Koleda: Vánoční povídka s duchy

Koleda: Vánoční povídka s duchy https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/274446/mid_koleda-vanocni-povidka-s-duchy-s5G-274446.png 5 1984 438

Klasická povídka zavádí čtenáře do Anglie v 1. polovině 19. století v období vánoc a vystihuje autorovu víru v lidskou laskavost a dobrotu. Hrdinou je nemilosrdný lichvář, o jehož nápravu se přičiní tři laskaví duchové, kteří mu o vánočním večeru předvedou nelichotivé obrazy z jeho minulosti, přítomnosti a budoucnosti. Jejich zásluhou se mění lichvář z odporného nelidy v laskavého příbuzného i zaměstnavatele.... celý text

Literatura světová , Novely

Vydáno: , J. Otto - Ottovo nakladatelství

A Christmas Carol , 1843

Knihomura
28.08.2023 5 z 5

Kniha je bohatě ilustrovaná, doplněná fotografiemi a textem o městském životě v polovině 19.století. Příběh může upoutat především svou formou děti středního školního věku.

Luigi1
12.08.2023 5 z 5

Tato pohodová četba nám dává na srozumněnou,že peníze nejsou vše

Karolína18
31.07.2023 5 z 5

Toto je taková nádherná vánoční klasika, že sna nikomu nemůže vadit, že je původně zahraniční. Neznám zpracování, které by se mi nelíbilo a myslím, že svým poselstvím má pořád co nabídnout každému novému čtenáři.

Set123
14.07.2023

Jakákoliv kritika ke Koledě se zde zdá být apriori nemístná. A přeci si nemohu odpustit několik kritických poznámek k této jinak skvěle a zajímavě napsané knize.

To co je tu leckým popsáno coby pěkný příběh s poučením na konci, mě se zase tak pěkné nezdá. Podivejte se, definujte mi váš morální rámec a pak se můžeme bavit o tom, zda Scrooge je zlý člověk, morálně odpudivý. Z mého utilitaristického pohledu to rozhodně není morální klenot, ale upřímně, proč ho mučit? A to pozor, je několikrát vyděšen takřka k smrti, je mu ukázán jeho hrob, je psychicky týrán a vydírán smrtí dítěte. To je mučení a to mi nerozmluvíte, rozhodně to pak není jakási průvodcovská promluva do duše. To, že nemá rád lidi (což je zcela legitimní a férová volba) a naopak má rád peníze (takových bylo, je a bude a nic špatného na tom také není), nedává peníze na charitu (tímhle směrem bych se na vašem místě vůbec nepouštěl, jak snadné totiž pro mne je odkázat se na Singerův článek Femine, Affluence, and Morality, ve kterém by vám bylo vysvětleno, že z přísně konzistentního postoje jste nejspíše stejně nemorální, jako Scrooge) a nemá rád svátky? Nebo to, že je ošklivý na svého pomocníka? Jistě, je to asi nepěkné, ale obhájíte si tím mučení? Nemyslím si. Čili morálně vzato se mi kniha zdá dost zvrhlá, abych byl upřímný, hezké poselství na ní nevidím.

Druhý bod kritiky je na prvý úzce napojen. Kniha je radikální, protože je ideologická. Protežuje jeden správný pohled na svět a ten je v ní také prosazen. Považte, je Scrooge ze začátku knihy tím samým Scroogem i na konci? No není. Ideologie ho vzala, mučením a nátlakem z něj vymlátila vše, co jej dělalo jím a nakonec ho už ani vlastní příbuzní nepoznali. Na začátku je Ebenezer Scrooge, nemusí se nám líbit, ale musíme uznat, že je sám sebou. Na konci je jakýsi totem ideologie, jeden z mnoha. Ti, kdo obhajují individualitu, měli by u této knížečky plakat.

