Čierny krásavec

Čierny krásavec po svojom prvom vydaní v roku 1877 obišiel celý svet a stal sa najobľúbenejším príbehom zo života zvierat. Edícia Klasické príbehy,v ktorej táto čarovná knižka teraz vychádza, novátorsky využíva fotografie a ilustrácie na dokreslenie textu, umožňuje deťom v akomkoľvek veku vstúpiť do skutočného sveta pôvodného románu Anny Sewellowej a nájsť v ňom veľa potešenia....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/94_/94585/cierny-krasavec-94585.jpg 4.5109

Klasické príbehy

Pro děti a mládež
Vydáno:, Perfekt

Kniha Čierny krásavec

JulianaH.

Překrásná knížka, klasika dětské literatury, která je navíc historickým dokumentem o vztahu člověka ke koni v Anglii 19. století. Dostala jsem ji jako malá od tety, ale probírali jsme ji také na universitě v rámci předmětu antrozoologie (animal studies), což dokonale vystihuje, jak mnohostranné dílo to je. Konečně mi dochází, co Anna Sewellová pro koně udělala, když přiměla svoje současníky uvědomit si, jaké je mít udidlo v ústech.

Teď už s koňmi naštěstí zacházíme lépe; kéž by se jednou našli i lidé, kteří uvidí osobnosti v kravách a prasatech.

ivzu77

Knihu jsme četli se synem v rámci povinné dobrovolné četby. Klasický příběh osudu hříběte, jeho cesty životem od majitele k majiteli, příběh z anglického venkova i Londýna v době 19. stol. , kdy koňská síla byla ještě jediným pohonem...

GraceC

Moje první knížka v angličtině, hurá! (Ano, mám z toho vážně takovou radost.) Ráda bych ještě dodala, že pro začátečníky v anglické četbě je tato kniha ideální.

Jinak k hodnocení celku jako takového musím říct "nad očekávání". Už jako malá jsem milovala film o Krasavci, ale samozřejmě knize se nemůže rovnat... Do vyprávění jsem se vžila prakticky okamžitě a nechala se unášet příběhem, který byl drsný, krutý, smutný, ale na druhou stranu krásný, veselý a plný malých radostí.

Anna byla ve své době jedna z opravdu mála uvědomělých lidí, kteří se dokázali vcítit do kůže těžce pracujících zvířat a vidět jejich utrpení. Pro ni koně nebyli jen stroje, ale bytosti, které mají citlivou duši.

Na příběhu se mi moc líbilo to, že jsem opravdu měla pocit, jako by ho vyprávěl kůň. Způsob myšlení a vyhodnocení situací byl opravdu podobný tomu koňskému. Nebo aspoň nějak tak by to teoreticky mohlo být.

Posledních několik kapitol jsem měla slzy v očích. A to je umění, které vládne skvělým knihám. Popadnou vaše emoce a vypustí je ven, aniž jste schopni tomu vzdorovat...

Téhle milé četbě dávám 9/10 (tak vysoké hodnocení už tu dlouho nebylo!), rozhodně doporučuji všem (ať už milovníkům zvířat, nebo jenom těm, kteří hledají oddechovou četbu) a myslím, že za pár let si ji s chutí zopakuji.

Poslední věta: My troubles are all over, and I am at home; and often before I am quite awake, I fancy I am still in the orchard at Birtwick, standing with my old friends under the apple trees.

Nellys88
29.01.2018

Tak tohle byla kniha mého dětství! Jako dítě od koní jsem ji četla mnohokrát. Doufám, _e mé děti si ji jednou přečtou s takovou chutí jako já

omgjako
16.01.2018

Mám teď období, kdy se vracím ke svým dětským knížkám... Já nevím, jestli to tak má víc lidí, nebo jenom já, :) ale jako dítě (cca do 9 let) jsem knížky téměř nečetla, ale pořád dokola jsem si prohlížela ty ilustrace. Často mě pak překvapí, o čem ty knížky vlastně jsou :)
Tuhle knížku mám skoro čtvrt století a musím říct, že se mi hodně líbila. Bylo to moc milé čtení. Jsem ráda, když příběhy končí dobře.

Klichem1
13.01.2018

Jedna z mojich oblubenych detskych knih. Ktora je plna emocii a doslova vam pri niektorych castiach z nej puka srdce. Ocarujuci pribeh nadherneho tvora, ktory treba v zivote precitat viac krat a v kazdom veku pobrat z knizky vzdy nieco ine.

Kíťovec
13.09.2016

Černý krasavec mne provází již od dětství, ani si nevzpomenu kolikrát jsem si ji přečetla ... a, že je to na knížce znát. Teď, když ji mohu předčítat svým dětem, získala si u mě ještě větší oblibu.... tu hloubku příběhu si vychutnávám až teď.

SeverusSnape
19.05.2016

Krásný,ale velmi smutný a poučný příběh,u kterého jsem si dost pobrečla .Knize by se mělo dostávat větší pozornosti,než se jí dostává

koně zkrácená verze

Anna Sewell