Klíč

Klíč https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/464956/bmid_klic-Ri2-464956.jpg 4 389 130

Zdravotní sestra Ellen Crosbyová nastoupí do nemocnice pro duševně choré. Přestože netuší, co ji zde čeká, je plná energie a naděje, že bude pomáhat potřebným. Když pozná mladou ženu, kterou do ústavu přivezl její otec, netuší, že již brzy ji čeká rozhodnutí, které jim navždy změní život. Sarah je zvláštně přitahována opuštěnou nemocnicí pro psychicky nemocné. Při jedné obhlídce objeví kufr pacientky, která zde pobývala před padesáti lety. Šokující obsah kufru, kterého se půl století nikdo ani nedotkl, jí pomůže rozmotat zapomenutý příběh o velké tragédii a ztracené lásce a dá jí příležitost napravit dávnou křivdu.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Cosmopolis

The Key , 2018

Terka1975
27.08.2022 3 z 5

Pěkné, dobře čtivé a poklidné čtení , i když prostředí psychiatrické nemocnice nepatří zrovna k mému oblíbenému dovolenkovému žánru. Je smutné, jaké se tam děly věci. V tomto příběhu jsem ocenila, ze se nejedná o příběh z minulosti a příběh ze současnosti, ale příběhy se propojí v jeden celek.

Rosana
18.08.2022 4 z 5

Pěkná knížka, ale Dopis se mi líbil mnohem, mnohem víc. Strhávám jednu hvězdu za chyby. To už není možné, co je dnes v knihách chyb. Nevím, jak komu, ale mne to kazí požitek ze čtení.

Szilvia1
15.08.2022 5 z 5

Knížka ukrývá příběh trošku smutný,ale který nakonec se v dobré obrátí.Od téhle autorky je tahle knížka už druhá,ale určitě si přečtu od ní i další knížky,protože umí čtenáře udržet u knihy od začátku knihy až do konce.

Imor
07.08.2022 5 z 5

Krásně napsaný příběh, i když je z prostředí psychiatrické léčebny. Kniha se čte velice lehce. Je to moje druhá kniha od autorky a opět mohu doporučit.

veriszv
07.07.2022 4 z 5

Knížka je díky svým krátkým kapitolám neuvěřitelně čtivá, takže stránky mi mizely pod rukama. Nicméně pokud čekáte temný příběh z psychiatrické léčebny, tak se úplně nedočkáte. I když jsou tu popsány různé postupy, ze kterých člověku není dobře, má to celé spíš romantickou než temnou náladu.
Místy je to trochu předvídatelné a místy trochu nereálné.
Ale i tak jsem si to moc užila, protože ten příběh vás prostě strhne a všem jeho aktérům fandíte! Navíc mi přijde úžasný kolik linek a příběhů do knihy autorka vložila, a i přesto je zvládla bez problémů ukočírovat.

Takže sečteno podtrženo, Klíč určitě patří na poličku doporučuji a já zkusím i další autorčiny knihy!

dani.mertova
04.07.2022 2 z 5

Jelikož jsem od autorky četla její první knížku - Dopis, která mě doslova nadchla, sáhla jsem i po Klíči, ale bohužel mě tato kniha ničím neoslovila. Myslím, že z příběhu se dalo dostat daleko víc. Hvězdičky dávám za snahu zachytit zajímavý příběh z prostředí psychiatrické léčebny.

Inka8
16.06.2022

Kniha se mi líbila , nemohla jsem se od ní odtrhnout . Smutné , jaké jsou vztahy v rodinách a Amy dal otec zavřít do blázince , místo aby byl schopen si s ní promluvit o smrti její maminky . Zajímavý příběh z blázince a smutný . Ale vřele ho doporučuji k přečtení

cori
06.06.2022 3 z 5

Autorka se pokouší popsat život v blázinci a ústavní "péči" v 1.polovině 20. století na příběhu devatenáctileté Amy s traumatem a začínající ošetřovatelky Ellen. V současnosti se odehrává příběh rozvedené Sarah, která se pokouší o budově viktoriánského blázince a jeho obyvatelích napsat knihu. Při pátrání v opuštěné ruině před demolicí najde několik kufrů bývalých pacientek. Všichni si nakonec odpustí a dojdou klidu.

libuse6749
31.05.2022

Do blázince se člověk dostane snadno, dostat se ven už tak jednoduché není. V knize Klíč je příběh zasazen do prostředí nemocnice pro duševně choré a nejeden pacient tam strávil více než polovinu svého života. Musím přiznat, že tentokrát mi vůbec nevadilo prolínání vyprávění ze současnosti a historie, příběh však dostal úplně nový rozměr v momentě, kdy se dějové linky spojily.
Přestože se v pár kapitolách popisují praktiky a léčebné postupy takovým způsobem, že se vám vybaví film Přelet nad kukaččím hnízdem, tak zbytek knížky proplujete na romantické vlně ze série Rosamunde Pilcher.
Čtení jsem si užila, byla to pro mě milá změna žánru.

