Kladivo na čarodějnice

Kladivo na čarodějnice https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/32578/bmid_kladivo-na-carodejnice-65abbe29039a3.png 5 2719 428

Vraždící losinská a šumperská bestie jménem Boblig, šílený inkvizitor a jeho ochránci, kníže Liechtenstein a olomoucký biskup téhož příjmení, vstoupili koncem 17. století do dějin jako tvůrci hrůzostrašného hororu monstrózních čarodějnických procesů, při nichž osobně fanatický mnohonásobný vrah Boblig fyzicky a psychicky zmasakroval, umučil, okradl o čest a majetek a nakonec zaživa upálil přes stovku nevinných obětí, včetně šumperského kněze, děkana Kryštofa Aloise Lautnera. Triumfující bestii nikdo nezastavil. Fanatismus a arogantní zvůle tehdejší moci vygenerovaly takovou institucionalizovanou hrůzu a davovou hysterii, že se nikdo nikoho nezastal. Vraždící triumfující bestialita změnila iracionalitu v realitu, v dokonalý horor o dokonalém zatmění rozumu. Tento sugestivní historický román, v němž se autorovi podařilo spojit faktografickou přesnost s vypravěčským umem, úspěšně zfilmoval režisér Otakar Vávra. Kaplického výpověď tak dostala to, o co autor vždy usiloval, lidovou dimenzi.... celý text

Kontryhelka
08.12.2020 5 z 5

Velmi zajímavý čtivý román o honu na čarodějnice. Ukázka toho, jak člověka a celou společnost dovede zaslepit fanatismus a jak akce spustí reakci a vražedné běsnění nevídaných rozměrů. A nikdo nezasáhne ve prospěch obětí a neudělá běsnění přítrž. Tady platí bohužel kdo chce psa bít, hůl si najde. Román k zamyšlení, že lidé se nemění v žádné době ani století a že člověk je člověku stále vlkem.

Ifan
13.11.2020 5 z 5

Knížka se mi moc líbila, doporučuji ji každému přečíst, aby se mohl zamyslet nad tím, jaké to bylo dřív a jaké je to dnes (úplně stejné), akorát dřív nebyly televize a lidem naháněli strach přes Boha.
Lidi radši uvěří lži, než aby se postavili proti a to jen proto, že se bojí, co s nimi pak bude.

Cortegos
03.11.2020 5 z 5

Po mírně depresivní knize o židovském úředníkovi za druhé světové války jsem si chtěl oddechnout u nějakého hezkého historického románu. Ale vybral jsem špatně. Co se literární kvality týče, dílo je na té nejvyšší úrovni. Velice dobře se čte. Samotný obsah je ale hrůzostrašný - nejde však o žádný žánr hororu. Nejhorší je skutečnost, že je to napsané tak realisticky, že čtenáře ani nenapadne přemýšlet o příběhu jen jako o tradiční fikci. Autor mě přesvědčil, že se to skutečně odehrálo. A to je to nejděsivější. Budoucí čtenáře bych chtěl varovat, aby se před čtením psychicky obrnil a připravil se na nejhorší.

postrach
28.10.2020 4 z 5

Asi neni uz co dodat.Byla to zla doba plna nasili.O tomhle tematu,toho bylo napsano hodne,receno hodne....Autor vse zoracoval a dobre napsal knihu....

Dunkelhell
27.10.2020

Není co dodat. Naprosto skvělý román. Po jeho přečtení mě napadají různé otázky. Například: Proč v dnešní době není v Čechách autor, který by byl podobného literárně-historického počinu schopen? Současné české romány, to je až na výjimky, bída a utrpení. Nabízí se srovnání s Vondruškou, ale ten je proti Kaplickému jen takový břídil, lidový kecálek. Možná snad Šulc a jeho Dva proti Říši, leda...
Za druhé: Co je to vlastně za zločineckou organizaci, ta katolická církev? Já vím, je to už 300 let stará kauza, ale stejně. Omluvili se vůbec někdy za tyhle procesy? Naštěstí jsou u nás na žebříčku popularity, asi tak stejně jako komunisti. Vymírají, díky bohu. :-)

Domusina
15.10.2020 5 z 5

Koupila jsem ji před lety, protože se mi líbil přebal. Pak jsem ji odkládala a odkládala s tím, že to bude náročnější četba. Letos jsem si ji překvapivě vybrala na pláž na dovolenou :) Jedním slovem. ÚŽASNÁ kniha. Čtivá, napínavá, kratší kapitoly, takže to odsejpá. Parádně vtáhne do děje, přečteno za 4 dny. Mohu jen a jen doporučit začít číst bez obav. :)

