Klub nenapraviteľných optimistov

KoupitKoupit eknihuAudiokniha

Paríž 1959. V časoch alžírskej vojny a rokenrolu sa dvanásťročný Michel Marini dostáva do sveta dospelých. V bistre Balto ho viac než stolný futbal priťahuje zadná miestnosť, kde sa stretáva tajomný Klub nenapraviteľných optimistov – emigrantov z východnej Európy, ktorí opustili svoje domovy, rodiny aj staré ideály. Počúva rozprávania o ich milostnom živote, manželkách, deťoch, ambíciách a exile za železnou oponou. Ich dramatické príbehy sa v nasledujúcich rokoch prelínajú s podobne dramatickými udalosťami v Michelovej rodine. Lásky a drámy k nemu už neprichádzajú iba zo vzdialeného sveta, ale znenazdajky sa objavujú aj v jeho živote....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/300041/klub-nenapravitelnych-optimistov-XXd-300041.jpg 4.6639
Vydáno, Premedia

Le Club des incorrigibles optimistes, 2009

Kniha Klub nenapraviteľných optimistov

Chesterton

[audiokniha]
Francie. Paříž. Rusko. Ruští Židé. Ruská inteligence. Básně a básníci. Pravdivost. Vzájemná provázanost.
Uprchlíci. Maďarsko. Polsko. Čech.
A na samý závěr Dante Alighieri

Miluju Paříž. Stejně tak umně provázaný děj, chytře napsaných knih. Jenže tohle?
Do poloviny fakt nic moc . . . topila jsem se v postavách i ději. Taky jsem se hecla nebo kousla.
Přesto, že si taky jako Michel čtu na přechodu a dost mě zajímá osobnost autora . . . bylo to takové velké, francouzské, svobodomyslné, volné, rovné, bratrské :o)
Upovídané mi to přišlo. Sem tam milé moudro. Až do skoro konce jsem kolísala mezi trojkou a čtyřkou.

"Nečetl jsem v prvé řadě dílo. Člověk byl důležitější než dílo . . . Měli-li hrdinský nebo slavný život, jeho romány byly lepší, když byl sám ohavný nebo průměrný, šlo mi čtení ztuha."

"Vracel se mu pozapomenutý pocit lékaře stojícího tváří v tvář smrti. Ta nejasná vůle bojovat s ní, upírat jí její práva, to svrchované potěšení vyrvat jí kořist!!"

"Obchodování naučit nelze, je to hra. Nic nežrat. Ty jsi kocour a zákazník je myš, myši jsou chytré, kočky jsou trpělivé. Hlavně proto, že chtějí myš sežrat umějí se vcítit do myší kůže. Myslí jako myš. Kočka musí mít velkou fantazii, aby myš chytla. Je na tobě, jestli chceš být myš nebo kočka."

"Jestli někdy uvidíš nějakou ženskou na kraji silnice jak stopuje a prosí, abys jí pomohl. Hlavně nezastavuj. Vyměňovat pneumatiky to je práce pro autoservis. Ti jsou imunní. Nepletou dohromady práci a city. Kdybych dodržoval své marxistické zásady dělby práce, nebyl bych dneska tady. Cpou nám do hlavy zbytečné zásady jako zdvořilost nebo galantnost a nenaučí nás základní pravidlo: "Dej si pozor na ženské, které se usmívají, mají nějaké postranní úmysly. Žena je přirozená, když se neusmívá. Když spadne do vody a volá o pomoc, hoď jí záchranný kruh a jdi si svou cestou!"

A potom přišlo finále a já vím, že se potkáme znovu. Nebo to rovnou sjedu ještě jednou a dám si k tomu pivo s limonádou?
4/3

