Historie včel

Historie včel https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/284510/bmid_historie-vcel-fj2-284510.jpg 4 856 237

Klimatické kvarteto série

Historie včel je román o vyhynutí včel. William je zklamaný biolog a obchodník s osivem, žijící v Anglii roku 1852. Právě se chystá postavit zcela nový typ úlu, který jemu i jeho dětem zajistí čest a slávu. • George je včelař, žijící v USA roku 2007 a jeho farma bojuje o přežití. On ale doufá, že jeho syn bude pro farmu spásou. • Tao žije v budoucnosti v Číně, v době, kdy již včely vyhynuly. Pracuje na ručním opylování. Víc než cokoli jiného chce pro svému synovi zajistit vzdělání, aby měl lepší život, než je ten její. Všechny tři příběhy se navzájem prolínají, setkává se zde minulost, přítomnost i budoucnost.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Omega

Bienes historie , 2015

MakiV
MakiV
28.02.2020 5 z 5

Než jsem se do knihy pustila, tak jsem četla recenzi a trochu se bála. Jsem ale fakt nadšená. Všechny tři časové linie jsou opravdu povedené. Pusťte se do ní !!!

pavka88
pavka88
16.02.2020 5 z 5

Jak už tady řekl čtenář, nedivil bych se, kdyby z toho jednou nebyla literatura faktu. Výborné čtení.

Hanaa
Hanaa
16.02.2020 5 z 5

Skvěké, úžasné, nezapomenutelné. Jdu na další knihy této spisovatelky.

karol.cadex
karol.cadex
15.02.2020 3 z 5

Jsem poněkud rozpačitá.
Rollins píšící pro peníze rádoby dobrodružné krimi thrillery komedie všechno dohromady tohle téma v jedné ze svých knih uchytil daleko lépe. Četla jsem jej sice před x lety, ale na ilumináty, kteří schovali včely do skleníků v Norsku, si moc dobře pamatuji.
Na tyhle včely jsem se moc těšila. Jenže jsem se moc nedozvěděla. V ději jsou dost mezery a čas se těch sto let tak šíleně vleče... Pro mě super téma, alébrž velmi nešťastně zpracováno.

BobaKozu
BobaKozu
14.02.2020 4 z 5

Velmi zajímavé téma, ale pro mě velmi depresivní.

Martina410
Martina410
13.02.2020 5 z 5

Hrozne zajimava knizka, jak obsahem, tak psanou formou. Moc me bavila a urcite doporucuji k precteni.

ibs
ibs
10.02.2020 5 z 5

Toto bolo vazne dobre, citalo sa rychlo a malo to myslienku.

adnov
adnov
08.02.2020 2 z 5

Velké zklamání. Snad první kniha, u které jsem přeskakovala a přečetla si nejprve celou Tao. Spousta nejasností, nelogičnosti a ze všeho na mne akorát padal smutek. Nakonec jsem dočetla i vse ostatní. Přes optimicky závěr mi bylo všech líto. Nevím, třeba mám nějakou depresivní náladu, a proto mi to nesedlo. A vlastně mě to ani moc nebavilo.

V28
V28
06.02.2020 4 z 5

Nedivil bych se, kdyby z toho jednou byla literatura faktu.
.....Viníkem byl člověk, který nepochopil, že tato planeta není jen jeho, a doslova vyvraždil miliony živočišných druhů, které už nikdo nikdy nespatří.....

houbaaa
houbaaa
05.02.2020 4 z 5

Maja Lunde se pouští do příběhu o stavu naší budoucnosti a na dvou paralelních příbězích z minulosti a současnosti vysvětluje, proč jsme se k tomuto stavu dopracovali. Chvílemi mrazivé čtení, které nutí k zamyšlení, ale každá zápletka se nakonec vyřeší tak nějak jednoduše až povrchně. Příběh Tao je nejsilnější, William a George jsou čtiví méně, ale celkově se mi četla o chlup lépe než kniha Modrá s podobným konceptem.

Zdenik
Zdenik
05.02.2020 5 z 5

Úžasná a zároveň neskutečně smutná kniha. Dávám maximum hvězdiček - aktuální téma, perfektní práce s postavami, zvraty v ději a až do posledních stran člověk doufá, že to nemůže být pravda, že to musí skončit jinak. Za mě top i přesto, že ve mě zanechala zrníčko environmentálního žalu!

