Vianočná koleda

Vianočná koleda https://www.databazeknih.cz/img/books/70_/70254/bmid_vianocna-koleda-f2T-70254.jpg 5 1985 438

Táto skrátená verzia presláveného Dickensovho románu rozpráva príbeh o lakomom, sebeckom pánovi Scroogeovi a o premene jeho zatvrdnutého srdca. V celom príbehu je prítomný duch Vianoc s hodnotami, ktoré reprezentujú: láska k blížnemu, porozumenie, spolupatričnosť, obetavosť a pomoc druhým. Knihu dopĺňajú nádherné ilustrácie, fotografie, maľby a stovky faktov o vianočných zvykoch a ideáloch v minulosti i súčasnosti.... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , Perfekt

A Christmas Carol , 1843

PosPol
27.11.2022 5 z 5

Sotva jsem ta slova zřela, myslí projela mi něha.
Něha, jíž vánoční čas prýští a jež všechny dobré duše sblíží.
Příběh je to věru slavný, jak Ebenezer prozře v čas,
kdy potká jedné noci duchy Vánoc,
jež provedou ho cestou skrz mráz

Ten, co minulé Vánoce nabízí mu,
i ten, co přítomnost ukáže mu,
no však i ten poslední zjeví se,
aby ukázal budoucnost ohavnou velice.

Jak ten příběh skončí, víte? Že by láskou, odpuštěním a smírem?
Nebo snad Vydřiducha vezme ďas, neb nestihl svoji duši napravit včas?
To zvíte čtenáři během chvilky, než vánočka vykyne či vyhasnou dýmky.
Dejte si pozor i na vaší duši, nechť štědrost a ochota zvítězí nad snahou ničit.

Takhle kniha ve mě probudila dokonce i mrtvé básnické střevo :D . Úžasná, emotivní, plná poselství. Každý by si ji měl přečíst, aby pocítil vděk za to co má, by si uvědomil to štěstí a radost, které je všude kolem nás. Kromě toho, ta květnatá mluva, stará a nepoužívaná slova, kapka sarkasmu a nádech temna, to je to, co musíte do Vánoc stihnout přečíst!

sgjoli
27.11.2022 5 z 5

Vánoce se pomalu, ale nezadržitelně blíží a já jsem se konečně dostala k tomuto slavnému příběhu. A nechápu, proč mi to trvalo tak hrozně dlouho, protože Vánoční koleda je vlastně dost milé vyprávění o podstatě Vánoc. O tom, že dávat znamená daleko víc než brát a skrblit. Jak povznášející na duchu může být pomáhat svému okolí, být hodný, neubližovat a radovat se, i když člověk nemá na růžích ustláno. A přitom jsem neměla dojem, že by ta snaha o pozitivnost a radostnost byla tlačená na sílu a působila falešně. Vůbec ne. Celkově mi to přišlo jako takové hezké pohlazení a vlastně mne to naladilo na vánoční notu.
Líbilo se mi, že to v sobě obsahuje i temnější (a možná i trošku strašidelně naladěnou) stránku - že to není jen typická cukrová vata, kterou můžeme vidět v některých současných příbězích s vánoční tématikou.
Knihu jsem poslouchala v audio verzi, příběh namluvil Lukáš Hlavica, jehož přednes byl velmi příjemný a jeho hlas, který se mi moc dobře poslouchal, se k tomu dost hodil. I po zvukové a hudební stránce to bylo dobře provedené.
Nakonec hodnotím 5 hvězdami, byť možná trochu slabšími. Něco mi na tomto příběhu lehce chybělo, abych z toho byla na 100 % "odrovnaná" (lepší slovo mne teď nenapadá), ale asi to neumím úplně pojmenovat, co přesně by to mělo být. Možná že to jen bylo příliš velké očekávání, které jsem si vybudovala na základě obecné oblíbenosti tohoto příběhu. A možná ta očekávání něčeho velkolepého byla příliš nafouknutá a já tak nedostala úplně to, co jsem čekala. Asi...
Ale doporučit tuto knihu rozhodně mohu a určitě se k tomu budu o Vánocích pravidelně vracet.

