Poslední Laponec

Poslední Laponec https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/218889/mid_posledni-laponec-bag-218889.jpg 4 276 89

Nejlepší francouzská detektivka roku 2013, dekorovaná i dalšími 15 žánrovými cenami. Zima je v Laponsku studená a tvrdá. Vesnice Kautokeino se chystá na představení starého šamanského bubnu, darovaného jedním francouzským vědcem. Velkou událost zmaří krádež. V minulosti bylo zničeno mnoho takových bubnů v boji proti pohanství. Nebo to provedli laponští separatisté, aby se o nich mluvilo? Případ se dál zamotává smrtí pasáka sobů. Policejní vyšetřovatelé Klemet Nango a Nina Nansenová jsou přesvědčeni, že krádež a smrt spolu souvisejí. Co se stalo během dávné francouzské expedice do těchto končin? Proč tehdy vědci dostali šamanský buben a co tím dárce naznačoval? Napoví to tradiční píseň joik? Co do vsi přinese francouzský geolog? Uprostřed nádherné přírodní scenérie a silných postav odhalujeme jak limity moderního života, tak i tradice lidí bojujících za kulturní přežití. Vynikající thriller napsaný přímočarým a živým stylem, navíc autorem, který dobře zná problematiku území, jež popisuje.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Romány

Vydáno: , Panteon

Le dernier Lapon , 2012

R.E.M.
12.10.2016 5 z 5

Poklidně plynoucí detektivka, která těží z atraktivního prostředí dálného severu - země sněhových polí, zrádných závějí, skrývajících rokliny a srázy, jiskřivého sněhu. Území, kde se střetává moderní civilizace s životem laponských pastevců, pastevectví ve své původní podobě odlišující se od nového způsobu pastevectví, využívajícího techniku. K tomu zlomek politiky, práv, tolerance, pochopení.

Detektivní nebo spíše kriminální zápletka je drobná. Hlavní roli tu hraje drsná příroda, stáda sobů, psi, lyže nebo skútry a, to především, lidé. Laponci. Norové, Švédové...
Při čtení jsem úplně cítila mrazivý vzduch a ledový vítr, napjaté očekávání prvních slunečních paprsků po dlouhé polární noci, viděla nekonečné sněhové pláně, šero, přecházející v smutnou tmu, i fantastickou polární záři. Podivuhodný příběh. Ani nevím čím a proč na mě zapůsobil. Ale zapůsobil.

kokosek
30.09.2016 3 z 5

Tak nějak nevím jak tuhle knihu popsat. Jako detektivka - slabá. Jako místopis - slabá. Jako společenské drama - slabá.
Ale když to dáte dohromady - slabé.
No nic nějak to asi nebude můj šálek čaje.
Ale pokud se chcete dozvědět něco o téhle části zeměkoule, tak si to přečtěte. A klidně můžete přeskakovat nějaký ten detektivní příběh - stejně je hodně slabý.

Mark
21.09.2016 5 z 5

Velice pěkná kniha.

boxas
29.05.2016 3 z 5

Není to špatné čtení a určitě se kniha líbí spoustě lidí, já jsem z ní však trochu rozpačitá. Je to jako když Pejsek s Kočičkou dělali dort, taky je tam všechno, ale jaksi bez ladu a skladu. Něco mytologie, něco politiky, něco ekologie, něco pedofilie a něco detektivky, takže člověk si nakonec řekne, že kolem Kautokeina to musí být fakt zajímavé, zvlášť takhle kolem slunovratu, a to je tak vše.

fajvka
07.03.2016 5 z 5

Příjemné čtení, "nekrvavá" detektivka se záběrem do historie a seznámení se s Laponskem jako takovým.

Evus
25.02.2016 5 z 5

Jako detektivka super, velmi se mi líbilo netradičně pojaté prostředí případu (a celkem by mě zajímalo, nakolik se informace o Laponsku zakládají na pravdě). Akorát mě nejdřív zarazilo, jaké podmínky ohledně menšin (dokonce původní menšiny) v severských zemích ještě před pár desítkami let panovaly (ale leccos to objasňuje).

gad
15.02.2016 4 z 5

Zajímavé čtení na dlouhé zimní večery (doporučuji s konvicí horkého čaje). Pro mě absolutně neznámé prostředí dalekého severu Skandinávie. Žádní superhrdinové ani superlumpové, žádné akční scény, jakoby všudypřítomný mráz vše a všechny zpomaloval. Doporučuji.