jejda.majda
jejda.majda
04.02.2020 5 z 5

Prostě wau! Historie včel mě na dva dny úplně pohltila, vypadá to, že pro mě začíná aspirovat na nejlepší knihu tohoto roku. :)
To, že to bude srdcovka, jsem odhalila hned, jakmile jsem si ke knížce poprvé čuchla. Vůně stránek je skoro stejně krásná jako příběh(y) v ní. Byla jsem začtená hned po několika prvních odstavcích, knížka mě prostě dostala.
Jestli se rozhodnete si ji také přečíst (což doporučuji), můžete se těšit na tři příběhy, z nichž se každý odehrává v úplně jiném časovém období, ale všechny tři spolu zároveň souvisí a proplétají se. Ano, každý z příběhů se týká včel. Úplně poslední příběh se odehrává v roce 2098, kdy už na světě nejsou žádné včely, protože lidé je svým chováním se k naší planetě prostě vyhubili. Teď musí lidé opylovat sami a ručně, aby měli alespoň něco k jídlu. Nejlépe to mají samozřejmě zmáknuté v Číně, kde během sezóny doslova miliony lidí opylují každý den ovocné stromy, aby mohli na podzim sklízet plodiny, kterými pak zásobují zbytek světa...

harena
harena
31.01.2020 5 z 5

Nezapomenutelná, velmi dobrá a zajímavá kniha mladé norské spisovatelky. Nemusíte mít obavy, že je jen o včelách, opravdu jde o klasickou beletrii, je o vztazích mezi rodiči a dětmi, o emocích, ale včely tu hrají důležitou úlohu. Je skvěle napsaná, nejen že se dobře četla, ale v knize je také spousta témat k zamyšlení. K velkému zamyšlení. Výstižně tu byl popsán i život v Číně a zajímavé bylo jeho připodobení k životu včel. Nezáleží na jednotlivci, není důležitý, ale všichni pracují pro to, aby přežili jako společenství. Rozhodně to není kniha, kterou přečtete, a za půl roku nevíte, o čem byla. Protože představa, že by včely zmizely z našeho světa, je opravdu děsivá a vzhledem k tomu, jak se k přírodě chováme, není nerealistická. Knihu určitě doporučuji všem k přečtení!

Albert Einstein:
\" Pokud zmizí včely, zbývají lidem jen čtyři roky života.\"

lushi
lushi
29.01.2020 4 z 5

Knihu jsem koupila naslepo v charitě, pouze jsem věděla, že jednu dobu byla docela propagovaná. A sedla mi perfektně, jde přesně o ten typ literatury, který čtu ráda: prolínání dějových a časových linek, problémy ve vztazích (zde hlavně rodič-dítě), fikce založená na faktech. A do toho navíc ekologický podtext. Zvraty v příběhu byly lehce předvídatelné, ale vůbec mi to nevadilo, nemyslím si, že by hlavním poselstvím knihy byla dramatičnost.

Četla jsem ji v angličtině a šlo to jako po másle, jednoduché větné konstrukce, většina neznámých slov jde odvodit z kontextu.

capricornus
capricornus
14.01.2020 4 z 5

Čteno v rámci výzvy 2020.

Petronelka123
Petronelka123
12.01.2020 2 z 5

Zaujala mne ta myšlenka, jak by vypadal náš život bez včel. Ale kniha, ač se četla lehce, mne zklamala. Od autora, který se pouští do psaní o životě včel bych čekala, že bude s jejich životem zevrubně obeznámen a zklamala mne spousta nepřesností, co se týče přírodních zákonitostí.

shootingstar
shootingstar
11.01.2020 2 z 5

Téma a myšlenka vynikající, ale zpracování bohužel pokulhává. Je to jaksi...povrchní. Takhle-kdyby to napsal teenager jako prvotinu, určitě bych ho podporovala, ať píše dál. Ale od dospělé autorky je to málo.

VeronikaZ
VeronikaZ
09.01.2020 5 z 5

Maja Lunde rozhodně umí. Oba mužští protagonisté byli sice idioti, ale všechny linie byly čtivé a zajímavé. Druhou třetinu knihy jsem hltala, nadchlo mě, jak se jednotlivé linky pomalu propojují. Po dočtení mi zůstalo hodně k zamyšlení.

BratrO
BratrO
11.12.2019 5 z 5

Nejlépe by se tohle dílo dalo shrnout jednou větou:
Velmi lehce vykreslený příběh nezastavitelného konce.
Časové linie se ke konci skvěle prolnou, příběh je napsaný tak že se nevleče ani nepospíchá a čtenář prostě chce číst dál jen aby věděl jak se to v minulosti, současnosti i budoucnosti vyvíjí dál.
Závěr je asi opravdu optimističtější než jsem očekával, ale to opravdu neznamená odpírání hvězdiček ;)

vampyrcik
vampyrcik
09.12.2019 3 z 5

Mám ráda prolínající se osudy a postapokalyptické příběhy. Na můj vkus dopadla kniha až moc optimisticky. Ale lehce se čte a tak mi to ani tolik nevadilo.