Kletba faraónů

Kletba faraónů https://www.databazeknih.cz/img/books/55_/5545/kletba-faraonu-5545.jpg 4 61 10

Kniha začíná tím, jak sám spisovatel navštíví doktora Gamala Mehreza v káhirském muzeu. Ten zrovna zkoumá posmrtnou masku Tutanchamóna. Spisovatel s ním udělá rozhovor a ptá se ho na otázku, jestli se nebojí té kletby. On odpovídá, že tomu nevěří. Do týdně umírá... Potom se čtenář dovídá, jak byla hrobka objevena: Lord Carnavona se narodil v roce 1866 a byl normální typické dítě...potom ale začal projevovat vášeň o auta. Podílel se i na vzniku automobilových závodů. Když jel jednou autem po rovné silnici ve velké rychlosti, všiml si jámy. Nezbylo mu v tu chvíli nic jiného než strhnout auto ze silnice. Při tom si způsobil nejrůznější zranění. Některé mu zanechaly trvalé následky, proto musel jezdit do teplejších míst (žil ve vlhké Anglii). Vybral si Egypt a když už tam žil delší dobu, poznal zde malíře a archeologa Howarda Cartera. Měl velmi velké znalosti, ale málo finanicí. Lord Carnavona mu tedy začal platit za vykopávky v Údolí králů, kde se Carter domníval, že leží hrob významného panovníka. V roce 1917 začali a postupovali doslova centimetr po centimetru. Na jaře 1922 to už chtěli vzdát, ale Carter ho přemluvil...udělal dobře... "Oba muži hledali 6 let...6 let pracovali a obávali se, že to skončí krachem...pak se vše semlelo během několika dnů..." Jak jsem se už zmínila, 17. února 1923 objevili NEVYKRADENOU HROBKU faraona Tutanchamona. Mezi dalšími nalezenými předměty, které se nalezly v hrobce, byla i malá hlíněná destička. Bylo na ní napsáno: "Smrt ovane svými křídly každého, kdo poruší faraonův klid." Destička se záhadně ztratila a od té doby vzaly věci zvláštní spád. Kolem nálezu byla velká sláva a....záhadné okolnosti. Hrobka byla objevena ve 2 hodiny ráno. V tuto dobu zemřel v náhlých horečkách (až 40°C) lord Carnavona a jeho větný pes. V tu dobu vypadl v celé Káhiře nečekaně proud... Do roku 1929 zemřelo celkem 22 lidí, co měli s objevem cokoliv společného. Celý příběh v knize je doprovázen různými podklady, rodokmeny, listinami, schématy hrobek apod. Celá kniha má 13 kapitol. Dále se v knize dovíme i něco o pitvě faraona a vykradačích hrobek.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Alpress
Originální název:

Der Fluch der Pharaonen , 1973


více info...

Přidat komentář

Dédečko75
30.01.2024 5 z 5

Moc pěkně napsáno, poučné

Jara.v
08.03.2021 5 z 5

Velice poutavé čtení o okolnostech objevení Tutanchamonovy hrobky. Brala jsem ty informace jedním dechem. Skvělá kniha plná zajímavých informací, které vám nic nenutí a nechá na čtenáři, aby si vybral, čemu bude věřit.


Abroš
22.03.2020 5 z 5

V Egyptě umřelo spoustu badatelů.V dnešní době moderních metod by se to asi vysvětlovalo jinak.Velmi poučná kniha a zajímavá

Hejkalka
19.05.2018 3 z 5

Těžko hodnotit. Od roku 1973 věda pokročila (to bude asi i důvodem rozporu v délce poločasu přeměny uranu 238, o kterém níže píše Finvarra), zajímalo by mě, jak by knížka vypadala, kdyby ji autor psal dnes. Ale každopádně je to poutavé čtení.

lábuska1
18.06.2016 4 z 5

Poutavě psaná kniha.Vůbec jsem netušila kolik záhadných úmrtí je připisováno Tutanchamonově kletbě.

ufounek17
03.06.2016 5 z 5

Tak nemám slov! Nejlepší kniha od Vandenberga co jsem četla! Takových moudrostí co tam je,to jsem ani trochu nečekala. Bomba a stojí za přečtení! A je tu málo hvězdiček....aspon tisíc za tu knížku.

Rade
17.06.2015 3 z 5

Tři a půl hvězdičky.
Škoda toho levného vydání, asi tak bylo i v originále; u takovýchto knih by obrazová a fotografická příloha měla být pravidlem. (K vydání Euromedia Group rok 2010)

PAVEL z BRNA
08.08.2014 5 z 5

Skvělá kniha, která mě, co by milovníka záhad, nadchla, takže jsem ji slupl za jeden den a jednu noc.

Michaela91
17.05.2013 5 z 5

Mám ráda tady takový typ knížek. Ale četla jsem jí dlouho, nedařilo se mi pořádně začíst, ale zvládla jsem. Musím uznat, že kniha byla výborná.

Finvarra
10.07.2011 5 z 5

Vzhledem k tomu, že mám ráda literaturu faktu, tak tuto knihu mohu jen doporučit. Autor nahlíží na "záhadné" okolnosti úmrtí osob, podílejících se nejen na vykopávkách Tutanchamonova hrobu, z různých hledisek. Často zabředá i do vědních oborů jako je toxikologie nebo dokonce jaderná fyzika. Přičemž nezachází příliš do detailů, ukazuje jen možné cesty k poznání pravdy. Jednu výtku bych ovšem měla, autor uvádí, že poločas rozpadu uranu 238 se odhaduje na 7,5 mild. let. Nyní jsou ale uváděny hodnoty pod 5 mild. let.