Ale dobře, dobře, už mlčím. Je to samozřejmě krásná kniha, jen morální poselství bych si z ní úplně nebral. Autor je geniálním spisovatelem, který si umně hraje s fokalizací, s vypravěčem, tu zcela ztraceným v knize, indiferentním k ději, tu s hetero-extradiegetickým. Jednotlivké scény jsou mistrně vykresleny (nejpůsobivější jsou jistě berličky u krbu v rohu, chlapec, který již není na svém místě u Druhého ducha. Třetí duch je samozřejmě ze své podstaty působivý. Krásně se to čte a ani za třicetistupňových veder se člověk atmosféry mrazivých Vánoc ne a ne zbavit. Takže ano, samozřejmě je to vynikající čtení. Ale byl bych opatrný.

koki.veru
29.06.2023 5 z 5

Přečteno v rámci čtenářské výzvy. Před pár lety jsem byla na divadelním představení Vánoční koleda (kde hrála Chýlková a Roden) a moc se mi to líbilo. Knížka byla také moc pěkná, přečteno během chvilky. Taková pěkná pohádka na zamyšlení.

kopeceli
24.05.2023 5 z 5

Já jsem kdysi zkusila jiné Dickensovo dílo a byla na něj příliš mladá. Pak jsem už tohoto autora nečetla. A teď se díky knize Takové maličkosti dostávám k Vánoční koledě. Výborná kniha! Čtivá, povznášející na duchu. Vůbec nevadí, že nejsou Vánoce... Zamyslet se nad sebou a zlepšit svůj život může člověk každý den.

kamka1103
06.05.2023 4 z 5

I když je JARO, poslechla jsem si tento duchařský vánoční příběh s chutí. Myslím, že takle posloucháná, s hlasem Eduarda Cupáka, byla výborná. Jako nadávek byla ještě povídka se strašidly ZVONY. Mám ráda audioknihy a doufám, že i ty se do plnění výzev počítají

DK197
11.04.2023 3 z 5

KNIHA: Možná originální, leč za mě poněkud jednoduchý příběh. Asi jsem měla vysoká očekávání. Skvělá volba pro povinnou školní četbu. A určitě stojí zato pustit si nějaké vizuální zpracování.

vlkcz
11.04.2023 4 z 5

Spíš 3,5*. Na můj vkus poněkud nedotažené. Příliš z toho kouká snaha o pohádku, ale přitom jde "jen" o mravoučný příběh s pohádkovými motivy. Omezený rozsah pak nedává příliš prostoru k navození atmosféry a i dějově na mě kniha působí spíš jen jako příprava na román.
Bohužel jde v mém případě o lehké zklamání. Sice dobře napsané, ale přeci jen zklamání. Možná za to mohou moje vysoká očekávání, ale v tomto případě jsem se s klasikou ostudně minul.

Dom95
25.02.2023 5 z 5

Jsem rád, že jsem před čtením této novely viděl animovaný film s Jimem Carrym. Člověk se pak velmi lehce dostane do ponurosti Skružova světa. Líbily se mi popisy jak postav, tak prostředí. Dickens opravdu uměl psát a já jeho psaný projev hltal od začátku do konce s dětským zápalem. Není co vytknout!

ŠtěpánMaria
17.02.2023 5 z 5

Kolem Vánoc jsem si znovu přečetl Vánoční koledu, ve vydání nakladatelstvím Petrkov z roku 2020, v novém, velmi dobrém překladu Lucie Šavlíkové a s nádhernými a s textem zcela ladícími ilustracemi Roberta Innocentiho. Je "klasika klasik" vánoční literatury, moralita v tom nejlepším slova smyslu, se všemi přednostmi Dickensova literárního stylu, které ho zařadily mezi nesmrtelné a stále vydávané autory. Ani tentokrát mě četba Vánoční koledy nezklamala, ale naopak velmi potěšila.

Sybelle
15.02.2023 4 z 5

Vánoční koleda je výstižný a dobře napsaný příběh lakomce, který neužívá své bohatství ani pro sebe. O druhé se nestará a mnohdy je bezcitný ve svých soudech. Také pěkně ukazuje propast mezi bohatými a chudými v Londýně v 1. polovině 19. století. A trochu nastiňuje i pracovní podmínky.
Příběh to není dlouhý a v novém vydání je krásně zpracovaný i graficky. Situace, jimiž Vydřigroš prochází se třemi duchy jsou realistické, ale nejsou tak drsné jako v některých filmových zpracováních. Jedna část je dokonce i veselá. Příběh určitě stojí za přečtení, protože má, co říci i dnes.

