Koleda: Vánoční povídka s duchy

Koleda: Vánoční povídka s duchy https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/274446/mid_koleda-vanocni-povidka-s-duchy-s5G-274446.png 5 1985 438

Klasická povídka zavádí čtenáře do Anglie v 1. polovině 19. století v období vánoc a vystihuje autorovu víru v lidskou laskavost a dobrotu. Hrdinou je nemilosrdný lichvář, o jehož nápravu se přičiní tři laskaví duchové, kteří mu o vánočním večeru předvedou nelichotivé obrazy z jeho minulosti, přítomnosti a budoucnosti. Jejich zásluhou se mění lichvář z odporného nelidy v laskavého příbuzného i zaměstnavatele.... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , J. Otto - Ottovo nakladatelství

A Christmas Carol , 1843

andrii24
03.01.2023 5 z 5

Není daleko od nás. Naladění. Čarokrásný čas. Čas naslouchat lidskému hlasu. Svátek smyslových dárků, jenž smysluplně naděluje. Klade lék na srdce, duši ponuré.

eliska2126
31.12.2022 4 z 5

Řekla bych, že Vánoční koleda už je taková vánoční klasika. Přiznám se, že jsem příběh dříve sledovala jen jako film, ale letos jsem si řekla, že si ji konečně pořídím jako knihu a během Vánoc si ji už přečtu. Každoročně jsem totiž vždycky četla Můru noční předvánoční a myslím, že si koledu zařadím na vánoční rereading i příští rok.

Myslím, že všichni víme, o čem Vánoční koleda je. Sledujeme zde velmi bohatého obchodníka Ebenezera Scrooge, který je ale tak lakomý a zlý, že ho nikdo nemá rád. Jednou v noci ho ale navštíví jeho zesnulý obchodní partner Jakub Marley a varuje ho, že jestli se nezmění, dopadne velmi špatně. Následující noc jo navštíví tři duchové, kteří mají za úkol přivést Ebenezera k rozumu.

Vánoční koleda určitě patří mezi nesmrtelné příběhy, které vás donutí zamyslet se nad určitými věcmi. Tohle je asi zatím nejlepší vydání příběhu, které jsem našla, každopádně mi tady dost vadilo překládají jména Scrooge na Skruž. Pořád jsem měla před očima ten betonový kruh u studny, kterému se také říká skruž.

LilyGorch
31.12.2022 5 z 5

(SPOILER) Lakomý a bezcitný mrzout Ebenezer Scrooge nemá ani kapku pochopení pro vánoční nadšení a nechá proto svého písaře pracovat i o Štědrém dnu. Když jej přijde jeho synovec pozvat k vánoční tabuli, rozzlobeně ho odbyde, aby náhodou nemusel utratit své pečlivě nastřádané peníze za dárky pro rodinu. Večer se Scrooge po práci vrací domů, kde se mu zjeví duch jeho obchodního partnera Jacoba Marleyho, který dřív býval stejně lakomý a zatvrzelý. Předpoví, že se Ebenezerovi postupně zjeví ještě tři další duchové - Duch minulých Vánoc, Duch současných Vánoc a Duch budoucích Vánoc. Tato tři setkání na Scrooge natolik zapůsobí, že rázem změní svoje chování a stane se z něj přívětivý člověk. Nejen ke svým blízkým je od té doby dobrotivý, takže pro každého, kdo jej zná, je sám ztělesněním soucitu a pravého ducha Vánoc.
Vánoční koleda je jednoduchou, příjemnou vánoční klasikou s ponaučením. Pohádkový příběh má přesah i do reálného života (Dickens zde např. poukazuje na rozdíly mezi sociálními vrstvami apod.). Knížka obsahuje i poměrně dost obrázků a čte se hezky, takže ji budete mít za odpoledne přečtenou.
Když se řekne “Vánoční koleda”, vzpomenu si, jak jsme na ni na gymplu koukali jako na film v angličtině - vždycky před Vánocemi, kdy už se nezkoušelo, kdo chtěl, donesl si cukroví, vyměnil si nějaký ten dáreček. I ve škole byla cítit kouzelná předvánoční atmosféra.
5/5 *

Agatha84
29.12.2022 5 z 5

Má první audio(kniha) povídka - pořád bojuji s tím, že to, co není přečteno, nemohu za přečtené počítat :-)
Pouštěli jsme si jako zpříjemnění cesty během vánočních návštěv příbuzných.
Nevím, jestli bych ze samotného čtení byla tolik dojatá, jako tomu bylo v případě rozhlasové adaptace z roku 1988, kdy mi postavu Ebenezera Vydřigroše do mozkových závitů nezapomenutelně vpálil pan Josef Kemr.
Nádhera. Už máme staženou i filmovou adaptaci :-)

