Vánoční koleda

Vánoční koleda https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/50934/bmid_vanocni-koleda-wzP-243407.jpg 5 1979 436

Obchodník Ebenezer Skruž je lakotný. Vlastně miluje jen jedno - peníze! Hromadí je a škudlí, kde se dá. Ani o Vánocích, svátcích klidu a míru, nedokáže být laskavý a štědrý. Brzy se ale má všechno změnit... O Štědrém dnu má Skruž podivnou vidinu, ve které ho navštíví jeho zemřelý společník Jakub Marley. Tajemným hlasem mu prozradí, že se mu zjeví tři duchové, kteří starému skrblíkovi pomůžou stát se lepším člověkem, pokud on bude chtít. Ke Skružovi skutečně postupně přijdou záhadní návštěvníci - duch minulých Vánoc, duch letošních Vánoc a duch příštích Vánoc. Připomenou mu jeho dětství, zavedou ho do chudé rodiny jeho písaře a ukážou mu, jaké štěstí prožívá o svátcích jeho nemajetný synovec se svými dětmi. Poslední duch odhalí obchodníkovi děsivou budoucnost... Zlému lakomci spadnou klapky z očí a rozhodne se pro zásadní životní změnu... ... celý text

Literatura světová , Novely

Vydáno: , XYZ (ČR)

A Christmas Carol , 1843

HerrPilot
HerrPilot
03.12.2018 5 z 5

Tahle knížka je jak malíř-stačí otevřít a za oknem pokoje začne hustě sněžit, děcka si budou z hlav vybouchávat sněhovými koulemi školní vědomosti, Bob Škrábek se půjde klouzat na počest Štědrého dne a okna krámů budou načančaná jako modelky Victoria's Secret.
Příběh je notoricky známý z různých hraných filmů, disneyovek, divadelních adaptací a ačkoliv někdy působí tak trochu naivně, má něco do sebe. Na téhle knížce mám ale zdaleka nejradši ty dickensovsky laděné popisy zasněžené krajiny, města a zvyků viktoriánských lidí v tomto období. Jedna z mých nejmilejších knížek, a to po celý rok. Jo a v téhle knížce jsem našel jedno z nejkrásnějších vyznání lásky, to když Skruž/Vydřigroš básní o tom, co by bylo, kdyby nenechal odejít svou milou.

P.S. Pokud budete mít možnost zakoupit ilustrované vydání od Petrkova s ilustracemi Roberta Innocentiho, rozhodně neváhejte. Ty ilustrace jsou jedněmi z nejkrásnějších knižních obrázků a ten pěkný příběh ještě vylepšují.

Evaho73
Evaho73
02.12.2018 5 z 5

Myslím, že neexistuje príbeh, ktorý by mi urobil lepšiu vianočnú náladu !!!
Úžasne zachytená idilická atmosféra Vianoc vo viktoriánskom Anglicku a nadčasová hlavná myšlienka posúvajú toto dielo na vysoký literárny piedestál.
Vianočnú koledu možno označiť ako posolstvo viery, nádeje a lásky.

BabaJaga11
BabaJaga11
02.12.2018 5 z 5

Nebýt Čtenářské výzvy, asi bych se k této knize nikdy nedostala. Sehnala jsem ji někde v bazaru a přiznám se, že se mi do ní ani nějak extra nechtělo, nevěděla jsem, co čekat, prvních pár stránek mě úplně nechytlo. Ovšem to se velmi rychle změnilo. Nejvíc napínavé bylo Vydřigrošovo čekání na jednotlivé duchy. Co mu provedou? Jaký bude příští duch? A chtě nechtě vás musí zajímat, zda se Vydřigroš polepší. Vlastně jsem mu začala fandit, aby to dobře dopadlo - a ono to dobře dopadlo :-). Je to knížka nesmírně lidská a stále aktuální. Vydřigrošové žijí mezi námi stále. A nemusí být ani skrblíky, pokud jde o peníze. Naše doba skrblí jiným důležitým statkem - nemáme na nic a na nikoho čas. Ani veselit se, smát a prožívat kouzlo Vánoc. Tahle knížka měla putovat dál, někam do nádražní knihovny - tak jsem se rozhodla, když jsem si ji opatřila. Mnoho knih se zajímavým poselstvím jsem tam už odnesla. Ale tady jsem rozhodla jinak - že to poselství sama potřebuju občas číst znovu. Takže pro knížku už hledám volné místo ve své knihovně :-).