Avila
03.02.2023 5 z 5

Nádherná a úžasně napsaná kniha která nese své ne až tak skryté poselství....
Přiznám se četla jsem poprvé ale vím že ne naposledy... V mé knihovně už má své stálé místo... Mohu jen DOPORUČIT

StrYke
30.01.2023 4 z 5

Moc hezký příběh, který jednoho nutí k zamyšlení. Doporučuji si pustit také zfilmovanou animovanou verzi z roku 2009, která je tomuto originálu překvapivě věrna.

KatChiss
23.01.2023 4 z 5

Každý rok si chci o Vánocích přečíst nějaký vánoční příběh, ale ještě jsem nenarazila na žádný, který by mi vyloženě sedl. Většinou se totiž jedná o romantický příběh, o který já ale nemám zájem. Letos jsem se konečně rozhodla sáhnout po klasice - Vánoční koledě. Přesvědčilo mě krásné ilustrované vydání.
Přiznám se, že jsem tenhle příběh moc neznala. Knihu jsem nečetla a z filmu jsem znala jen útržky, takže jsem vlastně nevěděla, o co přesně půjde. Moc se mi líbí myšlenka celého díla - nesejde na penězích a majetku, když okolo sebe nemáte lidi, kteří jsou vám blízcí. O Vánocích to platí dvojnásob. Já sama poslední roky tyto svátky úplně neprožívám, protože mě mrzí, že se z nich stal hon za tím, kdo bude mít nejvíc dárků (zdravím Dudley) nebo nejkrásnější stromeček, ale zapomnělo se na to, že to mají být svátky klidu a míru strávené v okruhu těch nejbližších lidí.
Proto přicházím jako duch budoucích Vánoc a přeju si, abyste si o Vánocích hodně odpočinuli a strávili je s milovanými osobami v poklidu.

Blaufik
23.01.2023 5 z 5

Tak, jako jsem se zamilovala do filmové verze s Jimem Carreym v hlavní roli, stejně rychle jsem se zamilovala i do té papírové.
Myslím, že nové vydání s barevnými ilustracemi se opravdu povedlo a bude zároveň ozdobou knihovny.

milary
07.01.2023 5 z 5

Jé, málem bych zapomněla, Vánoční koleda! Taková krása! A ještě když ji čte pan Somr.
Taky něco, co člověk zná z mnoha zpracování... Páni, rok vzniku 1843, to se ani nechce věřit. Trochu - archaické, že? A přece, v čase vánoc, v magickém čase, kdy jsme jaksi podivně přístupnější věřit na zázraky, z nichž jedním je přítomnost milosrdenství a lásky mezi lidmi, byť těkavá a krátkodechá, mají slova Dickensovy Vánoční koledy stále to proměňující kouzlo, díky kterému člověk zatouží i po vlastní nápravě a obnově.
Možná je to tím světlem svíček. Nebo slov. Nebo ticha. Nebo...

Kni-holka
04.01.2023 5 z 5

Vánoční koleda se od tohoto roku stává mou novou vánoční tradicí. Každý rok si ji budu číst a připomínat si tak její velké a důležité poselství. Není to jen síla toho příběhu a ohromná literární kvalita, ale je to hlavně o tom, co tato kniha přináší. A to je NADĚJE.

hippiesak
04.01.2023 5 z 5

Překrásná vánoční kniha, kterou zná asi každý. Mě nejvíce zaujalo to, že tuto zkrácenou dětskou verzi připravil sám CH.Dickens. Sám vybral tu TOP dějovou linii, aby to děti bavilo a ono to bavilo :) V rámci této edice je sympatické, jak se děti dozvídají i drobné střípky z dané doby. Je to velmi povedená kniha. Doporučuji!

kykiryki28
03.01.2023 5 z 5

Vánoční koleda není jen o hamyžném člověku, který se změnil k lepšímu po návštěvě tří duchů. Charles Dickens se ve své povídce snažil ukázat obraz chudoby Anglie, především Londýna 19.století. A následně s tím něco udělat...