Klíč k minulosti

Klíč k minulosti https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/34304/bmid_klic-k-minulosti-L0t-34304.jpg 5 418 150

Paříž, červenec 1942: do bytu, v němž bydlí desetiletá Sára společně s bratříčkem a rodiči, vtrhne francouzská policie. Malý Michel odmítne s muži odejít a schová se do skříně, jejíž intimitu se sestrou často sdílejí. Sára Michela ve skříni zamkne v domnění, že se za pár hodin zase vrátí. Netuší, že slib, který mu na odchodu dala, nikdy nesplní. Francouzská policie Sáru i její rodiče dopraví do prostorů Vélodrome d'Hiver, nedaleko Eiffelovy věže, kde se v průběhu jednoho dne shromáždí na třináct tisíc Židů. Po týdnu, který masa lidí stráví v nelidských podmínkách, policie Židy odešle do tábora v Beaune-la-Rolande a později do Osvětimi. Sáře se ale z Beaune-la-Rolande podaří utéct, v kapse stále uchovává klíč od skříně... Paříž, květen 2002: americká novinářka Julia Jarmondová, která léta žije v Paříži, píše článek o událostech, které se tu před šedesáti roky odehrály. Během shromažďování informací si uvědomí, že o tom, co se ve Francii za války dělo, vlastně nic neví, a zarazí ji podivná neochota Francouzů o Vélodrome d'Hiver mluvit. Julia objeví příběh malé Sarah, a aby se zbavila myšlenek na rozpadající se manželství, vydává se po stopách Sáry v naději, že zjistí, co se s ní stalo. Vélodrome d'Hiver je nejznámějším aktem francouzské kolaborace s nacisty. Tatiana de Rosnay sestavila citlivý a přitom nemilosrdně upřímný portrét Francie za okupace a porušila tak tabu mlčení, které tuto bolestnou událost až dosud zahalovalo.... celý text

Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: , Ikar (ČR)

Elle s'appelait Sarah , 2006

aralka
13.06.2016 5 z 5

Naprosto úžasná kniha, ze které mrazí.... vylíčení ostudných událostí roku 1942 v Paříži, hromadná likvidace Židů, do které byla zapojená francouzská policie z pohledu jedné židovské dívky, velmi čtivě napsané.... pasáže z minulosti se střídají se současností, obě linie jsou velmi působivé, krátké kapitoly, které dávají celé knize dynamiku... podle mě těžko stravitelné téma, nicméně skvěle zpracované.... kniha, která nutí k zamyšlení i s ohledem na reálný základ, je to kniha, ke které se člověk v myšlenkách stále vrací :-) určitě doporučuju k přečtení!!

monte
09.02.2016 5 z 5

Neuvěřitelně silný příběh na který se nedá zapomenout

myskula
04.02.2016 5 z 5

nádherná kniha,na kterou prostě nezapomenete.

ivakola
06.11.2015 5 z 5

Neskutečná kniha. Nedokázala jsem ji odložit než byla přečtená.Je tak emotivní, že ještě dlouho mi bude ležet v hlavě.

adelaska
05.10.2015 5 z 5

Neskutečně silná a bolestivá kniha. Přečtena na jeden zátah. To mluví za vše ... Zaryla se mi pod kůži a budu jí jedině doporučovat.

Malanika
15.09.2015 5 z 5

Tahle kniha Vás bude bolet. Strhující příběh od kterého je těžké se odtrhnout. Počítejte, že půjdete hodně pozdě spát a do rána vám slzy slepí oční víčka.

Sykorka18
16.07.2015

Hodně silný příběh...

playada
09.06.2015 5 z 5

Brečela jsem od začátku až do konce. Hezká knížka, stojí za přečtení.

Beruska18
12.05.2015 4 z 5

Poutavý a silný příběh, který rozhodně stojí za přečtení. Jedná se o fiktivní příběh zasazený do skutečných události za 2. světové války. Holocaust je spojen s Němci, o to víc překvapuje, že něco podobného provedli i Francouzi svým lidem.

morava
27.03.2015 5 z 5

Knihu jsem mela pujcenou, hned po precteni jsem si ji koupila. Skvele napsana kniha, pri cteni mi ne jednou ukapla slza.

kety76
20.10.2014 5 z 5

Krásná, velice smutná kniha, dobře se četla, velice zajímavé téma. Mohu doporučit !!

Bibinky
02.10.2014 5 z 5

Silný příběh Sarah, který snad chytne a zabolí u srdce každého.

soltera
08.08.2014 5 z 5

Zaujímavá a pútavo napísaná smutná kniha, ktorú by sme mali čítať, aby sa nezabudlo...
Veľmi som sa tešila na film, bol dobrý, ale na knihu nemá.

michelle23
29.06.2014 4 z 5

Ako uvádza autorka v úvode, tento príbeh je poctou deťom z Vél´ d´Hiv´. Tragický príbeh malej Sarah, príbeh plný bolesti, príbeh, ktorý rozhodne stojí za prečítanie. A tak ako (takmer) vždy, film lepší nebol.

eLeR
18.02.2014 5 z 5

Výborná kniha, trochu slabší film.

Terry.89
08.01.2014 5 z 5

Kniha je nádherně napsaná a já ji mohu vřele doporučit. A to nejen těm, kteří se zajímají o 2. sv. v. a téma holocaustu, ale i těm, kteří mají rádi silné příběhy prodchnuté emocemi. Líbilo se mi podání příběhu a styl autorčina psaní. Knížka je velice čtivá, poutavá, dojemná a v neposlední řadě i poučná. Autorka se opírá o historické události z druhé světové války, do kterých vsadila část svého příběhu. Myslím, že spoustě z vás, ukápné při čtení nejedna slzička, stejně, jako tomu bylo u mě. Kniha byla rovněž zfilmována a podle mého názoru velmi úspěšně.

Tess.96
16.12.2013 5 z 5

Úžasná kniha o 2. světové válce. Vehnala mi slzy do očí. Četla se krásně, rychle a bez problémů. Je až neuvěřitelné, že je to vymyšlený příběh. Samozřejmě až na některé události, které se opravdu stali. Z knihy jsem nadšená :)

Lucina88
05.12.2013 4 z 5

Dobře a poutavě psané, líbila se mi napínavost děje.

Evina16
06.10.2013 5 z 5

Rozhodně to není kniha na ponuré podzimní večery, je plná bolesti. O událostech 16. července 1942 ve Vélodrome d´Hiver jsem dosud neslyšela, ale kniha na mne zapůsobila tak, že jsem si bližší informace vyhledala na internetu. Autorka sice hned v úvodu knihy uvádí, že se nejedná o historické dílo, ale pouze o "hold dětem z Vél´d´Hiv´", což se jí dle mého názoru povedlo. Klíč k minulosti je kniha, na kterou se nedá zapomenout, nedá se zapomenout na Sarah, přestože ona je fiktivní postava, do jejího životního příběhu autorka promítla obludnost holocaustu.

soukroma
17.12.2012 4 z 5

První část knihy se mi velmi líbila a připadala mi jak obsahově tak formou velmi zdařilá a mimořádně čtivá - prostřihy mezi děsivým příběhem za okupace a životem v Paříži v současnosti. Bohužel ve zbytku knihy se už rozvíjí pouze příběh současný a ten mi připadal čím dál nerealističtější, příliš melodramatický a zbytečně afektovaný, emoce jak na divadle, ale rozhodně ne v životě. Nicméně jsem velmi ráda, že jsem knihu četla a něco nového se dozvěděla takto zprostředkovaně o děsech minulosti, např. pojem "šoa" jsem slyšela prvně. Film neznám.