sabina5156
27.12.2022 4 z 5

Nádherná pohádka, která by neměla vyjít z módy. Příběh popisující osamělý život starého obchodníka, který nemá žádné přátele ani rodinu, má zaměstnance a velké množství peněz, které za nic neutrácí. Nebylo tomu vždy tak (některé spojitosti vidím s Heathcliffem) nicméně vlivem několika necitlivých rozhodnutí se začal více nořit do své práce až přišel o vše, co jej spojovalo s radostí a štěstím. Až strach z věčnosti, která by mohla znamenat spíše utrpení než-li klid se rozhodne, že je čas něco změnit. Ač zprvu jedná v neupřímnosti, dojde nakonec k prozření, které jej přivede zpět do světa živých. Hvězdičku u mě kniha ztrácí na stylu psaní. Dickens byl mistrem vypravěčů, nicméně mě to opravdu nesedí. Je to zdlouhavé a vždy se u toho lopotím.

petra0605
26.12.2022 4 z 5

Asi jsem úplný Mimoň, ale dosud jsem tuhle knihu ani příběh vůbec neznala. Přečetla jsem na doporučení na fb.
Příběh hodnotím velmi kladně. Je vánoční v každém ohledu. Mám nové vydání od Dobrovského, v něm mi překlad připadá místy krkolomný, ale dalo se to. Velmi se těším až se podívám na film a doplním si ohledně této knihy další vzdělání.

Klárka30
23.12.2022 5 z 5

Tato kniha bude patřit k mým top, vánoční klasika mám zakoupenou ilustrovanou verzi a je úplně skvělá ilustrace jsou úžasné tuto knihu budu číst každé Vánoce hned na vás dýchá vánoční atmosféra, a Timíček je prostě úžasné dítě. Příběh se mi velmi líbil, viděla jsem animovanou verzi a ta se shoduje s knihou což mám velmi ráda

Dela111
22.12.2022 5 z 5

Tento příběh je tak známý, že popisovat kterak jeden bezcitný hamižný stařík díky třem Duchům Vánoc během jedné noci prozřel, je zbytečné. Kniha není jen o vánočních tradicích, je především o důležitosti rodiny, přátelství, o hodnotách, které penězi nevyčíslíme a o tom, že na změnu není nikdy pozdě.
Toto krásné vyprávění je tu už téměř 180 let a lidé jej stále čtou, pořád jim má co říci a rádi se k němu i vrací. Ten příběh má v sobě zvláštní kouzlo - tou vánoční atmosférou a svým poselstvím dokáže probouzet to lepší v nás :-).

soupik2012
22.12.2022 4 z 5

Mám tento příběh asi jako většina lidí moc ráda, protože z něj dýchá kouzlo Vánoc. Nicméně kompletní, nezkrácenou knihu jsem poslouchala vůbec poprvé. Při tomto srovnání je pro mne knižní zpracování zatím tím nejhorším. Do dnes si pamatuji na kouzelné divadelní představení, které mne doslova uchvátilo. Ale také mnohé animované pohádky jsou naprosto kouzelné. A přestože nemám ráda, neposlouchám a nevyhledávám zkrácené audioknihy, musím napsat, že této pohádkové povídce drobné krácení hodně pomohlo. Důkazem je zkrácená verze téhož příběhu, kterou v roce 2010 načetl pan Josef Somr. A všem ji vřele doporučuji. Tato verze je naprosto dokonalá a dala bych jí bez váhání plný počet bodů. Ale je krácená a takové knihy já zde nehodnotím. Tuto nezkrácenou audioknihu načetl pan Lukáš Hlavica. Již výběr interpreta byl podle mého názoru velmi nevhodný. Pan Hlavica je můj oblíbený narátor, ale vůbec se nehodí pro četbu podobných příběhů. Dávám 4 hvězdičky, protože existují také lepší zpracování tohoto příběhu. Ale této konkrétní audioknize bych dala pouze 3.

Veju007
21.12.2022 5 z 5

Vánoční koleda je klasika od Charlese Dickense, kterou jsem letos četla poprvé,a bych si navodila vánoční atmošku. Příběh znám, animovanou verzi zbožňuju.

Krátká, 100 stránková povídka vypráví o Ebenezeru Vydřigrošovi, jehož životní láskou jsou peníze. Škudlí, nedopřeje si, radost ani lásku u něj nehledejte. V předvečer Božího hodu ho navštíví 3 duchové Vánoc - těch minulých, přítomných a budoucích a snaží se ho vrátit na správnou cestu laskavosti a lidskosti. Povede se jim to?

Tohle byla nádhera. Přesto, že jsem věděla, co bude následovat, jsem se na každou stránku těšila. Líbí se mi, že se filmová verze téměř neliší od své knižní předlohy. Má to své kouzlo a vánoční atmosféra na vás dýchá z každé stránky, čemuž velmi napomáhají nádherné ilustrace.

Vánoční koledu zařazuji mezi své vánoční topky, respektive k animované přidávám i tu knižní.

Ajinka126
16.12.2022 5 z 5

Geniální, jednoduché. Viděla jsem několik filmových adaptací a byla jsem mile překvapená, že kniha je přesným podkladem.