Blue
17.01.2016 4 z 5

Doporučuji všem, kdo si chtějí přečíst trochu starosvětskou detektivku s obyčejnými detektivy z netradičního, ale velmi zajímavého prostředí. Všem, kdo jsou unaveni nesmyslnými spektakulárními vraždami a z prstu vycucanými přehnanými zápletkami, vnitřně rozervanými vyšetřovateli a jinými vymoženostmi soudobé "vlny" detektivek a kriminálek. Příjemné čtení.

mgeisselreiter
10.01.2016 4 z 5

Přestože to nemá spád, nedá se ani říct, že se to nějak vleče. Přes svou relativní délku sice děje moc není, ale nenudí, pořád se něco děje. Román je zajímavý především díky svému prostředí, které je čtenáři poměrně dobře přiblíženo. Konec je trochu useknutý, ale nijak výrazně to nevadí a navíc jsem byl rád, že už to mám přečteno (přece jen, i když bylo poměrně čtivé, se to nečetlo jedním dechem). 75%, 10.1.2016.

witko
21.11.2015 4 z 5

Od knihy jsem nic velkého nečekal, protože již několikrát jsem byl po velké reklamě na některé knihy zklamaný. Detektivka z nezvyklého prostředí se mi celkem líbila.

Ranuncul
05.10.2015 3 z 5

Zaujal mě obal knihy.Když jsem ji začala číst,tak jsem nadávala,že jsem podlehla obálce.Ale nakonec nebyla tak špatná,jen mohla mít tak o sto stránek míň určitě by jí to přidalo na spádu.

Eidalon
28.09.2015 3 z 5

Mé první setkání s panem Trucem ovlivněné reklamou severské detektivky i hodnocením ohledně všech těch cen, co kniha dostala nakonec dopadlo tak napůl.

„Vystál“ jsem si frontu ve své knihovně a pak již jen četl příběh ze země, o které jsem měl jen mlhavé představy z hodin školního zeměpisodějepisu a co se týče historie Laponska, tak té mlhy ještě přibylo.

Hodnocením knihy se ve mne střetávají dva přístupy, hodnotit knihu jako detektivku či jako společenský román o pro středoevropana netradičním prostředí a kultuře a životě lidí v něm. V tomto mne kniha trochu připomíná trilogii pana Maye o nehostinném souostroví Vnějších Hebrid, kde taktéž kriminální zápletka hraje jen podružnou roli. Nicméně Poslední Laponec mne nepřišel ve srovnání s knihami pana Maye zdaleka tak podařeným.

Vcelku jednoduchá krimi zápletka, která se sice rozplete až na závěr knihy, ale je mnohem dříve snadno předvídatelná je ověnčená místopisem a popisem života lidí na dalekém severu, který si jen těžko umíme představit, včetně hluboké sondy do minulosti a dějin Laponska.

Přínosem knihy je pro mne určitě skutečnost, že věci jen tušené a zasunuté hluboko v mysli pomyslného vzdělání se oživily a nutili mne si o Laponsku něco najít a přečíst, abych knihu lépe chápal a lépe se orientoval v místopisu. Taktéž odlišnost života lidí za polárním kruhem mne přišla přínosnou, nesetkávám se ní každý den, a je dobré si takto doplnit některé zkreslené představy. Až po sem byla kniha pro mne přínosnou a zajímavou.

Samotný krimi příběh mne ale přišel vcelku slabý a to včetně „záhad“ kolem laponského bubnu a odkazu, který s sebou nesl. Když se oprostím od motivu, zjišťujeme, že touha po moci, penězích a plné kontrole je všude stejná, ať se jedná o mrazivé Laponsko a nebo žhavé africké pouště.

Za krimi román 2,5 bodu za zajímavý místopis 4,5 tak mne z toho vychází něco lepší průměr tzn. za mne lepší 3 body.

Poslední Laponec není strhující krimi román s nezničitelným hlavním vyšetřovatelem, zde hlavní roli sehrává především kraj a jeho historie, střetávání se původních obyvatel a přistěhovalců k životu v Laponsku a jeho tradicím, motivace k činům těchto lidiček má různé pozadí.

Hlavními hrdiny jsou řadoví představitelé sobí policie, ke které nemáme žádné evropské srovnání a pak samotní původní obyvatelé se svým nenapodobitelným způsobem života, který je dán podmínkami, kde je prožíván . . .

I když to není zdaleka detektivka v severským stylu, jak ji známe, určitě se knihu vyplatí přečíst.

čef
16.08.2015 5 z 5

Nevšední detektivka z kraje severských Indiánů - Laponců a jejich sobů. Vhodné čtení do třicetistupňových veder jaké byly v posledních dnech, alespoň si čtenář lépe uvědomí jaké máme vcelku pěkné počasí a sluneční svit po celý rok. Hlavní je však v této knize samozřejmě něco jiného - jedná se o právu, schopnosti a možnostech původních obyvatelů Laponska žít podle svého. Tlak ostatní civilizace je však velký a tak vznikají problémy zde vcelku zdařile popsané. Dobré čtení z pro nás exotických krajů.

Lenka.Vílka
11.07.2015 5 z 5

Za "severskou literaturu" považuji knihy, které jsou psané autory ze severu (od toho ten název, ne? Nebo jsem zase něco nepochopila?!). Tohle je světová detektivka, která se odehrává na severu. Myslím, že se tam autor musí narodit a strávit celý život (aby byl správně jeblej, jako ostatní autoři), takže to beru půl na půl. Ale přesto to je jablka a hrušky...pořád to je Francie...a moje první francouzská detektivka, ktera se mi v poslední době líbila tak moc, abych ji docetla (když si teď po sobě ctu, klidně bych mohla opsat komentář Marlowa, všechno by sedelo do puntiku :) )...takže ke knize...

