Koleda: Vánoční povídka s duchy

Koleda: Vánoční povídka s duchy https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/274446/mid_koleda-vanocni-povidka-s-duchy-s5G-274446.png 5 1985 438

Klasická povídka zavádí čtenáře do Anglie v 1. polovině 19. století v období vánoc a vystihuje autorovu víru v lidskou laskavost a dobrotu. Hrdinou je nemilosrdný lichvář, o jehož nápravu se přičiní tři laskaví duchové, kteří mu o vánočním večeru předvedou nelichotivé obrazy z jeho minulosti, přítomnosti a budoucnosti. Jejich zásluhou se mění lichvář z odporného nelidy v laskavého příbuzného i zaměstnavatele.... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , J. Otto - Ottovo nakladatelství

A Christmas Carol , 1843

laura
20.12.2021 5 z 5

Kdysi dávno jsem od Dickense zkusila přečíst Olivera Twista - a nějak to nešlo. Nejspíš nebyla ta správná konstelace. Od té doby jsem se už k autorovi nevrátila - až letos s Vánoční koledou.

Milý, laskavý příběh o muži, kterému protekl život mezi prsty a který dokázal jediné: shromažďovat majetek a peníze. A svým způsobem byl zřejmě spokojený až do dne, kdy se všechno změnilo.

Příběh o hledání sebe sama, o hodnotách, o přístupu k životu, o tom, co jsme ztratili i o tom, co můžeme získat. Příběh, který vás naladí na tu správnou vánoční atmosféru a připomene vám, o čem Vánoce vlastně jsou. Že nezáleží na darech, na pompéznosti, nýbrž na okamžicích. Na těch prchavých chvílích s těmi, kteří nás obklopují a jsou vlastně tím největším bohatstvím našeho života...

AndreaP.
19.12.2021 5 z 5

Velmi starý příběh, který ale platí i nadále, nejen v dnešní době, ale i dobách, které teprve nastanou. Nutí nás k zamyšlení se nad svým postojem k životu jako takovému, co je pro nás důležité a jak vnímáme symboly vánoc.

monika_v_trapu
19.12.2021 5 z 5

Vánoční koledu jsem si chtěla přečíst už několik let. Pravidelně jsem si na ní vzpomněla někdy přes rok s tím, že o Vánocích si ji musím přečíst - a pak jsem na to zapomněla. Až do teď. Věděla jsem, co čekat, ale i tak mě zarazilo, jak melancholická ta Vánoční koleda vlastně je. Je to příběh k zamyšlení a čte se s lehkostí pohádky. A neskutečně moc se mi zalíbil Dickensův styl.

sidonka
17.12.2021 4 z 5

Konečně jsem se dostala k tomuto krásnému vánočnímu příběhu, který nutí k zamyšlení nad postojem k životu a nad životními hodnotami, ač je ten příběh starý, platí i v dnešní době

lady78
16.12.2021 5 z 5

Kouzelný příběh, který nutí k zastavení a zamyšlení. Z knihy dýchá kouzlo Vánoc, krásně se čte a dostane vás do té pravé vánoční nálady.

NikolOt
15.12.2021 3 z 5

Tak jasně....!!!! Vánoční klasika, která nezklame. Krátké, svižné a pro někoho možná poučné počtení. I když v dnešní době bych tak rychlý přerod z hamouna na dobráka těžko pohledala. Povídka nám říká i něco víc o důležitosti Vánoc. Že i ten největší chudák může být šťastný i z mála. Filmové zpracování stojí také za shlédnutí.

Knihomolka97
15.12.2021 5 z 5

Já se přiznám, že jsem se Vánoční koledě až do letoška vyhýbala, vlastně ani nevím proč. Je to opravdu kouzelný příběh s ponaučením a poselstvím. Má úžasnou , takovou zvláštní atmosféru a krásně naladí na Vánoce. Je zajímavé sledovat tu změnu, která se v člověku odehrává, to uvědomění. Někdy je potřeba trošku "popostrčit". A abych nezapomněla, moc se mi líbily ilustrace, které příběh zpestřovaly.

Jenny46
14.12.2021 5 z 5

Už je to hodně let co jsem knihu četla a viděla animovaný film. Chtěla jsem si znovu připomenout vánoční příběh, ale bohužel knihu nemůžu sehnat...
Alespoň audio s panem Somrem se krásně poslouchalo. Určitě si na příští rok seženu, příběh přesně popisuje o čem vánoce nejsou ( např. o dárcích), ale čeho si naopak vážit. Povídka, i když je trochu smutná naladí vánoční atmosféru a pohladí po duši...
Krásné vánoce knižní přátelé!!!