laepus
laepus
30.11.2018 5 z 5

Naivní krása a nápravě chamtivého starého asociál a. Viktoriánský Londýn z toho úplně teče. Klasická ukázka knihy, kterou ocení kdokoli bez ohledu na věk - pětiletý i devadesátiletý. Jediné, co je k vstřebání tohoto příběhu důležité, je otevřené srdce a mysl. Jste toho schopni? Pak je Vánoční koleda přesně pro vás. A jedno doporučení na závěr: Dejte si to v provedení rozhlasové hry s Josefem Kemrem v hlavní roli. Dokonalost sama.

kikiodvi
kikiodvi
30.11.2018 4 z 5

4,5* Tohle se Vám opravdu povedlo pane Dickensi!

Vánoční koleda je jedna z knih, kterou můžou ocenit děti i dospělí. Na první pohled může působit jen jako líbivá pohádka, ale můžete v ní najít daleko víc.
Podle mého má kniha dva hlavní motivy – přístup lidí k penězům a ke svému okolí. Viktoriánský Londýn, kde se příběh odehrává, byl místem obrovských finančních i sociálních rozdílů. Vydřigroš zde reprezentuje bezohledné a nenasytné majitele podniků. Jeho píšař zase patří do skupiny živořících zaměstnanců.
Zasadit děj do období Vánoc byl mistrovský tah, protože právě v tuto dobu se nejvíce projevují rozdíly mezi lidmi. Také jsme ochotní věřit na zázraky, proto působí Vydřigrošova proměna více realisticky než kdykoli jindy.

Vánoční koleda si určitě zaslouží pozornost. Věřím, že si užijete její pohádkovou stránku, a možná objevíte i něco k zamyšlení.

Barbora216
Barbora216
29.11.2018 5 z 5

Mně se Vánoční koleda moc líbila, je to taková pohádka jak pro děti, tak dospělé. Sice je to čtení na jedno odpoledne, ale aspoň se dá číst knížka pořád dokola :) Nejen na vánoce moc krásné.

Baushka
Baushka
27.11.2018 4 z 5

Lehčí zklamání z toho, že vše bylo příliš okaté. Mravní ponaučení je přímo hlavním námětem povídky. Moc pěkně jsou popsáni duchové a jejich působení na Skružovu duši a svědomí.

ne.ver
ne.ver
23.11.2018 5 z 5

Pro me teda objev roku! Fakt se mi do vanocni tematiky moc nechtelo a cekala jsem nejakou libivou nudnou pohadku - a byla jsem hrozne moc prekvapena uz na samem zacatku; kniha je nesmirne ctiva, nemohla jsem se od ni odtrhnout... a pribeh je laskavy, nenasilny, krasne a netypicky napsany, a pritom nalehavy a ze ctenare nenecha v klidu. Ma opravdu vazne a takove metafyzicke poselstvi - uplne me to dostalo - vcetne uzasnych ilustraci dokreslujicich vystizne cely pribeh. Takze doporucuju vsema deseti a ackoli se snazim nemit doma plny regal knih a opravdu premyslim, nez si neco koupim, v tomto pripade bych nevahala...

janulka1310
janulka1310
21.11.2018 5 z 5

Krásný a laskavý příběh.

kytikyti
kytikyti
21.11.2018 2 z 5

Silně moralizující a docela nudný příběh o nápravě starého skrblíka. Audio skvěle namluvené.

Sarah01
Sarah01
18.11.2018 5 z 5

Vánoční koledu jsem poslouchala jako audioknihu...moc krásná pohádka, kéž by se to stávalo i v běžném životě, že se zlý člověk tak napraví...ale asi nám k tomu chybí ti duchové minulých, současných i budoucích Vánoc :-)
Každopádně tak nádherný a milý popis tehdejší vánoční atmosféry mě velmi příjemně naladil, jen ten sníh k tomu ještě chybí....

