Klíč

Klíč https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/464956/bmid_klic-Ri2-464956.jpg 4 389 130

Zdravotní sestra Ellen Crosbyová nastoupí do nemocnice pro duševně choré. Přestože netuší, co ji zde čeká, je plná energie a naděje, že bude pomáhat potřebným. Když pozná mladou ženu, kterou do ústavu přivezl její otec, netuší, že již brzy ji čeká rozhodnutí, které jim navždy změní život. Sarah je zvláštně přitahována opuštěnou nemocnicí pro psychicky nemocné. Při jedné obhlídce objeví kufr pacientky, která zde pobývala před padesáti lety. Šokující obsah kufru, kterého se půl století nikdo ani nedotkl, jí pomůže rozmotat zapomenutý příběh o velké tragédii a ztracené lásce a dá jí příležitost napravit dávnou křivdu.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Cosmopolis

The Key , 2018

MedvidekS
19.03.2022 5 z 5

Emotivní a dojemný příběh z prostředí psychiatrické léčebny, který vás vtáhne a nepustí.

Pavlina50
14.03.2022 5 z 5

(Pozor - spoiler!)
Prostředí psychiatrické léčebny…prostě nemůžu odolat.

Samotný název knihy – Klíč – má tady více významů, nejen ten, co je na obalu knihy („minulost jedné ženy skrývá klíč k budoucnosti druhé“). Ať už je to metafora pro nalezený klíč ke kufru (Sarah), klíč ke svobodě (Amy) nebo třeba klíč ke štěstí a lásce (Ellen).

Podrobněji jsem anotaci nečetla, myslela jsem si, že se pouštím do klasického temného thrilleru a netušila jsem, že to bude trochu jinak. Nicméně, velice brzy jsem v mozku „přepnula“ a srovnala se s nečekaným žánrem a vlastně jsem vůbec nebyla zklamaná. Naopak - kniha má velice čtivý styl, stránky rychle ubíhaly, nebyly tam vůbec žádná hluchá místa a i ta romantika a emoce tam nebyly nijak přehnané, všechno bylo dávkováno jemně a vkusně.
Začátek knihy je takový klasický, drtí čtenáře popisem drsných a často nelidských praktik při léčbě psychicky narušených pacientů, z nichž někteří ani tu správnou diagnózu pro takový způsob léčby nemají. O to víc s nimi čtenář trpí.
Toto líčení ústavních praktik je ale postupně pomalu odsouváno do pozadí a na řadu se dostávají spíš vztahové příběhy hlavních hrdinek, kdy zpočátku odhadujeme, která s kým, postupně ale všechno do sebe začne zapadat.
Potěšilo mě, že nakonec nezůstaly viset ve vzduchu žádné nezodpovězené otázky, obě časové linky se dobře propojily a vše bylo úplně vyjasněno.

A že je konec přeslazený? Tady mi to vůbec nevadilo. Vlastně jsem ráda, že některé knihy mají i své happy endy…i když i tak jeden z happy endů této knihy má přece jenom spíš hořkou příchuť. Minulost se bohužel vrátit a nahradit nikdy nedá.

archivářka115
09.03.2022 4 z 5

Zajímavý a dojemný příběh, který se dobře četl. Život v psychiatrické léčebně musel být hrozný. Závěr mi připadal dost nepravděpodobný, ale knížka se mi přesto líbila.

Renka931
08.03.2022 5 z 5

Velmi čtivý a emotivni příběh. Do knihy jsem se zprvu pouštěla jen proto, že jsem ji dostala k Vánocům, ale po prvních pár stránkách se pro mě stala závislostí. Moc hezky napsáno! Věřím, že si získá srdce nejednoho dalšího čtenáře

Angiee88
05.03.2022 5 z 5

Tak to byla naprostá bomba!! Knížku jsem hltala už od začátku až do úplného konce. Příběh me okamžitě zatáhl do děje. Když se začly popisovat praktiky z ústavu pro duševně choré bylo mi z toho neskutečné zle a to chování k pacientum... No hrůza děs. Doporučuji si knihu přečíst!!
No a ten přebal knihy je také úžasný.

pydla
03.03.2022 4 z 5

Ano. Tak to bylo mnohem lepší než " Dopis ". Je to sice pořád spíše naivní romantika, ale už mnohem čtivější, navíc zasazena do prostředí ústavu pro choromyslné. Tedy ty, za které v tehdejších dobách, za ně považovali, včetně léčby elektrošoky apod. Je až děsivé, jak snadno se dalo zbavit " nemocných " a jak dlouho v těchto rádoby ústavech, byly pacienti drženi. Příběh se čte svižně a stále se něco děje.
Doporučiji.

IreneP
26.02.2022 3 z 5

Příjemný příběh, čte se dobře a je ze zajímavého prostředí. Taková oddychovka, nad kterou člověk nemusí moc přemýšlet. Romantika, dost cukrkadlové. Ale popis praktik z ústavu pro duševně choré člověkem otřese.

zandu
16.02.2022 3 z 5

Dobrý příběh, ale nejsem úplně paf, podle hodnocení jsem očekávala pecku. Čte se to dobře, to jo, ale příběh mě nedokázal úplně pohltit, čekala jsem mnohem víc.

petra0605
16.02.2022 3 z 5

Knihu jsem přečetla za 4 večery. Děj se rychle odvíjel. Bohužel mě ale tak neuchvátil. Když jsem byla za polovinou, pořád jsem čekala na to co mě pořádně vtáhne. Nic takového se nekonalo. Oceňuji ale styl vyprávění autorky. Není nudný a i když jsem knihu nehltala, nemusela jsem se do čtení nutit jako u jiných, které jsem přečetla se sebezapřením. Bohužel podle recenzí jsem čekala úplně jinou pecku, která mě chytí za srdce.️ Možná jsem jen moc náročná, ale od knihy která má tak vysoké hodnocení jsem očekávala víc.