FideiDefensor11
09.10.2020 4 z 5

Skvělá kniha, navíc mě vždycky potěší, když něco tak dobrého napíše našinec.
Kaplický je skvělý autor, který v Kladivu dokázal perfektně vybudovat atmosféru a prokreslit jednotlivé postavy. Dílo je napínavé, vždycky jsem se nemohl dočkat až se dostanu dál. Kaplický skvěle popsal pocit naprosté beznaděje, kdy se postavy v druhé půlce chovají přesně podle hesla „tonoucí se stébla chytá". Je šílené, co všechno dokázal, alespoň podle Kaplického, napáchat jediný člověk, který je jako antagonista vynikající. Není plochý, má pocity, občas to dokonce i vypadá, že v to, co dělá, opravdu věří. Právě toto vykreslení postav je i největší devízou knihy.
Stejně tak zaslouží pochválit i popisná stránka knihy, která neustále připomíná, že jde vpravdě o historický román s velkým H. Čtenář dostane možnost nahlédnout do chladného světa raného novověku se všemi jeho radostmi i strastmi.
Kladivo na čarodějnice je opravdu skvostné. Už jen, když si člověk vezme, jak je ten příběh symbolicky vystavěný. Prolog plný naděje a všednosti, pak přichází mraky a konec je jen beznadějná temná bouře korunovaná epilogem navrátivšího se zajatce do města, které již nezná.
Kdo má ruce, nohy, všeho nech, vstaň, sežeň si tuto knihu a jedním dechem ji přečti. Nic jiného napsat nemůžu.

ADE138
09.09.2020 5 z 5

Poslouchala jsem audioknihu, načtenou Pavlem Rímským. Doprovázela ji dobová hudba, celkové zpracování se moc povedlo.
A co říct ke knize? Asi už bylo řečeno všechno. Příběh Kryštofa Lautnera by měl znát každý.

Luccinda
24.08.2020 5 z 5

Historický román Kladivo na čarodějnice se plným právem dostal na seznam povinné četby k maturitě a přestože se hlavně svým tématem řadí spíše k té náročnější literatuře, jako jedna z mála knih z maturitní četby se mi četl opravdu dobře. Autor se sice jazykově snažil přiblížit české mluvě 17. století, ale díky jednoduššímu stylu psaní, krátkým kapitolám a napínavé dějové lince bych knížku označila dokonce jako čtivou, díky čemuž by s ní nemuseli mít problém ani mladší čtenáři. Jediný zádrhel představovalo značné množství jmen, nicméně už po pár desítek stranách zjistíte, že pokud si zapamatujete cca pět hlavních postav, zbytek jmen už není pro samotný děj tak důležitý. Co se mi na knížce hodně líbilo bylo střídání vypravěčů, kteří se měnili třeba i v průběhu jedné kapitoly. Vůbec to nebylo tak zmatené, jak by se mohlo na první pohled zdát, naopak díky tomu máte naprostý přehled o ději a lépe pochopíte myšlení a uvažování některých postav.

Autor v této knížce zpracovává skutečnou událost z konce 17. století. Příběh je vážně děsivý už jen sám o sobě, ale když se po dočtení knížky dozvíte, že to všechno se skutečně stalo a že všichni ti lidé skutečně žili, to vám teprve přeběhne mráz po zádech. Je až neuvěřitelné, co všechno dokáže způsobit fanatismus jednoho jediného člověka a kam až může zajít lidská lhostejnost. Je prostě příšerné, strašné a smutné, k čemu všemu vás dokáže dovést víra a za jakými hrůzami stojí náboženství. Nicméně pokud rádi čtete o lidském utrpení stejně jako já, tahle knížka je přesně pro vás!

klokan.1905
24.08.2020 5 z 5

Kladivo na čarodějnice...
Kniha má momentálně 92% od 2 208 hodnotících čtenářů... Tím je asi řečeno vše...
Jindřich František Boblig z Edelstadtu byl rakouský právník, který vedl čarodějnické procesy na Šumpersku, zvláště pak ve Velkých Losinách. Má na svědomí přes 100 upálených, včetně Kryštofa Aloise Lautnera, děkana šumperského. Většinu majetku upálených (teoreticky měla připadnout státu) si rozdělil s losinským panstvem...

