Kloktat dehet

kniha od:


Koupit

Román známého básníka a prozaika, autora románů Sestra, Anděl a Noční práce. Topol v románu účtuje s traumatem osmašedesátého roku metodou brutální grotesky, která vyústí v rozpoutání třetí světové války v české kotlině. Jeho hrdinům chybí heroismus, o to víc oplývají malicherností, rasismem a nedostatkem vyšších ideálů. Prostřednictvím dětského vypravěče jsou zde zachyceny mezilidské vztahy bez jakéhokoli soucitu. Sledujeme pokřivené vlastenectví s mnoha neblahými vedlejšími dopady. Autora zajímá ponížené dětství, sourozenecká oddanost a válka v jakékoli podobě. Zobrazuje lidi jako hračky někoho jiného, aniž by přitom tušili, že jsou nástrojem k dosažení cizích cílů. K absurdnímu vyznění příběhu přispívá „socialistický cirkus“ jako zdroj nejneuvěřitelnějších příhod a vztahů, zčásti fantazijních. Román je karikaturou válečného hrdinství a hrdinů, převrácením vžité interpretace těchto hodnot, o nichž se nikde veřejně nepochybuje, ačkoli ve skutečnosti v sobě skrývají temné jádro. Kniha zvítězila v anketě Lidových noviny Kniha roku 2005....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/333743/big_kloktat-dehet-q5q-333743.jpg 4166
Nahrávám...

Komentáře (28)

Kniha Kloktat dehet

Pítrs85
28. dubna

Dobré to bylo, asi jedna z nejpodivnějších knížek, co jsem doposud četl, resp. ten sloh je fakt těžko uchopitelný, ale o to jsem radši, že jsem si cestu k Jáchymu Topolovi konečně našel. Zaujala mě anotace, co by kdyby, co by bylo, kdyby se Češi v osmašedesátým ruským tankům postavili a začala by tak třetí světová. No knížka je samozřejmě úúúplně jiná, než co jsem očekával. A to je právě děsně fajn. Určitě to nebyl první a poslední Topolův román, se kterým chci mít tu čest.

SydBarrett
20.06.2021

Ke knize jsem se dostal kvůli zajímavému názvu a předchozí letmé zkušenosti s Topolovou další tvorbou. Vůbec by mě nenapadlo, že se bude jednat o ve své podstatě velice zajímavou alternativní historii vyprávěnou klasickým Topolovým "beatnickým" stylem, který je vlastně stejný pro lyriku i epiku. Bylo zde hodně silných momentů a především oceňuji celkové zpracování a ideu, kterou bych zrovna od něj, či přijde li na to od jakéhokoliv současného českého spisovatele, nečekal. Začátek a konec byly slabší, pro příbh ovšem nepostradatelné a celkově to tvoří nádherný celek.


martineden
27.04.2021

Miluju Topolovu Sestru, ale toto bylo pro mě čiré utrpení, asi těch rovin a tý intelektuální kvality je tam na mě moc.

StephenKingje
26.08.2020

Neměl jsem zvlášť důvod, ale přistupoval jsem k téhle knize se značnou skepsí. Z anotace jsem očekával zmatený, cynický, pseudointelektuální blábol, podivný čistě prvoplánově. Ale hluboce se omlouvám autorovi, uznávám svůj obrovský omyl. To, co jsem totiž dostal v „Kloktat dehet”, je groteskní, velice černý, zároveň však originální, čtivý a ve své podivnosti vlastně relativně dobře pochopitelný román. Pokud se Vám příběh zdá dle anotace ne zvlášť lákavý, věřte, že máte před sebou vskutku kvalitní román, jenž se rokem 1968 zabývá vesměs originálním způsobem.

Magdalen
13.08.2020

Dnes dočteno, hned po zprávách o tom co se aktuálně děje v Bělorusku. To jen pro dokreslení.
Ústřední myšlenka knihy mi přijde geniální. Takové to věčné přeuvažování "co by bylo kdyby" je rozmeteno v prach. Zvěrstva války jsou poněkud umírněna dětským pohledem na ně, oceňuji ale, že i přes ten vylíčený hnus se kniha nezvrhává do vyžívání se ve zlu, nýbrž klouže ke grotesce. Surreálné obrazy zvířat ze socialistického cirkusu mi přišly naprosto skvělé. Po Citlivém člověku mě Topol opět nadchnul!

Nonosbawsut
16.01.2020

Kniha napsaná jako prasetem a první půlka je zbytečně dlouhá, nezáživná a nezajímavá, ale hloupé to není, má to nápady a dělá to pár kotrmelců, které jsem ještě neviděl.

Lubomeer82
04.09.2019

Zatím asi nejpřímočařejší kniha od Topola (ještě mi zbývá Chladnou zemí a Citlivý člověk). Kniha má trochu společného s Noční prací (dětský hrdina, rok 1968 i postiženého bratra), oproti ní je však děj příběhu mnohem přehlednější. To ale může být dáno i tím, že jsem si na Topolův styl psaní už zvykl.

NeznámáL
18.08.2019

Nemůžu si pomoct, ale Jáchym Topol mi jako autor není vůbec, ale vůbec sympatický. V rámci povinné četby jsem musela číst ještě Citlivého člověka a u obou knížek jsem neskonale trpěla. Už u Člověka jsem se zařekla, že jeho knížky do rukou už nikdy nevezmu, osud (rozuměj seznam četby ke zkoušce) mi do cesty postavil ještě Kloktat dehet. Absolutně mi nevyhovuje styl jeho psaní, blbě se mi to čte, hlavně proto, že nerada čtu knihy psané hovorovým jazykem. Dvě hvězdičky jsou za obraz doby, o které se ráda učím, protože je to doba mých rodičů. Omlouvám se Jáchymovi, určitě je to skvělý člověk.

1