Klíč ke Karlštejnu

Historický román o neúspěšném obléhání Karlštejna Pražany a polsko-litevskými vojsky v roce 1422. Autor líčí opevňování hradu, přípravu na boj, rozmíšky mezi hradní posádkou, každodenní život vesničanů. Mezi těmito lidmi marně hledá hustský kněz někoho, kdo by mu prozradil nejslabší místo v obraně hradu. Karlštejn se dobýt nepodařilo, tajemství hradní studně nikdo nevyzradil. Kněz posléze odchází se svou osudovou láskou a na obou stranách zůstávají chudí, hladoví i mrtví....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/43155/klic-ke-karlstejnu-WMV-43155.jpg 3.913
Literatura česká, Historické romány
Vydáno, Naše vojsko

Kniha Klíč ke Karlštejnu

cecetka
25.03.2018

Me to vubec nebavilo :-(

Juri81
21.06.2016

K neúspěšnému obléhání Karlštejna v roce 1422 skutečně došlo. Nejslabší místo hradu je v knize rovněž vylíčeno správně. Celkové mě příběh chytl od první strany a je to možná i díky tomu, že v době, kdy jsem ho četl, jsem na Karlštejně prováděl.

Cizozemec
29.09.2015

Tahle knížka byla docela pozitivní překvapení. Pohled na dobývání Karlštejna Pražany z různých úhlů pohledu a příběh víceméně sleduje skutečné události z obléhání. A to všechno autentickým a uvěřitelným způsobem. Svojí minimálně jednu kapitolu tu mají – vedle hlavních vymyšlených postav - všichni skuteční zúčastnění. Přípravy hradu k oblehání popisuje purkrabí Karlštejna Zdeslav Tluksa z Buřenic, obranu hradu pak hejtman Jan z Lestkova, naopak z kališnické strany to jsou kníže Zikmund Korybutovič a vrchní hejtman Hašek z Valdštejna.

Leitmotiv hledání tajemství hradu husitským knězem Cyrilem, který se díky tomu dostane k rodině mana sloužícího na hradě, je sice trochu červená knihovna, ale dá se to vydržet. Co mě tentokrát vadilo, byla očividně smyšlená epizoda s pomocí „tajemného“ torre d´ assedio a trochu nesourodost vyprávění, kdy třeba purkrabí při přípravě obléhání působí jako schopný chlapík, aby se pak z něho stal v průběhu knihy neschopný kořala.

Neodpustím si zajímavost. Vzal jsem si na to příslušný svazek Augusta Sedláčka s dějinami Karlštejna. Paní Evka, kterou si purkrabí vzal – ta legendární hladová svatba na Karlštejně – pak vyšla pana purkrabího hodně draze. Dalších deset let po uzavření příměří se mohutně projídaly poklady na hrad svezené. V účtech z těch dob na hradní provozní vydání jsou hojně položky za paní Evku jako sukno, masti rozličné či nové kožichy. Šťastná to osoba :-)

Kaženka

Docela zajímavé vyprávění o Karlštejnu. Jen pár detailů mi v příběhu nějak nesedělo - autor prostě není biolog. Ale celkově se mi kniha líbila.

Znamení Jidáš
Znamení Jidáš