... Pobouření pánů měšťanů ještě vzrostlo, když se dověděli, jaká odměna byla tomu člověku vyměřena: slunný byt, týdně tři rýnské a půl vědra piva, ročně dvanáct sáhů dřeva na otop, kromě dobře honorovaných diet... Advokát věru nebyl laciný...

... za celou tu dobu jste ani jednou nenařídil torturu. Něco jiného by bylo, kdybyste ráčil nařídit výslechy s torturou. Za palečnice nebo španělské boty mám osmnáct krejcarů, za stržení zasucha pětatřicet krejcarů...

Smutné čtení, ale u mě si zasloužilo pět hvězdiček...

ZuzanaK.
30.07.2020 5 z 5

Čtete a čtete a čtete. Nechcete už číst dál, ale musíte. Nejen proto, abyste tu hrůzu už měli za sebou, ale také pro tu strhující a do děje vtahující formu.

Ryšava
18.07.2020 4 z 5

V knize je pěkně ukázáno, jak lidská nevzdělanost a hloupost může jinému být hodně užitečná. Taky že si lidé stále myslí, že jich se to netýká a nebudou bojovat, dokud není zavřený někdo z jejich rodiny a pak už je na boje pozdě, protože se všichni bojí...

Nemohla jsem se od knihy odtrhnout. Kapitoly jsou krátké a je v nich všechno popsané.

georginaa
17.07.2020 5 z 5

Tento historický román byl moje noční můra. Spíše bych řekla horor té doby. Co se vše dělo a kolikrát si zfanatizovaný inkvizitor vymýšlel a odsoudil nevinné. Bylo to jak mor, nepřizpůsobivý se dle inkvizice stali pro společnost posedlý ďáblem a byli vůči všemu bezmocní. V žádném případě bych tu dobu nechtěla zažít.

Atlantis
16.07.2020 4 z 5

Českých knih, které získaly nálepku "literární klasika" je plno. Jen si vzpomeňte, kolik takových děl jste byli nuceni si pamatovat na hodinách středoškolského českého jazyka. Člověk si pak vybuduje jakýsi vnitřní odpor a do těchto knížek se mu nechce. Já ale dostal na vysoké škole za úkol Kladivo na čarodějnice odborně zpracovat a dodnes jsem za to rád. Kaplický si dokáže mistrně hrát s pocity. Vy skoro fyzicky vnímáte tu nejistotu. Přijde záchrana, nebo ne? Čekáte, pořád doufáte a jste natahováni jako na příslovečný skřipec. Tahle kniha má označení "klasika" zaslouženě.

Dares
13.07.2020 5 z 5

Od doby, kedy som si prečítal túto knihu, sa mi pri slove inkvizícia rozklepú nohy. Autor popísal celý priebeh procesu od A (svätokrádež hostie) až po Z spôsobom, že som sa nebol schopný odtrhnúť od knihy, pretože som chcel poznať osudy jednotlivých postáv (o to viac, že predstavujú skutočných ľudí). Čítalo sa to samo.

Venny345
12.07.2020 3 z 5

Asi sem se svým hodnocením úplně nezapadnu, ale i tak bych se o něj s vámi ráda podělila.
Téma a námět, které si autor zvolil byly velmi náročné a závažné. To, co se dělo na Jesenicku a Šumpersku, bylo hotové peklo na zemi, nechť se nic takového už nikdy neopakuje! Byla to má první kniha o čarodějnických procesech. Ach, jak já jsem byla nešťastná, když jsem zjistila, že to není to pravé čtení pro mě. Většinu knihy jsem si pouštěla myšlenky na špacír a nedovedla jsem se plně soustředit. Možná, že kdyby kniha byla napsána více napínavěji a dramaticky a postupně gradovala, tak bych se od ní nemohla odtrhnout. Celou dobu četby jsem spíše měla pocit, že plavu v nekonečném moři dlouhých odstavců, které děj neposouvají kupředu.
Takto dávám jen 3 hvězdy, ale srdce mi u toho krvácí, nicméně jsem ráda, že čtení mám za sebou.

Adamson
02.07.2020 5 z 5

Výborná kniha. Fakt, že je to podle skutečných událostí ještě víc umocňuje dojem z knihy.

Liteket
01.07.2020 4 z 5

Syrový příběh o nespravedlnostech čarodějnických procesů, které se skutečně děly...

nnan
24.06.2020 5 z 5

skvělé

blackoutzuzi
22.06.2020 5 z 5

Kladivo na čarodějnice ze srdce doporučuji, je to velmi silný příběh, bez soucitu, plný zbytečných úmrtí, ale je důležité si to, co se dělo v minulosti, pořád připomínat!