Poslední Laponec

Poslední Laponec https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/218889/mid_posledni-laponec-bag-218889.jpg 4 276 89

Nejlepší francouzská detektivka roku 2013, dekorovaná i dalšími 15 žánrovými cenami. Zima je v Laponsku studená a tvrdá. Vesnice Kautokeino se chystá na představení starého šamanského bubnu, darovaného jedním francouzským vědcem. Velkou událost zmaří krádež. V minulosti bylo zničeno mnoho takových bubnů v boji proti pohanství. Nebo to provedli laponští separatisté, aby se o nich mluvilo? Případ se dál zamotává smrtí pasáka sobů. Policejní vyšetřovatelé Klemet Nango a Nina Nansenová jsou přesvědčeni, že krádež a smrt spolu souvisejí. Co se stalo během dávné francouzské expedice do těchto končin? Proč tehdy vědci dostali šamanský buben a co tím dárce naznačoval? Napoví to tradiční píseň joik? Co do vsi přinese francouzský geolog? Uprostřed nádherné přírodní scenérie a silných postav odhalujeme jak limity moderního života, tak i tradice lidí bojujících za kulturní přežití. Vynikající thriller napsaný přímočarým a živým stylem, navíc autorem, který dobře zná problematiku území, jež popisuje.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Romány

Vydáno: , Panteon

Le dernier Lapon , 2012

Marplet
25.11.2020 3 z 5

Líbila se mi. Bylo to zajímavé z hlediska prostředí, jinak průměrná detektivka, která se dobře četla.

IHT
29.05.2020 5 z 5

Prijemne prekvapeni, nic zasadniho jsem necekal, ale dostal jsem hezky verohodny pribeh z exotickeho prostredi - uzil jsem si to!

m_martina
24.05.2020 5 z 5

Knihu jsem četla už před nějakou dobou, ale byla jsem s ní spokojená. Dobře se četla a byla napínavá.

Janadvorackova
13.05.2020 2 z 5

Krásné prostředí ledu a polární záře, tmy a jen občasné přítomnosti slunce. Mrazu, kulturních rozdílů, příbytků v tundře...
Ve hře je vyšetřování vraždy lovce na pozadí události, která se odehrála před staletími. Někteří hrdinové příběhu mají pestrou minulost, vyšetřovatelé tápou a ani nejsou moc nesympatičtí.
No ale vše mi přišlo strašně utahané a celkově vlastně spokojena nejsem.
Audio kniha je ovšem zpracována dobře.

faraonka
30.04.2020 5 z 5

Krásný příběh už se těším na další Vlčí úžina.

Abia
08.03.2020 4 z 5

Pro mě objev. Krásné prostředí, dozvěděla jsem se spoustu nových informací. I hlavní postavy mě bavily. O Sámech jsem nevěděla nic, tak jsem se dovzdělala. :-D Překvapující, jak dokáží lidé žít v tak drsné krajině a jak je to všude s menšinami stejné.

jarda155
19.01.2020 4 z 5

Jako detektivka to není nic propracovaného,ale jako dobrodružný příběh s detektivní zápletkou je to dobré.Zachraňuje to prostředí ve kterém se děj odehrává a člověka to při čtení hodí úplně někam jinam od normálu.

ell_loo
29.09.2019 3 z 5

Knihu jsem si kupovala z důvodu, že jsem zjistila, že druhý díl je ze série. Bavit mě začala až od někdy půlky s tím, že tu první půlku jsem četla s vidinou Aslakovi části..

