Klíč k minulosti

Klíč k minulosti https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/34304/bmid_klic-k-minulosti-L0t-34304.jpg 5 418 150

Paříž, červenec 1942: do bytu, v němž bydlí desetiletá Sára společně s bratříčkem a rodiči, vtrhne francouzská policie. Malý Michel odmítne s muži odejít a schová se do skříně, jejíž intimitu se sestrou často sdílejí. Sára Michela ve skříni zamkne v domnění, že se za pár hodin zase vrátí. Netuší, že slib, který mu na odchodu dala, nikdy nesplní. Francouzská policie Sáru i její rodiče dopraví do prostorů Vélodrome d'Hiver, nedaleko Eiffelovy věže, kde se v průběhu jednoho dne shromáždí na třináct tisíc Židů. Po týdnu, který masa lidí stráví v nelidských podmínkách, policie Židy odešle do tábora v Beaune-la-Rolande a později do Osvětimi. Sáře se ale z Beaune-la-Rolande podaří utéct, v kapse stále uchovává klíč od skříně... Paříž, květen 2002: americká novinářka Julia Jarmondová, která léta žije v Paříži, píše článek o událostech, které se tu před šedesáti roky odehrály. Během shromažďování informací si uvědomí, že o tom, co se ve Francii za války dělo, vlastně nic neví, a zarazí ji podivná neochota Francouzů o Vélodrome d'Hiver mluvit. Julia objeví příběh malé Sarah, a aby se zbavila myšlenek na rozpadající se manželství, vydává se po stopách Sáry v naději, že zjistí, co se s ní stalo. Vélodrome d'Hiver je nejznámějším aktem francouzské kolaborace s nacisty. Tatiana de Rosnay sestavila citlivý a přitom nemilosrdně upřímný portrét Francie za okupace a porušila tak tabu mlčení, které tuto bolestnou událost až dosud zahalovalo.... celý text

Literatura světová , Romány , Válečné

Vydáno: , Ikar (ČR)

Elle s'appelait Sarah , 2006

Jirinamac
Jirinamac
17.06.2019 5 z 5

Knížka přečtená jedním dechem. Jsou to dějiny o kterých se moc nemluví a musela jsem si vyhledat informace na internetu. Doporučuji i film.

kasavubu
kasavubu
05.06.2019 3 z 5

Vzhledem k vysokému hodnocení zde na DK jsem od knihy očekávala víc. Rozhodně nebyla špatná a moc pěkně se četla. Vadilo mi u ní ale hned několik věcí. Dějová linie odehrávající se v minulosti mohla být podle mě obsáhlejší. Ač jsem o pronásledování Židů ve vichistické Francii vůbec nic nevěděla (a to považuji za největší přínos celé knihy), v porovnání s jinými knihami o holocaustu, to na mě úplně tak nezapůsobilo, třebaže příběh malé Sarah byl otřesný a to, co zažila, nepopsatelné. Daleko více mi však vadila dějová linie ze současnosti. Už jak tu padlo u některých komentářů, přišlo mi to zbytečně emočně vypjaté. Asi jsem úplně nepochopila to ztotožnění hlavní hrdinky s osudy Sarah. Přišlo mi přehnané. Chápu, že odhalení, že se mají stěhovat do bytu, kde se stala taková tragédie, ji asi hodně ovlivnilo, i to, že šlo o tajemství manželovy rodiny. Ale ta její posledlost vypátrat Sarah za každou cenu mi přišla zbytečně přehnaná. A to, jak snadno se jí povedlo vystopovat Sarah (resp. jejího manžela) v USA, to tedy byla hodně velká souhra náhod. Ve výsledku ale knihu určitě hodnotím kladně a nelituji, že jsem si ji přečetla. Rozšířila mi obzory v tom, že i v zemích, do kterých bychom to na první pohled vůbec neřekli, docházelo k pronásledování Židů a holocaustu.

JajaCZ
JajaCZ
03.06.2019 3 z 5

Do knihy som sa pustila s veľkým očakávaním. Aké sklamanie ma ale čakalo, keď som listovala stránku za stránkou, si ani neviete predstaviť. Historické pozadie tejto knihy je veľmi zaujímavé a pútavé, no dej sa prelína so súčastnosťou a život novinárky, ktorá je jednou z hlavných postáv, ma úprimne nezaujímal. Nezaujímali ma jej myšlienkové pochody, nezaujímal ma jej názor, jej konanie. Neverila som jej. V niektorých prípadoch konala nelogicky a umelo. Naopak časť z roku 1942 bola podaná vierohodne, až vám zvieralo srdce. Knihu zlupnete za 2dni, za skúšku nič nedáte, možno práve vás príbeh osloví, tak smelo do toho :)

gigi77
gigi77
19.05.2019 2 z 5

Knih s tématem vyhlazování židů bylo napsáno již spoustu. Zde je zajímavý příběh malé židovky Sáry, období zatýkání v Paříži a celkový postoj Francouzů k této zalezitosti. Děj se v krátkých kapitolách prolíná mezi minulostí a přítomností. Upřímně mě kniha bavila především v té historické lince, osobní problémy novinářky v současnosti mě vůbec nebavily a tím i celá druhá polovina knihy. Autorka spojila vážné téma s trapně slabým soudobým románkem. Na mě to nepůsobilo.

