Kladivo na čarodějnice

Kladivo na čarodějnice https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/32578/bmid_kladivo-na-carodejnice-65abbe29039a3.png 5 2719 428

Vraždící losinská a šumperská bestie jménem Boblig, šílený inkvizitor a jeho ochránci, kníže Liechtenstein a olomoucký biskup téhož příjmení, vstoupili koncem 17. století do dějin jako tvůrci hrůzostrašného hororu monstrózních čarodějnických procesů, při nichž osobně fanatický mnohonásobný vrah Boblig fyzicky a psychicky zmasakroval, umučil, okradl o čest a majetek a nakonec zaživa upálil přes stovku nevinných obětí, včetně šumperského kněze, děkana Kryštofa Aloise Lautnera. Triumfující bestii nikdo nezastavil. Fanatismus a arogantní zvůle tehdejší moci vygenerovaly takovou institucionalizovanou hrůzu a davovou hysterii, že se nikdo nikoho nezastal. Vraždící triumfující bestialita změnila iracionalitu v realitu, v dokonalý horor o dokonalém zatmění rozumu. Tento sugestivní historický román, v němž se autorovi podařilo spojit faktografickou přesnost s vypravěčským umem, úspěšně zfilmoval režisér Otakar Vávra. Kaplického výpověď tak dostala to, o co autor vždy usiloval, lidovou dimenzi.... celý text

baty
21.06.2020 5 z 5

Pěkný historická kniha, která vtáhne do děje. Líbilo se mi téma i jak to autor zpracoval. Určitě doporučuji si přečíst.

Gordonlord
21.06.2020 4 z 5

Jako správný inkvizitor tomuhle dílu "pálím" čtyři hvězdy z pěti. A to i přesto, že si plně uvědomuji, že veškeré ovace za kvalitu, dopad a sílu této knihy nepatří jen autorovi, nýbrž hlavně látce, kterou zpracoval. Stejně jako když filmaři točí snímek o skrývání se židů před nacisty během druhé světové války, kde nejlépe ještě jeden z hlavních hrdinů umírá na rakovinu. Prostě je to látka, která už jen sama o sobě, bez autorova přičinění má v sobě tolik hloubky, síly a emoční jímavosti, že autor nemusí vynaložit téměř žádnou snahu a příběh na toto téma automaticky sklízí oscara, či titul knižní klasiky.

Nejinak je tomu i v případě "Kladiva na čarodějnice". Příběh je sestaven velmi věrně dle skutečných událostí. A kam se hrabou všichni klasikové hororového žánru ! Ani hektolitry krve, maskované nestvůry, tuny střev a masakry ve filmu či fiktivní literatuře ve vás nevyvolají takový děs, jako neskutečně syrová, brutální realita skutečné události, kdy se o všechnu hrůzu, zde přítomnou atmosféru nesmírně silné a naprosté bezvýchodnosti, strach a děs postará tehdy již téměř dva tisíce let stará, v lidech zakořeněná propaganda náboženské myšlenkové slepoty, která zavře oči a sváže ruce všemu lidu a dá nezastavitelnou moc do rukou psychopatů, jenž síly těchto neotřesitelných, dogmatických pověr využívají ku svému prospěchu.

Abych tedy všechnu chválu nepřisuzoval pouze zpracované látce a velmi silnému reálnému pozadí, musím i pochválit samotného autora, který svými slovními obraty, dobře čitelným slohem a spisovatelským umem dokáže tuto atmosféru vypíchnout. Nad to také vykreslil postavám charakterové rysy tak dobře, že je příběh v jeho podání uvěřitelný a pohlcující.

Co už pochválit nemohu je, že se kniha v některých místech nekonečně táhne, popisy inkvizitorových kroků a počínání jsou dokola omílané a stejné, občas už únavné - tohle šlo kulantně zkrátit aniž by k úhoně přišel samotný děj. Navíc zde bylo pár zbytečných dějových odboček a linek, natlakovaných jmény a postavami, které pouze znesnadňovali orientaci v postavách důležitých a znepřehledňovaly jinak v podstatě jednoduchý děj. Vím, že autor popisoval co se skutečně stalo, ale šlo to jistě udělat i více "čtenář friendly".

Ale i tak je to fajn klasika, která mě bavila !

frantisek0724
14.06.2020 5 z 5

Hezké čtení, jde-li to napsat o čarodějnických procesech, mučení a upalování nevinných obětí. Pan Kaplický opět nezklamal!

