Vánoční koleda

Vánoční koleda https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/50934/bmid_vanocni-koleda-wzP-243407.jpg 5 1976 436

Obchodník Ebenezer Skruž je lakotný. Vlastně miluje jen jedno - peníze! Hromadí je a škudlí, kde se dá. Ani o Vánocích, svátcích klidu a míru, nedokáže být laskavý a štědrý. Brzy se ale má všechno změnit... O Štědrém dnu má Skruž podivnou vidinu, ve které ho navštíví jeho zemřelý společník Jakub Marley. Tajemným hlasem mu prozradí, že se mu zjeví tři duchové, kteří starému skrblíkovi pomůžou stát se lepším člověkem, pokud on bude chtít. Ke Skružovi skutečně postupně přijdou záhadní návštěvníci - duch minulých Vánoc, duch letošních Vánoc a duch příštích Vánoc. Připomenou mu jeho dětství, zavedou ho do chudé rodiny jeho písaře a ukážou mu, jaké štěstí prožívá o svátcích jeho nemajetný synovec se svými dětmi. Poslední duch odhalí obchodníkovi děsivou budoucnost... Zlému lakomci spadnou klapky z očí a rozhodne se pro zásadní životní změnu... ... celý text

Literatura světová , Novely

Vydáno: , XYZ (ČR)

A Christmas Carol , 1843

Janulica
Janulica
21.12.2023 5 z 5

Moje první kniha od Charlese Dickense. A v této předvánoční době jsem si snad nemohla vybrat lépe. Moc milá pohádka, která pohladí po duši a nádherně a citlivě zachytí kouzlo vánoc. .

Vesper001
Vesper001
21.12.2023 5 z 5

Slavný příběh o lakomci, kterému se o Vánocích změní život i srdce, se dočkal mnoha adaptací a dostal se do všeobecného povědomí natolik, že ho znají i ti, kdo neznají jeho autora. U nás vyšla Vánoční koleda v několika překladech, mně se nejvíc líbil ten od Jana Váni.

„Já dřív nevěděl, že lidský život je příliš krátký, aby člověk vykonal všechno dobré, co vykonat může. Já nevěděl, že žádná lítost nemůže dohonit a nahradit to, co jsme v životě zameškali.“

whale77
whale77
19.12.2023 5 z 5

Tenhle klasický příběh, poplatný pro každou dobu, jsem znala dřív, než jsem si ho přečetla (resp. poslechla jako audioknížku v úžasném přednesu Josefa Somra). Díky mnoha filmovým i animovaným zpracováním, ale i díky četným pop-odkazům v jiných filmech a seriálech (napadá mě např. seriál Moje rodina, kde zubař Ben je Scrooge jak vyšitý). Knížku jsem poslouchala v lednu, krátce po Vánocích, kdy sváteční nálada ve mně ještě doznívala, a teď, v prosinci, když na ni vzpomínám, mám chuť si ji pustit znovu, abych si ten hezký pocit znovu přivolala.

MatBla
MatBla
19.12.2023 4 z 5

Ale jo, pěkná pohádka.

Dela90
Dela90
19.12.2023 4 z 5

(SPOILER) Vánoční koleda vás přenese do staré Anglie a vypráví o panu Kolenovrtu, kterého všichni znají, jako toho největšího morouse a lakomce ve městě. Do doby, než ho o Vánocích navštíví duch Marleyho, jeho zesnulého obchodního partnera.

Tři noci po sobě, ho navštíví duchové Vánoc. A ukazují mu, na co zapomněl. Jaký býval dřív, jak se má rodina, co si o něm lidé myslí a taky mu ukážou budoucnost. Co si z toho všechno Kolovrt vezme, poučí ho to? Nebo bude dál žít svůj život jako lakomec v ústranní.

“Cesty lidí předznamenávají konce, ke kterým dojdou, když na nich setrvají. pravil Kolonovrt, “ale když onu cestu opustí, snad se změní i konce, ke kterým dospějí.

Z knížky nasajete vůni Vánoc, ale také ponaučení. Každý člověk má nárok na druhou šanci. A je jen a jen na nás, jak se svým životem naložíme.

Krásný vánoční příběh, který by si měl přečíst naprosto každý. Je to taková jednohubka, kterou budete mít přečtenou opravdu hned. Mně se moc líbí letošní vydání, nádherná obálka.

Hodnocení: 4*

popeluška
popeluška
18.12.2023 5 z 5

Moc krásná kniha,nádherné ilustrace....co víc si v tomto čase přát :-)

Dámaskloboukem
Dámaskloboukem
10.12.2023 5 z 5

Hluboká pohádka o skutečné podstatě Vánoc. Opět nás naši předkové hravě strčí do kapsy, protože už tenkrat věděli, ze tyto svátky nejsou o kýčovitých nákupních centrech, přecpaní se (nejen) bramborovým salátem a co největší hromadě balicího papíru.
Kdybych mohla hlasovat, tak zrovna tento úzký svazek bych zařadila mezi povinnou školní četbu.

Margherita_N
Margherita_N
08.12.2023 5 z 5

Kdysi jsem to viděla zfilmované, teď jsem s předvánočním časem dostala chuť si příběh zopakovat. Pohádka je poučná, míří na špatné lidské vlastnosti a dobře dopadne. A odehrává se o Vánocích, kdy jsme všichni trochu zahloubanější sami do sebe, takže působí o to více. Moc hezká klasika a mám v plánu víc Dickensů.

