Klášterní madrigal

Klášterní madrigal https://www.databazeknih.cz/img/books/63_/63038/bmid_klasterni-madrigal-fAo-63038.jpg 4 199 56

Kdesi pod horami u hranic Českého království se nachází Klášter s panstvím, Bohem i generální kapitulou v Selbru opuštěným. Spravují ho líní řeholníci a obývají hříšní poddaní. Čas tu plyne klidně a bez ambicí, když do skriptoria Kláštera dorazí královská listina, podle níž se jedna z vesnic povyšuje na město. Nastane ovšem problém - která vesnice by to vlastně měla být? Poddaní začínají intrikovat, aby se této povinnosti vyhnuli. Ale to jim nebrání, aby dál nežili svůj život, jehož středem je především zábava v šenku a milostné schůzky pod ostřížím dohledem všímavých sousedek. Když už se situace stane neúnosnou, začne jednat královská kancelář i řeholníci, přinuceni okolnostmi.... celý text

JanaSafrankova
18.01.2019 4 z 5

Na relax a pohodu, velmi prijemna a vtipna pauza v narocnejsim cteni.

Barza
02.10.2018 5 z 5

Mam rady historicke pribehy Mistra Vondrusky. Tato kniha ponekud vybocuje z rady, ale zase je az neskutecne aktualni. Jak nekdo nize pise, narizeni z Sel-BruSel-Bru, jsou kolikrat vice nez absurdni a zhola zbytecna. Ale zase tamni urednici mohou vykazovat nejakou cinnost a svou potrebnost. Kdo pochopi satiru, tmu se kniha bude libit.

čef
01.02.2018 4 z 5

Absurdní frašky psané tónem Analfabetky, Staříka nebo Aristokratky jsem se u tohoto autora určitě nenadál. Ne, že bych se u této paralely a satiry na současnou přebujelou dotační a jinou administrativou nebavil, komické scény s královskými a církevními úředníky a dominantními ženami jsou psány opravdu zábavně, ale čekal jsem cosi více seriozního, což mne samozřejmě neomlouvá. Doufám, že se autor také při psaní této knihy dostatečně pobavil a odreagoval a bude se nadále věnovat více v konkretních dějinách českého království ukotveným příběhům, kde ho alespoň já, suchar, čtu raději.

vladislav6610
11.01.2018 4 z 5

Dle nařízení Selbru, kdo si knihu nepřečte, dostane přes držku. Zajímavá satira a odbočení od klasických Vondruškových románů. Ale těším se na ta klasičtější čtení, proto jen 4*.

Isew
31.12.2017 3 z 5

Klášternímu madrigalu by slušil podtitul Chceš přes držku? Pokud se mi někdy v budoucnu knížka vybaví, tak spíš pod tím podtiluem. Je vážně chytlavý. Včera mi manžel něco řekl (v dobrém) a já mu bez rozmýšlení odpověděla chceš přes držku drahý manželi? Ten jeho pohled stál za to. Nevadilo mi, že to není kriminálka. Moc se mi líbilo, že pod nařízení Selbru (které nikdo z poddaných nikdy neviděl) se dalo schovat cokoli. Třeba to někdy využiji. Třeba podle nařízení Selbru je o všední dny zakázáno žehlit. Nebo. Podle nařízení Selbru je zakázáno žehlit o víkendech. To bude sladký život a celá rodina bude chodit zmuchlaná. Ale co dělat. Je to podle nařízení Selbru.

Fillipa
23.10.2017

Proč mám místo relaxace poslouchat popis reality zahalené do středověku? Vypínám.

Finn123
04.09.2017 5 z 5

Trochu odlišná kniha, než jsme od pana Vondrušky zvyklí. ale trefa do černého, takhle to přesně funguje.
Příjemný je i laskavý pohled na všechny ty hříšné lidičky, co se pinoží na tom božím světě. Kniha tím získává určitou lehkost a uměřený humor, takže se dobře čte.
Klidně by se mohla jmenovat "Chceš do držky?"
Hodnotím kladně.

zdepka
11.07.2017 5 z 5

Hodně jsem se při čtení pobavil. Přesně tak to u nás v Sel-BruSel-Bru funguje.