ViolettaCh.
31.05.2020 5 z 5

Excelentní klasika, dávající vhled do tragického působení sadistického a psychicky vyšinutého inkvizitora Bobliga z Edelstadtu na Šumpersku a Losinsku, kde v 17. století vedl čarodějnické procesy. Depresivní, naturalistický popis je strhující tím spíše, že byť jde o historický román, autor se věrně držel historické reality a ověřených faktů (z procesů se dochovalo dost historického materiálu včetně soudních protokolů), kdy při psaní věc konzultoval s historikem. Filmový přepis Otakara Vávry je taktéž velmi zdařilý, přičemž jeho černobílé zpracování celkovou syrovost děje ještě podtrhuje.

mahdal
17.05.2020 4 z 5

Stejně jako většina jsem o knize slyšel už v dobách povinné školní docházky, k četbě jsem se dostal však až teď. Historické romány nevyhledávám, ale toto téma mi přišlo zajímavé; autor dokáže poutavě převyprávět historický příběh a zprostředkovat tak čtenáři dobovou atmosféru. K autentičnosti textu přispívají také naturalistické popisy procesu mučení osob obviněných z čarodějnictví. Během četby se čtenář musí častokrát zastavit a popřemýšlet nad celou popisovanou skutečností, nad tím, co si byli lidé schopni navzájem udělat, nad tím, co s člověkem dokáže udělat nelidská metoda mučení. Především však text svádí k úvaze nad tím, jakou roli mělo (nebo dokonce má?) náboženství (církev) v dějinách lidského utrpení.
Knihu by si měl přečíst každý Čech.

malazluta
15.05.2020 5 z 5

Úžasná kniha, ale nejděsivější na této knize je to, do jaké míry je historicky autentická...

Simirekdudkovic
06.05.2020 5 z 5

Moooc dobra kniha, clovek se dozvi neco o historii.

Aleh
03.05.2020 4 z 5

Další kniha z hloubi naší domácí knihovny. Historickou literaturu moc nečtu, ale musím uznat, že tato kniha, která obrací pozornost ke vzdálené minulosti až k inkvizičním procesům z poslední čtvrtiny 17. století, se opravdu velmi dobře čte. Navíc se odehrává v končinách naší země, které velmi dobře znám a poměrně často jsou cílem našich výletů.
Na atraktivitě románu V. Kaplického přidává i fakt, že k takovým inkvizičním procesům opravdu docházelo a v knize jsou zmiňovány i skutečné příběhy a postavy z tehdejší doby
Samozřejmě, že upalování čarodějnic už do naší doby nepatří, ale na jedné straně touha po majetku a jeho hromadění a na druhé straně zneužívání neznalosti, nevědomosti a strachu lidí, patří v určité podobě a za určitých podmínek ke každé době. Patří to do naší historie a doporučuji k přečtení.

pedobro
27.04.2020 5 z 5

"Tyranům a lotrům se vždycky dobře žije mezi hlupáky."
I když on svoji roli jistě sehrál v této době i strach... Skvěle napsáno. Kolem Velkých Losin se pubu pohybovat v létě, tak na to místo budu nahlížet nejspíš jinýma očima...

Teniskaha
22.04.2020 3 z 5

Masakr.

andrii24
05.04.2020 5 z 5

Ne a ne se obrátit proti zlovůli vykonavatele. "Lordu Mortovi," strůjci s pohárem krve.

Noisette73
01.04.2020 5 z 5

Kde začít- kniha i film srdcovky mého dědečka, dodnes vzpomínám na chvíli, když mi bylo deset a on prohlásil, že na ten film se s ním musím podívat a, že prý potom spolu budeme číst tuhle knihu, abych věděla, že dějiny nejsou jen o zámcích a princeznách v krásných šatech a s korunkou, samozřejmě měl pravdu, u filmu jsem se tehdy dosti bála a Bobliga už tehdy z duše nenáviděla, to jsem ještě nevěděla, že kniha je ještě mrazivější, ještě dnes mám u filmu zlý pocit a z knihy na mě dýchá čiré zlo, takové šílenství kvůli tomu, že si hladová chudá žebračka toužila přilepšit a tak s hostií neudělala co měla... No dnes je to pro nás nepochopitelné, ale tehdy to prostě byl smrtelný hřích a známka spolku se silami pekelnými, dnes už víme, že tato úmrtí byla naprosto zbytečná a myslím, že v Losinách ty duše jsou pořád a spílají nám, že o nich tak málo víme.

