Klub Mars

Rachel Kushner, dvojnásobná finalistka ceny National Book Award, si románom Klub Mars, ktorý okamžite vystrelil medzi bestsellery New York Times, vyslúžila pochvaly od Margaret Atwoodovej – „drsné, empatické, vynikajúco podané, bez prikrášľovania a s množstvom rán priamo medzi oči“ – aj od Stephena Kinga – „Klub Mars je kvalita, brutálna, strašná, súcitná aj vtipná kniha“. Píše sa rok 2003 a Romy Hallová, ktorej dali meno po nemeckej herečke, si začína odpykávať dva za sebou nasledujúce doživotné tresty v ženskej väznici v Stanville v kalifornskej Central Valley. Vonku zostal svet, od ktorého ju odstrihli: jej synček Jackson aj San Francisco jej mladosti. Vnútri je nová realita: tisíce žien zápasiacich o to najnutnejšie na prežitie; blufy, predstieranie, každodenné násilie zo strany dozorcov aj väzenkýň; a k tomu čierny humor a absurdity inštitucionalizovaného ľudského života, to všetko zobrazené nesmierne vtipne a presne....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/457261/big_klub-mars-rMC-457261.jpg 484

Vydáno: , Inaque

The Mars Room, 2018

Kniha Klub Mars

sgjoli

Tato kniha mi možná dala trošku zabrat svým tempem, které je dost rozvláčné a možná působí trochu neukotveně, kvůli čemuž jsem knihu četla víc jak měsíc. Ale přesto jsem ráda, že jsem vytrvala a knihu dotáhla do konce, protože obsahem se mi to líbilo vlastně dost.
Dějově kniha může působit dojmem, že se tu vlastně nic moc neděje, ale silná a akční dějová linka tu rozhodně není na místě - její absence má svůj důvod. Autorka nabízí vhled do života v ženských věznicích. A nejen, že sledujeme, jak se odsouzeným ženám ve vězení žije, ale také se před námi otevírá svým způsobem kritika, kterou kniha v sobě zrcadlí. Kritika toho, jak je s odsouzenými ve vězení zacházeno. Zároveň nahlížíme do toho, jak vězeňkyně přemýšlí, jak a co cítí, jak funguje vězeňské společenství a vztahy mezi jednotlivými vězeňkyněmi... a jak je pro některé z nich skoro až jednodušší být ve vězení než na svobodě, protože bezúhonný život mimo mříže úplně nezvládají a nevidí jiná východiska...
Leckdo by mohl autorce vytknout, že nahodile přeskakuje od tématu k tématu a kniha tak je nekonzistentní. Pravda, od čtenáře se vyžaduje určitá trpělivost, pozornost a ochota s textem víc pracovat, aby se člověku před očima vše spojilo do jednoho celku - což ne každému asi bude vyhovovat.
Chvilku mi trvalo, než jsem si na autorčin způsob tvoření příběhu zvykla, ale stálo to za to. Výsledkem pro mne byl tak trochu melancholický příběh vnitřního zoufalství odehrávající se v prostředí, které v literatuře nemám tolik načtené a které mi očividně má pořád co nabídnout.

momo01

„‚To je můj syn,‘ hlesla jsem. ‚Je mu teprve sedm. Nikoho jinýho nemá. Musím za ním.‘
‚Tak vy musíte za ním? Paní Hallová, máte dva doživotní tresty. Vy nikam nemůžete.‘
‚Je to můj syn. Je v nemocnici a já..‘
‚Paní Hallová, když jde chtěla být máma, měla jste na tohle myslet dřív.‘“

Většinu času je to syrové, občas vulgární a předpokládám i dost realistické vzhledem k času, který autorka věnovala studiu. A ze čtení vyplývá, že nic není černobílé. Některé z „hrdinek“ si odsedí víc než 20 let za drobné přestupky, zatímco jiné jsou chladnokrevné vražedkyně. Během čtení visí ve vzduchu otázka, jestli byla Romy v právu, když svého stalkera zavraždila. Přesto ji tato jediná volba, poslala do vězení na zbytek jejího života...
Zhruba od třetiny knihy je jisté, že se neobjeví žádná větší zápletka, přesto nelituji, že jsem ji četla, psaní je působivé a ukázalo mi prostředí, které (naštěstí) neznám ani z knih.