Opravdu krásný popis problému ve společnosti, vývoj postav i morální "poučení" pro čtenáře.

Pokud Vánoční koledu neznáte, tak jděte do toho. Setkáte se s duchem, který bude průvodcem dalších Vánoc hlavního hrdiny.

Doubravka1975
16.12.2022 5 z 5

Krásný a nesmrtelný vánoční příběh.
Může - měl by se číst během celého roku, ale o vánocích má své nesmrtelné kouzlo. Prostě Vánoční koleda patří stopro k vánočním svátkům.

michaella03
14.12.2022 5 z 5

"Blaze těm, kteří dovedou být někdy dětmi, zvláště o Vánocích, vždyť na jejich začátku vlastně bylo také dítě."

"Copak nemám už žádnou naději, dobrý duchu? Proč jsi mě zavedl právě sem a proč mi neukážeš žádný lepší cíl? Dobrý duchu, ujisti mě, že ještě můžu změnit stíny, které jsi mi ukázal, změním-li svůj život."

"Jak říká Timíček o Vánocích: 'Bůh požehnej nám všem.'"

mnohoknih
14.12.2022 5 z 5

Vánoční klasika a potěcha. Tak zase za rok :-)

M.C.SMITH
11.12.2022 5 z 5

Úžasná kniha, úžasný příběh. Myslím, že tuto knihu by měl mít doma každý a pořád si ji připomínat, mnoho z nás zapomíná na lásku k bližnímu a je to škoda.
Vánoční koleda je dokonalá, vždy jsem ji měla ráda a viděla jsem mnoho filmových verzí a letos jsem se konečně odhodlala ke koupi knihy a nelituji toho.
Je to nesmrtelná klasika a ke knize se budu velmi ráda vracet.
Naprosto dokonalé!
Doporučuji ji každému, kniha v sobě nese velké poselství.

LEGACY
07.12.2022 5 z 5

Dickens se stejně, jako třeba ruští klasici, umí skvěle pohybovat v různých společenských vrstvách a mísit je. Bál jsem se autorovo stylu, ale je to čtenářský požitek, během kterého máte při čtení jiskru v oku a zasněně navazujete atmosféru přicházejících Vánoc. Tohle je příběh stokrát ohraný, ale přesto nikdy neomrzí. Každou stránku si člověk šetří, čte o podstatě a kouzlu Vánoc, kdy by i hamižní a pyšní měli myslet na druhé, méně šťastné a zlomené. Je to kniha o dobrotě a nezkorumpovanosti dobrých lidí, jenž se nedají opít vánočním rohlíčkem a vědí, že to pravé bohatství si člověk nese v sobě a v dobrých skutcích, jenž rozveselí a cení se ----- a dobré skutky spolu s štědrostí by se neměli projevovat jen na Vánoce. --------------------------------------------Zkrátka kniha hodná statusu klasiky, čtěte svým malým, starým, komukoliv na potkání - další důkaz toho, že změnit se může každý, nehledě na věk.

Tess.96
05.12.2022 5 z 5

Kniha všechna moje očekávání splnila. Jsem ráda že se všechna filmová zpracování držela té předlohy. Bylo tam asi jenom pár odchylek, kterých jsem si všimla, ale jinak to bylo jak přes kopírák, takže jsem si tu povídku náramně užila a musím říct že se jedná o jednu z nejlepších vánočních povídek, která kdy vznikla. Je to prostě legendární příběh, ke kterému se budu vždycky ráda vracet.

Šánka
05.12.2022 5 z 5

Nesmrtelná klasika, která provází čtenáře mnoha generací desítky let. Nepamatuji si, kdy jsem ji četla poprvé, možná mi ji četli rodiče, ale mnohokrát jsem se k ní v předvánočním čase vrátila. Letos po mnoha letech. Tady nemá význam připomínat děj, ale to poselství, které nám předává, zůstává navždy, poselství pravého významu Vánoc. A možná by nebylo špatné, kdyby ti Duchové minulosti, současnosti i budoucnosti se nám připomněli i během roku, abychom se občas do toho svého zrcadla podívali, aby ten duch Vánoc zůstával v nás....

Susan94
03.12.2022 5 z 5

Ideálně načasujte čtení knihy, jak jinak, než před Vánocemi. Kouzelný příběh o nápravě člověka, se šťastným koncem. Nadčasové, nejnovější vydání má i nezaměnitelné ilustrace.

Nuttelka
02.12.2022 5 z 5

(Audiokniha)
Mé úplně první setkání s touto knihou a jsem opravdu mile překvapena... Je to velmi "naučná" povídka, která by měla být povinnou četbou každý rok před Vánoci. Aby si každý uvědomil pravou hodnotu Vánoc... Vánoce nejsou o penězích a stresu, ale hlavně o rodině a rodinném štěstí a lásce.
Lukáš Hlavica opět skvělý, moc doporučuji, nemám co vytknout...