Klíč k minulosti

Klíč k minulosti https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/403756/bmid_klic-k-minulosti-OOP-403756.jpg 5 418 150

Paříž, červenec 1942: do bytu, v němž bydlí desetiletá Sára společně s bratříčkem a rodiči, vtrhne francouzská policie. Malý Michel odmítne s muži odejít a schová se do skříně, jejíž intimitu se sestrou často sdílejí. Sára Michela ve skříni zamkne v domnění, že se za pár hodin zase vrátí. Netuší, že slib, který mu na odchodu dala, nikdy nesplní. Francouzská policie Sáru i její rodiče dopraví do prostorů Vélodrome d'Hiver, nedaleko Eiffelovy věže, kde se v průběhu jednoho dne shromáždí na třináct tisíc Židů. Po týdnu, který masa lidí stráví v nelidských podmínkách, policie Židy odešle do tábora v Beaune-la-Rolande a později do Osvětimi. Sáře se ale z Beaune-la-Rolande podaří utéct, v kapse stále uchovává klíč od skříně... Paříž, květen 2002: americká novinářka Julia Jarmondová, která léta žije v Paříži, píše článek o událostech, které se tu před šedesáti roky odehrály. Během shromažďování informací si uvědomí, že o tom, co se ve Francii za války dělo, vlastně nic neví, a zarazí ji podivná neochota Francouzů o Vélodrome d'Hiver mluvit. Julia objeví příběh malé Sarah, a aby se zbavila myšlenek na rozpadající se manželství, vydává se po stopách Sáry v naději, že zjistí, co se s ní stalo. Vélodrome d'Hiver je nejznámějším aktem francouzské kolaborace s nacisty.... celý text

Literatura světová , Romány , Válečné

Vydáno: , Ikar (ČR)

Elle s'appelait Sarah , 2006

Ajinka886
27.09.2020

Nádherně napsaná kniha, nedalo se přestat číst... Náročné téma a ještě náročnější osud...

Sumatrae
21.09.2020 3 z 5

Mam rada knihy tohoto typu... zalozene na historickem podkladu, ktere autor okoreni vlastni fantazii Tato kniha me obohatila novym faktem z historie Francie, samotny pribeh byl zajimavy, ctivy, smutny...ale, jak uz tu psal nekdo nize, autorce jsem tak nejak neuverila... neukapla mi ani slzicka, a to normalne poplacu u mnoheho

ještěrka38
17.09.2020 4 z 5

Kniha velmi čtivá a námět z dějin Francouzů, kdy jsem byla překvapena, že jsem o této situaci, která se stala v roce 1942 nikdy neslyšela a to ani ve škole se o tomto nikdo nezmínil nikdy. Určitě stojí za přečtení, i když závěr slabší.

evask
19.08.2020 5 z 5

Hodnotu knížky vidím hlavně v tom, že se zabývá událostmi v dějinách Francouzů, o kterých se moc neví.

klaudia2722
08.08.2020 4 z 5

Dva smutné príbehy, jeden z obdobia hromadného zatýkania Židov v Paríži, druhý z obdobia okolo 60. výročia ich väznenia na Vel' D'Hiv... Zaujala ma hlavne dejová linka z minulosti, o holokauste vo Francúzsku som ešte nič nečítala. O tragickom živote Sarah sa čítalo ťažko, škoda, že v druhej polovici knihy sa o jej ďalšom živote veľmi nič nepíše. Zaujímalo by ma bližšie, ako ďalej žila s tým, čo musela vytrpieť a prečo nakoniec skončil jej život tak nešťastne.
Časová línia z obdobia po roku 2000 bola tiež zaujímavá, ale v poslednej tretine mi príbeh novinárky Júlie pripadal trochu umelo natiahnutý. Keby autorka v tejto časti ubrala pár stránok, vôbec by mi to nevadilo.

