Vánoční koleda

Vánoční koleda https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/50934/bmid_vanocni-koleda-wzP-243407.jpg 5 1984 438

Obchodník Ebenezer Skruž je lakotný. Vlastně miluje jen jedno - peníze! Hromadí je a škudlí, kde se dá. Ani o Vánocích, svátcích klidu a míru, nedokáže být laskavý a štědrý. Brzy se ale má všechno změnit... O Štědrém dnu má Skruž podivnou vidinu, ve které ho navštíví jeho zemřelý společník Jakub Marley. Tajemným hlasem mu prozradí, že se mu zjeví tři duchové, kteří starému skrblíkovi pomůžou stát se lepším člověkem, pokud on bude chtít. Ke Skružovi skutečně postupně přijdou záhadní návštěvníci - duch minulých Vánoc, duch letošních Vánoc a duch příštích Vánoc. Připomenou mu jeho dětství, zavedou ho do chudé rodiny jeho písaře a ukážou mu, jaké štěstí prožívá o svátcích jeho nemajetný synovec se svými dětmi. Poslední duch odhalí obchodníkovi děsivou budoucnost... Zlému lakomci spadnou klapky z očí a rozhodne se pro zásadní životní změnu... ... celý text

Literatura světová , Novely

Vydáno: , XYZ (ČR)

A Christmas Carol , 1843

laura
20.12.2021 5 z 5

Kdysi dávno jsem od Dickense zkusila přečíst Olivera Twista - a nějak to nešlo. Nejspíš nebyla ta správná konstelace. Od té doby jsem se už k autorovi nevrátila - až letos s Vánoční koledou.

Milý, laskavý příběh o muži, kterému protekl život mezi prsty a který dokázal jediné: shromažďovat majetek a peníze. A svým způsobem byl zřejmě spokojený až do dne, kdy se všechno změnilo.

Příběh o hledání sebe sama, o hodnotách, o přístupu k životu, o tom, co jsme ztratili i o tom, co můžeme získat. Příběh, který vás naladí na tu správnou vánoční atmosféru a připomene vám, o čem Vánoce vlastně jsou. Že nezáleží na darech, na pompéznosti, nýbrž na okamžicích. Na těch prchavých chvílích s těmi, kteří nás obklopují a jsou vlastně tím největším bohatstvím našeho života...

AndreaP.
19.12.2021 5 z 5

Velmi starý příběh, který ale platí i nadále, nejen v dnešní době, ale i dobách, které teprve nastanou. Nutí nás k zamyšlení se nad svým postojem k životu jako takovému, co je pro nás důležité a jak vnímáme symboly vánoc.

monika_v_trapu
19.12.2021 5 z 5

Vánoční koledu jsem si chtěla přečíst už několik let. Pravidelně jsem si na ní vzpomněla někdy přes rok s tím, že o Vánocích si ji musím přečíst - a pak jsem na to zapomněla. Až do teď. Věděla jsem, co čekat, ale i tak mě zarazilo, jak melancholická ta Vánoční koleda vlastně je. Je to příběh k zamyšlení a čte se s lehkostí pohádky. A neskutečně moc se mi zalíbil Dickensův styl.

sidonka
17.12.2021 4 z 5

Konečně jsem se dostala k tomuto krásnému vánočnímu příběhu, který nutí k zamyšlení nad postojem k životu a nad životními hodnotami, ač je ten příběh starý, platí i v dnešní době

lady78
16.12.2021 5 z 5

Kouzelný příběh, který nutí k zastavení a zamyšlení. Z knihy dýchá kouzlo Vánoc, krásně se čte a dostane vás do té pravé vánoční nálady.

NikolOt
15.12.2021 3 z 5

Tak jasně....!!!! Vánoční klasika, která nezklame. Krátké, svižné a pro někoho možná poučné počtení. I když v dnešní době bych tak rychlý přerod z hamouna na dobráka těžko pohledala. Povídka nám říká i něco víc o důležitosti Vánoc. Že i ten největší chudák může být šťastný i z mála. Filmové zpracování stojí také za shlédnutí.

Knihomolka97
15.12.2021 5 z 5

Já se přiznám, že jsem se Vánoční koledě až do letoška vyhýbala, vlastně ani nevím proč. Je to opravdu kouzelný příběh s ponaučením a poselstvím. Má úžasnou , takovou zvláštní atmosféru a krásně naladí na Vánoce. Je zajímavé sledovat tu změnu, která se v člověku odehrává, to uvědomění. Někdy je potřeba trošku "popostrčit". A abych nezapomněla, moc se mi líbily ilustrace, které příběh zpestřovaly.

Jenny46
14.12.2021 5 z 5

Už je to hodně let co jsem knihu četla a viděla animovaný film. Chtěla jsem si znovu připomenout vánoční příběh, ale bohužel knihu nemůžu sehnat...
Alespoň audio s panem Somrem se krásně poslouchalo. Určitě si na příští rok seženu, příběh přesně popisuje o čem vánoce nejsou ( např. o dárcích), ale čeho si naopak vážit. Povídka, i když je trochu smutná naladí vánoční atmosféru a pohladí po duši...
Krásné vánoce knižní přátelé!!!