Monika1717
22.02.2020 4 z 5

Čarodějnické procesy, ukázka toho,jak psychopat a jeho touha po majetku dokáže zblbnout lidi kolem sebe.

vsechnonebonic
20.02.2020 5 z 5

Povinná četba na gymnáziu. Viděla jsem si filmové zpracování. Pro mne to bude nadále knížka, ze které mrazí.

KnihomolkaOli
30.01.2020 5 z 5

Za mě velice zdařilé dílo. Jelikož se u nás na škole kniha nevyskytovala jakožto povinná četba, nezískala jsem si k ní odpor a tak mě od čtení nic neodrazovala. Příběh mě dokázal vtáhnout, velice čtivě napsané, žádné kostrbaté věty - aspoň si nevybavuji nic, co by mě zarazilo. Zajímavost příběhu je i v jeho pravdivosti a skutečné existenci některých postav. Musím říct, že pro mě opravdu milé překvapení, i když jsem si půlku knihy říkala, kdy už konečně nastane spravedlnost... Rozhodně stojí za přečtení.

DagmarMo
26.01.2020 1 z 5

Vypraveni zdlouhave, postavy mi lezly na nervy, tema urcite zajimave, ale bohuzel styl mi nesedl, takze jsem nedocetla.

Back
15.01.2020 5 z 5

Trochu off-topic, ale někoho to možná zajímat bude. :) K Vánocům jsem dostal tuto knihu: Čarodějnictví - Globální historie, Wolfgang Behringer, ve které jsou hony na čarodějnice, jejich příčiny a výčet zpracovány vyloženě vědeckou formou, dlouholetým bádáním ve všech možných archivech. Jsou tam samozřejmě zmíněny i losinské procesy. Mě osobně to velice zaujalo a doteď jsem neměl ponětí o tom, že například přírodní katastrofy fungovaly jako spouštěč honů na čarodějnice se stovkami a tisíci obětí. Doporučuji.

baara.j
15.01.2020 5 z 5

Nevím, jestli knize trošku neškodí, že je zařazená mezi povinnou četbu, takže jsem se jí svého času úspěšně vyhýbala. Až nyní, když jsem překročila tři křížky, dostala šanci a byla to ta nejlepší věc, kterou jsem udělala skrz knihy. Od první kapitoly jsem takový nervák opravdu nečekala, jako když nasednete na klouzačku a sklouznete se - start a cíl a mezitím pořádná jízda. Četla se jak po másle a jak jsem si u ní poplakala! Z Bobliga mi bylo pěkně šoufl a kolikrát jsem cítila stejnou tíseň, jako odsouzení, jelikož pan Kaplický dokázal dokonale popsat naprosto vše.

Je až zajímavé, co všechno jsou lidé ochotni udělat pro peníze a moc a v mnohém se 17. století neliší od současnosti. Lidi zkrátka zůstali stejní, jen způsoby se změnily a palečnice se španělskými botami vyšly poněkud z módy.

kiki11
14.01.2020 4 z 5

Taková pitomost, jakože někomu přestane dojit kráva a jaké peklo se díky tomu rozpoutá. Kolik nevinných lidí zbytečně zemřelo tak příšernou smrtí a kam až sahá lidská hloupost a omezenost. Strašná představa, že se to skutečně dělo.

Autor píše opravdu dobře, autenticky, kniha je čtivá, i když by se našlo i pár pasáží, které byly zbytečně rozvleklé a až příliš popisné. Je tu mnoho postav, měla jsem trochu problém zorientovat se kdo je kdo, ale to nic nemění na tom, že je Kladivo na čarodějnice velmi hodnotné dílo, které by si měl přečíst každý.

petr_
07.01.2020 3 z 5

Tato kniha není zábavná, pojednává o tom, co všechno lidé dokáží, pokud dostanou chuť zničit svého bližního.
Popisuje otřesné věci, od mučení lidí,přes podvolování se lži, až po korupci a lhostejnost, která něco takového dovoluje. Hodní lidé, kteří měli svoje ideály a svůj svět, byli z tohoto světa vytrženi a často přinuceni, aby udávali další jim podobné a stejně skončili na hranici.

Jsou to věci, které se dějí stále ať v menším, nebo větším měřítku. Takže chápu, že se mnoha lidem taková kniha líbit nebude právě proto, že popisuje velké zlo.