Karborund
31.05.2017 2 z 5

Každý velký spisovatel /a to pan Vondruška je/ má právo na nějaký ten omyl či brak.Doufám, že tímto dílem si svoji slabou chvilku vybral.

her.da
30.09.2016 2 z 5

Pane Vondruško! Co jste mi to provedl?

helenkan
20.08.2016 5 z 5

Tomu kdo se chce pobavit a zasmát klidně doporučuju přečíst.Povedená satira na politiku,která se prakticky vůbec nemění.Vždy se to vymyslí tak, aby se plnily kapsy těm nahoře a chudák ostrouhal.

knihomolik1
09.06.2016 5 z 5

Opravdu povedená satira! Po této knize jsem sáhla víceméně v rychlosti v knihovně, když jsem neměla čas na pečlivější výběr. Mnoho jsem od ní nečekala. Ale po přečtení musím říci, že jsem se u ní opravdu bavila. Což dokládá i fakt, že jsem knihu přečetla během dvou dnů.

aknel.77
27.05.2016 2 z 5

Omlouvám se, ale tohle bude snad jediná kniha, kterou od pana Vondrušky nedočtu.... Těšila jsem se na menší historický román, ale už nechci do držky.... :-D Jinak k jiným knihám velká chvála autorovi.... Jeho Epopeje jsou luxusní.....

Mona.Lisa
31.01.2016 5 z 5

Miluju alegorii a miluju komedii, a proto opomíjím některé nedostatky a dávám 5*. Celkově velmi povedené.

orinka3
16.01.2016 3 z 5

Taková kulišárna! Než jsem přišla na to, co vlastně čtu, musela jsem se párkrát vrátit a ujistit se, že jde to čirou fikci a politickou satiru. Doznávám, že jsem se ze začátku upřímně smála a bavila. Jenomže...posléze to přece jenom trochu unaví. Je to jako se sci-fi: děsně rychle stárne a když se nečte v pravý čas, už to pak není ono. U pana Vondrušky si cením jeho historických detektivek případně několikadílných románů z minulosti. Tady si myslím, že si potřeboval odpočinout a udělat si legraci ze současníků. Můžu doporučit jako lehounké čtení pro rozptýlení.

TeaPeter
25.09.2015 2 z 5

Pan Vondruška se tady pustil skoro na pole investigativní žurnalistiky a převyprávěl části našeho polistopadového vývoje v historických kulisách. Je tam všechno: podivné projekty, dotace, pletichy, podivné cesty výkonné moci atd. atd. Svým způsobem mi to připomnělo jinou autorovu knihu - Ještě že nejsem kat, která pro změnu řešila komunální politiku. Celkově mi ale kniha moc nesedla - už jsem od pana Vondrušky četl mnohem lepší knihy.

Medlyn
08.09.2015

Trochu jiná kniha od Vl. Vonrušky. Očekávám výkonného Otu ze Zástřizlí a místo nakadeřených vlasů podle poslední německé módy, se tu velmi často opakuje Chceš do držky? Je to tu již zmíněno, není to četba do tramvaje. ****

michaela2173
09.03.2015 5 z 5

První kniha od Vondrušky, ke které jsem se dostala na doporučení své letité knihovnice. Během čtení mne napadla jediná výstižná definice: historická satira popisující současnou politickou situaci. Kniha pobavila, pokud si jeden ovšem uvědomí, co přesně popisuje, je z toho občas pěkně smutno.

Shardlake
20.01.2015 2 z 5

Děj této knihy mě velmi zklamal. Je to pro mne zatím nejslabší kniha od p. Vondrušky, kterou jsem od něj četla.

Lidé z fiktivního panství se spolu s místními řeholníky jistého Řádu dohadují, jak "vytřískat" co nejvíce peněz ze Selbru, kterým by se dalo pochopit sídlo dnešní Evropské unie, Brusel, a to pokud možno bez práce. Také je zde popsáno, kolik zbytečných "nesmyslných nařízení" tento Selbr vydává a co jsou lidé pro to ve své "naivitě" schopni udělat, aby za splnění podmínek města Selbr získali peníze.

cérka
25.12.2014 5 z 5

Trochu jiná kniha, než jsem si myslela při jejím půjčování :-)