Jaruš7
19.04.2019 4 z 5

Z džungle, horka a ze siesty rovnou do ledového podnebí Laponska.
Příběh v mrazivém prostředí s mrazivým motivem, i v tak nehostinném kraji je o co se rvát, spekulanti o zisky z těžby, domorodci spolu a mezi sebou o nové možnosti k lehčímu žití anebo o zachování tradic bez újmy na přírodě. Snahy jsou v konfliktu a zločin může mít více důvodů.
Pomsta byla svým způsobem dokonalá.
Audiokniha

DavidKeller
06.04.2019 3 z 5

Nevim , co si o této knize pomyslet. Kniha zaujala obálkou, i to že dobře popisuje život Sámu, a drsne mrazive Laponsko ..to ale vše..místama mě ani čist nebavilo..pachatel je zřejmý už od pulky knihy..konec nepochopen...je asi i dalši dil..mam ho doma ale s menši pauzou se k němu snad i vratim..

astra3
06.03.2019 5 z 5

Napínavé, čtivé se spoustou zajímavých informací o Sámech. A taky trochu o komunální politice - to je všude stejné. Mohu jen doporučit.

lubospanda
12.02.2019 1 z 5

Bohužel ne. Nezaujalo mě prostředí, nebavily mě postavy, vyšetřování se táhlo jak fondu. Do konce jsem se dohrabal s velkou námahou a odhalení pachatele mi bylo vlastně úplně jedno. Moc nechápu, co se na tom Francouzům v roce 2013 tak líbilo.

katerina5544
08.02.2019 5 z 5

Kniha se mi moc libila. Zivot Laponcu byl zajimavy, dozvedela jsem se spoustu novych informaci o Laponsku. Pribeh byl ctivy, nenudila jsem se ani jednou. Konec me prekvapil. Uz mam objednany druhy dil :-)

polednice1705
02.02.2019 5 z 5

Moc pěkně namluvená kniha, žádná detektivní pecka, ale popisy severního prostředí Skandinávie, kultury Laponců, chovu sobů a pekelné zimy mě zaujala.

Kat.Ru
10.08.2018 2 z 5

Asi první kniha, kterou jsem nedočetla do konce...Pro mě nuda a nedokázala jsem se pořádně začíst.

jprst
28.05.2018 5 z 5

Příběhů z této oblasti není až tak moc, proto byl můj výběr poměrně snadný a rozhodně jsem neudělal chybu. A od tohoto autora si dám i nějaký další příběh.

Schamila
28.05.2018 5 z 5

Mně se tato kniha četla moc fajn, poutavý příběh, krásné poznávání krajiny, kam se nikdy nedostanu, a něco zajímavého jsem se dočetla o Laponcích a jejich kultuře. A to vše podkresleno napětím. Ještě že nedám na recenze ostatních a čtu knihu proto, že mě zaujala a mohu dodat, že jsem nevynechala ani písmenko. Já doporučuji.....

Evina74
02.05.2018 4 z 5

Pěkně namluvená audiokniha, akorát z děje mi bylo občas zima.

soukroma
16.02.2018 4 z 5

Zajímavý příběh z velice odlehlého a pro nás více méně neznámého místa, které - byť v Evropě - si žije částečně po staru, v každém případě po svém. Autor nám pomohl porozumět jak Laponsku a Laponcům minulosti a současnosti, tak tamnímu životu (polární záři, počasí, polární noci - pěkně ukazuje, jak se den prodlužuje - a stíny se vrací - minutu po minutě po lednovém slunovratu; sobi, vidda, sněžné skútry, sobí policie; joiky, bubny, stany). Bonusem je rozhodně fakt, že místo přibližuje autor, který se tam nenarodil a do Švédska přestěhoval z pracovních důvodů z velice odlišné Francie.
Detektivní příběh není tak napínavý, aby se nedala kniha odložit, ale to je jen dobře, aby se informace "kolem" mohly strávit (případně dohledat další jinde) - přesto by kniha nemusela mít nutně přes 450 stran.
Suma sumarum: 85%

kn23
22.01.2018

Neradil by som ju uplne medzi severske detektivky typu Nesbo,kepler atd ale u mna jedna z naj knih ake som cital.krasne opisy Laponska,jeho kultury zvykov, az som zacal snivat ze raz by som sa tam chcel pozriet.

detektivní a krimi romány krimi Laponsko technothrillery

Olivier Truc
francouzská, 1964