Wow...jiné slovo mě nenapada. Knihu zaraduji do toho lepšího, co mi přišlo pod ruku a rozhodně doporučuji dál.

Ifanka
18.06.2015 5 z 5

Pravda, poslouchala jsem jako mluvené slovo... A to ne jako severskou detektivku, ale jako román z Laponska. Spousta etnografických zajímavostí ze života Sámů, ať už minulého nebo současného. Všude sobi ;) Skvělý popis krajiny - fjordy, východy a západy slunce (jak už podotkl marlowe) atd. Příběh mě zaujmul, takže příprava na letní cestu do Karélie hotova :)

marlowe
08.06.2015 5 z 5

Knížce rozhodně neprospívá zařazování do škatulky "severská detektivka". Podobná klasifikace totiž nebezpečně zavání oním pověstným sčítáním (mícháním) hrušek s jablky. Poslední Laponec je zkrátka napsán podle úplně jiného vzorce než krimi-příběhy většiny ostatních "Seveřanů" – a to mu dodává punc originality.

Je to nesporně zajímavé čtení, plné zajímavých vztahů, příběhů a lidí, odehrávající se na zajímavém (a hodně drsném) kousku planety.

A když si čtenář navíc uvědomí, že je u něho napětí vyvoláváno docela jinými mechanismy, než na jaké je zvyklý u klasických detektivek, musí si chtě nechtě přiznat, že román je opravdu svým způsobem výjimečný.

A ani bych se nepozastavoval nad honosným titulem "Nejlepší francouzská detektivka roku 2013" – moje nepříliš dobrá zkušenost s novodobou francouzskou krimi naopak naznačuje, že se opravdu může jednat o ojedinělý počin "francouzského literárního roku".

Asi bych našel pár věcí, které by šly udělat lépe (např. padouchy vylíčit méně "padouchovitě), ale román mě jako celek zaujal natolik, že jsem se rozhodl hvězdičkami neskrblit.

90%

michimuller
03.06.2015 3 z 5

Jako nejlepší francouzská detektivka roku 2013 to je docela průser... Co se mi na ní nejvíce líbilo byl pouze perfektní obal, ten se někomu opravdu povedl. Zima, sníh, zaváté pláně, soby, které místní frajer kastruje zubama, láska k tradicím a životu na severu, prostě prostředí knihy ozářené polární září stálo také za přečtení. Zápletka už tak dobrá nebyla, nebo alespoň já jsem si hodně brzo spojila kudy se ubírá děj a kdo za to může...To mě na detektivkách mrzí, když mě autor "nepřekvapí".

Vilas1979
28.04.2015 4 z 5

Četl jsem během vánočních svátků a jo, na mne to docela fungovalo. Taková trošku netypická detektivka odehrávající se v pro mne sympatickém prostředí Laponska: sobi, sníh a led, venku mínus 20 stupňů a jeden tajemný bubínek. Proč ne... oceňoval jsem časové údaje o východu a západu slunce, které mi pomáhali uvědomit si, při jakém světle nebo spíš pološeru až tmě se celá kniha odehrává...

Bezantina
18.03.2015

Nevím za co tato kniha získala ocenění "nejlepší francouzská detektivka roku 2013". Nejspíše za to, že my civilizovaní čtenáři v teple svých postelí, peřin a radiátorů jsme tak nějak fascinováni neskutečnou zimou severu a tak odlišnou tradiční kulturou Laponského národa popisovaných v ději, že přehlédneme poněkud nudný a kostrbatý děj. Opravdu jako detektivka nicmoc, knihu jsem dočetla jen proto, že mě zajímala kultura Sámů a taky jsem chtěla vědět, co vlastně bylo tajemstvím těch malůvek na tom kouzelném bubínku.. Nejsympatičtější postavou děje byl Aslak, jak už zmínil uživatel "tlllk".

tomvall
04.03.2015 1 z 5

A já se tak těšil. Ve srovnání s jinými severskými detektivkami slabý podprůměr. Celá zápletka je notně kostrbatá a postavy v knize se chovají idiotsky, neříkají ty pravé věty v pravou chvíli, jak je čtenář zvyklý od jiných autorů a prostě člověka rozčilují. Autor zjevně velmi toužil napsat pravou severskou detektivku, ale bylo to nad jeho schopnosti. S příběhem si naprosto nevěděl rady, rozeběhl ho do různých dějových linek, z nichž spousta s dějem nesouvisí a ani není nijak rozumně zakončena. Celý děj skáče zmateně a překotně ke konci a čtenář jen kroutí hlavou.
Raději se nechám Nesbem tahat za nos od jedné kapitoly k druhé, než toto.
Hvězdičku dávám jen za moje oblíbené Laponsko.

detektivní a krimi romány krimi Laponsko technothrillery

Olivier Truc
francouzská, 1964