Ba.Ru
14.02.2022 3 z 5

Čtivý román pro ženy, odpočinkové čtení, děj plyne velmi hezky, chce se číst pořád dál. Jen osudy hlavních hrdinů se nakonec prolnou pro mě až příliš dokonale, poslední třetina už je trochu "přeslazená", už jen spíš takové ždímání emocí... Dějovou linku věnovanou mladému bezdomovci Nathanovi mohla autorka klidně vynechat, nepřišlo mi, že by děj nějak zvlášť obohatila. Kniha mě vysloveně nenadchla, ale ani nezklamala:-) Doporučuji.

chrudas
03.02.2022 5 z 5

Krásný příběh o velké životní vůli a nesobecké lásce. Dobře se četlo, i když to místy bylo velmi smutné.

EmillyT
03.02.2022 4 z 5

(SPOILER) Knihy K. Hughes jsou všechny velmi pěkně napsané, poutavé a čtivé. Děj příběhu se opět odehrává ve dvou časových liniích - minulosti z prostředí psychiatrického ústavu a současnosti, které se na konci příběhu spojí. Dějová linka z minulosti je velmi smutná a úplně si neumím představit, že by Amy dokázala tak snadno odpustit, i když je to s odstupem skoro padesáti let. O něco víc mohl být rozpracovaný příběh Sarah ze současnosti. Čekala jsem o něco šťastnější konec. Když to srovnám s předchozími knihami od této autorky - Dopisem a Tajemstvím, tak musím přiznat, že ty se mi líbily mnohem víc.

ydnac
02.02.2022 5 z 5

NEZAPOMENUTELNÁ KNIHA.

Smutný a dojemný příběh.
Dvě dívky se ocitnout v psychiatrické nemocnici.
První (Ellen) jako sestra v zácviku a druhá (Amy) jako pacientka.
Řeč je v knize hlavně o Amy, které bylo hodně ukřivděno, vlastně osudově a přesto žila dál a dokázala odpustit...
Hodně mě chytlo za srdce, jak Ellen se svým přítelem pomohli jedné z pacientek - Gertie, měla jsem slzy v očích...
Děkuji Lauře a Jenny46, které mě na tuto knihu nalákaly :-)
Úžasná kniha, rozhodně doporučuji a nemůžu se dočkat dalších knih této autorky :-)

laura
30.01.2022 5 z 5

Dusit v sobě zatrpklost, lítost a vztek je stejné jako zadržovat dech. Nakonec tě to zadusí...

Neuvěřitelně čtivá kniha o síle lidského odpuštění, o víře a naději, o nezdolnosti poddat se svému osudu, o osamění, bolesti, nepochopení a křivdě. Bolavý příběh dívky, kterou všichni opustili a ačkoli jsem s jejím chováním leckdy nesouhlasila, přesto jsem ji chápala.

Příběh o obyčejném lidství, o úctě - či neúctě jednoho člověka k druhému, o ztrátě, o zradě. Co může jeden člověk vydržet? Kde je hranice, než - doopravdy - zešílí? Jakým právem rozhodujeme o životech druhých? Jakým právem si myslíme, že jsme ti lepší?

Bolavé, emočně náročné a konec mě totálně rozbil. Tolik bolesti. Tolik osamění. Život, který protekl mezi prsty. Dívka, která ztratila právo žít, milovat, doufat...

Protože čas vám už nikdo nevrátí. Naději možná neztratíte, ale stejné možnosti už nenabízí. Za mě je to příběh o neskonalé odvaze a vnitřní síle člověka, který bojuje sám proti všem - a přesto dokáže odpouštět...

martina1797
30.01.2022 5 z 5

Krásná a dojemná kniha. Velice čtivě napsaná. Určitě zkusím i další romány od této autorky. Doporučuji.

Annannas
28.01.2022 5 z 5

Velmi čtivě napsaná kniha. Pro mě byla hlavně o neuvěřitelné síle odpuštění. Doporučuji.

berila
20.01.2022 5 z 5

Moc dobrý román od této autorky, stejně jako "Dopis". Dlouho smutný, ale nakonec alespoň takovýto konec, i jsem si poplakala.

Zuzulinka
16.01.2022 5 z 5

Krásná a čtivá kniha! Báječně napsaná. Skvělý příběh! Vřele doporučuji!

Racík
15.01.2022 5 z 5

Smutná, ale čtivě napsaná knížka. Líbily se mi obě dějové linky. Závěr byl pro mě trochu moc sladký, ale byla jsme ráda, že po té náloži smutku přišla trocha naděje. Ještě bych se bývala ráda dozvěděla více o osudu Amy, jak se nakonec dostala z ústavu. V jejím životě je docela velké a podstatné "hluché" místo. Nicméně i tak se mi knížka moc líbila a doporučuji ke čtení.

booklover
07.01.2022 4 z 5

Do začátku jsem se nemohla úplně začíst, ale jak jsme se postupně dostávali k vyprávění příběhu z minulosti, věci začínali nabírat na intenzitě, na stíněnosti a bezmoci. Prolínání dvou časových linií bylo nakonec velmi povedené. Rozuzlení řekla bych romantické až srdceryvné, asi tak jak knížka slibuje.
Doporučuji všem, kteří si chtějí odpočinout od válečné literatury a krimi.