Christo
13.12.2021 5 z 5

Jsem moc rád, že jsem si ji přečetl před Vánoci...krásně naladí...a zároveň i lehce poučí...a moc hezky...myslím, že si jí přečtu zase nějaké Vánoce (bylo tam hodně věcí, které jsem určitě na první pokus přehlédl), neboť neznám jinou četbu, která by se v adventní čas více hodila

Jurajovamaka
12.12.2021 5 z 5

Krásny a poučný príbeh, ktorý VÁS prinúti zamyslieť sa nad skutočným zmyslom a posolstvom Vianoc...
V súčasnom svete plnom komercie, reklám sa nám niekedy zakrýva to podstatné a dôležité....
VIANOCE považujeme za najkrajšie sviatky v roku nie pre ich materiálnosť, ale pre to duchovné, ľudské, ktoré máme ukryté v našom srdci a je na nás, či to odkryjeme, prejavíme navonok, alebo sa budeme tváriť, že sa nás to netýka a k dokonalosti sviatku nám bude stačiť plný stôl, či kopa darčekov pod stromčekom...
Tento nádherný príbeh by si mal pred Vianocami prečítať každý :-)

Lejčís
11.12.2021 5 z 5

Nádherná nadčasová klasika, která už alespoň pro mě k Vánocům zkrátka patří a nikdy ji nevynechám :) Každý rok si dám něco jiného - buď knihu, kterou mám doma v nádherném vydání Vánoční příběhy Charlese Dickense od CooBoo Classics, film s Jimem Carreym v hlavní roli nebo jako letos audioknihu načtenou úžasným Josefem Somerem, která je nádherná, procítěná a nekonečně kouzelná :) Doporučuju všemi deseti a přeji všem krásné Vánoce! :)

INCOGNITOREADER
10.12.2021 5 z 5

Klasický vánoční příběh, který nemá smysl abych tu opakoval. Co, je ale naprosto výjimečné, je audio zpracování, kde knihu načetl Eduard Cupák. Prostě dokonalost pro uši.

kudrdlinka
06.12.2021 5 z 5

O víkendu jsem si poslechla tuhle vánoční klasiku v úžasném podání pana Josefa Somra a byl to krásný zážitek.

IvetaZ
03.12.2021 5 z 5

Tady podle mě vůbec nejde o to, jestli Vánoce milujete nebo jsou vám lhostejné. Vánoční koleda vás určitě nenechá chladnými, protože je popsána krásnými slovy pro útěchu rozcuchané a unavené duše. Každý si s sebou táhneme nějaký ten řetěz, ať jsme si toho vědomi či ne, ať je r. 1843 nebo 2021, a to je, myslím, na tom to utěšující - uklidňuje nás, že bez ohledu na čas, lidské duše se trápí stále tím stejným. Co chci, co potřebuji, co je dobré, co mi nesvědčí, to každý zjistí pouze a jen svou vlastní zkušeností, přestože zvídavé duše čtenářské jsou hlavy otevřené a nasávají podobné příběhy jako houby vodu.

medulinka
28.11.2021 5 z 5

Krásný příběh s poselstvím, mám moc ráda i filmové zpracování.

Mi--LADA
27.11.2021 5 z 5

Četla jsem knížku od nakladatelství Perfekt. Kromě pěkného příběhu, u tohoto díla jsou snad ve všech vydáních nádherné ilustrace. Skvělá četba pro navození té správné zimní atmosféry, s ukázkou vánočních zvyků a seznámení se s životem v 19.století. Pěkná pohádka, ke knížce mám nostalgické vzpomínky. Ať máte duchy v příbězích rádi nebo ne, tenhle kouzelný příběh se snad pozitivně dotkne každého. A musím opakovat, že opravdu všechna vydání jsou zdařilá, já vyrůstala s tímto (někdy okolo roku 1998 - 2000, možná pozdější dotisk?). Povídka mi chytla za srdce a ty nezapomenutelné obrázky = paráda!

combatgirl
22.11.2021 5 z 5

Knížka se mi moc líbila. O jednu hvězdičku víc bych dala filmovému zpracování. Knížka není tak obsáhlá jako film. Ale i tak tento příběh miluju️

lucie.8
20.11.2021 5 z 5

Vánoční koleda je prostě úžasná a ve vydání z roku 2019 od Petrkov má i krásné ilustrace, které vás ještě víc vtáhnou do děje.

Hakate
30.09.2021 5 z 5

Klasika a tradice, jedna z mála knih, které čtu opakovaně každý rok.

marianasvestka
29.09.2021 5 z 5

Má milovaná vánoční tradice. Už se těším, až si zapálím adventní věnec, za oknem bude sněžit a já se zachumlám do deky a začnu číst.