Vánoční koleda

Vánoční koleda https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/419545/bmid_vanocni-koleda-oGg-419545.jpg 5 1985 438

Vánoční koleda: čili Vánoční povídka s duchy. Vánoční koleda je osobním dramatem člověka, které oslovuje další a další generace čtenářů již přes 170 let. Rozsahem nedlouhá „moralita“ o pěti kapitolách se dočkala mnoha dramatizací, operního i filmového zpracování. Důvod není jen v silném příběhu či literárních kvalitách. Kromě nich je tu cosi, co se nás bytostně týká, co potřebujeme v životě takřka neustále: naděje. Českých vydání tohoto příběhu je několik, ale je jen jedno, které opravdu můžeme považovat za knižní skvost. Je to totiž jeden ze vzácných případů, kdy kvalitu knihy několikanásobně zvyšuje její estetická úprava. Knihu z nakl. Champagne Avantgarde z roku 1994 ilustroval italský malíř Roberto Innocenti. V New Yorku bylo toto vydání vyhlášeno za nejkrásnější ilustrovanou knihu roku 1991. A není se čemu divit. Velké obrazové kompozice, které dýchají ponurou zimní atmosférou, umocňují náladu celé knihy. Všechno je barevně laděné d o tmav&y acute;ch barev, převážně hnědé. Čtenář by neměl ilustrace opomíjet. Důležité je prohlédnout si opravdu celou kresbu. Innocenti si vyhrál s každým detailem, který nám dokonale přibližuje svět Anglie v první polovině 19. století. Vše je vykresleno v perspektivní harmonii. Zvláštností je jeho pojetí portrétování. Všechny postavičky na malbě mají téměř identické tváře, jakoby ploché s výraznými temnými body v místech očí. Jediná pozitivní ilustrace je vlastně až závěrečná, kde Innocenti použil i jiné než temné barvy. Kvůli Vánoční koledě navštívil Innocenti Londýn. Ne snad proto, že by zde chtěl objevit Dickensův svět, ale aby zhlédl originály výtvarných děl spisovatelových současníků. Inspiroval se a vlastní realistickou malbu k fantasknímu příběhu doplnil četnými detaily prostředí, výraznou expresí i magickým realismem, jimž dotváří sugestivní atmosféru Dickensova vyprávění. Kniha vychází s ilustracemi Roberta Innocentiho (1940), italského mezinárodně uznávaného výtvarníka, který získal četná ocenění včetně Ceny Hanse Christiana Andersena (2008).O značném přesahu jeho díla svědčí i to, že knihy s Innocentiho ilustracemi vydávají nakladatelé v Evropě, Asii, USA i v Japonsku a není tedy divu, že v deníku The New York Times byl představen jako „jeden z největších ilustrátorů dětských knih ve světě“.... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , Petrkov

A Christmas Carol , 1843

SweetCake
24.12.2018 5 z 5

Nejkrásnější vánoční příběh:)

inkatenysek
23.12.2018 5 z 5

Tradiční příběh se stále aktuálním poselstvím. Rozhodně doporučuju k přečtení. Každý si v tom najde to své. Moje první a určitě ne poslední čtení této knihy.

lenkaabooks
22.12.2018 4 z 5

Klasika, kterou jsem vzala do ruky poprvé. Zlého a lakomého pana Skruže o Vánocích navštíví tři duchové a ukáží mu to pravé kouzlo Vánoc. Bylo to vánočně poetické a chyběl mi už k tomu jen ten sníh za oknem.

lucinka84
22.12.2018 5 z 5

Kniha mě úplně dostala. Nevím, jestli je to i tím, že jsem ji četla těsně před Vánoci, ale jsem z ní nadšená.

Jeronym
22.12.2018 3 z 5

Plusy? Přečetl jsem si něco od dalšího klasika a má výborné vypravěčské schopnosti. A jeho duchařské historky mají své kouzlo, zvlášť vzhledem k jeho době. Také mě oválo pozitivní naladění v tuhle vánoční dobu.
Nicméně mi nepřišel příběh nijak extra hluboký a od začátku celkem předvídatelný. Nedočkal jsme se žádného "wau".
Možná je určená spíše pro lidi Skružovi podobným...

Sofós
21.12.2018 5 z 5

Pohádkový příběh o muži, který se vlivem ošklivého dětství stal zlým, chamtivým morousem, který nikoho nemá rád. O jedněch Vánocích se dostává na pomyslnou životní křižovatku. Duchové Vánoc mu ukážou, jak špatně žil a žije. A na něm je, aby se zamyslel a ve svém životě udělal zásadní změny... Knížka nejen nadchne svým příběhem, ale i nutí k zamyšlení. Doporučuji :-)

verulik196
21.12.2018 5 z 5

Knížka mě velmi mile překvapila, nemohu jinak, než ji všem doporučit!