žlučníkář
30.10.2022 4 z 5

Bez prskavek tvrdil Slávek, na štědrý den nelze být a pak pan Skruž s minimaxem zavlažoval byt.
Je to asi nejstravitelnější a nejvíc Adidas oddychovka z brka Karla Dikense. Vsadil bych se, že skrblík skruž, kterej nevyhodí ani pětník zbytečně, musel se v předvečer vánoc sjet nějakým levným pančovaným likérem a možná i černým svědomím. Jak jinak si vysvětlit, že by se čistý hlavě zdály podobný hrůzy jako výhružky peklem a duchama? Ať to bylo jakkoli, já se přikláním k tomu, že to něco vyvolalo a svědomí v tom samo nebylo.

Tak jako tak je to pohádka a není od Grimmů, takže tam nikoho nerozsekaj, neokradou, ba ani tam nikdo neumře na úplavici, nebo s ropuchou na ksichtě. Jediný co je tam ke škodě je, že se Skruž začne chovat normálně a přátelsky, což může způsobit, že všichni budou mít za starýho blázna.

Chceš relaxovat, moc nepřemejšlet? Číst oddychovku? A rychlovku? Tak na co čekáš?

8130
24.10.2022 5 z 5

tenhle příběj učinil pana Dickense nesmrtelným....

Olous1
01.09.2022 5 z 5

Krásný vánoční příběh, pohlazení po duši. Na konci léta jsem se nechala inspirovat kouzlem Vánoc. Moc hezké počteníčko a krásné ilustrace.100%. Tato kniha nám ukazuje, že peníze nejsou všechno.

Makaja
22.05.2022 5 z 5

Každým rokem se mi líbí víc a víc.... jako malá jsem se ale trochu bála. Dnes už k našim Vánocům neodmyslitelně patří.

Pítrs85
28.04.2022 5 z 5

Co dodat k tomuto zásadnímu dílu světové literatury? Pokud máte problém s nedostatkem vánoční atmosféry, uvařte si nějaký dobrý čaj (nebo kafe), pusťte si (nejlépe na gramofonu) nějakou pohodovou oblíbenou hudbu a hlavně vezměte do ruky Vánoční koledu Charlese Dickense. Pokud si ani potom nevzpomenete na svoje nejkrásnější Vánoce, když jste byli malé děti, duchové minulých, současných a budoucích Vánoc už vám přešlapují přede dveřmi ;-)

Jara.v
04.03.2022 5 z 5

Krásný a doslova duchaplný příběh, který musí oslovit opravdu každého. Kniha má navíc nádherné ilustrace. Jsem ráda, že ji mám v knihovně a konečně jsem ji přečetla. Všem vřele doporučuji.

ivana7717
15.02.2022 5 z 5

Krásna kniha, som rada, že som sa k nej dostala. Našla som ju u dcéry v poličke medzi vianočnými knihami. Áno, my dospelí častokrát zabúdame, aké to bolo, keď sme boli deťmi. Ako sme sa dokázali tešiť aj z tých najmenších radostí, nechýbal nám úsmev na tvári.Tento krásny príbeh nám dáva pohľad na minulosť, prítomnosť a budúcnosť a aj to, že nikdy nie je neskoro začať odznova.
PS: Obálka knihy(vydanie 2015) je nádherne ilustrovaná, tak ako aj celá kniha.

Menagerie
15.02.2022 5 z 5

Klasika, kterou jsem si touzila precist. Ac mam fantazii docela bohatou, k uplnemu dojmu jsem musela shlednout 2 filmove adaptace. Za me klasika klasik.

todilka
01.01.2022 4 z 5

Nadčasová, poučná, vánočně laděná skvělá jednohubka pro malé i velké.
*čtenářská výzva 2021: Kniha vydaná před více než 100 lety

Ronnie68
01.01.2022 5 z 5

tuhle knihu jsem slyšela i dříve … ale prvně jsem si ji sama přečetla asi před 3 lety a od té doby jsem ji začala vyhledávat, protože jsem ji chtěla mít i doma … podařilo se … a díky čtenářské výzvě jsem se ke knize znovu vrátila a s chutí jsem si přečetla útlou knihu o 5 kapitolách, kde je vidět, jak z nerudného starého pána se díky vidinám 3 duchů a svého mrtvé společníka … stane se z něho úplně jiný člověk, který zase rád slaví Vánoce … prostě tenhle příběh je jeden z mých nejoblíbenějších a určitě se k němu ještě několikrát vrátím …. Prostě nádhera …

