota díla trochu o něčem jiném, a taky moc nechápu, co tu o tom plkaj holky pode mnou, nějak jsem si nevšiml, že by hlavní hrdina nevěděl, jak mluvit se ženami, o žádném poselství "drogy jsou špatné, áno?" ani nemluvě, a nemyslím si, že je to jen proto, že jsem dospíval v ženské domácnosti, lol, ale kniha je to skvělá. I o takřka dvacet let později. Vlastně jsem konečně v tom "správném" věku, i když jsem se v tom našel už coby teenager.

hanzmb
hanzmb
01.02.2023 3 z 5

Číst tuto knihu v 18, asi bych dal těch bodů víc. O 50 let starší tak trochu nechápu její smysl. Rozumím tomu, že začínající autor se snaží prorazit něčím novým, provokujícím. Pár věcí mě i opravdu pobavilo. Třeba pravidla a jejich dodržování ad absurdum. Mám ale strach z toho, že by to někdo mohl začít považovat za manifest a začít se tak chovat.

Ajinka126
Ajinka126
25.01.2023 4 z 5

Pojednání o ztrátě mužství a společnosti vychovávané ženami, kdy hlavní hrdina už ani neví, jak se ženou mluvit, byl hodně zajímavý. Dobře sepsané. To, že hlavní hrdina zkouší získat něco zpět násilým, drogami a nic z toho nefunguje, je skvělá message.
Na druhou stranu mě to jako ženu asi tolik nezasáhlo.

bigbabe
bigbabe
24.01.2023 3 z 5

Asi jako jedna z mála jsem film neviděla, ale samozřejmě jsem o tomto díle již něco slyšela. Je to dost art a současně je to reálné. Opravdu sonda do nitra člověka nebo spíše rovnou celé naší společnosti.

Radiq
Radiq
12.08.2022 5 z 5

(SPOILER) Jako většina lidí, i já jsem v první řadě viděl film od Davida Finchera, který patří mezi mé nejoblíbenější. O to víc si teď cením jeho kvalit, když vidím, jak striktně se držel předlohy. Často se stává, že film nevystihne úplně vše, čím je kniha výjimečná, ale toto je asi případ, kdy je to naopak. Tedy ne naopak, ale jinak. Každé médium má to svoje. Kniha je kniha, má víc detailů, a film je film, tam zase promlouvá perfektní audiovizuální stránka.

Navíc já knihu samotnou nečetl, ale poslechl jsem si audioknihu, kterou interpretoval Ivan Lupták. A v souvislosti s filmem, kde hlavní postavy ztvárnili Edward Norton a Brad Pitt, nešlo mi u knihy si je představovat jinak... a nutno říci, že hlas Ivana Luptáka se k nim oběma skvěle hodí. A také ten styl vyprávění, kdy často zběsile chrlí slova v rychlém tempu a s tím správným pocitem zoufalosti, marnosti a anarchie, dodává tu správnou schizofrenní atmosféru. Do toho ty vychytané hudební předěly - no, povedlo se.

Co k ději? No to je naprostá bomba. Tolik originálních nápadů pohromadě. Nespavost, podpůrné skupiny, vlepování okének do filmů, samotný klub rváčů, Projekt Zmatek, liposukční mýdlo, záškodnické akce, kastrace, rozdvojená osobnost, Marla Singerová, konec. Žádné zdržovačky, vše svižně ubíhá, jak když nestíháte doběhnout na záchod. Vše lemováno rozcupovanými ksichty a neuvěřitelným borcem Tylerem Durdenem, napůl skvělým kámošem a napůl strašnou sviní. A přesto s nimi jde v mnoha věcech souhlasit. Teď už zbývá jenom vycedit ty nejvíce profláklé citáty: "První pravidlo klubu rváčů je nemluvit o klubu rváčů" a "Vím to, protože to ví Tyler" (nemohl jsem si to odpustit).

Přestože kniha je skvělá, v mých očích z toho paradoxně film pořád vychází líp. Stejně ale nejde dát tomu menší, než nejvyšší hodnocení.

hungryreader00
hungryreader00
27.07.2022 5 z 5

Kniha se četla téměř sama. Byla tak správně bláznivá. A zároveň je to kniha, která ve vás něco zanechá. Nic víc k tomu nemám, snad jen to, ať si pustíte písničku Where is my mind po dočtení tohoto naprosto úžasného titulu.

Kira747
Kira747
10.07.2022 5 z 5

Kniha je možná o maličko lepší než film. Anebo je to obráceně?

Lucuschka
Lucuschka
30.05.2022 3 z 5

Napřed jsem viděla film, ale již před delší dobou, takže mi některé skutečnosti byly matně známé. Pocitově se kniha téměř shodovala s filmem a naopak, až na pár drobností, více či méně dulezitych. Ovšem kniha by se dala shrnout jako Klib rváčů, těch co se rvou sami se sebou a to se týká především hlavní postavy. Knihu jsem četla pro zajímavost, ale moc mě nebavila.