netopýr088

čítal som v češtine, a asi som dobre urobil, pretože tomu štýlu tá čeština proste sedí...
kniha mi pasovala do čitateľskej výzvy, aj keď to neznamená, že som ju čítal len kvôli nej, pretože knihy edície AAA jednoducho zbieram, a bola to riadna jazda, miestami trochu spomalená, ale predsa jazda, trochu chaotický sujet, a teda jedna hviezda dolu. Inak nadpriemer!

wiix

Ďalšia inaque kniha. Z väzeňského prostredia, o ženách, o osude. O životných podmienkach a výchove, ktoré určujú ďalšie kroky budúcnosti. A ešte o iných ľuďoch, nezištných, zvláštnych a hĺbavých. Jedna z tých kníh, ktoré nijak extra neuchvátia, ale ani neublížia. Príjemné čítanie.

Taťka Hraboš

Nedá se říci, že by knihy z vězeňského prostředí patřily k mé oblíbené četbě, ale i mezi nimi se najdou skvosty. Tahle kniha bezesporu patří k tomu nejlepšímu z daného okruhu. Přiznám se, že jsem po celou dobu pochyboval, jestli si autorka realitu trochu neupravuje po svém – některé momenty mi připadaly až příliš přitažené za vlasy, říkal jsem si, že tohle přece v demokratické zemi není možné (způsob vedení soudního procesu proti hlavní hrdince, zbavení rodičovských práv bez soudního řízení, některé excesy přímo ve vězení). Ale jak jsem se pak dočetl v doslovu, Kushnerová je pověstná svou pečlivostí – každé téma si nejprve důkladně nastuduje (a nejen z písemných zdrojů – před psaním této knihy navštívila několik věznic a mluvila s řadou odsouzených) a teprve pak se pustí do psaní. Každopádně je tohle kniha, která se čtenáři zadře hluboko pod kůži. Jedinou vadou na kráse je příběh Doca – ne že by také nebyl zajímavý, ale nějak do zbytku knihy nezapadá, bez těch cca 50 stran navíc by se tahle knížka bez újmy na kvalitě a čtivosti určitě obešla.

adorjas

Tak toto ma veľmi bavilo a to som nečakala. Ak ste niekedy videli čo i len jednu epizódu Orange is the new black, tak tam nájdete isté podobnosti- akurát v knihe Rachel nosili väzenkyne modré kombinézy. Ale kniha nie je len svedectvom o väzení - je o USA, spoločnosti, trestnom práve, živote na ulici, živote vrstiev obyvateľstva, ktorí skôr žijú na okraji a nezapadajú do klasickej ukážky vzorovej americkej rodinky. Drogy, striptérky, detské zneužívanie, San Francisco, to všetko to tam je.
(Na môj vkus bol koniec prehnaný, čakala som iný záver.)

vnimat_Krasu

Nehraje to. Romy je atraktivní hrdinka, kterou stojí za to zkoumat. A bylo mi až líto, jak moc jsem se musel nutit do každý další stránky. V Marsu je totiž ukrytý šťavnatý románový maso. Viděl jsem ho tam. Ta cesta, aby se do něj člověk zakousnul, je ale až k uzoufání náročná.

mosem

Knihu jsem četl na doporučení, v tomto případě však nezafungovalo. Námět nepochybně dobrý, ale natolik hutný, že při rozsahu knihy zůstává autorka jen na povrchu. Na povrchu děje, příběhů, osobností, psychologie, příčin, závěrů. V knize je celá řada celkem zajímavých momentů, a nelze proto říci, že by byla zcela nezajímavá. Nicméně celkově zůstala za očekáváním, které jsem měl.