Knihomolka506
01.08.2020 5 z 5

Dva v jednom, příběh v příběhu.
Tenhle historický podle skutečných událostí nám ukazuje, že minulost je stále s námi.

jaroiva
20.05.2020 2 z 5

Autorka se podle mě snaží hrát na city příliš okatě. Působí to na mě spíš opačně, jsem ve střehu, abych sebou nenechala manipulovat a autorka mě nedostala, kam chce. A slzu ze mě tedy nedostala, i když normálně si pobrečím u ledasčeho.
Začátek mě zaujal, byla jsem napjatá a chtěla se dozvědět o Michelovi.
Zajímavost příběhu pro mě skončila návratem malé Sáry do Paříže. Potom už mě to bavilo míň a míň a ke konci jsem se už taktak prokousala.
Stejně mi ale téma holocaustu nedělalo dobře, i když bylo zpracované jen takhle.
Kniha na mě ale silně zapůsobila v tom smyslu, že jsem si řekla, že toto je poslední, co čtu o druhé světové a holocaustu, a vymazala jsem si z fronty všechny knihy tohoto žánru; to se mi zas jednou ulevilo :).

Katka2382
17.05.2020 5 z 5

Úžasná a čtivá kniha.Přečetla jsem ji jedním dechem.

Sotek43
15.05.2020 5 z 5

Tak krasne a citlivé psanou knihu jsem dlouho nečetla.

Bedur
01.05.2020 4 z 5

Dokud se prolínaly příběhy, byla kniha skvělá. Pak už trochu slabší. Konec byl hodně růžový. :(

ANDY28
30.04.2020 5 z 5

Zhltnuto za 2 dny, moc krásný příběh

Markett
22.04.2020 5 z 5

Krásná, smutná a velmi čtivá knížka. Prolínání současnosti a minulosti bylo hodně zajímavé, o to lepší, když se dvě dějové linky spojí.
Kapitoly malé Sarah byly neskutečně čtivé, dojemné, smutné, a hlavně při představě, jaká asi musela být skutečnost, tak byly zároveň i děsivé. V životě jsem o zatýkání Židů v Paříži neslyšela a můžu říct, že jsem při čtení hodně zatajovala dech, jak mi to přišlo odporné a zrůdné. Tohle byla krutá doba....
To příběh ze současnosti jako by doplňoval tu minulost. Byla to moc příjemná a čtivá dějová linie, sympatické postavy. Za mě již není co dodat, knihu určitě doporučuji!

4xbabča
19.04.2020 5 z 5

Překrásný příběh probíhá ve dvou časových rovinách, ale je moc hezky napsaný a hezky se čte, nelze se od knihy odtrhnout. I když děj se i hodně smutný a události, které se v době války odehrávaly, ovlivnily řadu osob, ale hlavní hrdinku osudově.

hzd
18.04.2020 5 z 5

Nádherná knížka. Přečetla jsem jí za dva dny. Strašně jsem byla zvědavá, jak to dopadlo s chlapečkem ve skříni. Jedno špatné rozhodnutí a změnilo to život tolika lidem. Líbil se mi i příběh ze současnosti. Vřele doporučuji.

smithynka
03.04.2020 5 z 5

Nádherná kniha.

Věruška1983
12.03.2020 5 z 5

Zajímavý příběh. Odkrývá Francii v jiném světle.

Olous1
25.02.2020 5 z 5

Nádherná, ale zároveň smutná kniha z období války. Jeden komentář jsem už napsala,ale přesunuli mi ho do diskuse, tak jsem asi porušila pravidla, tak se omlouvám. Jinak kniha se mi četla dobře až na ten konec,ten byl moc rychlý.

babicka_amalka
19.01.2020 4 z 5

dobré čtení - tedy až na ten konec jako z červené knihovny;
pro mě zajímavé čtení zejména tím, že o osudu francouzských židů jsem měla jen matné povědomí;

LéňaM
19.01.2020 5 z 5

Moc pěkně napsany příběh!
Dvě časové linie, osudy vice lidí.
Vetsinou se mi vice libi minulost.
Zde se mi libili obě casove linie.
Moc pěkné čtení

89Tomas
12.01.2020 4 z 5

Dobře napsaná kniha podložená skutečnými událostmi. Patří k těm lepším, které jsem z této doby četl.