Klášterní madrigal

Kdesi pod horami u hranic Českého království se nachází Klášter s panstvím, Bohem i generální kapitulou v Selbru opuštěným. Spravují ho líní řeholníci a obývají hříšní poddaní. Čas tu plyne klidně a bez ambicí, když do skriptoria Kláštera dorazí královská listina, podle níž se jedna z vesnic povyšuje na město. Nastane ovšem problém - která vesnice by to vlastně měla být? Poddaní začínají intrikovat, aby se této povinnosti vyhnuli. Ale to jim nebrání, aby dál nežili svůj život, jehož středem je především zábava v šenku a milostné schůzky pod ostřížím dohledem všímavých sousedek. Když už se situace stane neúnosnou, začne jednat královská kancelář i řeholníci, přinuceni okolnostmi....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/348466/klasterni-madrigal-tow-348466.png 3.8148
Romány, Literatura česká
Vydáno, MOBA (Moravská bastei)

Kniha Klášterní madrigal

ondrula
05.08.2020

Z vlastní zkušenosti vím, že pan Vondruška má smysl pro humor a je to ostatně patrné i v jeho knížkách. Přesto mi taková bláznivá taškařice od něj nesedí. Je to dílo z kategorie "legrace za každou cenu" a takové dílo obvykle přestává být vtipné a začíná být trapné. Například hláška "Chceš do držky?" se objevuje v průměru asi tak čtyřikrát na každé straně a tomu se člověk už nemůže smát.

Další věc, která mi vadí, je, že autor do svých knih pod tlakem neustále cpe sex. Dívky neustále s někým lehají anebo se aspoň vyptávají náhodných kolemjdoucích, jestli je nechtějí pomilovat. Muži všech věkových kategorií jsou zpravidla postiženi podobnou umanutostí. Není to žádná pornografie a ani to není vulgární, vlastně je to takové rozpustile roztomilé, ale je toho příliš.

dva.v.1
13.03.2020

vřele doporučuju jako báječnou knížku pro odreagování...
jen mi tam chybělo upozornění že podobnost s ...s realitou je opravdu jen čistě náhodná

IHT
10.10.2019

Takova zabavna lehounka blbinka pro odreagovani. Poslouchal jsem u monotonni prace a bavilo me to. Prirovnani ke Zvonokosum ci Kocourkovu je trefne, alegorie soucasnych problemu nekdy prilis nasilna, ale u frasky dobre stravitelna :) Vicekrat cist urcite nebudu, ale pamatovat si to zrejme budu ;)

mats379
18.09.2019

Trochu atypické dílo pana Vondrušky, už jsem od něj četla něco v podobném duchu, ale zasazené do modernější doby. Asi má potřebu čas od času se vyjádřit k současnému politickému životu v Čechách i v Evropské unii. Celkem vtipné dílo, někde to sice trošičku připomíná Zvonokosy, ale proč ne... Vtipných knih je v současné době jak šafránu, takže já to vítám, protože kniha, ve které není ani trochu vtipu, v mých očích nikdy nemůže být dobrá!!!

tataboi
08.09.2019

Knihu jsem četl již před osmi lety a už tenkrát mě líbila. Pan Vondruška vykročil ze svého obvyklého okruhu témat. Myslím že touto satirou se snažil vyrovnat, s dnešním marastem naší společnosti a našeho života.
Kromě toho, jsem se při čtení skvěle bavil. Děkuji....

Dada077
27.05.2019

Po prvých kapitolách a prvých očakávaniach ďalšieho historického kúska som musela skonštatovať, že väčšiu haluz od Vondrušku som nečítala (v tomto prípade nepočula, lebo ako audioknihu mi ju do ucha čítal pán Hyhlík). Ale vytrvala som a veru nebanujem. To čo sa zdalo ako spisovateľov úlet (každý naň máme občas právo), sa vykryštalizovalo ako nápaditá a humorná reflexia súčasnosti, odetá v historickom kabátiku. Polorozprávka o piatich obciach, patriacich pod jeden kláštor, je úplným zrkadlom dnešného zmýšľania ľudí a diania okolo nich.
Večne pripitý prior Pistorius, mních Celelárius, variaci pivo, pisár Kosmas, čo potajme listuje v hanbatej knihe... dedinské hnutie Grínpryč, čiže húf „bohabojných“ ženských, čo dali skosiť „mlází“, aby sa dievky a ženy nemali kde pelešiť s chlapmi. Hnutie Všímavé susedky, ktoré videli a bonzovali všetko... Až po prijatú výzvu, založiť mesto, čo sa následne všetkým vypomstilo, pretože ak uposlúchli jedno nariadenie, prišlo ich ďalších desať, jedno nezmyselnejšie, ako druhé. (vážne to pripomína úniu). Následne prichádzajúce komisie „podkomořích“, ktorí kontrolovali plnenie nariadení. Popri tom stále nejaká baba uháňala chlapa, alebo chlap ženskú, čo evokuje jednu zo zákonitostí, že v živote ide len o sex a prachy  Bolo tam všetko, aj lenivý cigán Koloman, aj sado – maso, aj dedinské divadlo, aj krčma U Nudle  Vetu „Chceš do držky?“ som začala používať tuším aj ja 
Je to úplne iný Vondruška, ale nevyhnem sa takému ani v budúcnosti.

Solitér
31.03.2019

Právě jsem dočetl, a jak dříve poznamenal kolega diskutér tenax- opravdu toto dílo připomíná Zvonokosy. Hlavně vykreslením postav- zejména Eulálie Čubíková, stará panna, se převtělila ve vdovu Bíglovou.
Pro ukrácení dlouhé chvíle dobré, ale raději dám přednost dílům pro pana Vondrušku charakteristickým- historickým epopejím či historickým detektivkám.

Mes
21.03.2019

Knihu vlastním v podobě audioknihy a musím říct, že díky hlasu pana Hyhlíka (což je dvorní "namlouvač" Vondruškových audioknih) se jedná o zcela odpočinkovou knihu. Chápající čtenář-posluchač v ní najde až do očí-uší bijící paralelu s dnešním světem, potažmo evropským uspořádáním. Volný jazyk, který knihu doprovází je sice netypický, ale nevulgární a zní přirozeně. Děj zasazený do historie, by mohl být po malinkatých úpravách klidně i současný (což si myslím, že o to Vondruškovi šlo...) jako uvědomění si současné reality života. Rozhodně kniha je více jak dobrá a Vondruškův styl je patrný. Rozhodně doporučuji přečíst-poslechnout. Palec nahoru.