TimetoStyle
TimetoStyle
11.11.2018 5 z 5

Vlastně ani nevím jak jsem na tuhle knížku narazila, ale opravdu mě zaujala anotace. Po jejím přečtení jsem si řekla ,,Vánoční pohádka o skrblíkovi, který se změní. tak to je přesně knížka, kterou teď potřebuju." Jak jsem byla naivní, když jsem si tohle myslela. Je to sice taková pohádka, ale rozhodně to není taková ta typická ,,slaďárna" v období Vánoc.
Nadšeně jsem začala hledat ilustrované vydání na internetu, ale bohužel jsem ji nemohla snad hodinu najít... - na jedné stránce, kde ji měli skladem, mi odpověděli, že ji bohužel nemají a ať hledám jinde. Povedlo se mi ji najít na jedné stránce, kde za ni chtěli nemalé peníze. Sice jsem se docela plácla přes kapsu, ale mám to vydání, které jsem chtěla.
Když jsem se do knížky začetla, tak se mi to četlo opravdu dobře. Překlad je podle mě opravdu výborný, no řekněte sami - koho by napadlo jméno Vydřigroš pro člověka, který je šetřílek? Ostatní postavy byly taky výborně pojmenovány, mně se strašně líbily tato - Vydřigroš, písař,
Určitě musím zmínit ty překrásně ilustrace, která krásně doplňovaly samotný příběh. Některé byly opravdu realistické.
Jak už jsem psala, tak to je krásná povídka s ponaučením, která se nejlépe čte v období Vánoc.
Já ji doporučuji všemi deseti :-)
Ps - pokud byste sehnali přesně to vydání, jako je na obrázku nahoře, tak je v knížce vzadu takový slovníček cizích pojmům. Mně se hodil opravdu hodně.

Silwinka87
Silwinka87
09.11.2018 4 z 5

Pěkná vánoční povídka s ponaučením..Filmové zpracování je skvělé,bez něj by to ani nebyli Vánoce..

hjindriska
hjindriska
09.11.2018

Četla jsem ji několikrát i film se mi líbil.

chamyl
chamyl
08.11.2018 3 z 5

Čtivá klasická Dickensova pohádka s obvyklým sociálním klišé o poučení zlého a sobeckého boháče pomocí poznání hodných a spravedlivých chudých lidí.

Lessana
Lessana
07.11.2018 4 z 5

Občerstvila som si tento príbeh v rámci čitateľskej výzvy. A som za to rada. Je to milé a poučné čítanie od môjho obľúbeného autora. A aj mimo vianočnej sezóny (hoci chápem, že autor ju použil ako obdobie, keď je aj cynický človek náchylnejší na otvorenie srdca) poznám, žiaľ, dosť ľudí, ktorým by takéto nakuknutie dozadu (za ich lepším ja), do súčasnosti (k ostatným, čo žijú inak) a do budúcnosti, kde uvidia plody svojej práce, resp. dôsledky svojich rozhodnutí, urobilo dobre. Len si nie som istá, ako dlho by im to pokajanie vydržalo... Či by nepotrebovali o pár mesiacov (po zapadnutí do "osvedčeného" a naučeného stereotypu) opätovne pripomenúť, čo je v živote skutočne dôležité. Duchovia by sa u nich asi dosť nabehali :).

Jessica007
Jessica007
04.11.2018 5 z 5

Krásný, dojemný a poučný příběh. Nádherný.

Romanka89
Romanka89
03.11.2018 5 z 5

Povídku jsem poslouchala jako audio. Krásná povídka o tom, o čem by Vánoce měly být.

Čtenářská výzva 2018: Kniha s vánoční tematikou.

Ďumbierka
Ďumbierka
01.11.2018 4 z 5

Taká jednohubka. Vianoce je cítiť všade a dobre naladí. Človek sa má opäť možnosť zamyslieť nad sebou a dnešnou dobou. Som rada, že som si ju prečítala.

ahojky1
ahojky1
29.10.2018 4 z 5

Kniha byla hezká a dobře se četla. Pokud jste ale viděli animovanou verzi, tak vás kniha v ničem nepřekvapí.