Vánoční koleda

Vánoční koleda https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/50934/bmid_vanocni-koleda-wzP-243407.jpg 5 1985 438

Obchodník Ebenezer Skruž je lakotný. Vlastně miluje jen jedno - peníze! Hromadí je a škudlí, kde se dá. Ani o Vánocích, svátcích klidu a míru, nedokáže být laskavý a štědrý. Brzy se ale má všechno změnit... O Štědrém dnu má Skruž podivnou vidinu, ve které ho navštíví jeho zemřelý společník Jakub Marley. Tajemným hlasem mu prozradí, že se mu zjeví tři duchové, kteří starému skrblíkovi pomůžou stát se lepším člověkem, pokud on bude chtít. Ke Skružovi skutečně postupně přijdou záhadní návštěvníci - duch minulých Vánoc, duch letošních Vánoc a duch příštích Vánoc. Připomenou mu jeho dětství, zavedou ho do chudé rodiny jeho písaře a ukážou mu, jaké štěstí prožívá o svátcích jeho nemajetný synovec se svými dětmi. Poslední duch odhalí obchodníkovi děsivou budoucnost... Zlému lakomci spadnou klapky z očí a rozhodne se pro zásadní životní změnu... ... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , XYZ (ČR)

A Christmas Carol , 1843

Musvar
07.03.2018 5 z 5

Krásná pohádková miniatura, při čtení mi ani nepřišlo, že je tak dávno napsaná. Funguje pořád.

RHorse
05.03.2018 4 z 5

Pěkná pohádka, taková jednohubka, asi ji přečtu znovu dětem před spaním :-)

Aya81
26.02.2018 5 z 5

Vánoční koleda je prostě klasika. Má úplně jasné poselství. Kdo by chtěl být sobecký a chamtivý Scrooge? Vánoce všemu dodávají podmanivé kouzlo a snad každý po jejím přečtením okamžitě musí běžet udělat nějaký ten dobrý skutek. Co kdyby se duchové Vánoc zjevili příště zrovna jemu?
Dickens umí popsat prostředí Londýna poloviny 19. století ve všech svých dílech bravurně. Je to nejen sonda do lidské duše, ale i do doby minulé. Z hlediska času ne až tak dávno... ale z hlediska toho, jak si dnes žijeme, až nepředstavitelně dávné.
U Dickensových děl má člověk pocit, že se v té době alespoň na chvíli ocitá. A to umí málokterý spisovatel. Více takových Vánočních koled, Davidů Copperfieldů i Oliverů Twistů, více literárních skvostů!

Samery
23.02.2018 5 z 5

Nádherná pohádka, jejíž poselství je stále platné, bohužel. Možná že je tento příběh důležitější, než v těch dobách, kdy byla napsána.

dadako
23.02.2018 5 z 5

Nádherná kniha. Až když jsem jí teď přečetl jsem si uvědomil kolik jiných příběhů, knih a filmů se jí inspirovalo.

Chemiczka
15.02.2018 5 z 5

Naprosto výstižné i pro dnešní svět. Stále více mám pocit, že Vánoce pozbyly svého opravdového Ducha a zůstala jen chamtivost a mamon. Skruž je pro mě ztělesněním hamižných lidí, prodejců a zaměstnavatelů bez špetky lidskosti.
Krásně napsaná kniha, která byla přímo manou nebeskou pro mou fantazii. Jak ráda bych viděla všechny Duchy Vánoc a zavzpomínala jaké krásné svátky jsem s rodinou a blízkými prožila. Vrátit se, bohužel nemůžu do svých nejkrásnějších Vánoce mého dětství. Tak alespoň se Skružem jsem si prožila příjemnou procházku vánoční. Vhodné do jakéhokoliv ročního období.

Manifest blech
12.02.2018 4 z 5

Krásné. Úchvatný jazyk. Poslechla jsem si audioknihu.