Renatka11
30.12.2021 5 z 5

Krásná a poučná vánoční klasika, kterou miluju v podobě filmového animáku z roku 2009 i ve skvělé divadelní verzi Studia Dva. Až dneska jsem si ale vychutnala i její skoro dvě stě let starou knižní předlohu a byla stejně nadšená!

petraj30
29.12.2021 5 z 5

Krásný, dojemný a nadčasový příběh, který nám připomene, jak moc jsou Vánoce pro nás důležité. Když se nad tím zamyslím, je škoda, že Duchové nechodí pravidelně a některým z nás nepřipomenou co a proč Vánoce jsou.
Každý rok jsem ráda shlédla filmové podání a moc se stydím, když přiznám, že to dnes bylo poprvé, co jsem přečetla i knihu:-). Je v mnohém stejná, ale přece jen o kapánek lepší. S radostí se k ní vrátím.

alef
28.12.2021 5 z 5

Sentimentální vánoční Londýn připravený ukázat kouzlo vánoc – kouzlo smíření … tak to jsou kulisy notoricky známého vánočního příběhu z pera Charlese Dickense.
Četla i viděla jsem už mnohokrát, a letos jsem knížku po několika letech s malou neteří opět otevřela, abych vyprávěla příběh … o velkém hříšníkovi, nesnášenlivém, mrzoutském, chamtivém, lakomci Vidřigrošovi(v orig. Ebenezeru Scroogeovi … mimochodem v jidiš prý Ebenezer příhodně znamená „muž s kamenným srdcem“) a o jednom churavém chlapci, žijícím v milující rodině Vidřigrošova písaře, který je velmi vnímavý, a taky, smířený se svou nemocí.
A protože je to příběh z Dickensova pera, vyprávěla jsem tak příběh plný kontrastu … vánoční pohody a klidu, ale taky potřeby soucitu se slabšími, příběh o nápravě hříšníka, nebo taky lze říct, pohádku s nadpřirozenou bytostí a se šťastným koncem, přesně tak, jak to v pohádce má být … prostě příběh plný sentimentu a emocí, jak to k vánocům patří.
Ráda jsem si ho opět připomněla, a určitě, ne naposled :-).

Jana512
27.12.2021 5 z 5

Knihu, krásně ilustrovanou Andrewem Wheatcroftem, jsem četla v době Vánoc. Idylickou atmosféru Vánoc navodil příběh i tím, k jaké změny dospěl ve svém životě člověk, lakomý a zlý Scroogeus, díky návštěvě tří dobrých duchů, kteří jej vedli k nápravě. Tím autor ukazuje čtenáři, že ke změně k dobrému lze dojít i tam, kde bychom to již nečekali.

Ladislav73
27.12.2021 5 z 5

Peníze si do hrobu nevezmete. Duchové Vánoc vám otevřou oči a odkryjí pravdy, kterým nikdy nechcete uvěřit. Dřív než bude příliš pozdě, musíte otevřít své srdce a odčinit všechno špatné, co jste v životě udělali.

nikikostadinova
26.12.2021 4 z 5

Můj nejoblíbenější vánoční příběh. Jen jsem teda četla v naprosto otřesném překladu.

Anushka1
26.12.2021 5 z 5

Ebenezer Skruž je lakomec. Za svůj život naškudlil hromadu peněz, které v klidu leží v jeho sejfu. A taky nesnáší Vánoce. Na Štědrý den ho navštíví jeho bývalý, nyní již mrtvý, společník Marley a ukáže mu, co ho čeká po smrti, pokud nezačne žít jinak. Také mu prozradí, že ho navštíví tři duchové, kteří se pokusí ze Skruže udělat lepšího člověka.

Slavný vánoční příběh, při jehož čtení by se měl člověk zamyslet, co je vlastně pro život důležité. Kniha sice vyšla už před více jak 150 lety, ale její téma je stále aktuální. Příběh má i hodně filmových adaptací. Já osobně mám nejradši tu kreslenpu s Jimem Carreyem. Ale letos jsou se podívala i na třídílnou minisérii z roku 2019, která je o mnoho temnější, než původní příběh, ale krásně vykresluje polovinu 19. století v Londýně.

KikušBr
22.12.2021 5 z 5

Nádherný Vánoční příběh o tom že se člověk může změnit v jakémkoliv věku.