Christo
13.12.2021 5 z 5

Jsem moc rád, že jsem si ji přečetl před Vánoci...krásně naladí...a zároveň i lehce poučí...a moc hezky...myslím, že si jí přečtu zase nějaké Vánoce (bylo tam hodně věcí, které jsem určitě na první pokus přehlédl), neboť neznám jinou četbu, která by se v adventní čas více hodila

Jurajovamaka
12.12.2021 5 z 5

Krásny a poučný príbeh, ktorý VÁS prinúti zamyslieť sa nad skutočným zmyslom a posolstvom Vianoc...
V súčasnom svete plnom komercie, reklám sa nám niekedy zakrýva to podstatné a dôležité....
VIANOCE považujeme za najkrajšie sviatky v roku nie pre ich materiálnosť, ale pre to duchovné, ľudské, ktoré máme ukryté v našom srdci a je na nás, či to odkryjeme, prejavíme navonok, alebo sa budeme tváriť, že sa nás to netýka a k dokonalosti sviatku nám bude stačiť plný stôl, či kopa darčekov pod stromčekom...
Tento nádherný príbeh by si mal pred Vianocami prečítať každý :-)

Lejčís
11.12.2021 5 z 5

Nádherná nadčasová klasika, která už alespoň pro mě k Vánocům zkrátka patří a nikdy ji nevynechám :) Každý rok si dám něco jiného - buď knihu, kterou mám doma v nádherném vydání Vánoční příběhy Charlese Dickense od CooBoo Classics, film s Jimem Carreym v hlavní roli nebo jako letos audioknihu načtenou úžasným Josefem Somerem, která je nádherná, procítěná a nekonečně kouzelná :) Doporučuju všemi deseti a přeji všem krásné Vánoce! :)

INCOGNITOREADER
10.12.2021 5 z 5

Klasický vánoční příběh, který nemá smysl abych tu opakoval. Co, je ale naprosto výjimečné, je audio zpracování, kde knihu načetl Eduard Cupák. Prostě dokonalost pro uši.

kudrdlinka
06.12.2021 5 z 5

O víkendu jsem si poslechla tuhle vánoční klasiku v úžasném podání pana Josefa Somra a byl to krásný zážitek.

IvetaZ
03.12.2021 5 z 5

Tady podle mě vůbec nejde o to, jestli Vánoce milujete nebo jsou vám lhostejné. Vánoční koleda vás určitě nenechá chladnými, protože je popsána krásnými slovy pro útěchu rozcuchané a unavené duše. Každý si s sebou táhneme nějaký ten řetěz, ať jsme si toho vědomi či ne, ať je r. 1843 nebo 2021, a to je, myslím, na tom to utěšující - uklidňuje nás, že bez ohledu na čas, lidské duše se trápí stále tím stejným. Co chci, co potřebuji, co je dobré, co mi nesvědčí, to každý zjistí pouze a jen svou vlastní zkušeností, přestože zvídavé duše čtenářské jsou hlavy otevřené a nasávají podobné příběhy jako houby vodu.

medulinka
28.11.2021 5 z 5

Krásný příběh s poselstvím, mám moc ráda i filmové zpracování.

Mi--LADA
27.11.2021 5 z 5

Četla jsem knížku od nakladatelství Perfekt. Kromě pěkného příběhu, u tohoto díla jsou snad ve všech vydáních nádherné ilustrace. Skvělá četba pro navození té správné zimní atmosféry, s ukázkou vánočních zvyků a seznámení se s životem v 19.století. Pěkná pohádka, ke knížce mám nostalgické vzpomínky. Ať máte duchy v příbězích rádi nebo ne, tenhle kouzelný příběh se snad pozitivně dotkne každého. A musím opakovat, že opravdu všechna vydání jsou zdařilá, já vyrůstala s tímto (někdy okolo roku 1998 - 2000, možná pozdější dotisk?). Povídka mi chytla za srdce a ty nezapomenutelné obrázky = paráda!

combatgirl
22.11.2021 5 z 5

Knížka se mi moc líbila. O jednu hvězdičku víc bych dala filmovému zpracování. Knížka není tak obsáhlá jako film. Ale i tak tento příběh miluju️

lucie.8
20.11.2021 5 z 5

Vánoční koleda je prostě úžasná a ve vydání z roku 2019 od Petrkov má i krásné ilustrace, které vás ještě víc vtáhnou do děje.

Hakate
30.09.2021 5 z 5

Klasika a tradice, jedna z mála knih, které čtu opakovaně každý rok.

marianasvestka
29.09.2021 5 z 5

Má milovaná vánoční tradice. Už se těším, až si zapálím adventní věnec, za oknem bude sněžit a já se zachumlám do deky a začnu číst.