MadamC

Tak tohle byla láska na první pohled a pak stále hlubší a hlubší zamilovávání na několik poslechů. Ano, mám za sebou audioknihu, necelých 21 hodin ve společnosti téhle nádherné a dechberoucí knihy o...o celkem těžkých a neveselých tématech podaných tak svěžím, lehkým, milým a krásným způsobem, že na toto setkání budu vzpomínat ještě hodně dlouho a už teď vím, že se ke knize stoprocentně ještě znovu vrátím, protože to chci zažít znovu! Chci znovu chodit po ulicích Paříže a zažívat vše s Michelem, jako bych chodila po celou dobu s ním, jako by se mě to celé osobně dotýkalo... Všichni víme, že to nebylo jako, že jsme tam opravdu byli a zažívali všechny strasti dospívání a postupného zjištění o tom, co je život a jaký ve skutečnosti je. Cítili jsme tu ztrátu iluzí, která však nikdy nenarušila nenapravitelný optimismus, který do nás všech vdechla tato kniha. Postavy jsem si zamilovala velice snadno, protože byly lidské. Postupně jsem se seznámila se všemi a to byl podle mě i důvod, proč je to dílo tak celistvé, tak opravdové, tak úžasné. Stále se divím, jak mohl autor uchopit tolik těžkých témat, všechny svázat a prolnout a docílit efektu lehkosti a nadšení. Ku podivu ve mně není po dočtení smutek (kromě smutku z dočtení a opuštění všech postav a jejich příběhů), ale radost a to mě nepřestává udivovat.
Kniha také obsahuje nespočet mouder. Rozhodně si k ní vemte pro jistotu i zápisník, nebo mobil.
Zase jsem zažila o život více...Co dodat, jen asi to, že tuhle knihu by si měl přečíst každý! Ale pozor, ať ji nečte moc brzy, pak by ho mohla minout...

KristinTj

Ach jo, je to pár dní, co jsem opustila Paříž, a už se mi po Michelovi stýská. To rozkrývání minulosti, skutečnost, která všechno mění, staré fotky, desky, knížky, filmy, fotbálek, pivo ředěné limonádou a hlavně nenapravitelný optimismus mi asi budou chvíli pořádně chybět...

eviah
28.12.2020

Moje srdcová záležitost a za mě rozhodně nejlepší kniha od tohoto autora.

surikata246
12.12.2020

Velmi zajímavá a překrásná kniha, kterou jsem přečetla téměř jedním dechem. Donutí čtenáře i k zamyšlení o různých životních tématech. Hlavně o záchraně života po útěku do svobodné Francie a snaze zase žít.

fruitbueno
19.11.2020

Nádherná kniha! Svou atmosférou, plynutím děje i dospívajícím hrdinou mi trochu připomínala neapolskou ságu Eleny Ferrante, svými do exilu vyhnanými svéráznými postavičkami zase trochu hrabě moskevského gentlemana Amora Towlese. Nenechte se ale mýlit, žádné plagiátorství se nekoná! Čeká vás mnohovrstevný román o dospívání, síle přátelství, o politice, historii, křivdách minulosti... vše v koncentraci tak mimořádně citlivé a příjemné, že se od knihy nebudete chtít odtrhnout. Nyní mě omluvte, jdu napsat Ježíškovi, tenhle klenot rozhodně musím mít doma.

dagmar7365
15.11.2020

Na tuto knihu jsem si brousila zuby už dlouho. Pochvalné komentáře mě jen utvrzovaly, že to bude čtenářská zážitek. A pak to přišlo, začala jsem číst a...nerozehrálo se to špatně, ale, že by to bylo až tak skvělé? Spousta postav, zajímavé osudy, myšlenky, pořád jsem čekala, kdy se to začne tedy nějak proplétat, vyjasňovat, někam směřovat. Místo toho přibyly další postavy. Někdy kolem poloviny knihy jsem začala mít velmi silné pochybnosti. Ano, čtení dobré, ale že by to bylo až tak skvělé? Ale vydržela jsem. A je to víc než skvělé! Posledních 30 stran dalo celé knize úplně jiný rozměr a udělalo z ní knihu, nad kterou budu ještě hodně dlouho přemýšlet.
"Jsi naživu, tak si nestěžuj, stát se ještě může cokoli."

Pavlína67
07.11.2020

Milý Micheli Marini,
byl jsi mi báječným společníkem po mnoho večerů a jen těžko jsem se s Tebou loučila. Díky Tobě mám chuť učit se hrát šachy a na svět kolem sebe se dívám s větším optimismem.
Je to tak, a ne jinak.