helča5
helča5
12.05.2019 5 z 5

Strašné,co se za války dělo s Židy,statečnost malé Sarah a víra v to,že zachrání malého bratra je velká.Sama bojuje s tím,co se zta války stalo a nebýt Julii,tak se nikdo o hrůzách,které se děly ve Francii r 1942 nedozví.Kniha se dobře četla,stále jsem doufala,že se vše v dobré obrátí,ale žít s vědomím,co se stalo,je těžké

Janisss
Janisss
09.05.2019 5 z 5

Toto je snad nejlepší kniha z období války, kterou jsem zatím četla - pokud se to tedy dá v souvislosti s hrůzami, které popisuje vůbec takto říct... Moc zajímavý a smutný příběh, výborně napsáno.

Rodaw
Rodaw
07.05.2019 4 z 5

KLÍČ K MINULOSTI
Na tuto knihu jsem se opravdu velmi těšila, dá se říci, že jsem očekávala další pecku typu Slavík. No, tady se mi opět potvrdilo, že lepší je nemít přílišná očekávání (ale ono nešlo jinak, i po všech těch pochvalných komentářích a názorech!!!). Pozor - kniha není špatná, líbila se mi, jen to prostě nebylo takové wow, jak jsem očekávala. Bylo to silné čtení - jen ne TOLIK, jak jsem původně myslela... Zhruba do poloviny knihy se střídá současnost s minulostí. V současnosti máme hlavní hrdinku Julii, Američanku žijící už dlouho ve Francii (má francouzského manžela Bertranda - což mimochodem neuvěřitelně nesympatická postava a obrovský sobec, já bych s ním nevydržela ani chvíli! - a s ním dospívající dceru). Julia začne postupně odkrývat příběh malé židovské holčičky Sarah - a tím se dostáváme k druhé lince příběhu (psanou kurzivou), která se odehrává v roce 1942 a popisuje osudy rodiny 10leté Sarah, spjaté s událostí Vélodromě d'Hiver, což je taková temná část francouzské historie (největší hromadné zatýkání židovského obyvatelstva během druhé světové války, na zátahu se podíleli francouzstí policisté - dělali to vlastně svým vlastním lidem...většina z těchto židů zemřela v koncentračních táborech...). Linka z minulosti mě bavila z celé knížky nejvíc, proto ta druhá polovina byla taková pomalejší, rozvláčnější - historie se v ní odkrývala a řešila stále, ale hodně se to soustředilo na Julii a její problémy a bylo to spíše jako společenský psychologický román pro ženy. Ano, kniha je hodně psychologická. Může možná působit i mírně odtažitě - což ale zase není na škodu, i tak je napsána s citem a na čtenáře hodně zapůsobí - hlavně ta jedna konkrétní scéna... to je asi to nejsilnější, vyvrcholení všech těch hrůz a jistý dopad na čtenářovu mysl, kdy si uvědomí, jak zlé to je... Viděla jsem i film a líbil se mi. Nějaké změny nastaly, ale přišel mi celkem věrný své knižní předloze, takže já osobně jsem s ním byla spokojená. Ještě se chystám na film Odsun, který také Vélodrome d'Hiver zpracovává...
Klíč k minulosti stojí za přečtení, líbilo se mi to, jen to nebyla tak velká pecka, jak jsem očekávala... příběh z druhé světové války tu najdete, ale krom toho velkou část knihy zaujímá i příběh Julie - ze současnosti.
Doporučila bych ji lidem, kteří mají rádi psychologické společenské romány a nebrání se odkrývání hrůzného tajemství z válečných let... ale za mě - té války (a třeba i napínavých scén z koncentračního tábora) tu mohlo být víc..
PS: postava Sarah je zajímavá sama o sobě..ale bohužel nemůžu psát víc, nevyhla bych se spoilerům:) Možná škoda, že jí nebylo v knize věnováno ještě více prostoru..
Více na mém YouTube :-).

vikaa
vikaa
01.05.2019 5 z 5

Příběh Sarah a její rodiny odhaluje stinnou stránku francouzských dějin během 2. světové války, o níž mnoho lidí nemělo ani tušení. Jako první jsem viděla film, který mnou otřásl. Po několika letech jsem náhodou narazila na stejnojmennou knihu a osudy Sarah a jejího bratříčka nemohu dostat z hlavy. Dvě rodiny spojuje jeden pařížský byt a jedno děsivé tajemství, které se tam odehrálo...

lenka7348
lenka7348
22.04.2019 4 z 5

Zajímavý příběh o hrůzách války a o tom, jak může i po letech ovlivnit životy dalších lidí.
O 2. světové válce jsem přečetla již hodně knih, ale žádná nebyla o jejím průběhu ve Francii. Upřímně jsem neměla o Vélodrome d´Hiver ani "tucha", a jsem ráda, že jsem se dozvěděla něco nového.
Knihu určitě doporučuji, stojí za přečtení.