Filomena1961
Filomena1961
07.12.2023 5 z 5

Před několika lety společně s dětmi jsem zhlédla tento vánoční příběh na scéně Národního divadla v Praze. Byl to úžasný zážitek umocněný předvánoční atmosférou. Dickens je klasika a už v dospívání mě uchvátil svým psaním. Láska k jeho knihám mi zůstala do pozdní dospělosti a Vánoční koleda si najde cestu i k tomu nejzatvrzelejšímu srdci a ukazuje na pravé hodnoty, které jsou v našem životě důležité. Prostě laskavost a štědrost by měla mít v srdci každého člověka své místo. Úžasná kniha s nádechem pohádky, která vede k zamyšlení nad podstatou věcí.

KnihoSny
KnihoSny
06.12.2023 5 z 5

Krásná kniha člověk si během příběhu dost uvědomí kniha v sobě má opravdu nějako to kouzlo

Česneksmedem
Česneksmedem
04.12.2023 5 z 5

Letos uplynulo již 98 let od prvního českého vydání (Ottovo nakladatelství). Od té doby má tato kniha u nás 14 vydání. Do povídky autor začlenil (i ze své zkušenosti) tehdejší těžký život dětí. Sám totiž musel pracovat už od deseti let.
V této epické povídkové próze tak najdeme i autobiografické prvky (bída, hlad a bolest). V protikladu je zde patrná dětská nevinnost, až naivní upřímnost chudých a stařecká sobeckost a zatrpklost bohaté hlavní postavy, která se jmenuje Scorooge (Skruž). Jen strach ze smrti jej donutí k lepšímu chování.

Aaloha
Aaloha
04.12.2023 5 z 5

Klasiky nečtu, ale tato kniha, ač napsaná před mnoha mnoha lety se mi opravdu líbila. Poučný pohádkový příběh, který platí asi v každé době a na každém místě na Zemi.

Tomk0
Tomk0
03.12.2023 5 z 5

Úžasná knížka a příběh o nápravě hamižného staříka. Vždy na Vánoce se ke knížce rád vracím. 88%

Terie
Terie
29.11.2023 5 z 5

Ideální doba na čtení :) za chvíli začíná advent, venku je všechno pod sněhem a člověk se doma v teple zabalí do deky a začte se. Skvělé počtení, 5 hvězd (i když se musím přiznat, že významný podíl na vnímání knihy má i úžasný film Roberta Zemeckise, ten fakt zbožňuju :))

Naďa2411
Naďa2411
16.11.2023 4 z 5

Vánoce v Anglii v 19. století, kdy díky chudobě umírá mnoho dětí. Téma nastíněno v této pohádce. Příběh znám z filmového zpracování, nyní poslechnuto v aknize. V tomto příběhu je hlavním tématem lakota, ale i ten nejlakomější člověk má v sobě kousek citu...a má možnost změnit své jednání, kéž by to tak bylo i v reálném světě. Poučná kniha k zamyšlení.

parvitas
parvitas
08.11.2023 5 z 5

Nové vydanie s ilustráciami od autorky Lisa Aisato je neskutočne krásne. Milujem jej farebnosť, jej videnie sveta, jej jemne zahmlené obrázky, fantáziu. Známy príbeh, ktorý s deťmi veľmi dobre poznáme a radi si vždy pozrieme aj sfilmované, či už hrané, alebo animované. Na knihy až také šťastie nemáme, aj keď som sa ich snažila ukazovať všetkým trom dcéram, no postupne sme vydania, ktoré sme doma mali, posunuli ďalej, lebo si ich deti nezamilovali. (Áno, aj tú milú knižku z Verbária, a aj to vydanie, čo vyzerá ako encyklopédia.) Toto je iné, proste vianočnejšie. Jednoducho nádherné... zbožňujem túto knihu už len pre jej ilustrácie. Príbeh je tiež nadčasový a vždy si v ňom niečo nájdeme. Odpustenie, nádej, láskavosť... budúcnosť, kde nájdeme všetkého dostatok, najmä času stráveného spolu. Aj o tom sú Vianoce.

ArkAngel
ArkAngel
28.10.2023 5 z 5

Není lepšího vánočního příběhu než Dickensovy klasiky. Ať už čtete překlad, kde se titulní postava jmenuje Scrooge, Kolenovrt nebo Vydřigroš, vždycky se dostanete k témuž konci, kdy se z lakotného a zapšklého muže stane laskavý stařec. Kratičká novela přináší silné poselství a myslím si, že animovaná adaptace s Jimem Carreym dotáhla příběh až skoro k dokonalosti. Každého z nás ovlivňuje minulost, přítomnost i budoucnost a je jen na nás, kolik si toho ze všech tří časů vezmeme a zda zůstaneme na téže cestě nebo změníme své konání.

Bedřich63
Bedřich63
11.10.2023 5 z 5

Tato kniha je taková malá vánoční jednohubka s docela velkým zásahem do nitra vnímavých lidí. Mně se tedy velice líbila a hned jsem začal tak trochu hodnotit, jestli taky pro ostatní nejsem pan Ebenezer .......... Příjmení je zřejmě v různých překladech odlišné, jak je vidět i tady z příspěvků čtenářů.
Toho třetího ducha letos o vánocích určitě nechci vidět, s tím prvním bych nějakou konzultaci uvítal.
Takže za mě 5* a autora a nějakou knihu od něj si určitě vyhledám i později. Vzpomínám si, že v dávné minulosti jsem četl Nadějné vyhlídky a i některé další.

Knihomura
Knihomura
28.08.2023 5 z 5

Kniha je bohatě ilustrovaná, doplněná fotografiemi a textem o městském životě v polovině 19.století. Příběh může upoutat především svou formou děti středního školního věku.

Luigi1
Luigi1
12.08.2023 5 z 5

Tato pohodová četba nám dává na srozumněnou,že peníze nejsou vše