85098211
20.12.2018 5 z 5

(audiokniha)
Moc hezký příběh, který znám v nejrůznějších zpracováních. Jako úplně první jsem viděla filmovou verzi, teprve potom jsem se obeznámila s rozhlasovými dramatizacemi a až naposledy jsem si poslechla kompletní audioknihu v podání Josefa Somra. Ale ve všech případech se jedná o jednu z nejhezčích knih Charlese Dickense, kterou doporučuji všem bez rozdílu a nejen o Vánocích :-).

teeyinka
19.12.2018 5 z 5

Nádherný příběh, který nezestárne a který si o každých Vánocích ráda připomenu.
Kéž by bylo na světě co nejméně takových bručounů.

Hankah265
19.12.2018 5 z 5

Moje srdcová kniha. Od té doby, co jsem ji četla poprvé, nejsou Vánoce, kdy bych ji nevzala do ruky. Už se těším, až děti trochu povyrostou a budeme číst spolu.

Dragell
19.12.2018 5 z 5

Dokážou Vánoce změnit i toho nejzkaženějšího člověka, kterému záleží jen na jeho vlastním výdělku? Tak právě to se dozvíte v povídce Vánoční koleda, která by si měla najít místo v každé knihovničce, obzvláště v období Vánoc.

Poučná povídka s myšlenkou, jak je během vánočních svátků důležité být štědrý a trávit čas s rodinou. Trochu temnější atmosféra se ke skrblíkovi Skružovi naprosto hodí, o to více si prožijeme jeho proměnu.

Audioknižní verzi si můžete užít v podání Josefa Somra, který Skružovi doslova vdechl život.

ivana02
19.12.2018 4 z 5

Nádhera. Jak příběh, tak i úžasné kresby. Přijde mi, že kniha je určená spíše dospělým a já si ji asi budu číst každý rok před Vánoci... Záhy po přečtení ji dávali v televizi a já byla okouzlena i filmem. Hlavně jsem byla překvapena tím, že příběh je tam slovo od slova stejný, jako v knize! Film si ještě letos jednou před Vánoci pustím...

Zuziiik
18.12.2018 5 z 5

Jak jsem mohla čekat tak dlouho, než jsem si tuto knihu přečetla???? Díky, čtenářská výzvo...

nicole1990
17.12.2018 5 z 5

nádherný vánoční příběh :-)

Bórborka
15.12.2018 5 z 5

Nádherná povídka, plná morálního ponaučení. Šetřila jsem si ji na období Vánoc a nálada, která z ní čiší je přenádherná. Chápu, že pro někoho se zpráva šířící knihou, může zdát moc násilná, ale pro mě je to vánoční vítěz.

elenai
15.12.2018 5 z 5

Nádherná kniha. Proč jsem s ní tak dlouho otálela? Nic ve vás neprobudí ducha Vánoc tak jako tato klasika. Notoricky známý příběh z pera pana Dickense patří k tomu nejlepšímu, co napsal. Je to tajuplný atmosférický příběh, který si zaslouží pět hvězd.

Michajela.cz
14.12.2018 4 z 5

Kouzlo Charlese Dickense, kouzlo Vánoc. Klasika, která se čte sama. Mám chuť na punč!

Andi
14.12.2018 3 z 5

Zajímavý příběh, nevím jestli originál a ostatní se podle něj začali opičit, nebo i on toto téma návštěv duchů, které pomůžou napravit chování hlavní postavy odněkud okopíroval, viděla jsem film s touto tématikou, ale šlo o přítelkyně. "Bejvalek se nezbavíš" ... Hele, na začátku se snažil být vtipný nebo co, ale nějak mu to nešlo vyloudit na mé tváři byť úsměv. 3 hvězdy, pač je to psáno pěkným čtivým jazykem, možná by to šlo i více rozvést, ne tak uspěchat. Bum, bum, člověk celý život morous zázrakem napraven během pár hodin ... asi pohádka.
A taky mám jiné vydání. Ebenezer Skruž jest zde jménem Vydřigroš.

nanana
12.12.2018 4 z 5

"Utratil jenom pár liber vašich pozemských peněz - snad tři nebo čtyři. Je to tolik, aby si zasloužil všechnu tu chválu?"
"O to nejde. Štěstí, které rozdává, je zrovna tak velké, jako kdyby stálo celé jmění."

HanKasp
12.12.2018 5 z 5

Četla jsem verzi z roku 1925, která mě velmi bavila i pro krásnou češtinu. Kniha obsahuje 5 sloh (kapitol): Marleyův duch, První ze tří duchů, Druhý ze tří duchů, Poslední ze tří duchů a Konec.