Danago
Danago
21.04.2019 4 z 5

Velmi emotivně podaný příběh, bohužel trochu prvoplánově. V příběhu je důležitá myšlenka toho, že Francouzi si pronásledování židů ve Francii za pomoci francouzské policie, neradi připomínají, nebo možná v době vydání knihy. Dnes je tomu už možná jinak.
Střídání současnosti a minulosti bylo velice zajímavé a napínavé. Od poloviny knihy minulost končí a pokračuje jen současná linka. Julie pátrá po dalším osudu malé Sarah, který pokračuje po válce v určitém smyslu až do současnosti.
Nechápala jsem důvod, proč se v první části knihy neobjevuje jméno Sarah, dlouho se používá jen slovo děvčátko. Bylo to rušivé a bezdůvodné. Hodně mi vadila spousta francouzských slov v knize. Neviděla jsem pro to žádný důvod.

Dajine
Dajine
14.04.2019 5 z 5

Je mi smutno.

akrim13
akrim13
05.04.2019 4 z 5

Kniha moc hezká a smutná,je mnohem hezčí než film

anamor.avonoz
anamor.avonoz
29.03.2019 5 z 5

Knihu jsem četla na dvakrát....napřed zpověď děvčete a pak asi s měsíčním zpožděním zbytek knihy.
Každý, kdo knihu četl určitě pochopí, proč mi ale stále zrak padal na stránky psané kurzívou...

Pavouček2
Pavouček2
25.03.2019 5 z 5

Hodně silný příběh. Ten z vás už nezmizí.. Dvakrát jsem u toho brečela, jak želva. To se mi naposledy stalo u knihy Slavík. Tu knihu si musím pořídit domů. Zkouknula jsem i film, když jsem zjistila zde v komentářích že existuje, ale byla to chyba. Ten film se z knihou nedá srovnat, ten žádné city nevyvolá.

zuzana2599
zuzana2599
20.03.2019 5 z 5

Krásné, silné, dojemné, obohacující. Tolik a ještě více přívlastků mě napadá po dočtení této výjimečné knihy. Krásně napsaný příběh. Silný a dojemný zároveň. Také jsem obohacena o fakta o této hrozné události, která mi byla zcela neznámá.
Klíč k minulosti ať každému čtenáři připomene nesmyslnost války a nenávisti !!

kytarka
kytarka
15.03.2019 5 z 5

16.7.1942 - Vélodrome d'Hiver
Událost o které se moc nemluví. Událost, kterou chtějí všichni zapomenout. Událost, která se stala uprostřed okupované Paříže. Událost, která by neměla přijít k zapomenutí.
Příběh inspirovaný právě tímto datem. Den kdy se shromáždilo tisíce židů na stadiónu. Toto shromáždění zažila i malá Sarah a její rodiče. Sarah ukryla před francouzskou policií bratra ve skříni, klíč si odnesla s sebou. Jak to všechno dopadne? Co napsal osud Sarah, jejím rodičům, bratrovi a dalším židům?
Velmi silný příběh a neskutečně čtivě napsaný. Tohle si musíte přečíst. Za mě veliká spokojenost.

Jana77
Jana77
11.03.2019 5 z 5

Dojemný a smutný příběh. Autorka dokázala nemožné, napsat příběh o židech, který ještě napsán nebyl. Knížku jsem doslova hltala slovo po slově.

Šánka
Šánka
15.02.2019 5 z 5

Někdy se tak stane, že od knížky nic moc neočekáváte a dostanete tolik, tolik emocí, které se přes vás převalí, že tím vaším poklidem pěkně zacloumají.....
Příběh je z větší části vyprávěný ve dvou časových linkách. Historická mapuje velmi citlivou část francouzských dějin, a je podaná očima 10ti leté židovské holčičky. Emočně je tato část opravdu náročná. Oproti tomu je kontrast bezstarostné současnosti (i když se řeší i důležitá rozhodnutí), ale těch blbin, kterými se zaobíráme a zdají se nám nepřekonatelné, to jen zvyšuje tu šílenost války a lidského konání v ní.
Nádherná kniha a vřele doporučuji !

prochajda
prochajda
08.11.2018 5 z 5

Skvělá kniha, strhující čtení, opravdu silný a smutný příběh, zpočátku ve dvou časových liniích. Konec byl velmi dojemný. Ještě kouknu na film.

Hanaol
Hanaol
30.10.2018 5 z 5

Pěkný a smutný příběh z druhé světové války. Jak jsou v ději děti, odloučení, válka, sliby a zásahy osudu, tak je o mazec postaráno. A to tu vše je. Kniha se čte lehce. Také se u ní lehce zaslzí. Doporučuji přečíst.