Klon ’99: Jaké bude 21. století?

Klon ’99: Jaké bude 21. století? https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/141989/klon-99-141989.jpg 4 5 2

Klon série

< 5. díl

Dvě století a dvě tisíciletí si podávají ruce. Jaké bude 21. století? Takto se ptá Ondřej Neff, eskamotér šílených vizí, balancující na kluzké kouli reality. Klade obyčejné otázky, aby na ně nacházel neobyčejné odpovědi. Jaká bude politika v příštím století? Jak bude vypadat sex, a jak se budeme zabíjet? S čím si budeme hrát? Jak nás budou zloději okrádat a vrazi vraždit? Jak budeme vypadat a co si budeme myslet? Falešné odpovědi Neff přenechává prognostikům. On je magik a jeho hlavním zájmem je zapalování ohně fantazie. K tomu účelu směřuje i jeho cyklus Zakázaných technologií, k němuž připojil dalších dvanáct dílů. A jako vítaný přídavek jsou ke sbírce připojeny dvě povídky a jedna pohádka. Ale pozor na tu pohádku, nedávejte ji číst dětem! Mohly by zvlčit a museli byste je dát na převýchovu k lidojedům.... celý text

DaNDee
27.11.2022

Jedna z prvních sci-fi povídek, které jsem v životě četl. Kdo ví, jestli mě to k žánru trochu nepopostrčilo? Kniha obsahuje 3 povídky, z toho jednu velmi dobrou sci-fi povídku Cizinec od Ondřeje Neffa!

EliskaD
15.02.2022 3 z 5

Čekala jsem podle žánrového zařazení Sci-Fi povídky a dostala jsem 80 stránek článků z měsíčníku Softwarové novinky z let 97 - 99, 80 stránek přednášek z různých conů, 60 stránek o internetu, 20 stránek textů rubriky Zakázané technologie z časopisu Ikarie a na závěr 3 povídky na celkem 25 stranách.
Prvních 230 stránek je spíše odlehčenými seriózními úvahami o nadcházejícím tisíciletí hodící se pro víkendovou přílohu novin. Po více než 20 letech je to trochu vyčpělé. Moc mě bavili texty z rubriky Zakázané technologie a povídky. Zde už autor konečně popustil uzdu své fantazii. Škoda, že to pro mě nejzajímavější bylo z celé ročenky pouze na cca 45 stranách.

"Dospělí si už sami také hrají a nestydí se za to. Jednomu odvětví herního průmyslu se říká “modelářství”. Je to samozřejmě eufemismus, vždyť plyšový méďa je taky “model” šelmy zvané medvěd, a letadélko řízené rádiem je zrovna taková zmenšenina létajícího stroje, jako byla tradiční hračka – dřevěný vozík. Dospělí zřejmě potřebuji pro svoji hravost jakousi omluvu či výmluvu nebo zástěrku, a vhodně volené slovo odedávna sloužilo jako ten nejlépe fungující šalebný bílý plášť.
Tento trend bude nepochybně pokračovat. Svět včerejška byl svět, ve kterém si hrály děti, vstupujeme do světa, v němž si může hrát každý."

Část díla

Ondřej Neff