Martina157
22.05.2022 4 z 5

kniha se mi líbila podobně jako Dopis od téže autorky

Han-nah
22.05.2022 5 z 5

Nádherný obal, hezký styl psaní a zajímavý námět knihy, který čtenáře svým dějem zavede do dvou časových rovin.
Přítomnost - Sarah bydlí u svého otce a pro svou práci zjišťuje vše, co může, o minulosti psychiatrické léčebny v Ambergate. Budova je již hodně zchátralá, v hledání jí pomáhá mladý bezdomovec, který tam přespává. Najdou místnost s očíslovanými kufry a dokumentují obsah. Její otec se ji snaží od návštěv a pátrání odradit. Ať nechá raději spát minulost a vše, co se tam odehrávalo a neotvírá Pandořinu skříňku.
Sarah se ovšem nedá odradit a začíná pátrání.
Minulost - před 50ti lety do nemocnice nastoupila plná elánu a nadějí sestra v zácviku Elen a jako pacientka mladá dívka Amy, kterou tu přivedl její otec. Velmi citlivě autorka přiblíží, jak krutě se v té době pacienti léčili, hlavně ale zdůrazňuje podstatu té hrůzy, kdy se do ústavu dostávali i ti, kterých se chtěla jejich rodina jen tak zbavit a to z jakéhokoliv důvodu. Stačil jediný podpis a přání, aby se už pacient domů nevrátil. A jeho osud je zpečetěn.
Podaří se Sarah podle obsahu z jednoho kufru vyřešit minulost?
Klíč - ke kufru, k minulosti, bolesti, lásce, klíč k našemu srdci.

soukroma
19.05.2022 3 z 5

Velmi čtivé, ale poněkud bezobsažné: začátek se rozjede velice zajímavě, vypadá to jako Přelet nad kukaččím hnízdem "pro ženy", se ženami v hlavní roli a elektrošoky v psychiatrickém ústavu 50. letech, ale pak vezme děj opravdu romantickou linku a té se drží až do neuvěřitelně přeslazeného konce.
Psychická onemocnění a jejich léčba do nedávné doby je jen povrchně nastíněna, jako kulisa pro zamýšlené vztahové zápletky. Z počátečního zájmu a nadšení ke konci u mne nezbylo nic. Stejně jako z celé knihy v paměti. Náhody předvídatelné z hlediska autorčina záměru. 50%
Další romantika (už mne mohla varovat i samotná obálka, věrněji sloužící obsahu než anotace) od autorky mne již dozajista mine.

hamm
01.05.2022 5 z 5

Kniha se mi moc líbila. Četla se dobře. Pustím se do další.

IvetaTerezieM
14.04.2022 5 z 5

První kniha od autorky. Byla na doporučení.... moc se mi líbil obal a kniha nezklamala. Záleží na vkusu čtenáře, ale za mě klidné a pohodové čtení.

SumýšIrena
13.04.2022 4 z 5

Kniha se mi hodně líbila, ale ten naivní a ryze kladný konec byl pro mě už moc.

iška
11.04.2022 4 z 5

První setkání s autorkou a věřím, že ne poslední. Příjemné odpočinkové čtení.

Karin94
07.04.2022 4 z 5

Od autorky som doteraz čítala zatiaľ iba knihu List, a keďže tá sa mi veľmi páčila, chcela som od nej vyskúšať opäť niečo nové. Už teraz môžem povedať, že autorku vďaka týmto historickým knihám zaraďujem medzi svojich obľúbených spisovateľov, pretože ona vie ako na čitateľa. Jej príbehy vás vedia úplne vcucnúť do deja, vedia vás chytiť za srdce a zlámať ho na malé kúsky, sú romantické, tragické, poučné a zároveň smutné, až sa vám slza vykotúľa z oka. Dokonca tie príbehy vie napísať tak pútavo a napínavo, že to nemusí byť ani triller, aby ste mali zimomriavky úplne všade. Okrem toho Kathryn dokáže v jednej knihe opisovať niekoľko príbehov naraz, ktoré sú ale súčasťou jedného deja, a to je ďalšia vec, ktorá sa mi u nej páči. A o štýle písania ani nehovorím. Je úžasný.

Inak celkový príbeh mi veľmi pripomínal knihu Čo Clara zanechala. Nie úplne vo všetkom, ale vo väčšine určite áno. Kto čítal obe knihy, musí so mnou súhlasiť.

Čo sa inak príbehu týka, tak v ňom sa opäť prelína minulosť so súčasnosťou, ale viac kapitol tam je z minulosti. Obsah anotácie zodpovedá skôr kapitolám o minulosti. Každopádne čítame o rôznych ženách a ich životoch, o ich veľakrát smutnom osude, a celé je to veľmi zaujímavé.
Zo súčastnosti tam je príbeh o Sarah, ktorá sa rozhodne urobiť prieskum v bývalej psychiatrickej liečebni a tam natrafí na jeden kufor, za ktorým je oveľa viac tajomstiev, ako si myslíte.

Ako hovorím, príbeh bol nádherný, ale predsa nemôžem dať plný počet bodov, lebo mi strašne vadilo, ako pri tejto knihe Kathryn to písanie miestami doslova odflákla a čitateľovi veľakrát nie je úplne jasné, ako sa vlastne veci majú.
Ako som písala vyššie, toto je od autorky moja druhá kniha, tak keď tak nad tým rozmýšľam, List bol pre mňa o trochu lepší. Ale určite od autorky vyskúšam aj ďalšie knihy, pretože ich zbožňujem.

ještěrka38
05.04.2022 4 z 5

První kniha od autorky a moc hezké, chvilkami velmi dojemné čtení.. Autorce u nás vyšly 4 knihy a těším se až si půjčím další. Doporučuji.

Ivulka432
22.03.2022 5 z 5

Moje první setkání s touto autorkou - kniha přečtena prakticky během 24 hodin. Moc zajímavý a dojemný příběh, styl psaní autorky je mi blízký - těším se na její další knihy! 5* a doporučuji

Agatha84
22.03.2022 3 z 5

Mám pocit velké nevyrovnanosti mezi dějovou linkou z minulosti a tou zachycující přítomnost. Zatímco popis života v léčebně pusobil takřka promyšleně a lákal k otáčení stránek, současnost autorka vyloženě odflákla s řadou nadbytečných postav, vaty a patosu. Nebudu zlá, pro čtivost nechávám za 3, ale po jiných knihách paní H. se již nepodívám.