Hanami1
07.02.2018 5 z 5

Přesně tuhle knihu (1998, Perfekt, Bratislava) s obrázky a dobovými vysvětlivkami mi četla mamka, když jsem byla malá. Tehdy jsem tím byla fascinovaná. Když ji doma najdu, ráda do ní opět mrknu. Příběh byl ale možná zkrácený, tak se poohlédnu i po originále.

Phoenix16.cz
21.01.2018 4 z 5

Další z mnoha knížek, u kterých mě mrzí, že jsou součástí povinné četby. Tzn. ve škole se povinně učíte, o čem to je, co z toho plyne atd. Takže ve výsledku nemusím u knihy moc přemýšlet, protože to někdo udělal za mě a při čtení mě nic moc nepřekvapí. Jinak je to samozřejmě velmi příjemný příběh, který každou stránkou vyzývá k zamyšlení.

Zorka
16.01.2018 5 z 5

Říká se, že čtenář prožije tisíc životů. Ten Skružův by si měl prožít každý. Aby viděl, kam směřuje jeho život a jestli také nechodí s klapkami na očích. Knížka je často označovaná jako literatura pro děti a mládež, nicméně domnívám se, že osloví stejně tak dospělého čtenáře, který si v tomto útlém dílku najde zase jiné hodnoty. Krásná kniha na zimní odpoledne.

efka.saf
13.01.2018 5 z 5

Sáhla jsem po knize díky čtenářské výzvě, ale příběh jsem znala už z filmu. Líbilo se mi obojí, film je výpravnější, ale kniha taková čistší a prostší. Příběh je ale moc hezký a je nosičem hlubokého poselství. Taková povinná vánoční četba pro všechny skeptiky, neslaviče, prudiče a brblaly ;-).

m_friedlova
11.01.2018 5 z 5

Krásný nadčasový příběh, ze kterého by se všichni měli poučit a zamyslet se nad svými životy, co je v nich důležité a co nicotné.

8130
11.01.2018 5 z 5

miluju Vánoční koledu,čím jsem starší,tím víc..Jakub Vodral a Ebenezer Vydřigroš a všechny ty londýnské postavičky, jsou se mnou nejen každé vánoce, ale i přes rok...vždycky si vybavím nějakou větu nebo část děje...díky pane Dickensi.

Leeonteena
09.01.2018 5 z 5

Krásný příběh o lidskosti a o podstatě Vánoc, ale i života samotného. Je to milé, klasické, kouzelné :-)

JustWomen
06.01.2018 5 z 5

Milé čtení, ano, každý by asi měl někdy vidět ducha minulých, současných i budoucích vánoc.

Eeli
04.01.2018 5 z 5

Příjemný příběh, prostřednictvím kterého k nám autor promlouvá o smyslu lidské ušlechtilosti a dobroty. Tento motiv je zasazen do období Vánoc, což toto poselství ještě více umocňuje. Povídka není dlouhá ani náročná, i když se nečte zase tak úplně snadno. Nicméně je to krásná klasika. A právem...

allebra
04.01.2018 5 z 5

Krásný vánoční příběh. Loni jsem viděla film podle knižní předlohy a moc se mi líbil. Letos jsem knihu s chutí zařadila do Čtenářské výzvy.

Mayaku
04.01.2018 5 z 5

Vybavena jen povšechnou znalostí příběhu, seznala jsem, že už bych si konečně měla přečíst i tuto klasiku. První kapitola mě příliš nezaujala a říkala jsem si, co na tom všichni vidí...o to větší pak bylo mé překvapení, když jsem knížku dočítala se slzami dojetí v očích. Krásný příběh, z něhož opravdu čiší duch Vánoc.

LucyDvorska
03.01.2018 5 z 5

Krásná knížka. Ačkoliv je brána jako pohádka, má co do sebe i pro starší. Nejprve jsem viděla film a líbil se mi, tak jsem se rozhodla přečíst i knihu. Byla jsem mile překvapena. Film je opravdu podle knihy, což se moc nestává. Příští Vánoce opět nesmí nesmí chybět!

milunka21
31.12.2017 5 z 5

Krásná vánoční klasika, co dodat.