Klimtov bozk

Klimtov bozk https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/24279/bmid_klimtov-bozk-6ij-24279.jpg 4 47 12

Klimtov bozk je rozprávanie o veľkej láske zranenej dobou, v ktorej sa odohráva. Je to krásne boľavý príbeh o tých, ktorí nedokážu odísť a nesmú zostať. O tých, čo musia byť spolu, aj keď sa nenávidia, a o tých, ktorí sa napriek životnej láske musia rozísť. Je to príbeh o veku objavovania, prvých návštev Západu a oslnenia jeho zázrakmi. Rozprávanie o rodiacej sa rockovej hudbe, o basketbalovom priateľstve, o skvelých nových knihách a filmoch. Adam a Silvia sú mladí, žijú dobu, ktorá smeruje k jednej z najväčších očakávaní a sklamaní, aké tento národ prežil - k augustu 1968. Nevedia, že ich vzťah je zaťažený nechcenými hriechmi a strašnými omylmi rodičov. A že tajomstvá minulosti, ktoré mali zostať navždy nevyslovené, budú pre ich lásku smrteľnou prekážkou.... celý text

Romány , Literatura slovenská

Vydáno: , Slovart (SK)

Klimtov bozk , 2009

gabriel375
gabriel375
21.03.2024 4 z 5

Tu sa pokúsil Filan s mierne autobiografickými črtami stvárniť niečo ako francúzske dielo Peter a Lucia a prehodiť ho na slovenské pomery temného a sivého socializmu 50. a 60.rokov. Číta sa zvláštne, ale silne. Kedˇže sme zvyknutí s Filanom odľahčene cestovať, táto kniha človeka môže dostať do mierne fuj fuj nostalgického pocitu .Nečakajte oslavné konce lásky.

Dada077
Dada077
18.07.2019 3 z 5

štvrtú hviezdičku som pridala len preto, lebo je to "môj súkromný bard slovenského jazyka", inak ma kniha tak trochu sklamala

hermína14
hermína14
26.08.2018 5 z 5

krásný jazyk převálcoval i to, že některé věci člověka trochu časem dráždily (mám velikou chuť nahlédnout do originálu)...a to, že "Silvie přikvete a netahá za sebou včerejší draky" je hodno užasnutí

ajla5
ajla5
09.04.2017 2 z 5

Ušlo to.

Jana283
Jana283
23.02.2017 5 z 5

Kniha krásná, něžná a poetická jak Klimtův obraz

Janek
Janek
08.02.2017 4 z 5

Filan má vskutku podmanivý styl, ale zdá se mi, že ona příznačná poetičnost a metaforičnost je zbytečně přebujelá. Oslovil mě námět (tolik podob a projevů lásky!), ale mnohé popsané situace (zejména ve vývoji vztahu hlavních protagonistů) dle mého názoru působily zbytečně pateticky, k velké škodě dokonce komicky.

orinka3
orinka3
22.01.2016 4 z 5

Náročná kniha. Nelze číst na jeden zátah. O děj ani tolik nejde jako o psychologické ztvárnění duše chlapce, když se osudově zamiluje. Měla by být po ruce v domácí knihovně, aby se dala číst po malých dávkách. Obdivuji bohatou slovní zásobu autora a taky to, že překladu se ujal další mistr slova.

Imor
Imor
05.12.2015 2 z 5

Lépe bych to nenapsala než "tanuki" - psychicky poměrně náročné čtení...

Šárka_D
Šárka_D
10.07.2015 5 z 5

I přes pomalejší tempo čtení (kniha je hodně lyrická) jsem čerstvě po zavření nadšená, autor nádherně popsal čistou zamilovanost mladého muže (ach, bude mě někdy někdo tak milovat? :)), ale i společenské poměry Bratislavy šedesátých let. Na konci mi puklo srdce společně s Adamovým. Budu věnovat větší pozornost slovenské literatuře, v Klimtově polibku se nezapře, že jsme byli dlouho jedna země, tak mi byla kniha blízká.

tanuki
tanuki
07.07.2015 3 z 5

Téměř 200 stran popisů vnitřních stavů zamilovaného Adama do chladné a nepřístupné Silvie (co na ní všichni ti mladíci viděli, je mi stále záhadou) je psychicky poměrně náročné čtení...ještě že příběh oživil alespoň výjezd slovenských basketbalistů na turné po USA, jinak by se v knize vlastně téměř nic nestalo...ale kdo má rád rozsáhle lyricky popsané duševní pochody beznadějně a zoufale zamilovaného mladíka, tak si přijde na své...:-)

cori
cori
08.06.2015 4 z 5

Příběh Adama, který beznadějně miluje Silvii, se odehrává v 60. letech a vrcholí srpnovou okupací. Adam, syn fízla, který rozdělil Silviinu rodinu (otec emigroval do Mnichova), se pokouší zaujmout nenápadnou a do sebe uzavřenou Silvii, která na sebe nechce upozorňovat a nechce mít nikoho ráda, aby toho StB nemohla zneužít. Spolu s matkou a bratrem dívka žije mezi zabalenými krabicemi s věcmi, neboť již 5x dostali pasy a povolení k vystěhování za otcem a pokaždé jim to na poslední chvíli estébaci zrušili. Jejich osudovým obrazem je Klimtův Polibek. Nejvíc se mi asi líbily Adamovy zážitky z USA a vykreslení toho, jak to chodilo v komunistickém sportu.

katyka
katyka
28.05.2015

Je to dobrá kniha, aj keď Tam tamy a Pálenice sa mi páčili viac. Je to starý dobrý Filan - jeho štýl ma dokáže pobaviť, rozosmutniť aj prinúti nostalgicky túžiť za "zlatými rokmi šesťdesiatymi". Aspoň po takých vo Filanovom podaní. Niečo mi na knihe trochu vadilo, napríklad aj to, že na niektorých miestach používa v podstate od slova do slova svoje staršie poviedky napr. z Pálenice. Ale nepokazilo to celkový pozitívny dojem. Takže niečo medzi tri až štyri hviezdičky.