Klient

Klient https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/487247/bmid_klient-68z-487247.jpg 4 259 35

Jedenásťročný Mark Sway sa stane svedkom samovraždy neworleanského advokáta, známeho mafiánskeho obhajcu. Ten mu krátko pred smrťou vyzradí dôležitú informáciu o zavraždenom senátorovi. Z Marka sa od tej chvíle stáva štvanec. Zaujíma sa oňho tlač, zločinci aj predstavitelia zákona. Inteligentný chlapec si uvedomuje, aká hrozba visí nielen nad ním, ale aj nad jeho rodinou, a tak si najme advokátku. S jej pomocou sa pokúsi ubrániť pred všetkými protivníkmi a postarať sa o vyriešenie ostro sledovaného prípadu. Román Klient dnes patrí ku kultovým dielam svetoznámeho bestsellerového autora právnických trilerov Johna Grishama.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi

Vydáno: , Ikar (SK)

The Client , 1993

1amu
04.05.2018 4 z 5

Jak čtu komentáře k této knize (přičemž respektuji každý projevený názor), zamyslel jsem se nad otázkou, zda by měla být každá detektivka aspoň trochu uvěřitelná... Hm. Pokud bych to bral do důsledku a tento názor by byl pro spisovatele axiomem, zřejmě by nikdy nevznikly ony "trháky" , které bouraly a bourají hranice miliónů prodaných knih úspěšných autorů. Jedním z nich je John Grisham a jsem přesvědčen, že při psaní nesedí u stolu s vědomím, že musí jít "aspoň o trochu uvěřitelnou knihu" . Ti úspěšní ví, že jádro pudla (pokud jde třeba i o komerční úspěch) je v nadsázce. Proč mají v tomto čase úspěch Opráski sčeskí historje a ne Alois Jirásek ? A ve světě ? Proč trhá rekordy Jack Reacher ? A je tomu tak i u knihy Klient.

tulip131
31.08.2017 4 z 5

Tahle kniha byla trochu jiná, hlavní hrdina malý kluk a právní zástupkyně neznalá v trestních věcech učící se za pochodu. Bylo to poutavé čtení.

Sluny
14.06.2017 1 z 5

Nemůžu si pomoct, ale hodně hloupá kniha. Dobrá detektivka by měla být aspoň trochu uvěřitelná, a to v tomto případě není ani omylem. Zápletka se na prvních několika stránkách rozjela vcelku slibně, ale pak už to šlo jenom od desíti k pěti, nebo spíš k nule. Předvídatelnost, nuda, klišé. Ale co je největší problém téhle knihy, je naprostá neuvěřitelnost postav. Hlavní hrdina malý chlapec, jehož vnitřní myšlenkové pochody, způsob uvažování a vyjadřování odpovídají pětatřicetiletému životem a sexem protřelému mazákovi, který se ale tu a tam zcela kýčovitě rozpláče jako malé mimino? Takto špatně vykreslenou postavu jsem snad ještě neviděl. Přihlouplá advokátka, která se nechá najmout malým děckem za dolar, vydírá kde koho kolem sebe a všichni si to nechají líbit, byť by s ní mohli klidně zamést? Matka, která je jakoby z jiné planety, neschopná vlastního myšlení?
Soudce, který se ve své soudní síti chová jako neomezený pán světa a všichni si před ním "cvrnkají do textilu"? Vysoce postavení federální úředníci jako vzor hlouposti? A tak dále a tak dále, takhle špatně uvěřitelné postavy jsem už dlouho neviděl. Knížku jsem se zaťatými zuby dočetl, protože to byla moje první knížka od Grishama a pořád jsem si říkal, že nemůže být přeci tak špatný, když ho tolik lidí chválí. Ale spletl jsem se, opravdu tak špatný je, další knížku od něj už riskovat nebudu...

Veeris
09.01.2017 5 z 5

Skvělé dílo, moc se mi líbila zápletka knihy. Pro mě to byl ten typ knihy, co mě vtáhl do děje, jako bych nebyla ten pozorovatel shora, ale jako bych tam byla taky.. a taky mě velmi potěšil film. Poprvé, po čtyřech zfilmovaných knihách tohoto autora, mi přišel zdařený.

moudivlacek
08.09.2016 5 z 5

Druhé setkání s autorem a velice vydařené. Od začátku až do konce váš mozek bude v pozoru, na závěr sice trochu useknuté a rychle vyřešené. Ale klobouk dolů před dějovou linií. Hlavní hrdina je sice malý kluk, ale díky prostředí a okolnostem, předčasně vyspělý.
Prostě skvělé čtení.

Joges
29.03.2016 3 z 5

Celkem slušný začátek a zdařilá návaznost úvodních kapitol. John Grisham si námět docela dobře vymyslel a vystavěl do důmyslného románu, před tím smekám. V mém případě uškodil zážitku z knihy jen fakt, že už jsem námět shlédl ve filmu pod jiným názvem. A přemoudřelého kluka jsem jaksi opomíjel, ale když autor začal užívat další a další vysvětlující pasáže ze světa soudních síní a paragrafů, ve kterých se jedenáctiletý hoch neztácel, naopak s dospělými držel krok, začal jsem odstavce přeskakovat. Tak nakonec žádné velké překvapení.

zd0981
13.03.2016 4 z 5

Dobré, jen ten hoch byl nevěrohodně rozumově vyspělý, také nevím, proč se máma tak vehementně bránila lepšímu životu

Zea
18.02.2016 5 z 5

Druhá nejlepší Grishemova knížka po ..a je čas zabíjet. Ale neztrácla spád, byla prostě skvělá. Příběh je v podstatě šílený, ale super. A mimochodem i film je zdařilý.

Misan1993
02.09.2015 5 z 5

Tento příběh jsem prožil s Markem Swayem. Na týdenní dovolené v Chorvatsku jsem měl od Grishama ještě vyvolávače deště, ale stejnak nebylo v závěru co číst. Pan Grisham mě stále utvrzuje v tom, že psát on umí.

elcapitano
03.05.2014 5 z 5

Několikátá kniha od Grishama, co jsem četl. Od první kapitoly strhující a čtivé. Opravdu dobré a doporučuju.

Nemerose
23.04.2014 4 z 5

Myslela jsem si, že příběh dopadne jinak. Ale i tak je to zajímavá,odpočinková knížka

Kaety
30.07.2013 5 z 5

Druhá nejlepší (po Firmě), kterou jsem od J. Grishama četla. Je velmi napínavá, doporučuji k přečtení.

Andrys
30.11.-0001 4 z 5

pro Asam: :D no jasně, že tomu nevěřím, jen mi to trochu kazilo čtení.

asam
30.11.-0001 4 z 5

Nesmíš všemu co je psáno věřit

Andrys
30.11.-0001 4 z 5

Občas mi přišlo, že ten kluk se chová nepřiměřeně ke svému věku.