Klíč ke Karlštejnu

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Historický román o neúspěšném obléhání Karlštejna Pražany a polsko-litevskými vojsky v roce 1422. Autor líčí opevňování hradu, přípravu na boj, rozmíšky mezi hradní posádkou, každodenní život vesničanů. Mezi těmito lidmi marně hledá hustský kněz někoho, kdo by mu prozradil nejslabší místo v obraně hradu. Karlštejn se dobýt nepodařilo, tajemství hradní studně nikdo nevyzradil. Kněz posléze odchází se svou osudovou láskou a na obou stranách zůstávají chudí, hladoví i mrtví....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/43155/klic-ke-karlstejnu-WMV-43155.jpg 3.913
Žánr
Literatura česká, Historické romány
Vydáno, Naše vojsko
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (4)

Kniha Klíč ke Karlštejnu

Přidat komentář
cecetka
25.03.2018

Me to vubec nebavilo :-(

Juri81
21.06.2016

K neúspěšnému obléhání Karlštejna v roce 1422 skutečně došlo. Nejslabší místo hradu je v knize rovněž vylíčeno správně. Celkové mě příběh chytl od první strany a je to možná i díky tomu, že v době, kdy jsem ho četl, jsem na Karlštejně prováděl.


Cizozemec
29.09.2015

Tahle knížka byla docela pozitivní překvapení. Pohled na dobývání Karlštejna Pražany z různých úhlů pohledu a příběh víceméně sleduje skutečné události z obléhání. A to všechno autentickým a uvěřitelným způsobem. Svojí minimálně jednu kapitolu tu mají – vedle hlavních vymyšlených postav - všichni skuteční zúčastnění. Přípravy hradu k oblehání popisuje purkrabí Karlštejna Zdeslav Tluksa z Buřenic, obranu hradu pak hejtman Jan z Lestkova, naopak z kališnické strany to jsou kníže Zikmund Korybutovič a vrchní hejtman Hašek z Valdštejna.

Leitmotiv hledání tajemství hradu husitským knězem Cyrilem, který se díky tomu dostane k rodině mana sloužícího na hradě, je sice trochu červená knihovna, ale dá se to vydržet. Co mě tentokrát vadilo, byla očividně smyšlená epizoda s pomocí „tajemného“ torre d´ assedio a trochu nesourodost vyprávění, kdy třeba purkrabí při přípravě obléhání působí jako schopný chlapík, aby se pak z něho stal v průběhu knihy neschopný kořala.

Neodpustím si zajímavost. Vzal jsem si na to příslušný svazek Augusta Sedláčka s dějinami Karlštejna. Paní Evka, kterou si purkrabí vzal – ta legendární hladová svatba na Karlštejně – pak vyšla pana purkrabího hodně draze. Dalších deset let po uzavření příměří se mohutně projídaly poklady na hrad svezené. V účtech z těch dob na hradní provozní vydání jsou hojně položky za paní Evku jako sukno, masti rozličné či nové kožichy. Šťastná to osoba :-)

Kaženka

Docela zajímavé vyprávění o Karlštejnu. Jen pár detailů mi v příběhu nějak nesedělo - autor prostě není biolog. Ale celkově se mi kniha líbila.

Doporučujeme

Znamení Jidáš
Znamení Jidáš
Falešný tolar, Tichý jazyk, Boskovická svodnice
Falešný tolar, Tichý jazyk, Boskovická svodnice
Království meče
Království meče
Tajemství abatyše z Assisi
Tajemství abatyše z Assisi