Klášterní madrigal

Klášterní madrigal https://www.databazeknih.cz/img/books/63_/63038/bmid_klasterni-madrigal-fAo-63038.jpg 4 199 56

Kdesi pod horami u hranic Českého království se nachází Klášter s panstvím, Bohem i generální kapitulou v Selbru opuštěným. Spravují ho líní řeholníci a obývají hříšní poddaní. Čas tu plyne klidně a bez ambicí, když do skriptoria Kláštera dorazí královská listina, podle níž se jedna z vesnic povyšuje na město. Nastane ovšem problém - která vesnice by to vlastně měla být? Poddaní začínají intrikovat, aby se této povinnosti vyhnuli. Ale to jim nebrání, aby dál nežili svůj život, jehož středem je především zábava v šenku a milostné schůzky pod ostřížím dohledem všímavých sousedek. Když už se situace stane neúnosnou, začne jednat královská kancelář i řeholníci, přinuceni okolnostmi.... celý text

Macek58
22.11.2014 5 z 5

Jako každá kniha od Vondrušky, výborný čtení.

Lenka4
12.07.2014 3 z 5

Místo očekávané detektivky jsem s překvapením zjistila, že čtu celkem pěknou satiru na současnost, ovšem úhledně zabalenou do historického hávu. Toto vybočení do jiného žánru lze jen uvítat. Čtenář uvyklý na stavbu příběhu "zločin - vyšetřování - potrestání viníka" se musí přeladit a zbystřit pozornost. Autor si vyhrál s názvy míst i jmény osob. Snad jen toho mlází a piva bylo až příliš.

gimli35
22.05.2014 5 z 5

Dobrá kniha. Ale hlavně mne zaujalo, že i když se ve vesnicích vlastně nic neděje, pan Vondruška dokáže u knihy udržet pozornost.

hanapek
21.01.2014 3 z 5

Snad nejslabší Vondruška, kterého jsem četla

cori
04.01.2014 3 z 5

Chceš do držky?
Těšila jsem se na zábavné čtení, ale tato satira na evropskou unii a Brusel=Selbr, mě moc neoslovila. Od okamžiku, kdy jsem si přečetla, že místní drbny založily iniciativu Greenpryč a vysekaly v okolí vesnice veškeré mlází, aby se tam nemohly uchylovat milenecké páry, mě veškeré nadšení opustilo. Korunu tomu dosadila iniciativa Za šťastné mlází! Vzhledem k tomu, že obyvatelé klášterního panství byli označeni za nejlínější a nejtupější v celém království, a přitom dokázali z dotací poskytovaných královskou komorou a Selbrem získat a zpronevěřit obrovské sumy peněz, nedokážu si představit, co by dokázali ti nejschopnější a nejchytřejší.
Příručka pro rychtáře praví, že na panství Řádu nemá nikdo právo trestat poddané, pokud se chovají v duchu křesťanství, jen proto, že jsou bezvýznamní, chudí, zaostalí, nevzdělaní či v něčem jiní. A že je nelze trestat ani proto, že hájí své zájmy, jestliže nejsou v rozporu s boží pravdou a zájmy jejich vrchnosti.

Roman04
27.12.2013 4 z 5

Skvělé, skvělé, skvělé. Obléci současnost do hávu minulosti není jednoduchý úkol. Ale zde se podařilo.

Tiama
23.12.2013 3 z 5

Pivo, sex, pletichy - jak pravdivé...

Zdenda20
15.10.2013 4 z 5

Kniha je humorně napsaná od pana Vondrušky trochu jinak, než bych očekával. Ale je i zde patrné, že nejvíc nápadů mají chlapi u piva . Muž je hlava rodiny a žena je krkem , kterým hlavu otáčí. Inspirace i pro dnešní dny. Dle komentářů, asi každý nepochopil myšlenku, jak se naši lidi chovají , když se mají dobře. I když je kniha jiná než ostatní, přesto se mi líbila.

Blanchi
01.09.2013

Kronika města Kocourkova v novém vydání.

Blanchi
01.09.2013

Snad nejslabší dílo, co jsem od V.Vondrušky četla. Je tam směsice všeho možného a skrzté odkazy na politickou situaci posledních let....škoda, k tomuhle snížit.

tenax
17.08.2013 5 z 5

Kouzelný humorný příběh z blíže neurčeného historického období, obsahující ale spoustu narážek a parodií na současnost. Trochu to připomíná Zvonokosy. Tento styl jsem u Vondrušky nečekal, překvapil mě, ale příjemně. Bavil jsem se tak, že jsem se musel smát i nahlas (není to čtení do tramvaje).

dulinka
01.02.2013 3 z 5

no, moc mě to nebavilo, nebyla to vondruškova detektivka, na kterou jsem zvyklá....jo a asi v půlce knihy mi došlo, co za město je Selbr:-)

Alma-Nacida
26.11.2012 5 z 5

Poněkud Pretchettovská kniha pro Vondrušku zcela netypická, ale velmi zdařilá, vtipná a satyrická. Doporučuji, zvláště pokud máte co do činění s úřady, byrokracií vůbec a s nařízeními a dotacemi Evropské unie, pobavíte se.

zahradník
20.10.2012

Stačilo mi pár kapitol. Od tohoto autora jsem znal historické romány a detektivky. Kniha KLÁŠTERNÍ MADRIGAL není nijak označená, případný zájemce nepozná o jaký žánr se jedná. Snad kombinace fantasy a humoru? Ale ta lokace? Bohem zapomenutý kout Českého království. Nenechte se tím splést, nejedná se o historický román. Zatím nemám v úmyslu v četbě pokračovat.

Fuchsie
08.08.2012

I když mám pana Vondrušku ráda, zatím jsem se do této knihy nějak nezačetla.

vitavita
14.03.2012 5 z 5

Celá rodina jsme se u tohoto románu srdečně nasmáli.